Kultūros, kalbos, istorijos politika

Leonas Milčius. Išduoti Sąjūdžio pažadai ir vertybės, pažeminta lietuvių valstybinė kalba

Tiesos.lt siūlo   2022 m. sausio 21 d. 12:25

14     

    

Leonas Milčius. Išduoti Sąjūdžio pažadai ir vertybės, pažeminta lietuvių valstybinė kalba

alkas.lt

Manau kad teisėtai 2022-ųjų metų sausio 18 d. senesnieji dori sąjūdiečiai galės žymėti su juoda juostele.

Tik taip ją bus galima prisiminti, kai dabartinis Seimas, tą dieną priėmė Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą.

Nors kiek atsakingiau mąstančiam politikui, nesunku būtų suprasti galimas pavojingas pasekmes ateityje. Juk tai beveik patenkino pusę tų reikalavimų, kuriuos mums 1990-1991 metais kėlė „jedinstava“ ir lenkų „autoniminkai“.

1990 metais rinkimuose į Lietuvos Respublikos Aukščiausiąją Tarybą ėjome tikrai su gražia, lietuvių tautai ir visai valstybei daug žadančia programa. Argi mes tada būtume laimėję rinkimus, jeigu būtume sakę, kad pradžiai įteisinsime nors tris raides, kad lenkai ir kiti kitataučiai galėtų savo pavardes dokumentuose rašyti ne visomis lietuviškomis raidėmis. Ne, tikrai būtume buvę nušvilpti.

Trumpai prisiminkime kokiais keliais žadėjome eiti, kokius darbus padaryti nors viename bare, kultūroje. Juk tai taip svarbu tautai ir visai valstybei išlikti, stiprėti. Štai jie:

• Visapusiškai ugdyti Lietuvos tautinę kultūrą ir saugoti jos savitumą.

Kažin ar ją pakankamai ugdome, kai įvairios televizijos gal net pusę dainų koncertuose, įvairiose laidose brukte bruka anglų kalba. Būtų įdomu, jei nors kokia meninė laida būtų surengta ir kitų Europos Sąjungos tautų kalbomis, pvz., graikų, italų, ispanų, prancūzų, čekų ir pan., bet ne – tik anglų. Tautinė kultūra gal dar galima pasidžiugti tik vienoje kitoje laidoje kaip „Duokim garo“, „Mūsų miesteliai“, „Daiktų istorijos“, „Ryto suktinis su Zita Kelmickaite“.

Bet ar ilgai ir jos išsilaikys? Juk susikūręs pseudo elitas labai dažnai jų kūrėjams, vedėjams nevengia negailestingos, pagiežingos kritikos.

• Remti visuomenės, jos organizacijų ir Bažnyčios pastangas ugdyti dorovę, blaivybę ir pilietinę atsakomybę.

Kažin, ar kas dar gali būti daugiau nuo tų pažadų nutolę, negu tai, kas dabar stumte stumiama įteisinti per įvairias konvencijas, dalinius narkotikų legalizavimus ir kitas veidmainystes?

• Įtvirtinti valstybinę lietuvių kalbą įstaigose ir viešajame gyvenime.

Galima būtų tik paskaičiuoti kokia kalba kokių įstaigų, įmonių ir reklamų yra dabar Lietuvoje daugiau. Dabar galės ateiti koks nors gyventojas iš rytų Lietuvos, trinktelti ant stalo savo pasą darkyta lenkų kalba ir valdininkai turės laužyti liežuvius, kompiuterius ir kitą kanceliarinę įrangą bei giliai atsidusti. Atsiras ir kitos tautinės mažumos, kurios sakys – kuo mes blogesnės. Galėtų nesnausti ir žemaičiai, jei taip darkytis jau galima rytinėje Lietuvos dalyje, tai kuo blogesni žmonės gyvenantys jos vakarinėje dalyje?

• Panaikinti cenzūrą, valstybinį ir partinį monopolį masinės informacijos priemonėms.

Na, kaip sako – gal pirštais nereikia rodyti, kam daugiausia tarnauja mūsų nacionalinis radijas ir televizija, kokios partijos interesai ten ginami. Net mūsų gerb. Prezidentas jeigu ten ir minimas, tai dažniau tik su minuso ženklu. Toli ieškoti nereikia, neseniai žurnalistė N. Pumprickaitė tai dar kartą nuogu tekstu patvirtino.

• Visokeriopai remti švietimą, mokslą, kultūrą, laikyti tai itin reikšminga valstybės pareiga.

