Istorija

LGGRT Centro tyrimo išvadas patvirtino Rusijos Federacijos valstybinis archyvas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. kovo 26 d. 11:25

12     

    

LGGRT Centro tyrimo išvadas patvirtino Rusijos Federacijos valstybinis archyvas

Daiva Vilkelytė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyr. specialistė

Po daugiau kaip du mėnesius užtrukusių derybų su Rusijos Federacijos valstybiniu archyvu Maskvoje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (toliau – LGGRT Centras) gavo patvirtinimą, kad Lietuvoje yra ne 1940 m. Liaudies Seimo priimtų keturių valstybės santvarką pakeitusių Deklaracijų originalai, o tik jų versijos. Dokumentų originalai yra saugomi Maskvoje.

Archyve taip pat saugomos ir po sovietų okupacijos suformuotų marionetinių Latvijos bei Estijos parlamentų priimtos Deklaracijos, prašančios priimti Baltijos valstybes į SSSR.
LGGRT Centro prašymu Rusijos Federacijos valstybės archyvas, patvirtindamas, jog Centro specialistų surastas dokumentų saugyklos numeris yra teisingas, pateikė skaitmeninę vienos iš keturių Liaudies Seimo Deklaracijų kopiją.

Iš Maskvos gautas dokumentas yra liepos 21 d. Lietuvos Liaudies Seimo priimtos Deklaracijos dėl įsijungimo į SSSR kopija su rašytojo Petro Cvirkos, tuometinio Liaudies Seimo antrojo sekretoriaus, parašu. Apie ją LRGGT Centras jau rašė.

Be P. Cvirkos, šią ir kitas tris marionetinio Liaudies Seimo Deklaracijas, melagingai įteisinančias Sovietų okupaciją ir Lietuvos aneksiją, 1940 m. pasirašė ir poetas Antanas Venclova, tuometinis Liaudies Seimo pirmasis sekretorius (bei Liaudies Vyriausybės Švietimo ministras), Liudas Adomauskas, ėjęs Liaudies Seimo pirmininko (ir Valstybės sekretoriaus) pareigas, Mečislovas Gedvilas, Liaudies Seimo pirmasis vicepirmininkas (bei Vidaus reikalų ministras) ir Juozas Grigalavičius, antrasis Liaudies Seimo vicepirmininkas.


Lietuvos Liaudies Seimo Deklaracija, Rusijos Federacijos valstybinis archyvas, ГА РФ 7523-11-204а.

Po prievartinio Raudonosios armijos įvedimo ir šalies okupacijos 1940 birželio 15 d. Sovietų valdžios statytiniai surengė suklastotus rinkimus į Liaudies Seimą, kuriuose rinkėjai privalėjo balsuoti už vienintelį iškeltą kandidatą, o visos politinės partijos ir visuomeninės draugijos, išskyrus komunistų partiją, buvo uždraustos. Dar iki rinkimų pradžios Lietuvoje buvo pradėti masiniai areštai. 

Tokiuose rinkimuose į Liaudies Seimą Alytaus mandatinėje apylinkėje buvo išrinktas P. Cvirka, kuris nuo Raudonosios Armijos įvedimo dienos iki rinkimų kampanijos pabaigos rašė ir okupacinio režimo kontroliuojamoje spaudoje skelbė propagandinius straipsnius šlovinančius naująją sovietų valdžią, SSSR ir jos partinį vadovą Josifą Staliną.
Kaip pažymėta Liaudies Seimo stenogramose, kurias atskira knygele 1940 m. išleido Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba, pirmoji Liaudies Seimo nepaprastoji sesija įvyko 1940 m. liepos 21 d., Valstybės teatre Kaune.

Pirmajame sesijos posėdyje buvo išrinktas penkių narių Liaudies Seimo prezidiumas. Jo nariais tapo Seimo pirmininkas L. Adomauskas, du jo pavaduotojai, patyrę pogrindinės komunistų partijos nariai ir du sekretoriai, sovietų simpatikai rašytojai. Jame buvo priimtas ir epochinės reikšmės dokumentas – „Deklaracija apie valstybės santvarką“, kuriuo prievartos režimas, Lietuvoje įtvirtindamas sovietų diktatūra, iš esmės pakeitė šalies santvarką.

