Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Kun. Robertas Grigas. Laiškas Lietuvos vyskupams dėl Vyčio paminklo

Tiesos.lt redakcija   2017 m. birželio 17 d. 0:55

12     

    

Kun. Robertas Grigas. Laiškas Lietuvos vyskupams dėl Vyčio paminklo

„Aš išvydau atvirą dangų, ir štai pasirodė baltas žirgas. Ant jo sėdėjo
raitelis, vardu Ištikimasis ir Teisusis; jis teisingai teisia ir kovoja“
.

(Apr 19, 11)

Gerbiami Lietuvos Vyskupai,
Broliai Kunigai,
mūsų Tėvynės geros valios žmonės, 

šias Apreiškimo Apaštalui Jonui eilutes nuoširdus katalikas ir karštas Lietuvos patriotas Oskaras Milašius (1877–1939), kaip manoma, turėjęs mistinių dovanų, sunkiais mūsų Tėvynei laikais aiškino kaip viltingą ženklą, kad Apokalipsės minimas Šviesos raitelis, Dievo Sūnus, istorijos lėmimu yra vaizduojamas lietuvių tautinės ir valstybinės tapatybės simbolyje – Vyčio herbe. Milašiui tai reiškė patvirtinimą, kad nepaisant didelių sukrėtimų ir netekčių, Apvaizdos globa neapleis Lietuvos.

Galime poeto įžvalgą priimti kaip nuorodą tautos gyvenimo dvasinei krypčiai, galime laikyti tiktai gražia meninės vaizduotės išraiška. Visais atvejais turėtume džiaugtis, kad mūsų tautos emblema yra pasirinktas ne koks nors grėsmingas žvėris, ne plėšrus viengalvis ar dvigalvis paukštis, kaip daugelio pasaulio valstybių herbuose, o žmogus, valdantis žirgą, taip ženklinant ir civilizacinį, kultūrinį turinį – žmonijos ir kūrinijos, gamtos vienovę. Požiūrį, tokį artimą mūsų tautinei jausenai ir mentalitetui. Žmogus – vyras, pasirengęs ginti savo mylimuosius, savo namus ir dėl jų aukotis. Vyčio herbas yra ir vienas labai senų europinių valstybinių simbolių.

Todėl būtų sunku surasti vaizdinį, kuris labiau negu okupantų ilgai draustas ir persekiotas Vyčio ženklas tiktų būti atminimo paminklu Lietuvos sostinėje Vilniuje, Lukiškių aikštėje, pagerbiant visų laikų Tėvynės gynėjus, kentėjusius ir žuvusius dėl tiesos ir laisvės. Patriotinių organizacijų ir nuo represijų nukentėjusių asmenų iniciatyva yra įkurtas paramos fondas „Vyčio su laisvės kovotojų memorialu projektas“. Jis siekia telkti visuomenės paramą ir lėšas, kad iki Valstybės 100-mečio sukakties 2018 m. vasario 16 d. Lukiškių aikštėje, iš kurios laisvei pabudusios tautos valia pašalino diktatoriaus Lenino stabą, būtų pastatytas skulptoriaus Arūno Sakalausko talentingai sukurtas Vyčio paminklas – „Laisvės karys“.

Žinodamas, kad Lietuvos Katalikų Bažnyčia visais laikais skatino ir palaikė sveiką krikščionišką patriotizmą, kaip svarbią asmeninę ir visuomeninę dorybę, kreipiuosi į Jus, gerbiami Ganytojai ir broliai kunigai, kviesdamas Jums priimtinais būdais, viešai ar privačiai, moraliniu palaikymu ir materialine parama, taip pat paraginant tikinčiuosius, paremti mūsų Tėvynės istorijos ir dvasios įpaminklinimą reprezentacinėje sostinės aikštėje Vyčio simboliu.

Pagarbiai –
kun. Robertas Grigas
Laisvės kovų dalyvis
Labdaros ir paramos fondo „Vyčio su laisvės kovotojų memorialu projektas“ valdybos narys

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vyčio       2017-06-25 8:45

ženklą, kaip valstybės antspaudą įvedė kunigaikštis Vytenis 1278 metais. Apie tai yra pasakyta Ipatijaus metraštyje. Ir tai vienas seniausių valstybės simbolių pasaulyje. Primityvūs aiškinimai apie “pavergėją, užkariautoją, barbarą” rodo tik paprasčiausią istorinės sąmonės neturėjimą, arba sąmoningas pastangas naikinti simbolius, kurie trukdo kosmopolitizmo plėtrai. Vytis pirmiausia buvo valstybės laisvės gynimo simbolis, nes ekspansyvūs slavai, išstūmę baltus iš milžiniškų, anksčiau baltų apgyventų  teritorijų, pagaliau sutiko tinkamą pasipriešinimą ir netgi buvo išstumti atgal.