Gal nepakanka ramstyti, kaip kokiais pagaliais griūvančią sieną, o ant esamų istorinių, tradicinių, kultūros pamatų pastatyti visą rūmą, tvirtovę, kuri šimtmečiais nesugriūtų. Kažin, kas paskelbs duomenis, kiek per pastaruosius dešimtmečius buvo jungta ir perjungt, t.y sunaikinta aukštųjų ir kito lygio mokyklų miestuose, kiek buvo pastatyta ir kiek uždaryta kaimo mokyklų, kultūros įstaigų? Netikiu, kad kas nors tuos skaičius dabar paskelbtų.

• Puoselėti ir remti lietuvybę etnografinėje Lietuvoje, taip pat Mažojoje Lietuvoje ir išeivijoje.

Jeigu kas ir puoselėjo, tai tik ten gyvenantys vietiniai lietuviai. Padėka ir garbė jiems. Manau, kad Lietuvos Vyriausybių parama, kaip buvo taip ir liko, greitai nusėdusiu skystu rūku. O gal buvo, tik ne tiems ir ne ten.

Daugiau gal neverta net vardinti. Ir taip aišku, gražūs buvo pažadai, buvo gražūs ketinimai. Bet mistiniu grožiu ilgai laimingas nebūsi, lietuvių tauta taip pat. Būtų gerai, kad atsirastų politinė jėga, kuri ryžtųsi viską pradėti iš pradžių.

Ir ne pažadais, programomis bet ryžtingais darbais. Atsiranda politikų,  kurie tuos asmenis, kurie nesutinka į lietuvišką raidyną per prievartą įgrūsti svetimas raides, vadina „krasnuchomis“.

Labai gaila, kad mūsų iškovotos nepriklausomybės laikais tarsi atsirado nauja kūrybos sritis – prasivardžiavimas.

Galbūt, kas negražu vaikams, tinka kai kurių politinių agitatorių ir pigių pramogų verslo atstovams. Gal ir marškinėliai kokie nors su tokiu pavadinimu bus pagaminti, tada man tiks.

O dabar prašau tik vieno – skirkimės, kurie balsavote už tą antilietuvišką, tautai žalingą įstatymą, už jį agitavote ir kitaip palaikėte.

Nebūsiu jums draugu, tikrai nebūsiu. 

Atsibusk, lietuvi, atsibusk!

Autorius yra Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atkūrimo Akto signataras

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Praeivis       2022-01-23 16:21

Tikrovėje vertėtų sužinoti kaip tariamas LDK kunigaikščio vardas Algirdas ar Ałgirdas ( ł minkštoji)? Tikrovėje naudojam lenkų raidę ł, o kaunames dėl Qbiliaus ar Kubiliaus?

Dzeikui       2022-01-22 21:13

atrodo, visiems europiečiams norite subines išbučiuoti, iš kur toks nepilnavertiškumo jausmas ? Mes turime savo raštą, juo didžiuojamės ir neatleisime niekam, kas į jį pasikėsins. Tikimės, kad Prezidentas nepaves Lietuvos.

Al. Dzeikui       2022-01-22 17:30

Atsakau - ,,O jei nori issidirbineti ir mokinti lietuvį lietuviškos gramatikos - tada kreipkis į lietuvių kalbos komisiją sakydamas “man marmuzen spjove W nenaudodami!” Kai jie pakeis mūsų abėcėlę, tai ją ir naudosim.

Dzeikas       2022-01-22 16:21

Al.ui:
Jus nepateikete logines kontrargumentacijos.  O emocines palikite teatrui.
Jau minejau anksciau: vokieciai neturi Q raides, prancuzai W. Bet abi tautos isivede jas ir naudoja ne ju kilmes zodziams isreiksti arba vardams.Wagon - prancuzai naudoja W raide ir visi zino, kad zodis ne prancuziskas,skolinys todel parasytas taip. Vokieciai sako “quasi” (atatinka lietuviska zargonini zodi ‘tipo’) ir visi zino,kad tai lotyniskos kilmes zodis. Dar vokieciai naudoja ẞ , bet jei nori rasyk ss - klaidos nebus. Nes tik akademikai zino kada ja reikia teisingai naudoti ir kodel.Be to svetimsaliai neturi vokiskos klaviaturos. Svetimsaliai raso oe vietoj Ö del tos pacios priezasties ir vokieciai tai valgo, nes neiesko 5 kampo apvaliame kambaryj.
Nes jei gavai laiska parasyta su dvigubom s ir su e vietoj umlauto , tai jei tu nori turet reikalu su siunteju - tai atsakyk i laiska. O jei nori issidirbineti ir mokinti svetimsali vokiskos gramatikos - tada sakyk “man marmuzen spjove umlauto nenaudodami! Neatleisiu! Bociai barzdociai kovojo uz teise umlauta rasyti!” ir tapsi vargsu lietuviu kuri zagina per subine kas netingi. Nes uzsisipyres ne ten kur reikia uzsispirt.

