Įžvalgos

Kuo lietuvių ir užsienio auditorijai svarbus prezidentas Kazys Grinius?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 11 d. 21:04

7     

    

Kuo lietuvių ir užsienio auditorijai svarbus prezidentas Kazys Grinius?

LRT.lt

Dr. Kazys Grinius buvo iškilus XIX–XX a. visuomenės ir kultūros veikėjas, politikas. Nuveikęs daugybę prasmingų darbų, labiausiai lietuvių atmintyje K. Grinius įsirėžė kaip trečiasis Lietuvos Respublikos prezidentas. Tačiau kuo svarų indėlį į Lietuvos istoriją įnešęs politikas svarbus šiuolaikinei visuomenei? Kiek jis įdomus ir žinomas platesnei, ne lietuvių auditorijai?

Šia tema mintimis dalijasi filosofas ir istorikas, Pietų Karolinos (JAV) universiteto profesorius Kęstutis Skrupskelis, anglų kalba rašantis knygą apie K. Grinių. K. Skrupskelį kalbina Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centro vadovas Vidmantas Valiušaitis ir Nacionalinės bibliotekos Informacijos analitikos skyriaus vadovas Ginas Dabašinskas.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2017-08-13 21:29

Nuomuonei:
Jus kalbate netiesa.
Ta liudyja jau vien tai, kad jus versijas ir nuomuones nuduodate kaip aksioma, savaime suprantama fakta.
1) Kazys Grinius ne liberaliosios demokratijos, o visu pirma teisines valstybes apologetas.
2)—“Kai Lietuvą valdė A.Smetona, Lietuva ne nyko, bet stiprėjo tiek valstybiškai - patriotiškai, tiek doroviškai, tiek ekonomiškai”—
Jus gyvenote Smetonos diktaturos laikais? Abejoju. Vadinasi jusu teigiate ne savo nuomuone o apsisnargliavusiu albinu is “Radijo show” laidos nuomuone (“kaip mes su sarvuotu traukiniu vaziavome Vilniaus vaduoti”) arba savo fantazijas.
Pasiremkime faktais:
1938m Vokietija atsiima Klaipedos krasta. Smetonos “patriotiskai, doroviskai ir ekonomiskai sustiprejusios Lietuvos”(jusu zodziais) 0 reakcijos (aciu, kad neokupavote Palangos ir likusios Lietuvos). Lenkija pareikalavo TEISISKAI pripazinti Vilniaus krasto priklausomybe Lenkijos dalimi - priimta! Ir apvainikavo TSRS santazas, okupacija ir aneksija.Kokia valdzios reakcija? Tiesos.lt publikavo dokumentus, kur TSRS URM vadovas atviru tekstu pasako, kad RKKA ieina i Lietuva kiekiu kokiu nores, ir bazuosis kur nores. “Patriotiskai sustiprejusios Lietuvos” minsitrai (jie patriotai, kaip sako tautiska istoriografija) aptarineja kaip ta patogiau ta padaryti. Su tokiais paslemekais Molotovas galejo pasityciot: mes jusu vyriausybe in corpore pakarsime.Lietuvos ministras turbut paprasytu kad leistu juos kart ant lietuvisku virviu ir lietuvisku ukisku muilu. Gal primint kaip “patriotiska” Lietuva idavinejo NKVD savo saugumo pareigunus turejusiu durnumo ginti paslemeku valdomos valstybes interesa?
3)  “šiandien Lietuvoje įsivyravo liberalioji demokratija” Kur jus matote liberaliosios demokratijos apraiskas? Susidorojime su Mergaites gynejais 2012m Garliavoje ir sekusiais po to susidorijimais apiformintais kaip “teismai”? Ar atvirai ginanti kapitalo interesa DK iteisinima ? DK ne liberalus, o diktatoriskas darbuotuoju atzvilgiu kazkodel vadinamas “liberaliu”. Tame ir yra netiesa, kuria JUS kartojate.
4) —“A.Smetonos politinė klaida buvo ta, kad jis po perversmo neatstatė demokratinės santvarkos su demokratiniais rinkimais - tiesa, tokios demokratinės santvarkos, kuri nekeltų pavojaus Lietuvos valstybingumui. Vis tik demokratija yra būtina(!), tačiau nesakralizuojant daugumos nuomonės.”—
Kas cia do lingvistinis perlas? Ka reiskia sita jusu verbaline masturbacija?
Valdoma , “suverenia” (suvenyrine?) demokratija turite omenyj? A la Putino Rusija?
Kodel gi Lietuvai neistojus i NVS ar kaip ten vadinasi. O dar geriau srities teisemis i Rusijos sudeti? Juk teisine baze jusu “tokiai demokratijai” ten seniai paruosta ir subalansuota.

