Propagandos ir ideologijos analizė, Savivalės istorijos, Žiniasklaida

Laisvūnas Šopauskas. Ką Lietuvai atneš naujasis JAV projektas?

Laisvūnas Šopauskas   2015 m. rugpjūčio 17 d. 20:48

33     

    

Laisvūnas Šopauskas. Ką Lietuvai atneš naujasis JAV projektas?

Rugpjūčio 10 dieną Lietuvos žiniasklaida išplatino BNS pranešimą, kad Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje ieško, kas Baltijos šalyse galėtų organizuoti „tiriamosios žurnalistikos mokymus Rusijos propagandai Baltijos šalyse atremti“, ir kad pagal ambasados sumanymą bus siekiama, jog „mokymuose dalyvautų Baltijos šalių kalbomis bei rusiškai rašantys karjerą pradedantys ir jau patirties turintys žurnalistai“.

Sumanymas išties įdomus. Rusijos režimas iš tiesų varo pasibjaurėtiną propagandą ir savo šalyje, ir užsienyje, ir ši veikla yra vertas dėmesio tyrimo objektas tiek mokslininkams, tiek žurnalistams. Kas be ko, ir mokymasis dar niekam nepakenkė. Juo labiau – tiriamosios žurnalistikos, kurios – bent Lietuvoje – telikę tik trupiniai.

Tačiau esminis klausimas čia, kaip suprantate, yra kitas: kas bus tie mokytojai? Nuo to juk priklausys ir tai, ko jie mokys, ir tai, ko jie išmokys. Ar atvažiuos sociologijos, politologijos ir tiriamosios žurnalistikos specai iš už Atlanto? O gal JAV ambasada ieško vietinių meistrų, kurie pasidalytų savo patirtimi su gizeliais?

JAV ambasados Lietuvoje internetiniame puslapyje skelbiamas viešas tokios paslaugos pirkimas Baltijos šalyse. Paraiškų laukiama iki rugpjūčio 31 dienos, jas gali teikti „privačios pelno nesiekiančios organizacijos iš viešojo arba privataus sektoriaus“. Mokymai truktų metus, jiems įgyvendinti skirta iki pusės milijono dolerių. Sumanymą finansuoja JAV Valstybės departamentas, vykdantis ilgalaikes programas, skatinančias efektyvią žurnalistiką visame pasaulyje.

Kodėl BNS tokią svarbią Baltijos šalių žiniasklaidai naujieną pranešė per patį vasaros atostogų karštį, iki galutinės datos likus vos trim savaitėms, klausimas irgi įdomus. Lieka neaišku, ir kada ši žinia buvo paskelbta JAV ambasados Lietuvoje svetainėje.

Belieka tikėtis, kad konkursui pasibaigus informacijos sužinosime kur kas daugiau, nei gavome dabar, jį paskelbus. Pavyzdžiui, ir kas teikė paraiškas, ir kas laimėjo, gal net paaiškinimą, kodėl projekto vykdytojais buvo parinkti būtent tie, o ne kiti. Tada gal pasidarytų aiškiau, ir ko laimėjusieji gali išmokyti… Lietuva – maža šalis, čia visi daugiau ar mažiau pažįsta tiriamosios žurnalistikos atstovus ar kovos su propaganda „generolus“ ir supranta, kuo pavirstų sveikintinas sumanymas, jei mokyti tiriamosios žurnalistikos būtų patikėta antriesiems.

Nuogąstavimus, kad būtent lietuviškosios propagandos frontų „generolai“ gali savo tikslais išnaudoti šią iniciatyvą, sustiprino tarptautinės organizacijos „Transparency International“, kuri iš dalies finansuojama JAV ambasados, atstovė Rugilė Trumpytė. Su žiniasklaidos atskaitingumu, skaidrumu ir profesine žurnalistų etika susijusius projektus kuruojanti R. Trumpytė, komentuodama JAV ambasados Vilniuje kvietimą teikti paraiškas organizuoti mokymus žurnalistams, akcentavo, kad svarbu, jog „donoras nesikištų į mokymų turinį ir pačiai organizacijai leistų nuspręsti, kokiomis priemonėmis geriausiai siekti užsibrėžtų tikslų“. Ką čia dar pridursi?..

