Bažnyčios socialinis mokymas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Ne, Popiežius nepasisakė už Partnerystės įstatymo projektą

Tiesos.lt siūlo   2020 m. spalio 25 d. 12:02

15     

    

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Ne, Popiežius nepasisakė už Partnerystės įstatymo projektą

laisvavisuomene.lt

Kaip ir kitose valstybėse, taip ir Lietuvoje homoseksualių porų gyvenimo teisinis reguliavimas tapo svarbia politine tema. Nesvarbu, kaip pasibaigtų Seimo rinkimai, Lietuvai artimiausiu metu teks priimti sprendimą šiuo jautriu klausimu.

Šiame kontekste itin aktualūs Popiežiaus Pranciškaus žodžiai, nuskambėję Evgeny Afineevsky filme „Francesco“ (liet. Pranciškus), kuris 2020 m. spalio 21 d. buvo pirmą kartą parodytas Romos kino festivalyje. Filme buvo sumontuotos iš konteksto ištrauktos seno interviu ištraukos, kuriose Popiežius Pranciškus kalbėjo, kad homoseksualiems asmenims reikalinga teisinė apsauga, o tuo tikslu verta sukurti civilinį įstatymą. Nors interviu darytas prieš porą metų, tačiau po filmo pasirodymo Popiežiaus pasisakymas sukėlė audrą viešojoje erdvėje – vertimai į skirtingas kalbas apskriejo viso pasaulio žiniasklaidą.

Nenuostabu, kad pasitaikė ir spekuliatyvių ar tiesiog neatsargių vertimų bei iš jų sekusių klaidingų interpretacijų dėl teisinių ir teologinių terminų painiojimo. Pvz., Popiežiaus pasisakymo prasmę stipriai iškraipė LRT portale paskelbtas vertimas, neva Popiežius Pranciškus pritaria tos pačios lyties asmenų partnerystei ir teigia, kad homoseksualūs asmenys turi teisę kurti šeimas. Homoseksualių asmenų partnerystei palankiai Popiežiaus žodžius interpretavo ir kai kurie žinomi katalikų intelektualai.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Popiežius nekalbėjo apie homoseksualių asmenų santuoką ar partnerystę, bet tik apie „civilinio sugyvenimo įstatymą“ (filmo originale ispanų k. ley de convivencia civil; italų k. legge di convivenza civile). Daugumoje vertimų buvo minimas „civilinių sąjungų įstatymas“ (anglų k. civil union law; kitur italų k. legge sulle unioni civili). Vertimai, naudoję „civilinės sąjungos“ terminą, jau susiaurino popiežiaus pasisakymą, bet šis terminas taip pat yra gana abstraktus, nenusakantis įstatymo turinio.

Ką Popiežiaus žodžiai reiškia Lietuvos teisėkūros kontekste?

Ką Popiežiaus žodžiai apie „civilinio sugyvenimo įstatymą“ reiškia Lietuvai, atsižvelgiant į mūsų šalies teisinę sistemą ir egzistuojančias teisėkūros iniciatyvas? Aišku, kad Popiežius kalba apie homoseksualių porų teisinę apsaugą ir apie tai, kad ją turi nustatyti įstatymas. Lietuvos politiniame spektre dėl to abejonių nekyla – iš esmės visos partijos pasisakytų už, bet nesutariama, kokiu būdu: Partnerystės ar Bendro gyvenimo susitarimo įteisinimu.

Teisiniu požiūriu aktualu, ką Popiežius turėjo omenyje: 1) ar įstatymą, kuris numatytų tos pačios lyties asmenims teisę sukurti šeimą, analogišką vyro ir moters santuokai (Partnerystės įstatymo projektas); 2) ar tokį įstatymą, kuris šeimos santykių nekurtų, bet numatytų apsaugą ir reguliuotų kartu gyvenančių vienos lyties asmenų finansinius, paveldėjimo santykius, spręstų turto dalybų skiriantis klausimus, suteiktų socialines garantijas, teisę gauti informaciją ir rūpintis vienas kitu ligos atveju ir t.t.(Bendro gyvenimo susitarimo įstatymo projektas).

Teisės kurti šeimą klausimu būta skirtingų interpretacijų dėl iš konteksto ištrauktos Popiežiaus pasisakymo nuotrupos: „Homoseksualūs asmenys turi teisę būti šeimos dalimi. Jie yra Dievo vaikai ir turi teisę į šeimą. Niekas negali būti dėl to išmestas ar dėl to kentėti“ (angl. “Homosexuals have a right to be a part of the family. They’re children of God and have a right to a family. Nobody should be thrown out, or be made miserable because of it.”). Vertinant šią ištrauką interviu kontekste ir kartu su kitais Popiežiaus pasisakymais, matyti, kad jis turi omenyje šeimą plačiąja prasme, skatina artimuosius, tėvus neatsižadėti homoseksualių asmenų, „neišvaryti“ jų iš šeimos. Tačiau toks pasisakymas nereiškia teisės dviem vienos lyties asmenims kurti šeimą, kuri būtų analogiška vyro ir moters santuokai.