nuomonė       2017-08-13 20:51

Jau geriau tautiškas autoritaras, nei liberaliosios demokratijos apologetai, kokiu pasirodė esąs ir Kazys Grinius. Kai Lietuvą valdė A.Smetona, Lietuva ne nyko, bet stiprėjo tiek valstybiškai - patriotiškai, tiek doroviškai, tiek ekonomiškai. Kai šiandien Lietuvoje įsivyravo liberalioji demokratija, iškilo didelis pavojus ne tik Lietuvos valstybingumui, bet taip pat ir visai visuomenės dorovei. A.Smetonos politinė klaida buvo ta, kad jis po perversmo neatstatė demokratinės santvarkos su demokratiniais rinkimais - tiesa, tokios demokratinės santvarkos, kuri nekeltų pavojaus Lietuvos valstybingumui. Vis tik demokratija yra būtina(!), tačiau nesakralizuojant daugumos nuomonės.

Dzeikas       2017-08-13 9:49

PS. Kazkaip keistai stato klausima laidos dalyviai, girdi Grinius butu kaltas,- kad pasipriesinimu perversmui kilus suirutei ir isikisus Lenkijai,- del salies okupacijos.
Atrodo inteligentiski zmones, laida veda, istoriniais klausimais sneka, o vadovaujasi zeku logika: jei auka priesinasi , tai ji ir kalta, jei tenka ja nuzudyti.
Ne , ponai, jei tai ivyktu KALTI BUTU PERVERSMININKAI. Ka jie, ateje valdzion visvien padare keliolika metu veliau.Isdave valstybe 1939-40mm.

Dzeikas       2017-08-13 9:41

Daugiapolane laida ir aptart viskas kas pasakyta komentaro formatas netinka. Mano poziuriu prezidentas Grinius padare 2 klaidas pastumejusios Lietuva i mentaline Azijos erdve:
1) Taktine: Amnestavo politinius kalinius.Nepabaigus 1 darbo, kariuomenes reformos negali imtis kito.
2) Strategine: Nepasipriesino perversmui.Be jokios abejones reikejo kviesti tauta prie ginklo ir neleisti JEGA keisti valdzios. Cia buvo principinis klausimas, kieno primatas(pirmenybe) - istatymo ar jegos. Pasiduodamas jegai Grinius istume, leido itvirtinti tautoje jegos virsenybes supratima.Juk, grizkim prie nudienos, ar butu imanoma Garliava 2012m jei butu aiskus istatymo primato suvokimas? Manau pabandymas butu baigesis tragiskai(karjeros prasme) VRM ministrui.
Sakote Lenkijos gresme? Tai MAZESNIS blogis. Blogiausiu(tai irgi dar nezinia ar tas blogiausias ivyktu) atveju butume kazkiek pabuve okupuoti Lenkijos(visvien istruktume is jos gniauztu,tai keliolikos metu klausimas), taciau su itvirtinta teisine samone nebutume pateke i si beteises , jegos ir valdzios kulto liuna kuriame dabar esame.
O tas tautiskumas…kaip i sh. kruvele ibest 3-spalve ir didziuotis jog ten ne lenkiska ar ne rusiska veliavike.