> prasmei       2017-06-21 21:09

o ką Pats darytum? Pagalvok, o po to paaiškink, ką sugalvojai.

Prasmei       2017-06-20 20:04

Savaime kyla klausimas, ką “taikos balandėli” patartum, jeigu agresorius užpultų Lietuvą? Argi kuo greičiau iškelti baltas vėliavas? Jeigu taip, tai agresorius tikrai atsirastų ir labai greitai.

Prasmė       2017-06-20 9:50

Raitelio su pakeltu (!) kalaviju prasmė: “pakėlęs kardą nuo kardo ir žus”. Tai simbolis užkariautojo, pavergėjo, barbaro. Kalavijas reiškia žudynes. Užkariautojai kuria imperijas - tautų kalėjimus. Kas laukia belaisvių? Lageriai, tremtys, kalėjimai. Prisiminkit, kas ištiko “LDK Imperiją” su pakėlusiu kalaviją raiteliu vėliavose? Kas ištiko prieš 100 metų atkurtą respubliką su tuo pačiu “pakelto kalavijo simboliu? Simbolis - ne žaislas. Negi nežinojot? Kokio paminklo-simbolio reikia pasimetusiai Lietuvai? Kauno muziejaus sodelyje stovi paminklas Laisvei, Taikai, Motinai, Meilei. Pirma paslaptis: DIEVAS yra MEILĖ. Meilė kuria pasaulį, laimę, grožį. Dvasininkai, niekada nešventinkit stovylų su pakeltais kalavijais. Būkit žmonės.     

nervas       2017-06-17 22:04

Pritariu grb.Robertui… teisingai surašė.

Žirgas turi būti BALTAS       2017-06-17 21:49

Raitelis -SPARNUOTAS.Tai būtų šv.Kazimiero dvasia ,lydėjusi LDK karius.

> Už Vytį        2017-06-17 13:35

Bet juk kiekvienas karys (bent iki šiol) būdavo diedais…

Pastaba       2017-06-17 13:29

Autorius rašo: “Žinodamas, kad Lietuvos Katalikų Bažnyčia visais laikais skatino ir palaikė...”.. Kunigui derėtų žinoti, kad jo Bažnyčia vadinasi “Romos katalikų Bažnyčia”. Kardinolas A. Bačkis savo knygoje pasakoja, kaip popiežiaus pasiųstas į Olandiją privertė olandus liautis vadintis “Olandų katalikų Bažnyčia”. Tautinės bažnyčios - protestantiškos. Jos nepripažįsta Romos popiežiaus.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-06-17 7:30

....... karštas Lietuvos patriotas Oskaras Milašius (1877–1939), kaip manoma, turėjęs mistinių dovanų, sunkiais mūsų Tėvynei laikais aiškino…..


Ką gi aiškino Oskaras Milašius? Savo knygelėje “Trečdalis atskilusio mėnulio virš Lietuvos” aiškiai parašė, kad jei Lietuva nori išlikti kaip valstybė, tai pirmiausiai ką reikia daryti, tai NESUSIDĖTI SU LENKAIS. O ką mūsų antikonstituciniai politikantai daro? Skelbia Lenkiją strateginiu partneriu. O tai reiškia jie yra Lietuvos valstybės IŠDAVIKAI.