Taigi ne – Popiežius nepasisakė už vienos lyties partnerystę, kaip ją reguliuotų LR Civilinį kodeksą papildantis Partnerystės projektas. Juk partnerystė yra šeimos institutas, kuris tiek pagal Lietuvos teisę, tiek pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudenciją įtvirtintų santuokai analogišką šeimos kūrimo būdą. Teisiniu požiūriu homoseksualių asmenų partnerystė būtų lygiavertė vyro ir moters santuokai. Tai reiškia, kad valstybė vienodai vertintų ir pagal Konstitucijos 38 straipsnį privalėtų taip pat saugoti, globoti ir remti tos pačios lyties porų privatų gyvenimą ir santuokinę moters bei vyro šeimą (mokinių lytiškumo ugdymo programose, pagalbinio apvaisinimo finansavime ir kt.).

Popiežiaus pasisakymą apie homoseksualiems asmenims reikalingą teisinę apsaugą labiau atitiktų Lietuvoje parengtos Civilinio kodekso pataisos, kurios numato atskirą sutarties rūšį – susitarimą dėl bendro gyvenimo (toliau – Susitarimas). Šio projekto tikslas yra numatyti teisines garantijas ir išspręsti kartu gyvenančių asmenų praktines problemas, nesigilinant į jų privataus santykio pobūdį.

Susitarimas atlieptų poreikį apsaugoti homoseksualių porų teises ir interesus, tačiau jų santykius reguliuotų ne per šeimos, o per jungtinės veiklos institutą (kurio nuostatas šiuo metu teismai taiko spręsdami sugyventinių bylas). Kitaip tariant, bendrai gyvenančių asmenų, kurie nenori arba negali kurti šeimos, Susitarimo projektas neprilygintų santuokinei vyro ir moters šeimai.

Susitarimo projektui Seime jau buvo pritarta pateikimo stadijoje. Svarstymo metu jis galėtų būti toliau tobulinamas, kad kuo labiau išpildytų suinteresuotų grupių lūkesčius. Tačiau Susitarimo projektui išsakomas priekaištas, kad jis pažeistų lygybės principą ir diskriminuotų homoseksualius asmenis, nes jų santykiai nebūtų laikomi šeima.

Žmogaus teisės yra teisingumo principo reikalavimai

Vis dėlto žmogaus teisės yra ne bet kokie, o pamatinio – teisingumo – principo reikalavimai. Teisingumo principas teigia, kad vienodas situacijas turime traktuoti vienodai, bet skirtingas situacijas – skirtingai. Todėl visų asmenų lygybės ir orumo pripažinimas nereiškia, kad vienodai turi būti vertinamos ir jų gyvenimo situacijos. Pavyzdžiui, suteikdama medicinos praktikos licenciją valstybė skirtingai vertina medicinos mokslus baigusius ir nebaigusius asmenis. Tokia „diskriminacija“ yra pagrįsta ir nepaneigia asmenų lygybės principo, nežemina jų orumo.

Nereikia ir teologinių argumentų, užtenka biologijos, antropologijos, psichologijos, sociologijos ir kitų mokslų, rodančių, kad vyro ir moters santuoka dėl jai būdingų prigimtinių savybių objektyviai skiriasi nuo tos pačios lyties porų.

Visi milijardai gyvenančių ar kada nors gyvenusių žmonių yra kilę iš vyriškos ir moteriškos gametų. Kiekvienas LGBT narys taip pat turi biologinius mamą ir tėtį. Kitaip tariant, esminis šeimos principas – vyriškos ir moteriškos lyčių papildomumas – yra būtinas tiek vieno žmogaus, tiek visuomenės ir valstybės, tiek visos žmonijos egzistavimui. Šiuo požiūriu homoseksuali pora niekada nebus tapati vyro ir moters šeimai.

Nepaisant prieštaringų vertinimų, mokslinių duomenų visuma taip pat patikimai rodo, kad vaikams yra palankiausia augti stabilioje savo biologinių tėvų šeimoje (kad dėsniai turi išimčių, savaime aišku). Įteisinus partnerystę, homoseksualios poros galėtų įsivaikinti ar pagalbinio apvaisinimo (vėliau ir surogacijos) būdu susilaukti vaikų, tačiau jie niekada nebūtų abiejų partnerių biologiniai palikuonys. Visas šeimas valstybėje traktuojant lygiavertiškai, keistųsi ir biologinės tėvystės reikšmė, jos svarbos vaikams pripažinimas. Todėl partnerystės įteisinimas ne tik ignoruotų vaiko teisę turėti tėtį ir mamą, bet ir laikui bėgant leistų vis didesnį valstybės kišimąsi į šeimos gyvenimą, įvairiais formaliais pagrindais ribojant tėvų teisę auginti, auklėti ir ugdyti savo biologinius vaikus.