to pasvarstymai       2017-08-12 16:22

jūsų insinuacijos visiškai niekuo grįstos

pasvarstymai       2017-08-12 16:19

Kazys grinius - tai pats silpniausias tarpukario Lietuvos prezidentas. Kaip prezidentas jis padarė didelę politinę klaidą, kad jis legalizavo tuometinę diktatorišką ir kosmopolitinę Lietuvos komunistų partiją, kurios veikla nesiderino nei su nepriklausomos Lietuvos idėja, nei su minimalia demokratija. Jeigu šiandien Kazys Grinius būtų gyvas ir būtų būtų Lietuvos prezidentu, argi jis nelegalizuotų taip pat ir Mykolo Burokevičiaus komunistų partiją...

albigeicas       2017-08-11 21:30

Jėzus mokė - nežiūrėk pro petį


Rekomenduojame

Žmogaus teisių gynėjo psichiatro Dainiaus Pūro kognityviniai disonansai

Rasa Čepaitienė. „Nežinau“

Krescencijus Stoškus sesei Nijolei: Jūs parodėte padorumo standartą naujajai Lietuvai ir civilizuotam pasauliui

Geroji Naujiena: „Ateikite ir pamatysite“

Žinių radijas: Ar žmonės Lietuvoje jaučiasi saugūs?

Popietė su Laisvės premijos laureate s. Nijole Sadūnaite

Nijolė Sadūnaitė: „Dažniau pakelkime akis į dangų“

Arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius: Būsime laisvi, kol remsimės į keturias kolonas: Dievą, Lietuvą, šeimą ir moralę

Verta prisiminti. Ženklai ir simboliai, kurie lydėjo lietuvius kovose už laisvę

Laisvės gynėja sesuo Nijolė Sadūnaitė

Minėsime Laisvės gynėjų dienos 27-ąsias metines

Jūratė Baranova. Grasinimai Vytautui Rubavičiui tęsiasi: „Pakasim ir tave ir sunu“. Policijai tai tik „etikos pažeidimai“

Kunigas Robertas Grigas: Jokios neužmirštuolės, aguonos nė gvazdikai negali ir neturi išstumti Vyčio, Trispalvės ir Gedimino stulpų

Vytautas Radžvilas. Georgijaus juostelės Neužmirštuolės pakuotėse

Rabinas Jonathanas Sacksas. Kultūrinio klimato kaita ir religijos ateitis

Ar tikrai? Virgis Valentinavičius: LRT užgrobta, o skandinaviško žiniasklaidos verslo pagrindas yra tarnavimas žmonėms

Klastotė.Visuomenininkai stojo ginti kardinolo garbę

Advokatas Saulius Dambrauskas: „Kai pradedama šaipytis iš teismų vykdomo teisingumo…“

Liudvikas Jakimavičius. Valio, Draugai, liustracija baigta: visi švarūs kaip krištolas (patikslinta)

Vilniaus forumas: LRT taryba diskredituoja Seimą ir viešai demonstruoja panieką Lietuvos visuomenei

Vidmantas Valiušaitis. Kurie politikai „spaudė“ ir vėl išmesti „KGB kortą“?

Algimantas Rusteika. Mes ir jie: juos atpažinsime iš ženklų

Vilniaus forumas palaiko Seimo iniciatyvą įstatymu įtvirtinti Lukiškių aikštės statusą

Kastytis Braziulis. Didžiausias puolimas prieš Lietuvos Tautą yra vykdomas dabar

Genocido centro vadovė pasakė, kas jai darė spaudimą dėl KGB agentų sąrašo

„Talka kalbai ir tautai“ kviečia Sausio 13-ąją švęsti su valstybingumo simboliais, o ne su „neužmirštuole“

Vytautas Sinica. Naujosios tradicijos Vakarų Europoje kol kas nesikeičia

Algimantas Zolubas. Quo vadis (kur eini), TS-LKD?

Algimantas Rusteika. Pratęsiam Agentų archyvinių asmens bylų registracijos žurnalo temą

Seimas atliks LRT valdymo, finansinės bei ūkinės veiklos parlamentinį tyrimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.