Deklaracijoje melagingai teigiama, kad marionetinis Liaudies Seimas vadovaujasi šalies piliečių valia: „Liaudies Seimas, išreikšdamas Lietuvos laisvos darbo liaudies valią, skelbia, kad Lietuvoje įvedama Tarybų santvarka“ [1].

Antrajame tos dienos posėdyje priimta ir „Lietuvos įstojimo į Sovietų Sąjungos sąstatą Deklaracija“. Joje be kita ko skelbiama: „Klausydamas valios liaudies, nuvertusios senąjį priespaudos ir neteisės režimą, žmogaus eksploatacijos režimą, Liaudies Seimas nutarė: Prašyti Sovietų Socialistinių Respublikų Aukščiausiąjį Sovietą priimti Lietuvos Socialistinę Tarybų Respubliką į Sovietų Sąjungos sąstatą sąjungine respublika tais pačiais pagrindais, kuriais įeina į SSSR Ukrainos, Gudijos ir kitos sąjunginės respublikos“ [2]. Abi deklaracijas lydėjo audringi plojimai ir šūkiai iš salės „Da zdravstvujet velikij Sovetskij Sojuz. Da zdravstvujet russkaja semja narodov. Da zdravstvujet Socialističeskaja Sovietskaja respublika“ (liet. „Tegyvuoja didžioji Sovietų Sąjunga. Tegyvuoja rusų tautų šeima. Tegyvuoja Socialistinė Sovietų respublika“).

Liaudies Seimo vicepirmininko M. Gedvilo siūlymu priėmę antrąją, „Įstojimo į Sovietų Sąjungos Sąstatą Deklaraciją“, Liaudies Seimo deputatai atsistoję plojimais pagerbė savo svečius „Sovietų vyriausybės atstovą draugą Dekanozovą ir Sovietų atstovą Pozdniakovą“. Pastarasis atsilygino šūkiu „Lai gyvuoja Lietuvos Socialistinė Respublika“ ir nuščiuvus plojimams, paragino: „Pirmyn į naujas pergales!“ [3]

Antrajame Liaudies Seimo posėdyje, kuris įvyko liepos 22 d., buvo priimta „Deklaracija, paskelbianti žemę visos tautos nuosavybe, t.y. valstybės nuosavybe“.

Liepos 23 d. Liaudies Seimas priėmė ketvirtąjį dokumentą – „Bankų ir stambiosios pramonės nacionalizacijos deklaraciją“. Posėdyje buvo patvirtinta ir dvidešimties narių delegacija, įgaliota vykti į Maskvą, į „SSSR Aukščiausiąjį sovietą“, įteikti Liaudies Seimo atstovų prašymą priimti Lietuvą į SSSR sudėtį.

Vilniaus savivaldybės Istorinės atminties komisijos prašymu tirdami P. Cvirkos politinę biografiją, LGGRT Centro vyr. tyrėja Daiva Vilkelytė atskleidė, jog Lietuvos Centriniame Valstybės archyve saugomi šių deklaracijų tekstai nėra originalai, o tik deklaracijų tekstų versijos su Liaudies Seimo pirmininko L. Adomausko ir sekretoriaus A. Venclovos parašais, kurių autentiškumas nebuvo tirtas.

Deklaracijų originalus, kaip buvo galima spręsti iš filmuotos dokumentinės medžiagos, į Maskvą išvežė Įgaliotoji delegacija, kuri jas įteikė SSSR Aukščiausios Tarybos VII sesijoje rugpjūčio 3 d.  Paskutinį kartą Lietuvoje šių deklaracijų nuotraukos buvo viešinamos knygoje „Lietuvos liaudies seimas“, kurią Minties leidykla išspausdino 1985 m. [4]

LGGRT Centro tyrimas iškėlė hipotezę, kad Deklaracijos galėtų būti saugomos buvusiame SSSR Centriniame valstybiniame Spalio revoliucijos archyve Maskvoje, kaip nurodyta 1965 m. leidykloje Mintis išleistoje knygoje „Tarybų valdžios atkūrimas Lietuvoje 1940–1941 metais“ [5].

