Įžvalgos

Kuo lietuvių ir užsienio auditorijai svarbus prezidentas Kazys Grinius?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 11 d. 20:04

7     

    

Kuo lietuvių ir užsienio auditorijai svarbus prezidentas Kazys Grinius?

LRT.lt

Dr. Kazys Grinius buvo iškilus XIX–XX a. visuomenės ir kultūros veikėjas, politikas. Nuveikęs daugybę prasmingų darbų, labiausiai lietuvių atmintyje K. Grinius įsirėžė kaip trečiasis Lietuvos Respublikos prezidentas. Tačiau kuo svarų indėlį į Lietuvos istoriją įnešęs politikas svarbus šiuolaikinei visuomenei? Kiek jis įdomus ir žinomas platesnei, ne lietuvių auditorijai?

Šia tema mintimis dalijasi filosofas ir istorikas, Pietų Karolinos (JAV) universiteto profesorius Kęstutis Skrupskelis, anglų kalba rašantis knygą apie K. Grinių. K. Skrupskelį kalbina Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centro vadovas Vidmantas Valiušaitis ir Nacionalinės bibliotekos Informacijos analitikos skyriaus vadovas Ginas Dabašinskas.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2017-08-13 20:29

Nuomuonei:
Jus kalbate netiesa.
Ta liudyja jau vien tai, kad jus versijas ir nuomuones nuduodate kaip aksioma, savaime suprantama fakta.
1) Kazys Grinius ne liberaliosios demokratijos, o visu pirma teisines valstybes apologetas.
2)—“Kai Lietuvą valdė A.Smetona, Lietuva ne nyko, bet stiprėjo tiek valstybiškai - patriotiškai, tiek doroviškai, tiek ekonomiškai”—
Jus gyvenote Smetonos diktaturos laikais? Abejoju. Vadinasi jusu teigiate ne savo nuomuone o apsisnargliavusiu albinu is “Radijo show” laidos nuomuone (“kaip mes su sarvuotu traukiniu vaziavome Vilniaus vaduoti”) arba savo fantazijas.
Pasiremkime faktais:
1938m Vokietija atsiima Klaipedos krasta. Smetonos “patriotiskai, doroviskai ir ekonomiskai sustiprejusios Lietuvos”(jusu zodziais) 0 reakcijos (aciu, kad neokupavote Palangos ir likusios Lietuvos). Lenkija pareikalavo TEISISKAI pripazinti Vilniaus krasto priklausomybe Lenkijos dalimi - priimta! Ir apvainikavo TSRS santazas, okupacija ir aneksija.Kokia valdzios reakcija? Tiesos.lt publikavo dokumentus, kur TSRS URM vadovas atviru tekstu pasako, kad RKKA ieina i Lietuva kiekiu kokiu nores, ir bazuosis kur nores. “Patriotiskai sustiprejusios Lietuvos” minsitrai (jie patriotai, kaip sako tautiska istoriografija) aptarineja kaip ta patogiau ta padaryti. Su tokiais paslemekais Molotovas galejo pasityciot: mes jusu vyriausybe in corpore pakarsime.Lietuvos ministras turbut paprasytu kad leistu juos kart ant lietuvisku virviu ir lietuvisku ukisku muilu. Gal primint kaip “patriotiska” Lietuva idavinejo NKVD savo saugumo pareigunus turejusiu durnumo ginti paslemeku valdomos valstybes interesa?
3)  “šiandien Lietuvoje įsivyravo liberalioji demokratija” Kur jus matote liberaliosios demokratijos apraiskas? Susidorojime su Mergaites gynejais 2012m Garliavoje ir sekusiais po to susidorijimais apiformintais kaip “teismai”? Ar atvirai ginanti kapitalo interesa DK iteisinima ? DK ne liberalus, o diktatoriskas darbuotuoju atzvilgiu kazkodel vadinamas “liberaliu”. Tame ir yra netiesa, kuria JUS kartojate.
4) —“A.Smetonos politinė klaida buvo ta, kad jis po perversmo neatstatė demokratinės santvarkos su demokratiniais rinkimais - tiesa, tokios demokratinės santvarkos, kuri nekeltų pavojaus Lietuvos valstybingumui. Vis tik demokratija yra būtina(!), tačiau nesakralizuojant daugumos nuomonės.”—
Kas cia do lingvistinis perlas? Ka reiskia sita jusu verbaline masturbacija?
Valdoma , “suverenia” (suvenyrine?) demokratija turite omenyj? A la Putino Rusija?
Kodel gi Lietuvai neistojus i NVS ar kaip ten vadinasi. O dar geriau srities teisemis i Rusijos sudeti? Juk teisine baze jusu “tokiai demokratijai” ten seniai paruosta ir subalansuota.

