Ugdymo politika

Kurioje šalyje mokytojai uždirba 11 820 EUR per mėn.?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. liepos 13 d. 9:04

8     

    

Kurioje šalyje mokytojai uždirba 11 820 EUR per mėn.?

dirba.lt

Pedagogų atlyginimai Lietuvoje yra vieni mažiausių Europoje. Palyginome, kiek maksimaliai uždirba kitų šalių mokytojai ir kiek maksimaliai uždirba Lietuvos mokytojai. Skaičiai, kuriuos išvydome pasirodė mažų mažiausiai keisti. Pavyzdžiui, Liuksemburge maksimalus pedagogo atlyginimas yra 11 820 EUR per mėn., o Lietuvoje viso labo – 579 EUR per mėn., ir tai reiškia, kad geriausiai apmokamas Liuksemburge dirbantis pedagogas per pusę mėnesio uždirba tiek, kiek Lietuvoje geriausiai mokamas mokytojas uždirba per metus.

Na, gerai – Liuksemburgas gali būti išimtis, nes jie išsilavinimo kokybei skiria itin daug dėmesio, jie yra maža valstybė (0,5 mln. gyventojų), o taip pat labai turtinga.

Pažiūrėkime detaliau kiek uždirba mokytojai kitose Europos šalyse:

• Liuksemburge 11 820 EUR/mėn.
• Olandijoje 5 942 EUR/mėn.
• Austrijoje 5 829 EUR/mėn.
• Vokietijoje 5251 EUR/mėn.
• Airijoje 4946 EUR/mėn.
• Kipre 4842 EUR/mėn.
• Danijoje 4266 EUR/mėn.
• Belgijoje 4237 EUR/mėn.
• Prancūzijoje 3894 EUR/mėn.
• Ispanijoje 3876 EUR/mėn.
• Suomijoje 3743 EUR/mėn.
• Švedijoje 3704 EUR/mėn.
• Portugalijoje 3461 EUR/mėn.
• Italijoje 3101 EUR/mėn.
• Slovėnijoje 2252 EUR/mėn.
• Maltoje 2051 EUR/mėn.
• Kroatijoje 1265 EUR/mėn.
• Turkijoje 1235 EUR/mėn.
• Vengrijoje 1076 EUR/mėn.
• Čekijoje 942 EUR/mėn.
• Estijoje 896 EUR/mėn.
• Lenkijoje 846 EUR/mėn.

• Slovakijoje 798 EUR/mėn.
• Rumunijoje 691 EUR/mėn.
• Lietuvoje 579 EUR/mėn.

Kaip visoje šioje algų virtinėje išsidėstę kitų Europos šalių pedagogai? Akivaizdu, jog Liuksemburgas ženkliai lenkia kitas valstybes siūlydamas du kartus didesnį atlyginimą (11 820 Eur per mėnesį) nei jo artimiausia konkurentė Olandija (5 942 Eur). Tuo tarpu Kipras, paprastai negalintis pasigirti dideliu maksimaliu atlyginimu, šioje kategorijoje lenkia Skandinavijos šalis, kuriose, kaip teigiama žiniasklaidoje, ypatingas dėmesys skiriamas švietimui. Lentelės apačioje jau tradiciškai įsitaiso Balkanų bloko valstybės bei Šiaurės rytų Europos šalys.

Lietuva įsikūrusi šios lentelės apačioje. Palyginimui – Lietuvos pedagogas maksimaliai per metus gali uždirbti panašiai (6 954 Eur) kaip per pusę mėnesio (5 910 Eur) uždirba pedagogai Liuksemburge. Kitaip tariant, geriausias Lietuvos pedagogas uždirba viso labo 20 kartų mažiau nei geriausias pedagogas Liuksemburge! Tuo tarpu mokinių rezultatai, lyginat mūsų ir Liuksemburgo rodiklius, skiriasi vos keliomis pozicijomis matematikos ir teksto suvokimo srityse.

Žinoma, lietuvių pedagogų atlyginimai nėra mažiausi Europoje (Ukrainoje vidutinis mėnesio atlyginimas pedagogui – 112 Eur), bet puikiai matome, jog net ekonomiškai panašaus stiprumo šalys savo pedagogams siūlo didesnius atlyginimus, ir šis skirtumas akivaizdus.

