Rasa Pakalkienė | „Lietuvos žinios“
Pagal preliminarius skaičiavimus šiais metais Lenkijoje į pensiją išeis apie 300 tūkst. žmonių. Užtarnauto poilsio jie gali eiti pagal nuo šių metų spalio įsigaliojusį įstatymą dėl pensinio amžiaus sumažinimo. Lietuvoje priešingai – pensinis amžius kasmet didinamas.
Nuo 2017 metų spalio Lenkijoje įsigaliojo įstatymas apie pensinio amžiaus pokyčius. Nuo šiol moterys gali eiti į pensiją, kai sueina 60, vyrai – 65 metai. Šie pokyčiai Lenkijos pensijinę sistemą sugrąžino į 2012 metų situaciją, buvusią iki reformos, numačiusios palaipsniui didinti pensinį amžių iki 67 metų nepriklausomai nuo lyties, pranešė polskieradio.pl.
Lenkai turi teisę dirbti, kol sueina pensinis amžius. Kiekvieni papildomi metai reiškia pensijos didėjimą. Pagal apklausas, 20 proc. lenkų ketina dirbti, kol pasieks pensijinį amžių, 50 proc. planuoja eiti į pensiją, o 30 proc. teigė, kad sprendimai priklausys nuo aplinkybių.
Remiantis Lenkijos statistikos tarnybos išankstiniais duomenimis, šiais metais išeiti į pensiją turi teisę 415 tūkst. žmonių, iš kurių šia teise pasinaudos apie 82–83 proc., tai yra apie 330 tūkst. lenkų. Lenkijai šis įstatymo įgyvendinimas nemažai kainuos Pensinio amžiaus sumažinimas buvo vienas iš partijos „Teisė ir teisingumas“, laimėjusios parlamento rinkimus 2015 metais, rinkiminės kompanijos pažadų. Šią partiją 2001 metais įsteigė politikai broliai dvyniai Lechas ir Jaroslawas Kaczynskiai.
Už įstatymą, pagal kurį sumažinamas pensinis amžius, Lenkijos parlamentas balsavo 2016 lapkričio 16 dieną. Tada šį sprendimą palaikė 262 deputatai, 149 buvo prieš, o 19 susilaikė. Įstatymo įgyvendinimas 2017 metais Lenkijai atsieis 1 mlrd. zlotų (240 mln. eurų), o kitais metais šalis dėl to turės išleisti daugiau kaip 10 mlrd. zlotų (2,3 mlrd. eurų).
Lietuvoje pensijinis amžius kasmet didinamas
Mūsų šalyje yra priešingai – pensinis amžius kasmet didinamas, kol pasieks 65 metus.
Lietuvoje senatvės pensijos amžius nustatomas pagal nuo 2012 metų sausio 1 dienos galiojančias Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 21 ir 57 straipsnių nuostatas. Buvo nustatytas 65 metų senatvės pensijos amžius vyrams ir moterims. Pagal įstatymą nuo 2012 metų sausio ir kiekvienų vėlesnių metų sausio senatvės pensijos amžius kasmet didinamas: moterims – keturiais mėnesiais per metus, vyrams – dviem mėnesiais per metus, kol pasieks šio įstatymo 21 straipsnyje nustatytą senatvės pensijos amžių – 65 metus.
Kokia vidutinė lenkų ir lietuvių pensija
Nuo šių metų kovo minimali pensija, taip pat netekto darbingumo pensija Lenkijoje padidinta iki maždaug 227 eurų per mėnesį. Ji sudaro pusę minimalios algos….
Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.
Parašyk komentarą
Komentarai
Lenkai nebijo pasakyti kai kuriems Briuselio istatymams , tasakymams Ne , o mes sakom tik taip , taip ir dar karta taip. Taigi Lenkija galvoja apie savo valstybe ir jos zmones.Klausimelis?.O kada Lietuva ir jos valdantys asmenys prades galvot ,kas geriausia ir tinkamiausia Lietuvai ir jos zmonems.
yra teisingas A.Maldeikienės straipsnelis apie Lietuvos Sveikatos apsaugą.Baisu.Bet Lietuva apkerėta Verygos “kova” su alkoholiu.Turėjom giminėje ir aplinkoje net tris alkoholikus,kurie ir be Verygos išlipo per Minesotos programą.Čia tikėjimo klausimai,o ne vien šnapso branginimas.Čia tai populizmas.O kad žmonėms darosi neįmanoma užsiregistruoti apas gydytoją,tai ir portalas Tiesos tyli.
tolsta Lietuvoje.
Lenkai nuėjo teisinga kryptimi. Lietuvoje seimūnas Glaveckas,priešingai,siūlo dar ilginti pensikinį amžių. Bepigu jam tan seime kelias kadencijas sėdėti.