nuomonė       2017-08-13 19:51

Jau geriau tautiškas autoritaras, nei liberaliosios demokratijos apologetai, kokiu pasirodė esąs ir Kazys Grinius. Kai Lietuvą valdė A.Smetona, Lietuva ne nyko, bet stiprėjo tiek valstybiškai - patriotiškai, tiek doroviškai, tiek ekonomiškai. Kai šiandien Lietuvoje įsivyravo liberalioji demokratija, iškilo didelis pavojus ne tik Lietuvos valstybingumui, bet taip pat ir visai visuomenės dorovei. A.Smetonos politinė klaida buvo ta, kad jis po perversmo neatstatė demokratinės santvarkos su demokratiniais rinkimais - tiesa, tokios demokratinės santvarkos, kuri nekeltų pavojaus Lietuvos valstybingumui. Vis tik demokratija yra būtina(!), tačiau nesakralizuojant daugumos nuomonės.

Dzeikas       2017-08-13 8:49

PS. Kazkaip keistai stato klausima laidos dalyviai, girdi Grinius butu kaltas,- kad pasipriesinimu perversmui kilus suirutei ir isikisus Lenkijai,- del salies okupacijos.
Atrodo inteligentiski zmones, laida veda, istoriniais klausimais sneka, o vadovaujasi zeku logika: jei auka priesinasi , tai ji ir kalta, jei tenka ja nuzudyti.
Ne , ponai, jei tai ivyktu KALTI BUTU PERVERSMININKAI. Ka jie, ateje valdzion visvien padare keliolika metu veliau.Isdave valstybe 1939-40mm.

Dzeikas       2017-08-13 8:41

Daugiapolane laida ir aptart viskas kas pasakyta komentaro formatas netinka. Mano poziuriu prezidentas Grinius padare 2 klaidas pastumejusios Lietuva i mentaline Azijos erdve:
1) Taktine: Amnestavo politinius kalinius.Nepabaigus 1 darbo, kariuomenes reformos negali imtis kito.
2) Strategine: Nepasipriesino perversmui.Be jokios abejones reikejo kviesti tauta prie ginklo ir neleisti JEGA keisti valdzios. Cia buvo principinis klausimas, kieno primatas(pirmenybe) - istatymo ar jegos. Pasiduodamas jegai Grinius istume, leido itvirtinti tautoje jegos virsenybes supratima.Juk, grizkim prie nudienos, ar butu imanoma Garliava 2012m jei butu aiskus istatymo primato suvokimas? Manau pabandymas butu baigesis tragiskai(karjeros prasme) VRM ministrui.
Sakote Lenkijos gresme? Tai MAZESNIS blogis. Blogiausiu(tai irgi dar nezinia ar tas blogiausias ivyktu) atveju butume kazkiek pabuve okupuoti Lenkijos(visvien istruktume is jos gniauztu,tai keliolikos metu klausimas), taciau su itvirtinta teisine samone nebutume pateke i si beteises , jegos ir valdzios kulto liuna kuriame dabar esame.
O tas tautiskumas…kaip i sh. kruvele ibest 3-spalve ir didziuotis jog ten ne lenkiska ar ne rusiska veliavike.

