Gynybos politika, Europa

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Tiesos.lt siūlo   2022 m. rugpjūčio 1 d. 20:46

8     

    

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

laikmetis.lt

Gynybos ministras Mariuszas Błaszczakas pareiškė, kad Lenkija turės „galingiausias sausumos pajėgas Europoje“, vyriausybė nuolat investuoja, neseniai padidinusi gynybos biudžetą iki 3 % nuo BVP – vieno didžiausių NATO – ir siekia jį padidinti net iki 5 %.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą Varšuva pradėjo karinių išlaidų didinimą. Šią savaitę ji patvirtino susitarimą su Pietų Korėja, pagal kurį Lenkija įsigis beveik 1 000 naujų tankų ir daugiau kaip 600 haubicų. Ji taip pat neseniai susitarė dėl 250 naujų ir 116 naudotų tankų „Abrams“ pirkimo iš JAV.

Palyginimui, pagal „Global Firepower“, kurioje kaupiami duomenys apie karinių pajėgų stiprumą, Vokietija turi 266, o Prancūzija – 406 kovinius tankus.

Pagal kovo mėn. priimtą naująjį Krašto apsaugos įstatymą, kuriam pritarė visos partijos, Lenkija taip pat įsipareigojo daugiau nei dvigubai padidinti savo ginkluotąsias pajėgas – iki 300 000 karių. Gegužės mėn. ji pradėjo naują mokamą savanorišką karinę tarnybą, siekdama pritraukti naujokų.

Remiantis Tarptautinio strateginių studijų instituto kasmet atliekamu vertinimu „Karinis balansas“, pernai Turkijoje tarnavo 355 200 aktyvių karių, Prancūzijoje – 203 250, o Vokietijoje – 183 500 karių.

Krašto apsaugos įstatymu taip pat padidintas gynybos biudžetas iki 3 % BVP, o tai, remiantis 2021 m. duomenimis, reiškia, kad Lenkiją pagal santykinius rodiklius NATO lenkia tik Graikijos (3,82 %) ir Jungtinių Valstijų (3,52 %) pajėgos. Valdančiosios partijos pirmininkas Jaroslawas Kaczyńskis šį mėnesį pareiškė, kad išlaidos gynybai galiausiai pasieks ir 5 % BVP.

Vakar kalbėdamas J. Błaszczakas pareiškė, kad „dėl [šių] investicijų į Lenkijos kariuomenę tapsime galingiausiomis sausumos pajėgomis Europoje“, praneša „Polsat News“. Jis pažymėjo, kad išlaidos ne tik padidins ginkluotųjų pajėgų dydį, bet ir jas modernizuos, pakeisdamos seną posovietinę įrangą.

Šių metų pradžioje Lenkija padovanojo Ukrainai daugiau kaip 240 sovietinės konstrukcijos tankų T-72. Šią savaitę Ukraina patvirtino, kad Lenkija taip pat pristatė nenurodytą skaičių tankų PT-91 „Twardy“, kurie yra patobulinta T-72 versija. Šiais metais Lenkija buvo antra pagal dydį karinės įrangos Ukrainai donorė, nusileidusi tik JAV.

Prezidentas Andrzejus Duda birželio mėn. aiškiai pareiškė, kad Varšuva tikisi, jog jos sąjungininkės padės užpildyti šias spragas dovanomis arba parduodamos savo įrangą. Jis apkaltino Vokietiją, kad ši, nesuteikdama Lenkijai tankų „Leopard“, nesilaikė pažado tai padaryti. Berlynas teigia, kad Lenkija pateikė nerealius reikalavimus dėl naujausios tanko versijos.

Premjeras Mateuszas Morawieckis praėjusį mėnesį taip pat paskelbė, kad Europos Komisija sutiko „kompensuoti didelę dalį mūsų išlaidų“, susijusių su Ukrainai dovanota įranga.