Tad ar užteks JAV ambasadai išminties nešvaistyti savo šalies mokėtojų pinigų ir nesukompromituoti išties pagirtinos iniciatyvos mokyti Lietuvos žiniasklaidos atstovus tiriamosios žurnalistikos?

Sutikite – tokiai abejonei kilti yra pagrindo: ankstesni JAV projektai, skirti remti demokratijai, susidūrę su Lietuvos realybe, buvo realizuoti, švelniai tariant, ne visai sėkmingai.

Viena tokių nesėkmių buvo sumanymas paremti Baltarusijos demokratinę opoziciją ir piniginėmis lėšomis. Kaip žinome, į bendradarbius JAV pasikvietė Lietuvos Valstybės saugumo departamentą. Kiek naudos iš tokio rėmimo turėjo tikroji Baltarusijos opozicija, išsamaus žurnalistinio tyrimo nebūta, tad ir man sunku apie tai ką nors spręsti, juolab kad visos šios šalies opozicinės organizacijos yra stipriai infiltruotos, o kai kurios jų net ir sukurtos Baltarusijos slaptosios policijos, iki pat šių dienų tebesivadinančios „KGB“. Kiek geriau žinome, kaip šis projektas baigėsi Lietuvoje: Baltarusijos opozicijai skirtų lėšų grobstymą bandęs tirti VSD pareigūnas pulkininkas Vytautas Pociūnas buvo išsiųstas į Baltarusiją ir nužudytas, o bylos tyrimas – užgniaužtas. Kiek vėliau vienas iš tikros Baltarusijos opozicijos lyderių Alesis Beliackis Lietuvos valstybės pareigūnų buvo išduotas Baltarusijos teisėsaugai ir trejus metų praleido kalėjime.

JAV yra bendradarbiavusi su Lietuva ne tik demokratijos plėtros klausimais. Pavyzdžiui, kartu su tuo pačiu Valstybės saugumo departamentu gynė demokratiją nuo terorizmo. Pasibaigė tai irgi nekaip – tarptautiniu skandalu dėl pogrindinių kalėjimų, kuriuose CŽV nelegaliai laikė ir kankino terorizmu įtariamus asmenis. JAV parlamentinė tyrimo komisija parengė ataskaitą, pagal kurią vienas toks nelegalus kalėjimas veikė ir Lietuvoje. JAV Kongresas aiškinasi, kas pažeidė JAV įstatymus. O kas Lietuvoje sankcionavo tokio kalėjimo įsteigimą ir kas „įsisavino“ CŽV šiam reikalui skirtas lėšas, iki šiol taip pat nežinome – CŽV kalėjimo Lietuvoje bylos tyrimas teisėsaugos buvo sužlugdytas, neįvyko net parlamentinis VSD veiklos tyrimas.

Kai 2005 metais amerikiečiai CŽV kalėjimą iš Lietuvos iškėlė, mūsų „kovotojai prieš terorizmą“, matyt, pajuto įplaukų sumažėjimą. Verslūs saugumiečiai greit rado išeitį – pavojų imituoti. Rezultatas apgailėtinas, tiksliau – skandalingas ir net nusikalstamas: Eglei Kusaitei sukurpta byla „dėl terorizmo“, o už tai, kad pasipriešino, buvo iškelta dar keletas bylų. Negana to, šioje byloje Lietuvos prokuratūra ir VSD bendradarbiavo su FSB: FSB pareigūnai važiavo į Vilnių tardyti Kusaitės, o mūsų pareigūnai – į Maskvą tardyti E. Kusaitės draugų Apti ir Aišos Magomadovų, vėliau nuteistų atitinkamai 6 ir 2 metų laisvės atėmimo bausmėmis. Rusijos teismas pasirėmė prievarta išgautais E. Kusaitės parodymais. Rusiškoji propaganda taip pat pasinaudojo E. Kusaitės byla ir Lietuvos teisėsaugos uolumu. Nuteisti E. Kusaitės nepavyko, bet jos bylos falsifikatoriams bylų taip pat niekas neiškėlė ir, panašu, neketina iškelti.