Mokinių rezultatai pagal šalis

Pažvelgus į tarptautinio mokinių testo rezultatus Europoje (matematikos ir teksto suvokimo) išaiškėja dar vienas įdomus dalykas. Nors Liuksemburge mokytojų atlyginimai beveik 20 kartų didesni nei Lietuvoje, bet mokinių rezultatai to neatspindi ir Liuksemburgas lenkia tik nežymiai. Reikėtų imti pavyzdį iš mūsų kaimynų estų ir lenkų – ten atlyginimai kone dvigubai didesni nei Lietuvoje ir mažesni nei daugelio Europos šalių, bet mokinių rezultatai yra vieni geriausių Europoje.

Netylant kalboms apie pedagogų ruošimo tvarką ir kokybę, gal verta palyginti ar apsvarstyti konkurencingesnio rinkoje atlyginimo naudą? Nors pasirinkimas rinktis pedagogo karjera dažniausiai nėra grindžiamas finansiniais motyvais, bet valstybė turėtų numatyti patrauklų ir konkurencingą atlyginimą, jog geriausi specialistai užuot rinkęsi pelningesnes sritis rinktųsi mokyti jaunąją kartą.

Taip pat naršykite Dirba.lt portale:

Ieškantiems darbo
Darbo skelbimai
Darbo paieška
Susikurti savo CV
Įvesti ieškančio darbo skelbimą

Darbdaviams
CV bazė
CV paieška
Ieškančiųjų darbo skelbimai
Įvesti darbo skelbimą

dirba.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Naisys       2017-07-14 20:33

Pardon, bet kaip buvome žadėję naiviems rinkėjams, deja - nei kultūros, nei švietimo darbuotojams gyvenimo negerinsime. Tiesiog neturiu laiko. Esu užimtas kildyš reikalais. Iki vėlumos leidžiu laiką greta Gretos.
Aš diktuoju, ji rašo. Atvirai-2.
Bet, galiu pažadėti, jog kai išrinksite mane seiman per kitus rinkimus- tuomet tai jau tikrai imsiuosi švietimo reikalų.
Aišku, jeigu Greta nesumanys tapti kino ar teatro režisiere, arba dar ką nors.
Patys suprantate, Damos reikalams pirmenybė.

Dievų miško malkos ir šakaliai       2017-07-14 20:23

20 kartų mažesnis atlyginimas, o kainos kaip Luxemburge- kas tai?
Tai Lietuva.
Emigrantai grįžkite!
Ypač iš Luxemburgo:)
Aha, tuoj.
Tik batraiščius išsiprosysim ir jau parlekiam:)

Strategija        2017-07-14 19:08

Norint išugdyti paklusnius vergus, juos turi mokyti tikri vergai!

dukterecia - mokytoja,       2017-07-14 16:47

auginanti tris vaikus, negali isgyventi is 500 e atlyginimo, o yra lab. gera mokytoja, turi visokiausius ivertinimus. Vyro atlyg. dar mazesnis. Visa mociutes pensija isnaudojama vaikaiciams remti. Kaip grazu miske…

Reikėtų        2017-07-14 12:56

įterpti Šveicarijos pradinukų mokytojų atlyginimus. Nustebtumėt. Kai kurios šalys mokymą laiko “kalimu mintinai”. Lenkija tokiu metodu dėsto istoriją ir tikybą. Užtat jie apsčiai turi kunigų ir vienuolių.

ten, kur komunistų nėra       2017-07-14 9:15

mokytojai, žinios gerbiamos ten, kur komunistų nebuvo, nėra ir nebus.
——-
pas mus komunistai buvo, yra ir bus…
——
(apie mokytojų perspektyvas galima tik patylėti)

Bjauriausiai švietimo       2017-07-14 9:03

ir sveikatos apsaugos sistemų griovime lošia suliberalėję konservatoriai.

Ir dar baisiau,-       2017-07-14 8:59

pedagogai nuolat terorizuojami grasinimu uždarinėti mokyklas,būk tai,tik taip galima atrasti lėšų mokytojų algoms.Tačiau visems kitiems biurokratams jų atrandama akimirksniu.Reiktų kelti ir vidurinio išsilaviniomo prieinamumo problemą.Ne tik algos mažos,bet ir mažinama mokyklų,-kas čia vyksta.O ir diktatūrinis vaikų rūšiavimas,naikinant aukštąsias mokyklas ir visus urmu norint suvaryti į profesines.Vaikai išvažiuos į užsienį,bet prieš tai juos apkraus pažymomis.Tai pažymų ir kompiuterinių sistemų teroras.Aplamai liaudį nori liberalai ir konservatoriai palikti tamsią,-tokia tikroji intensija,kuri dangstoma gerų ,kompiuterizuotų mokyklų idėjomis.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.