Al. Dzeikui       2022-01-22 13:25

W nėra lotyniška raidė. Ir jei būtų W - lietuviškoj abėcėlėj jos nėra. Ir neprivalom jos keisti vien todėl, kad kai kuriems svetimšaliams ji atrodo nepilna. Gal net pati mūsų tauta jiems nepatinka. Nepatinka - pasaulis platus. Ar vis dėlto - gera ta Lietuva, tik lietuvių joje per daug ? Broliai rusai ir lenkai, jūsų tėvynėse taip pat yra darbo. Užuot terorizavę mažą nusilpusią tautą, galėtumėt savo laiką ir talentus skirti vertingesniems darbams.

Dzeikas       2022-01-22 10:44

Dzeikujui:
Ne paniekinti, o palaisvinti nuo nesamoniu. Nes tas pats zmogus gali buti ir ‘Ivanov’ ir ‘Ivanovas’ priklausomai nuo to turi jis Lieuvos pilietybe ar ne.Tas tinka ir lenkui tulam Wladyslaw Wojciehowski sast i Lietuva, gavo pilietybe ir jis jau Vladislavas Voicechovskis. Tai jeigu istatymas tarnauja melui, o mainipuliuojant lietuvisku istatymu tas pats zmogus gali pasikeisti tapatybe, tai toki istatyma reikia keisti. Ir jeigu Seimas tai padare - jis padare gerai.
O ‘lietuviska tradicija’ , ‘bociai barzdociai jobsikamtj’ - patriotu-idiotu pezalai.

Dzeikui       2022-01-22 10:13

akmens amžiuje iškaldavo ženklus uolienose, gal norite grįžti prie tokio susirašinėjimo ?  Lietuvių kalba, kaip ir visos kitos kalbos, nuėjo ilgą ir sunkų išsigrįninimo kelią. Kodėl dėl kažkieno nesveikų politinių ambicijų turėtume ją paniekinti ?

Dzeikas       2022-01-22 6:52

Isterika del W raides, kuri beje buvo naudojama XIX amz lietuviskuose tekstuose.
Taciau kas idomu, kad si isterika panasi i isterika del Vilniaus kuri baigesi po Lenkijos notos 1938m. Tiesa Vilnius dabar taip tycia Lietuvos sostine , bet Lietuvos miestu jis netapo. Na iskabele padare tipo sis miestas a le ‘sostine’. Taciau jus ir patys jauciates svetimas tame mieste jeigu esate lietuviu kulturos zmogus.
  Idomi Milciaus argumentacija: W raides iteisinimas blogis nes jo reikalauja “Jedinstvo” ... Tas ju buves lyderis(jau pasitraukes nuo politikos) Ivanovas pries pedofilija ir pederastija. Ar dabar reikia tapti pederastais ir pedofilais , kad nebuti kaip jedinstvinykai?

Skwernelis gavo lenkų ženkliuką       2022-01-21 22:30

kiti gal ir gi gavo, ar tikisi gauti kokių žaisliukų. Parsidavėliai seime.

Mil2iau,       2022-01-21 17:31

o anksčiau šito nežinojai ar apsimeti? Ten tokių daug apsimetėlių - apsišaukėlių, kad davatkos ir babuškos balsuotų.

dažnai       2022-01-21 13:54

“gerais žmonėmis"vadinami patogūs žmonės.

Kur       2022-01-21 13:52

tas nuolatinis darbas signatarų namų,kur tas budėjimas saugant nepriklausomybę?Bent jau, lietuvių kalbą saugant.Dirba keli signatarai:pagarba Vaišvilai,Endriukaičiui,Ginzeliui.A.Butkevičiui.Kur kiti?Kaip jie saugo ir nepriklausomybę globoja su Valiuonyte priešakyje,jei net dėl N.O.nuomonė nepareiškiama,kuri Lietuvos žmones ne kartą pavadinus negražiai,žeminus,kurie savo kūnais,kaip siena stovėjo prieš tankus ir AT saugojo.

Ką man tai primena       2022-01-21 13:03

O gi bejėgių, bedančių intiligentų vapėjimą budulių masei vadinamai brangūslietuvosžmonės.

Nors kiek...       2022-01-21 13:02

Jeigu seime būtų bent kiek panašaus mąstymo ir matymo politikų,panašių į šitą Garbingą Žmogų,tokio kalbos ir valstybės griovimo nebūtų.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.