Kaip matome iš šių pavyzdžių, JAV politikams, diplomatams ir žvalgybininkams ir iki šiol sunkiai pavykdavo perprasti, su kuo ir kaip Lietuvoje bendradarbiauti. Tai, ko gera, dėsninga, nes kažin ar šios šalies diplomatai suvokia mūsų šalies realijas. Štai skaitant šį rožinį JAV ambasados pareigūnų parengtą žmogaus teisių padėties Lietuvoje raportą, kuriame vargu ar pavyktų įžvelgti Lietuvos realijas ar problemas, galima rimtai įtarti ir profesinės kompetencijos, ir paprasčiausio nuovokumo, gebėjimo perprasti svetimą kultūrą stoką.

Ar yra pagrindo manyti, kad šį kartą amerikiečiai susivoks, ko verti tie, kas pretenduoja į draugus ir partnerius?

Tačiau visi šie aptarti pavyzdžiai akivaizdžiai liudija ir kitką – kiek daug turime temų žurnalistiniams tyrimams… Savo tyrimo laukia ir 2012 metų gegužės 17 dienos įvykiai, su pedofilijos byla susijusių asmenų žūtys, Gatajevų ir Šarūno Paberaliaus bylų fabrikavimas, susidorojimas su FNTT vadovais, politikų, specialiųjų tarnybų bei žiniasklaidos vaidmuo Darbo partijos byloje, Vytauto Pociūno šmeižimo istorijoje, vadinamoji Dalios Grybauskaitės „skiepų“ istorija, o kiek stambių finansinių aferų būta – šį sąrašą galėtų pratęsti kiekvienas Tiesos.lt skaitytojas.

Taigi, ką atneš Lietuvai naujasis JAV projektas: padės atsigauti tiriamajai žurnalistikai ar sudarys sąlygas lietuviškiesiems propagandistams, prisidengus realia Rusijos grėsme, ir toliau kariauti viešųjų ryšių karus prieš savo visuomenę, prieš savo valstybę?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

gera neutrali laida!       2015-08-28 2:00
NU va       2015-08-27 11:00

O ko reikia mokytis?  REIKIA - TIESIOG DESTYTI FAKTUS… O ne miliuciu ir pancerovu manipuliacijom uzsiimineti…Va Miliute, juk stazavosi JAV , ot padejo faktrus desto ? NE savo linija varo, pasikviecia penkis uz ir viena pries ir ta pati padeda UAKAPOTI negyvai…

Skorpe       2015-08-27 10:41

PANCEROVAS visus uzdyka pamokytu smile

Skorpe       2015-08-27 10:36

DARYK KAS TEISINGA - TAI BUS IR NAUDINGA…tai liecia visus gyvenimo atvejus…. KIEK PINIGU BUS METAMA JAV i si galvu PUDRINIMA….ar nelengviau butu , nesikisti i KITU SALIU REIKALUS ?  KUR TIK JAV pasirodo visur ebolos , aidsai, karai ir dar bala zino kas…... SUSITVARKYKIT NAMIE ir pasiimkit ginklus is musu smelio dezes smile

Tarabilda       2015-08-24 10:21

Pirmasis tiriamosios žurnalistikos tyrimas turėtų būti tema - kodėl Lietuvoje nėra tiriamosios žurnalistikos. Kai tą klausimą nuodugniai ištirsime, galėsime pradėti tirti ir kitus klausimus. Ir tirs visai ne tie, kurie skelbiasi esą žurnalistais ir visai ne su tomis duomenų bazėmės, kurias gromuluoja didžioji žiniasklaida, tiriamiesiems leidus.

stasys        2015-08-23 16:42

Kai nieko neturi , tai kaip ir niekuo nerizikuoji . Manau butu tikrai naudinga Lietuvoje pakelti tiriamosios žurnalistikos profesionalumo kartele,.taip kaip janutienės provizijos ir Zigmo Vaišvilos praregėjimai,. niekaip negali papulti po tiriamosios publicistikos kategorija. Ir dar ..tiesa pasakius manau kad mes dar per siaurai suprantame kas tai yra ta tikroji tiriamoji žurnalistika. Juk jei domėn imti vakaru normas ..tai jos pagrindu tampa visuomenės interesu ginimas , o čia tam tikru politiniu grupelių saviraiškos turiniu..pasiremiant savo fantazija ir Vytauto išradimu “o kas galėti paneigti” .. Taip kad smėlio pylių statymas iš  prielaidu.. dar ne tikros žurnalistikos darbas .Antra na mielieji , juk ne profesionalumas užtikrina tikrai gero žurnalistinio tyrimo darbą.. čia kaip ir visur kitur , pagrindu tampa konkretaus žmogaus vertybiniai kriterijai ir tik vėliau profesionalumo ..Taip kad gal pirmiau reiktu peržiūrėti ar Lietuva bent turtinga tokiais ..juk jei prie esamo populisto „galimai“ dar pridėtume profesini „ o kas galėtu paneigti“..bijau gautume dar didesne bala nei šiandiena turime .