Taip, svarbu atsiliepti į Popiežiaus kvietimą ir įstatymuose nustatyti homoseksualioms poroms reikalingą teisinę apsaugą. Tam tinka Bendro gyvenimo susitarimo projektas. Tačiau neverta žengti toliau ir skirtingas situacijas sulyginti, įteisinant santuokai lygiavertę partnerystę.

Autorė yra teisininkė, Laisvos Visuomenės instituto valdybos narė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tvankstas       2020-10-25 16:35

16:20 - nueikite į dr. Algimanto Lebionkos bloggą, ten dar gražesnių dalykų sužinosite apue Pranciškų.
Straipsnio autorė prieš kvailindama tiesos lt skaitytojus galėtų irgi užsukti pas dr. A. Lebionką apsišviesti, nerašinėti iš pilvo savų pramanų.

Popiežius ir Vatikanas tyli,       2020-10-25 16:27

kaip katinas į miltus pridirbęs.

bet gi- Tvankstui       2020-10-25 16:20

bet gi sito fakto nezinojau. aciu tikrai idomu. pasigiooglinaiu apie tai. beje, stai ka rase kairuoliskas The Guardian tada:

Pope Francis has said he wasn’t offended by the “communist crucifix” given to him by Bolivian president Evo Morales during his South American pilgrimage.

During a news conference en route home to Rome on Sunday, Francis said he interpreted Morales’ gift through the prism of Espinal’s Marxist bent and viewed it as protest art.

After taking into consideration the time in which he lived, Francis said: “I understand this work. For me it wasn’t an offense.”

Francis added that he brought the crucifix home with him.

Tvankstas       2020-10-25 15:29

15:15 - nejaugi Jums nėra žinomas Pranciškaus erezijų ilgiausias sąrašas, Jums nežinomi darbai, pagal kuriuos sprendžiamas jo eretinis elgesys ( Jums yra žinoma ir matyta nuotrauka, kai Bolivijos prezidentas Morales įteikia Kristų ant kūjo ir pjautuvo kaip dovaną, kurią priima su palaiminga šypsena - kas tai : pagal tikėjimo dogmą ar pagal popiežiaus ereziją ?). Dešimtyse puslapių yra surašyti tokie juodi elgesiai ir kalbos, visiškai nesilaikant katalikiškų dogmų - lietuviams katalikams yra tai žinoma ? Bent Lietuvos vyskupams ir kunigams - NE.

>> Čia reklaminė vienos partijos ...       2020-10-25 15:24

O kur žiūri vaikų teisės?!!!
———
Tereškovos dukrą tiria ir tiria…
O kada bus TŲ vaikų OBJEKTYVŪS tyrimo rezultatai ?!!
———
Biologiškai, tai veislinis darbas…
... bus nauja žmonių veislė.
Pasaulio pabaiga prasidėjusi 2012 m. įgauna pagreitį.

Popieziaus       2020-10-25 15:15

mielasirdingas gerumas ivairioms pakraipoms ir jo nekonkretus ir nekategoriski atsakymai provakotariams sieja painiavas ir nesusipratimus.Galima patarti popieziui kaip atsakyti i tokias spekuliacijas.Tvirtai ir aiskiai - JOKIU PASIKEITIMU BAZNYCIOS MOKYME DEL VIENALYCIU ASMENU GYVENIMO NIERA R ARTIMIAUSIOJE ATEITYJE NENUMATOMA.

Čia reklaminė vienos partijos agitacija ar       2020-10-25 14:46

reakcija į Popiežiaus pasisakymą? Straipsnis Lietrytije:
Kūdikio besilaukiantis vyras itin atvirai papasakojo apie savo gyvenimą ir patirtis

Invalidai       2020-10-25 14:22

Visokių invalidų (neįgaliųjų) esama. Pagal prigimtį, pagal vystymosi raidą, pagal ligas ar traumas.
Invalidumas yra tam tikras nepilnavertiškumas.
Seksualinės srities invalidai pakylėti “ant bangos”, kai tuo tarpu sunkiai begalintys savimi pasirūpinti NEseksualiniai invalidai paliekami gyvenimo paraštėse.
P.S.
“Teisingumo principas teigia, kad vienodas situacijas turime traktuoti vienodai, bet skirtingas situacijas – skirtingai. “