to pasvarstymai       2017-08-12 15:22

jūsų insinuacijos visiškai niekuo grįstos

pasvarstymai       2017-08-12 15:19

Kazys grinius - tai pats silpniausias tarpukario Lietuvos prezidentas. Kaip prezidentas jis padarė didelę politinę klaidą, kad jis legalizavo tuometinę diktatorišką ir kosmopolitinę Lietuvos komunistų partiją, kurios veikla nesiderino nei su nepriklausomos Lietuvos idėja, nei su minimalia demokratija. Jeigu šiandien Kazys Grinius būtų gyvas ir būtų būtų Lietuvos prezidentu, argi jis nelegalizuotų taip pat ir Mykolo Burokevičiaus komunistų partiją...

albigeicas       2017-08-11 20:30

Jėzus mokė - nežiūrėk pro petį


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Velniava slypi detalėse

Vytautas Vyšniauskas. Sustabdyti nacizmą gali tik nacionalizmas

Lidžita Kolosauskaitė. Pasaulinės galios tendencijos

Arnoldas Aleksandravičius. Mėgėjiškos Kremliaus klastotės

Geroji Žolinės Naujiena: Laiminga įtikėjusi

Algirdas Endriukaitis. Susidorojimo potekstė – ne demokratija ir procedūros, o Lietuvos valstybės likvidavimo judesys

Nuo bačkos. Dr. Nerijaus Mačiulio tiesa: progresą paneigti sunku – gyvename vis geriau ir geriau

Advokatas Saulius Dambrauskas Kauno merui V. Matijošaičiui: Išsaugokime unksmingąją seno miesto dvasią (papildyta)

Bronius Puzinavičius. Ar tikrai Lukiškių aikštė formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais?

Geroji Naujiena. „Drąsos! Tai aš. Nebijokite!“

Raimondo Kuodžio „laimės išklotinė“

Vytautas Vyšniauskas. Kas laukia kairiojo liberalizmo nūdien brandinamų vaisių?

Ekskomunika korumpuotiesiems ir mafijozams

Rimas Norvaiša. Kada mokyklose pradėsime mokyti matematikos?

Lesbiečių pora tapo populiaraus „Disney“ filmuko vaikams herojėmis

Verta prisiiminti. Aras Lukšas: Neramus 1935-ųjų rugpjūtis

Lietuva – tarp mažiausiai vaikais besirūpinančių pasiturinčių pasaulio šalių

Dalius Stancikas. Kūnas ir dvasia

Vytautas Radžvilas. Premjero ekonominės įžvalgos neabejotinai vertos Nobelio premijos

Vytautas Vyšniauskas. Demokratijos išbandymas sąžiningumu ir N. Putinaitės rusenanti veidmainystė

Kuo lietuvių ir užsienio auditorijai svarbus prezidentas Kazys Grinius?

Algimantas Rusteika. Nereformų metas

Bronislovas Burgis: mokytojai – niekinami ir pažeminti

Lietuva EK įteiks kone 39 tūkst. piliečių parašų už prigimtinę šeimos ir santuokos sampratą įtvirtinančius apibrėžimus

Sovietų pastangos panaikinti santuoką

Algimantas Zolubas. „Kryptis Lietuva“ – kada valstybės galvos liausis kiršinti tautą?

Audrius Jurgelevičius. Struktūrinės švietimo reformos „iš po skverno“ – mokytojams nulis eurų ir atleidimai!

Nerija Putinaitė susirūpino diskusijų kultūra: „Vietoje diskusijos – asmeniškumais persmelkta kova be taisyklių“ (papildyta)

Tyrimas: vis daugiau amerikiečių įžvelgia Rusijos grėsmę ir pritaria teiginiui, kad JAV turėtų ginti Baltijos šalis

Tomas Viluckas. Gyvenimą supratęs kaip atvirumą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.