abejočiau tokių projektų nauda,       2015-08-23 14:15

net jei viskas vyktų skaidriai ir mokytojais taptų ne propagandistai ir mokytų būtent tiriamosios žurnalistikos.
Tokie tyrimai suteikia galią sumažinti kito galimybes manipuliuoti, naudoti viešu gėriu savo naudai…
Ir joks žurnalistas nerizikuos, nes nėra jėgų,kurios garantuotų jam saugumą. Bet jėgų užkelti ant 12 aukšto palangės - tikrai atsirastų. Ir jei valstybė/visuomenė nesugebėjo apginti net žuvusio, kaip ji gali tikėtis pagalbos iš gyvųjų???
Jei piliečiai dar būtų sąmoningi, atsirastų jų bent kritinė masė, ir jie sutiktų mokėti už tokią viešumo paslaugą - tikros, ne propagandinės ir ne klaninės info viešinimą, gal ilgainiui rastųsi ir tiriamosios žurnalistikos, ir net be didesnių mokymų...

Pastebėjimui       2015-08-23 12:37

Supratau. Eglė Kusaitė - teroristė, o Rusija - valstybė kaip ir visos kitos.

Pastebėjimas        2015-08-22 1:50

“Negana to, šioje byloje Lietuvos prokuratūra ir VSD bendradarbiavo su FSB”.

Visų valstybių teisėsaugininkai bendradarbiauja kovoje prieš terorizmą, bet juk šio portalo beretėms to nesuprasti.

įdomiai užgesinta diskusija       2015-08-21 11:42

iš pradžių pašleivojo proputinistai, paskui - LS aktyvistai, o klausimas - ką daryti, kad tiesos apie padėtį Lietuvoje ir pasaulį sužinotume daugiau, kad žiniasklaida išties taptų visuomenės interesą ginančiu sarginiu šunimi, tyla. Kodėl? Ar piliečiai jaučiasi tokie bejėgiai?

Tučkus       2015-08-20 0:13

Nesišaipykit iš LS, Negražu taip, negražu

pasiilgusiems Kuolio       2015-08-19 18:48

Aš, kai pasiilgstu Kuolio minčių, užsuku į lietuvossarasas.lt svetainę - ten jų tiek, kad pasidaro aišku, jog niekas nieko neprarado

.???       2015-08-19 16:33

O Lietuvos sąrašui ir gerb. Kuoliui Tiesos.lt portalo netrūksta ? Prūdus viešųjų erdvių turi kur pasireikšti? Nesvaikit, strategai, juokingus komentarus kurpiate.

nelaidokite LS       2015-08-19 16:11

Rudenį žadėjo imtis darbų

Be LS       2015-08-19 13:49

portalas tampa valdžios tarnu.Šuo loja,o karavanas eina.

Mikui       2015-08-19 12:55

Tai ką darom?
Emigruojam? realiai ar dvasiškai?

Labai trūksta       2015-08-19 12:51

portale D.Kuolio nuomonės.Tai darė portalą kitokiu.Ir ne tik D.Kuolio.

velnio vaikui>Tarabilda       2015-08-19 12:26

niekas tavo nicko ne nauduoja,ne tokia cia verte. Turiu viena klausima, ka veiksite jaigu - http://edition.cnn.com/2015/08/18/politics/donald-trump-presidential-poll-debate/

mikas       2015-08-19 10:37

Straipsnyje pasakyta daug tiesos.Tokią tiesą reikėjo skelbti jau prieš 20 metų,kol gaujos dar nebuvo užgrobusios valstybinių institucijų.Dabar jau šaukštai po pietų.

