Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

LAT sprendimas „Medžių gynėjos byloje“ ir Ramūno Aušroto replika

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 27 d. 0:27

0     

    

LAT sprendimas „Medžių gynėjos byloje“ ir Ramūno Aušroto replika

Jau kuris laikas stebiu tendenciją, kad realių, o ne įsivaizduojamų ar ideologizuotų žmogaus teisių gynimu, ypatingai nuo valstybinių institucijų perteklinių ir neproporcingų veiksmų, užsiima ne Konstitucinis Teismas, kuriam pagal prigimtį priklauso ši funkcija, bet Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Galima prisiminti kad ir tris iš eilės nutartis vaiko teisių apsaugos įgyvendinimo srityje, kuriose visose buvo pripažinta, kad valstybinės institucijos pažeidė piliečių teises.
Dėkoju Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, kuris apgynė piliečio teisę turėti kitą nuomonę, nesutikti su valstybinių institucijų sprendimais ir jiems įstatymų ribose priešintis.
Deja, kitaip kol kas negali būti prie dabartinio Konstitucinio Teismo pirmininko, kuriam labiau patinka advokatauti ideologiniams užsakymams ir primityviai politikuoti, keršijant valdantiesiems už jo globojamos kandidatės nepaskyrimą į KT teisėjas.
Beje, akmenukas į Šiaulių politinį daržą: „Nė viena politinė jėga, kurios atstovai yra išrinkti į miesto Tarybą, į tai nesureagavo. Nė viena partija dėl masiškai miesto centre pjaunamų medžių savo pozicijos nepareiškė.“

* * *

Medžių gynėjos pilietinė pamoka

Rūta Jankuvienė | skrastas.lt

Šiaulių policija pralošė bylą prieš medžių gynėją Reginą Žemaitę, kuri bandė stabdyti Šiauliuose Vilniaus gatvės bulvaro liepų pjūtį, prisirišdama prie medžio. Dėl jai skirtos 90 eurų baudos nueita iki pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo. Teismo galutinė išvada – R. Žemaitė turėjo teisę medžius ginti.

Byla – teismų maratone

Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatas Aukščiausiojo Teismo prašė panaikinti R. Žemaitei palankų Šiaulių apygardos teismo 2019 m. gruodžio 23 dienos nutarimą, kuriuo ji buvo išteisinta, ir palikti galioti Šiaulių apylinkės teismo 2019 m. spalio 23 dienos nutarimą, pagal kurį ji buvo nubausta 90 eurų bauda.

Regina Žemaitė 2019 metų rugsėjo 26 dieną Vilniaus gatvės bulvare prisirišo prie liepos, turėdama lūkestį bent laikinai sustabdyti prasidėjusią medžių pjūtį, kol bus išsiaiškinta, ar teisėtas Savivaldybės leidimas šalinti bulvaro medžius.

Policija įžvelgė jos kaltę, kad nevykdė pareigūnų reikalavimo atsirišti nuo medžio, o esą aiškintis situaciją su Savivaldybe medžių gynėjai turėję pakankamai laiko, bet neva nieko nedarę.

Pirmos instancijos teismas medžių gynėjai skyrė baudą, bet apeliacinės instancijos teismas ją panaikino ir nutraukė administracinio nusižengimo teiseną R. Žemaitei, neįžvelgdamas jos veiksmuose kaltės ir nusižengimo.

Želdynų įstatyme yra įteisinta pilietinė pareiga užkirsti kelią galimai neteisėtiems veiksmams, dėl kurių medžiai gali būti sunaikinti ir padaryta žala. Nepaisant to, Šiaulių policija siekė bylos proceso atnaujinimo.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija liepos 8 dieną priėmė nutartį palikti galioti Šiaulių apygardos teismo nutarimą nepakeistą.

Aukščiausiasis Teismas konstatavo, jog „nėra pagrindo nesutikti su apeliacinės instancijos teismo išvada, kad R. Žemaitės veikoje nėra kaltės, jos valia buvo sutelkta ne į pavojingos veikos padarymą, o į bent laikiną medžių išsaugojimą nuo iškirtimo, kol bus išsiaiškinta jų būklė.“

„Savo veiką R. Žemaitė suprato kaip vykdomą pareigą, įtvirtintą Želdynų jstatymo 14 straipsnio 2 dalyje, neleisti neteisėtų veiksmų ar neveikimo, jeigu dėl to želdynai ir želdiniai galėtų būti sunaikinti ar pažeisti, – pabrėžė AT teisėjų kolegija. – Suinteresuotos visuomenės atstovų veiksmai, siekiant atkreipti valstybės institucijų dėmesį į galimai pažeidžiamas jos teises, šių institucijų įsitraukimas į šio klausimo sprendimą suteikė R. Žemaitei pagrindą manyti, kad Šiaulių miesto savivaldybės administracija, nors ir pavėluotai, atsižvelgs į suinteresuotos visuomenės pastabas dėl miesto Želdinių tvarkymo ir priims reikalingus sprendimus Vilniaus g. bulvare Šiauliuose esantiems medžiams išsaugoti.“

Straipsnio tęsinį skaitykite portale skrastas.lt ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.