Kadangi šio archyve saugomus dokumentus perėmė Rusijos Federacijos valstybinis archyvas, LGGRT Centras, ištyręs internete viešinamus šio archyvo aprašus, kreipėsi į jo darbuotojus. Gautoji deklaracijos kopija patvirtina, kad su dokumentu galima susipažinti maskviškio archyvo skaitykloje, ji yra pažymėta numeriu ГА РФ 7523-11-204а.


Latvijos Seimo Deklaracija, Rusijos Federacijos valstybinis archyvas, ГА РФ 7523-11-203 а.


Estijos Seimo Deklaracija, Rusijos Federacijos valstybinis archyvas ГА РФ 7523-11-205 а.

[1] Liaudies Seimo stenogramos, Lietuvos TSR Aukščiausios Tarybos leidinys, Liaudies Seimo stenogramos, Kaunas, Spindulys, 1940, p. 39.
[2] Ten pat, p. 58.
[3] Ten pat, p. 58.
[4] Lietuvos Liaudies Seimas. Stenogramos ir medžiaga. Vilnius, Mintis, 1985, il. p. 96–97.
[5] Tarybų valdžios atkūrimas Lietuvoje 1940–1941 metais. Dokumentų rinkinys, Vilnius, Mintis, Vilnius, 1956, p. 117.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Yra svarbesnių reikalų       2020-03-28 13:49

Ką padarė P. Cvirka, mes žinome. Bet kodėl tas “lietuvių genocido” centras negali surinkti duomenų apie dabar veikiančius prieš Lietuvą įslaptintus kagebistus ir paskelbti juos “netyčia” taip, kaip vienas iš jų centro “netyčia” kagebistais paskelbė kardinolą Sladkevičių ir mirusius menininkus. Juk jo nenubaudė, tai nenubaus ir sąžiningų istorikų, manau

Nieko nepaveiksi       2020-03-27 22:18

Tai mūsų istorija ir jos veikėjai. Labai apmaudu, kad visi “patriotai” 1940 m. nešė kudašių kur kas ir paliko lietuvius apstulbusius, nespėjusius net armotų iš savo kariuomenės atimti, kad rusams neatiduotų...

Shalom,       2020-03-27 17:19

Tarybinis filosofijos žodynas.  LIAUDIS,- pažangioji visomenės dalis, dalyvaujanti valdyme. O kas dalyvavo TSRS valdyme? Oficialiai - TSKP, o faktiškai - mes, o ne kažkokie gojai
Tarybinę Lietuvą .....sukūrė
už SAVĄJĄ laimę kovoję ilgai

Kis       2020-03-26 23:11

supratau,kad kalti tiks tie penki ar kiek ten vekeju,kurie jeigu nebut pasirase,pasirasyti sekantis,tiems vyrukams paprasciausiai teko ta “garbe"Idomu ka teisinme,iir kas atsakys uz 100 metu uzsleptus KGB veikejus,o rezidentas ir jo marionetes ,net nesivarzo ir toliau dirbti savo juoda darba?Kalbekime apie dabarti,o i ateiti neverta dairytis.Vertinkime siandiena ir tuos visus pajacus ,kurie deda skersa ant lietuviu,jie ivertinti,kaip antivalstybininkai,teroristai ir jiems viskas dzin,kaip vanduo,nuo zasies.Pamete kaula ir kramtykite,idiotai,vatnikai sunauja,runkeliai ir sitaip begalo ir krasto.?

Pritariu ah1        2020-03-26 21:09

Propogandinis SSSR ir kiti panašūs vertiniai puiki priemonė nusimetinėti atskomybę nuo pečių. Dažnas buvęs komunistas, kgbistas ir kiti istai šiandien kuo puikiausiai įsitiasė valdžioje ir dangstosi tais vertinais kaip figos lapais.

Kodėl       2020-03-26 21:06

autorė visur rašo “melagingai”. jei pasirašė tuometės Lietuvos atstovai. Juk tų žmonių niekas nevertė pasirašyti. Jie puikiai suprato, ką daro. vadinasi ne melagingai, o istorinis faktas.

LGGRT Centras aria       2020-03-26 16:13

Centras verčia kalnus? Demaskuoja seniai demaskuotą sovietų spektaklį. O kur tyrimai apie sovietų žvalgybos veiklą iki spektaklio? Kodėl ir kaip valstybę pardavė generolai ir politikai? Štai, kur klausimas. Kad po valstybės pardavimo sovietai šokdino kaip klounus Cvirką, Venclovą ir co, žinome. O bjauresnės tiesos bijome?