Reklama: trys viename       2020-10-25 14:03

Kaip suprantu, tas filmo kūrėjas yra žydas, o pagal dabartinį politkorektiškumą, apie žydus - arba gerai arba nieko.
Kaip suprantu, tas filmo kūrėjas yra (atvirai besidemonstruojantis) gėjus, tai pagal dabartinę pasaulio kryptį burbtelėti ką nors nepalankiai (net ir popiežiui), būtų saves sutapatinimas su homofobais… (tai yra atsilikėliais, fašistais…).
Kaip suprantu, tas filmo kūrėjas yra kilęs…
—-
Tai ko stebėtis kad toks popyyžius bučiavęs rankas žydams, du kart keliaklūsčiavęs prieš islamą ir kupinas meilės ne tiesai o PSEUDOpabėgėliams, ir darantis “reveransus” rytams KĄ  NORS PASAKYS ...
Tas popyyžius bemylėdamas savo artimą, seniai apleido - išdavė - pardavė Europos katalikus, o ir pačią katalikybę (krikščionybę) pastatė į podukros vietą. Amen (valio).

Tvankstas       2020-10-25 13:53

Niekaip negaliu suprasti, kodėl straipsnio autorė užsiima juodo kumelio baltinimu ?

Puikus straipsnis       2020-10-25 13:23

Patiko argumentas “Teisingumo principas teigia, kad vienodas situacijas turime traktuoti vienodai, bet skirtingas situacijas – skirtingai. “

Kis       2020-10-25 12:58

ko jus prievartaujate popieziu,jis niekada to napaskytu,o mes jau pirma zingsni zengiame,juk esame geiropieciai,o ir vado nereikes ieskotis?

Žemyna       2020-10-25 12:57

Partnerystė yra tokia pat teisiškai galiojanti bendrabūvio sutartis, kaip ir versle bendradarbiavimo. Kai žmonės gyvena/veikia/dirba kartu ir kartu veda bendrą ūkį, gerai, kai jie viską aptaria, suderina ir raštu pas notarą patvirtina. Tai palengvina jų tarpusavio santykius bei aplinkybėmis, kai reikia reikalus išorėje tvarkytis. 
Visai nesvarbu, kas tuos santykius kuria ir apibrėžia jų turinį, ribas - subnuomininkai; senutė, priėmusi gyventi studentę ir pažadėjusi jai testamentu palikti butą, jei ji atitinkamų taisyklių laikysis ir ją slaugys; dvi našlės, nusprendusios kartu leisti gyvenimo likutį, kad lengviau ir smagiau būtų; du laisvai samdomi specialistai, kartu apsigyvenę ar biurą išsinuomoję, HmS pora ir t.t. Notaro patvirtinta partnerystė supaprastina daugelio klausimų sprendimą, kai žmonės turi dokumentą, įrodantį jų teises į vienokį ar kitokį veiksmą, informaciją ir kt.

kaimietis       2020-10-25 12:33

galima dabar šita tena prirašyti galybe straipsnių ,vertinimų , teisininkų terminais vartyti sąvokas kaip tik įmanoma BET pagal dievo įstatymus viskas aišku: tos pačios lyties asmenų sąntykiavimas yra nuodėmė  kad ir kaip tai būtu bandoma užmaskuoti ar partnerysčių ar sąjungų pavadinimų. Vienos lyties žmonės gali turėti bendrą turtą ,ūkį , verslą  ir pan, Bet jeigu du vyrai turintys bendrą butą t y būdami partneriai lytiškai sąntykiauja -jie daro nuodėmę  ir joks Pranciškus ,Bergolio, ar Kristina to negali pakeisti.

bet gi       2020-10-25 12:19

na tikrai, jau gal laikas baigti sita istorija. na popiezius iteike atitinkama dovanele leftistams, ir nebereikia jo cia teisinti. ar per klaida ar tycia, cia jau tik jis pats zino. del filme simontuotu neva ir is konteksto isimtu citatu. noriutik priminti, kad Vatikanas yra valstybe, kuri rupinasi savo atitinkamu ivaizdziu labiau netgi, nei dagelis valaru saliu. jeigu jau popieziu filmavo atitinkamas rezisierius, raiskia to rezisieriaus isankstinis atitinkamas patikrinimas tikrai buvo padarytas, ir reiskia, kad jis Vatikanui tiko. manau, kad visi suprantame, kad bet kas, pasiuntes elektronini laiska i Vatikana su prasymu pafilmuoti, teigiamo atsakymo negautu. ir jeigu jau tokios neva is konteksto isimtos citatos veliau buvo neteisingai sumontuotos, Vatikanas galejo padaryti trumpa sausa panesima be jokiu pasiteisinimu ar gincu. cia yra iprasta diplomatine praktika. bet nepadare. taigi. siulau labiau ziureti i prieki, nes sitas popiezius dar tikrai kuri laika bus ten, kur yra. ir dar ne vienas visuomene skaldantis klausimas iskils. nesakau, kad popieziui lengva, bet tai yra ypatinga pozicija, uzdedanti ir ypatinga nasta.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.