Balandį, kai J. Błaszczakas lankėsi Vašingtone aptarti ginkluotės sandorių, gynybos sekretorius Lloydas Austinas pažadėjo, kad JAV padės „Lenkijos kariuomenei tapti viena pajėgiausių Europoje“.

Lenkija ne tik sudarė du sandorius dėl tankų „Abrams“, bet ir pasirašė sutartis su JAV dėl oro gynybos sistemų „Patriot“, raketų paleidimo įrenginių HIMARS, kovinių lėktuvų F-35, atakos sraigtasparnių ir bepiločių orlaivių.

Pagal šią savaitę paskelbtus susitarimus su Pietų Korėja Lenkija iš pradžių įsigis 180 tankų ir 48 haubicas, kurios bus pristatytos dar šiais metais. Antruoju etapu bus pristatyta daugiau kaip 800 tankų ir 600 haubicų, kurios bus pagamintos Lenkijoje iki 2026 m.

Šaltinis: Notes from Poland

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

realistas pseudorealistui       2022-08-7 13:14

Istorija, deja, moko štai tokį dalyką: ginklavimasis priveda prie karo. Man nesuprantama Lenkijos pozicija. Pripažinkime objektyviai: niekas Lenkijai negrąsina, tai realybė. Tad kam šitoks beprotiškas ginklavimasis? Šlėktiškas noras pasirodyti? Noras sužaisti geopolitine galybe? Koks lenkų ginklavimosi tikslas? Pagrįsto atsakymo nėra, jei nėra, tai taip įsisuka lengvai užsigaunančio kompleksas ir įsukama įtampos kurstymo karusėlė, konfliktai ir galų gale karas, nors niekas jo ir nenori. Taip buvo ir prieš pirmą, ir prieš antrą pasaulinį.

Haubica       2022-08-2 14:55

Gerai,kad lenkai imasi Europos lyderio vaidmens.Nors tai ir visai neatitinka vakarietiškų,europietiškų,demokratinių vertybių.Tikriausiai lenkai jaučia,kad po Ukrainos ateis jų eilė jau tikrai įsisavinti naujai pertvarkomo pasaulio naujas vakarietiškas “vertybes”,kaip tai demokratiškai nė nemirktelėjusi padarė  Lietuva ir kitos vakarų sąjungos demokratinių vertybių  mokomos nykštukės.

pseudorealistui       2022-08-2 9:47

..mes tai isvis neturim ginklu.Reiskia,nekareusim.Uzkariaus mus kaip durniukus,net valdzios nereiks keist,visi ir taip kremliniai…

Siu dienu kontekste       2022-08-2 8:15

adekvaciai mastanti valstybe.Priesinasi leftizmui,rupinasi pilieciu saugumu ir gerove.Cia tai geroves valstybe,o ne nuosedos pliurpalai.Beda ta,kad jie mus ir prarys.

stipri valstybė       2022-08-1 22:02

perka ginkluotę, o ne provokuoja kiniją

nu nu       2022-08-1 21:56

dotuojama “neseniai padidinusi gynybos biudžetą iki 3 % nuo BVP – vieno didžiausių NATO – ir siekia jį padidinti net iki 5 %.”.  Nieko ji nesiekia padidinti nes ji dotuojama, o tai reiškia valdoma iš išorės.

realistas       2022-08-1 21:39

Čia jau kaip teatre. Jei ant sienos kabo ginklas, tai jis anksčiau ar vėliau iššaus. Ilgą laiką kartojant, kad bus karas, tai karas ir bus. Prisipirkus tiek ginklų teks kariauti. Savaime išsipildanti pranašystė. Ruoškite džiuvėsius, kruopas ir makaronus. Ir nesu tikras kad su Rusija. Jedna bomba atomowa, druga bomba atomowa i wrócimy znów do Lwowa. Jedna bomba silna, druga bomba silna i wrócimy znów do Wilna.

ją, ją        2022-08-1 21:10

himaru reklama ukrainoje suveikė

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.