Taigis       2020-03-26 16:03

Suvienykime tautos jėgas, nuverskime Cvirką ir alyvos Lietuvoje vėl žydės!

stasys        2020-03-26 14:15

Jus į likusius paminklus kolaboravusiems žiūrėkite ir kas jiems meldžiasi . Tai kad Lietuvoje likusio kopijos netgi nėra tikros tas jau senai buvo žinoma ir apie tai daug rašyta .

T0mas J.       2020-03-26 14:00

1940 m. vasaros rinkimai buvo neteisėti, jų rezultatai nieko nereiškia. Valdžia po okupacijos įvykdymo buvo neteisėta ir visi jos paskelbti sprendimai negaliojantys (teisingas žmogus jų net įstatymais vadinti negali), o okupantui kolaboravę vietiniai gyventojai - išdavikai. Man dzin ką nusikaltėliai rašė savo “deklaracijose”.

Ahai,       2020-03-26 12:25

kai ne tą sakinį verti, tai paskui gali ir priekabiauti. Akinukus paskolinti? smile

ah1       2020-03-26 11:59

pastebėjimas straipsnyje ,cit. “Da zdravstvujet Socialističeskaja Sovietskaja respublika“ (liet. „Tegyvuoja didžioji Sovietų Sąjunga.”, o tuo tarpu teisingas lietuviškas vertimas yra “Tegyvuoja Tarybinė Socialistinė Respublika”, tai pavyzdys kaip taikomas iškraipyto vertimo mechanizmas.


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė.  Karantinas (II): kinų pavasaris

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 24-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Vladimiras Laučius. Koronavirusas rodo tikrąjį mūsų veidą

Ar tikslinga dėvėti namuose pasiūtą kaukę? Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Roberto de Mattei. Nauji scenarijai koronaviruso eroje

Pasaulio sveikatos organizacija: Kas yra COVID-19 ir kaip TU turėtum elgtis (video)

Vytautas Sinica. Tikrai rimtų iššūkių akivaizdoje turime tik save – savo valstybę ir jos galimybes

Dvaro medikas skėlė iš peties. Audriaus Bačiulio ir Vytauto Sinicos komentarai

Nacionalinio susivienijimo pareiškimas „Dėl būtinybės krizės sąlygomis vadovautis konstitucine valdžios ir demokratinio valdymo samprata“

Liudvikas Jakimavičius. Progresas ir jo rogutės

Geroji Naujiena: Akli mes ar kalti? arba Jo Teismo belaukiant

Junkimės į bendrą maldą stebėdami šv. Mišių transliaciją per televiziją, radiją ar internetu

Andrius Švarplys. 4 klausimai

Visuotiniai ypatingi atlaidai tikintiesiems

Tomas Pueyo. Koronavirusas: Kodėl turime veikti žaibiškai?

Vytautas Rubavičius. Civilizacinis Karūnuotojo veidrodis

Verta pamatyti ir ... pasigrožėti: pandeminė Roma

Rimantas Rubavičius. Apie virusus ir Žemaitiją

Nida Vasiliauskaitė. Penketas su COVID-19 susijusių faktų. Išvada?

Algimantas Rusteika. Dramblių dalybos prasidėjo

Andrius Švarplys. Kas ir kaip išduoda demokratiją?

Patrick Deneen. Kaip universitetai tapo globalizuoto elito kadrų „kalykla“

Povilas Gylys. Paryžiaus tribunolas ir Ingrida Šimonytė

„Iš savo varpinės“: žmonių perteklius planetoje – ar išnyks žmonija?

Laimonas Kairiūkštis. Lietuvoje krizė – nėra ekonomistų

Audrius Bačiulis. Kodėl Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos parengtis nuteikia optimistiškai

Ramūnas Karbauskis. Kodėl opozicijos lyderis konservatorius G. Landsbergis taip nori įvesti nepaprastąją padėtį, nors tam nėra teisinio pagrindo?

Šakalienei, Armonaitei, Anūkui, Maldeikienei ir pan. – žiūrėti 3 kartus per dieną prieš valgį, po valgio – pakartoti

Liutauras Stoškus. Dešiniojo pusrutulio lubos

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.