Prašykite kankinių užtarimo, ir Lietuva nežus       2017-06-17 2:37

- tai s. Nijolės Sadūnaitės paraginimas. Žemiau - iš pokalbių su ja (2014 03 31):
“Tėvas Pijus turėjo pranašystės dovaną, bet ja nepiktnaudžiavo, nesireklamavo.
Jį, kaip dvasios tėvą, lankydavo popiežius Jonas Paulius II (tuo metu dar buvo vyskupas Karolis Wojtyla). Tėvas Pijus kartą Wojtylai išpranašavo: būsi popiežium, mirsi kankiniu. Šūvis popiežiui buvo kaip stebuklas. Kai Jonas Paulius II vėliau susitiko su savo budeliu (KGB pasiųstu), tas pirmiausia paklausė: kaip tu likai gyvas?
Kai aš lankiausi tame vienuolyne, kuriame gyveno Tėvas Pijus, broliai pasakojo, ką jis popiežiui yra kalbėjęs ir apie Lietuvą: “Lietuva, kaip jokia kita tauta, turi daug šventųjų kankinių (partizanų, žuvusių už laisvę). Prašykite jų užtarimo, ir Lietuva nežus.”
Jonas Paulius II apie partizanus yra gražiai pasakęs: žmonės, su ginklu rankose kovoję už savo Tėvynės laisvę, ir už tą laisvę žuvę, yra ne tik didvyriai, bet ir šventieji kankiniai, nes jie mylėjo pačia didžiausia meile. Tėvas Pijus dar yra pasakęs, kad XXI amžiaus pradžioje žmonijos nuodėmės iššauks bausmę - nuo ugnies iš žmogaus rankų ištisos tautos bus sunaikintos per dalį sekundės. Tačiau Lietuva išliks.”
http://lzinios.lt/lzinios/Lietuvoje/nijole-sadunaite-lietuva-vis-tiek-isliks/176604

Už Vytį       2017-06-17 0:00

Visiškai pritariant kun. Robertui, reiktų neužmiršti, kad Vytis Vyčiui nelygus.
Diedas ant arklio - dar ne Vytis.

Algimantas       2017-06-16 23:22

Karališkos kilmės valstybės, koki yra ir Lietuva, savo sostinėse turi pagerbtus herbą, vėliavą, himną, atminimo paminklus kovojusiems ir žuvusiems kuriant ir ginant savo valstybę.

Lietuvos sostinėje Gedimino pilies bokšte ir ant Seimo rūmų plevėsuoja tautinė Trispalvė, virš Prezidentūros ir Lukiškių aikštėje - istorinė vėliava, himnas pagerbtas Kudirkos aikštėje. Trūksta herbo-Vyties ir memorialo per amžius kovojusiems ir žuvusiems valstybės kūrėjams ir gynėjams.

Tautiškai susipratusių Lietuvos piliečių garbės reikalas per trumpą laiką, iki 2018 m. vasario 16 d. reprezentacinėje Lukiškių aikštė pastatydinti Vytį su memorialu, padaryti tai, ko padaryti per kelis dešimtmečius nesugebėjo mūsų valdžios.

Talkomis lietuviai nuo seno statydino bažnyčias, tiltus, tiesė kelius, po išsivadavimo iš okupacijų atstatė ir pastatė daugybę mažesnių ir didesnių paminklų miestuose, miesteliuose ir kaimuose.

Išgirskime garbaus kunigo, mūsų parlamento gynėjo talkai kviečiantį balsą!
Pasišvęskime ir ryžkimės pasiekti kilnų tikslą!


Rekomenduojame

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: Naujausia skurdo statistika neleidžia abejoti – Lietuvoje jau sėkmingai kuriame gerovės valstybę

Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Raimondas Navickas. Įspūdžiai iš mitingo

Mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Juozo Valiušaičio vaizdo įrašas)

Arūnas Gumuliauskas: „Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į „paminklų mainus“

Valdas Vasiliauskas. Žvelkite giliau ir plačiau

Protesto koncertas „In memoriam Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai“

Prof. Alfonsas Vaišvila. Visuomenės perkeitimas: daiktus vadinti netikrais vardais, dezorientuojant ir demoralizuojant ją

Andrejus Gaidamavičius. Punios šilas – padėkite gelbėti!

Gintautas Kniukšta. Ne, prezidente, jūs Lietuvos miškų neparduosite

Rasa Čepaitienė. Apie marginalus

Valdas Vasiliauskas. Amžinas nepriklausomybės ir demokratijos susikirtimo taškas. Neįmanomybės istorija: nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios

NOKT kreipimasis Dėl R. Šimašiaus ir kitų atsakingų asmenų neteisėtų veiksmų

Robertas Grigas. Sovietai ir tarybos

Arkivysk. Sigito Tamkevičiaus homilija per Šv. Mišias tremtinių šventėje Ariogaloje „Su Lietuva širdy“

Nuo antitarybinių eilėraščių iki „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronikos“. Petro Plumpos istorija

Geroji Naujiena: Palaiminti tie, kurie rūpinasi tapti turtingi pas Dievą

Stasys Jakeliūnas: Bankų ir jų atstovų gerovės valstybė sukurta ir puikiai veikia!

Vilniaus merui Remigijui Šimašiui gresia baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimas iki 3 metų

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės anatomija

Kviečiame pasirašyti CitizenGO peticiją, skirtą Amsterdamo merei: STOP pedofilijos propagandai „Gay Pride“ renginiuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.