Tarabilda administratoriui       2015-08-19 8:20

komentatorius “velnio vaikui”, pasprukęs iš nykštukų tupyklos, net neužsisagstęs kelnių, toliau siautėja. Paskutinįjį komentarą  2015-08-18 23:28 net pasirašo mano nicku. Kontoriniams toks veikimas visai prie veido. Siūlyčiau šį komentatotių tupykloje geresniu kabliu užkabinti iš lauko pusės ilgesniam laikui.

velnio vaikui Tarabilda       2015-08-18 23:28
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Tarabilda velniui       2015-08-18 23:11

Jukš, kiaule, iš pupų.

velnio vaikams,na o Vaisvila istrinsite? :)       2015-08-18 14:55
Tarabilda       2015-08-18 14:46

Visokio plauko grušnikai pasijuto kaip karosai drumstoj kūdroj, mat gali putoti, kad dėl visko kalta Amerika. Krymnašų siautėjimui gera tema, bet tamstelės čia ir pasirodote visu savo bukumu.

velnio vaikams>Ne Rusijos propagandistas       2015-08-18 13:08
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
velnio vaikams       2015-08-18 12:56
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Ne Rusijos propagandistas velnio vaikams       2015-08-18 12:30

Ačiū už Andrejaus Fursovo nuorodą. Įdomu, pažiūrėsiu, palyginsiu, kas tendencinga, kas tikra, kokia tai propaganda ir kur jos daugiau - JAV ar Rusijoje. Siūlyčiau dar pažiūrėti Fursovo Мифы о России, apie rusofobijos priežastis. Rusofobija šiame portale ne tik kad juokinga, bet ir idiotiška.

Propaganda čia       2015-08-18 8:03

nė prie ko,kai uždarinėjamos mokyklos ir ligoninės.

Vytautas Ju.       2015-08-18 7:25

Paskutinio sakinio antra dalis daugiau negu aiški, tik jei nebūti tokiu diplomatišku ir diskretišku, kaip straipsnio autorius, būtų galima užduoti ir atviresnį klausimą: kada ir kur JAV rengė projektus, naudingus kam nors kitam, o ne jiems patiems?
Kokią tiriamąją žiniasklaidą galima atgaivinti Lietuvoje, jei paties autoriaus žodžiais tariant – „telikę tik trupiniai“ (jeigu jų iš vis buvo). Visi puikiai žino, kad pasaulyje jau senai dominuoja užsakomoji žiniasklaida, tokių žurnalistų kaip Patrick L. Smith likę tikrai nedaug.
Jo nekarta pakartota frazė daug ką pasako (frazės autorius ne jis): „Wherever in the world you find a mess, be certain the Americans have been there.”

Klausimas keliamas teisingai       2015-08-18 1:23

Negi manote, jog Vakarų demokratijos / jų žvalgybos nežino, kaip žuvo Vytautas Pociūnas?
Bet Vaišnoras iš VSD iškrapštytas tik šiemet, kai nuo nuo V. Pociūno žūties praėjo beveik 9 metai…

Administratoriui       2015-08-17 23:55

Malonėkite pašalinti Rusijos propagandisto 23:44 įdėtą linktį.

velnio vaikai       2015-08-17 23:44
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Vatnikui 2015-08-17 22:21       2015-08-17 23:21

Ar tu gali apibūdinti kas yra komunistas?

pašers komunistus amerikonai       2015-08-17 22:21

klaiku, bet pinigus pasiims komunistai.
kitiems griežtai uždrausta: prokurorai, teisėjai, VSD ir VRM akylai seks, kad tik kiti net nebandytų pasiimti komunistams skirtų pinigų.

valdas       2015-08-17 22:10

“Rusijos režimas iš tiesų varo pasibjaurėtiną propagandą”.
Toliau skaityti neverta.

Keistas klausimas       2015-08-17 21:44

Kaip tai “ką atneš”? $ Atneš 500 000 į kokių nors apsukruolių sąskaitą.
Kažkam valdžioje nubyrės otkatas.
Naivūs, kvaili jankiai.

nuuu       2015-08-17 21:19

Vakarų saulę...

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

velnio vaikui Tarabilda       2015-08-18 23:28
velnio vaikams>Ne Rusijos propagandistas       2015-08-18 13:08

Dekuoju.Siulau taip pat V Pjakino ir Y Kedmi laidas.

velnio vaikams       2015-08-18 12:56
velnio vaikai       2015-08-17 23:44

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.