Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

LAT sprendimas „Medžių gynėjos byloje“ ir Ramūno Aušroto replika

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 27 d. 0:27

0     

    

LAT sprendimas „Medžių gynėjos byloje“ ir Ramūno Aušroto replika

Jau kuris laikas stebiu tendenciją, kad realių, o ne įsivaizduojamų ar ideologizuotų žmogaus teisių gynimu, ypatingai nuo valstybinių institucijų perteklinių ir neproporcingų veiksmų, užsiima ne Konstitucinis Teismas, kuriam pagal prigimtį priklauso ši funkcija, bet Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Galima prisiminti kad ir tris iš eilės nutartis vaiko teisių apsaugos įgyvendinimo srityje, kuriose visose buvo pripažinta, kad valstybinės institucijos pažeidė piliečių teises.
Dėkoju Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, kuris apgynė piliečio teisę turėti kitą nuomonę, nesutikti su valstybinių institucijų sprendimais ir jiems įstatymų ribose priešintis.
Deja, kitaip kol kas negali būti prie dabartinio Konstitucinio Teismo pirmininko, kuriam labiau patinka advokatauti ideologiniams užsakymams ir primityviai politikuoti, keršijant valdantiesiems už jo globojamos kandidatės nepaskyrimą į KT teisėjas.
Beje, akmenukas į Šiaulių politinį daržą: „Nė viena politinė jėga, kurios atstovai yra išrinkti į miesto Tarybą, į tai nesureagavo. Nė viena partija dėl masiškai miesto centre pjaunamų medžių savo pozicijos nepareiškė.“

* * *

Medžių gynėjos pilietinė pamoka

Rūta Jankuvienė | skrastas.lt

Šiaulių policija pralošė bylą prieš medžių gynėją Reginą Žemaitę, kuri bandė stabdyti Šiauliuose Vilniaus gatvės bulvaro liepų pjūtį, prisirišdama prie medžio. Dėl jai skirtos 90 eurų baudos nueita iki pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo. Teismo galutinė išvada – R. Žemaitė turėjo teisę medžius ginti.

Byla – teismų maratone

Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatas Aukščiausiojo Teismo prašė panaikinti R. Žemaitei palankų Šiaulių apygardos teismo 2019 m. gruodžio 23 dienos nutarimą, kuriuo ji buvo išteisinta, ir palikti galioti Šiaulių apylinkės teismo 2019 m. spalio 23 dienos nutarimą, pagal kurį ji buvo nubausta 90 eurų bauda.

Regina Žemaitė 2019 metų rugsėjo 26 dieną Vilniaus gatvės bulvare prisirišo prie liepos, turėdama lūkestį bent laikinai sustabdyti prasidėjusią medžių pjūtį, kol bus išsiaiškinta, ar teisėtas Savivaldybės leidimas šalinti bulvaro medžius.

Policija įžvelgė jos kaltę, kad nevykdė pareigūnų reikalavimo atsirišti nuo medžio, o esą aiškintis situaciją su Savivaldybe medžių gynėjai turėję pakankamai laiko, bet neva nieko nedarę.

Pirmos instancijos teismas medžių gynėjai skyrė baudą, bet apeliacinės instancijos teismas ją panaikino ir nutraukė administracinio nusižengimo teiseną R. Žemaitei, neįžvelgdamas jos veiksmuose kaltės ir nusižengimo.

Želdynų įstatyme yra įteisinta pilietinė pareiga užkirsti kelią galimai neteisėtiems veiksmams, dėl kurių medžiai gali būti sunaikinti ir padaryta žala. Nepaisant to, Šiaulių policija siekė bylos proceso atnaujinimo.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija liepos 8 dieną priėmė nutartį palikti galioti Šiaulių apygardos teismo nutarimą nepakeistą.

Aukščiausiasis Teismas konstatavo, jog „nėra pagrindo nesutikti su apeliacinės instancijos teismo išvada, kad R. Žemaitės veikoje nėra kaltės, jos valia buvo sutelkta ne į pavojingos veikos padarymą, o į bent laikiną medžių išsaugojimą nuo iškirtimo, kol bus išsiaiškinta jų būklė.“

„Savo veiką R. Žemaitė suprato kaip vykdomą pareigą, įtvirtintą Želdynų jstatymo 14 straipsnio 2 dalyje, neleisti neteisėtų veiksmų ar neveikimo, jeigu dėl to želdynai ir želdiniai galėtų būti sunaikinti ar pažeisti, – pabrėžė AT teisėjų kolegija. – Suinteresuotos visuomenės atstovų veiksmai, siekiant atkreipti valstybės institucijų dėmesį į galimai pažeidžiamas jos teises, šių institucijų įsitraukimas į šio klausimo sprendimą suteikė R. Žemaitei pagrindą manyti, kad Šiaulių miesto savivaldybės administracija, nors ir pavėluotai, atsižvelgs į suinteresuotos visuomenės pastabas dėl miesto Želdinių tvarkymo ir priims reikalingus sprendimus Vilniaus g. bulvare Šiauliuose esantiems medžiams išsaugoti.“

Straipsnio tęsinį skaitykite portale skrastas.lt ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: kas vyksta Turkijoje ir kodėl dėl šio projekto verda aistros, o mūsų LRT tyli?

Tomas Baranauskas apie „imuniteto pasą“: tai „šiurkštus Konstitucijos pažeidimas“

Kastytis Braziulis. Į kokius „Vakarus“ plaukia mūsų laivas ir dėl ko dabar laužo galvas jo „vairininkai“? arba Kiek dar mus valdys 2K

Dominykas Vanhara. Pandemijos valdymas?

Algimantas Rusteika. Kova su liga ar su visuomene?

Vaidas Augūnas. Šimašiaus prioritetai

Vytautas Radžvilas. LGGRTC atsidūrė buvusių SSRS kolaborantų ir represinių struktūrų atstovų atžalų rankose

Dovilo Petkaus pokalbis su kun. Ričardu Doveika: „Krikščionybė yra tuščio kapo religija“

„Vargdieniai? O gal niekšai?!“ – Viktoras Gerulaitis apie dabartį: „Šis laikas – blogiausias“

Zigmas Tamakauskas. In memoriam: Adolfas Gurskis

Dainius Rudzevičius. Apie konservatorių „ėjimą į Vakarus“. Atsakymas Andriui Kubiliui

Nida Vasiliauskaitė. Apie prietaringuosius ir madinguosius

Dievo Gailestingumo savaitė balandžio 4–11 dienomis

Tomas Baranauskas apie tikėjimą mokslu: Jūs išsilavinęs ar atsisakote skiepo?

Vytautas Budnikas. Ar mūsų Konstitucija yra neutrali idiotiškoms permainoms?

Ramūnas Aušrotas. Konstitucinės tėvų teisės interpretuojamos kuo siauriau, valstybės – kuo plačiau

Jurgos Lago ir Vido Rachlevičiaus pokalbis: Lietuva yra pasmerkta, nes valdžia nežino, kur veda, o mes nežinome, kur einame

Alvydas Jokubaitis: „Liberali demokratinė visuomenė trumpam pasitraukė į šalį“

Vytautas Sinica. Ar Genocido centro direktorių vertę politikai gali įsipareigoti, kad 1941 m. rezistencijos istorija nebus perrašoma? jos bus mokoma?

Valdo Vasiliausko replika. Šventos ateistinės Velykos?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.