Dienos aktualija, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 30 d. 0:27

2     

    

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Kaip žinoma, koplytstulpis yra sinkretinis liaudies kultūros reiškinys. Tai savotiška amato, meno bei tikėjimo sintezė, kurioje jungiasi architektūros, skulptūros, kalvystės bei tapybos elementai. Lietuvos kryždirbiai sugebėjo suderinti krikščionybę bei archajišką gamtos ir žmogaus santykį.

Koplystulpių statymo paprotys atkeliavo iš gilaus mūsų protėvių tikėjimo ir pagarbos dvasiniam pasauliui. Jie statomi kaip dvasinės apsaugos sakraliniai ženklai.

Šie paminklai greta religinės ir paprotinės reikšmės įgijo ir nacionalinio simbolio statusą. Jie įsitvirtino kaip tautinės tapatybės ir vienybės simbolis.

Kryžiai geležinėmis viršūnėmis, ornamentuoti kryžiai, „saulutės“, įvairių siužetų medinės skulptūros – visa tai laikoma vertingiausiu lietuvių liaudies meno palikimu.

Dėl savo gyvybingumo ir gajumo, meninės brandos ir tos ypatingos vietos, kurią kryždirbystė užima atskiro žmogaus bei bendruomenės gyvenime, 2001 m. gegužės 18 d. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) Kryždirbystę ir kryžių simboliką Lietuvoje pripažino unikalia žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybe. Ji buvo paskelbta vienu iš pirmųjų 19-os Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų, o 2008 m. pabaigoje įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Kryždirbystės objektai suskirstyti į tris grupes: kryžiai, stogastulpiai ir koplytstulpiai.

Gumbių kaimo (Šėtos seniūnija, Kėdainių r.) koplytstulpis (unikalus kodas 41948) – mažosios architektūros paminklas, UNESCO pripažintas istorinis, nacionalinis, etnografinis Žmonijos kultūros paveldas, Šėtos seniūnijos pasididžiavimas, krašto tapatybės simbolis, liaudies meno vertybė – deja, nyksta.

Siekdami šį istorinį paminklą išgelbėti, 2020 m. liepos 12 d. organizuojame visuomeninę akciją ATGIMSTANTYS PAMINKLAI.

Programoje:
DVIRAČIŲ ŽYGIS: Šėta – Gumbių km.
Liepos 12 d. 17 val. išvykstame iš Šėtos seniūnijos aikštės. Numatomas atvykimo į Gumbių kaimą laikas – 18 val. Visi kiti laukiami prie Gumbių koplytstulpio 18 val.
TRUMPI PASISAKYMAI.
Šv. ANTANO STATULĖLĖS PAŠVENTINIMAS.
– Simbolinė AGAPĖ

Regioninė atskirtis toliau didėja, provincijų miesteliai merdėja, žmonės emigruoja. Nyksta ir Lietuvos paveldas. Trinama istorinė atmintis. O be atminties mankurtas gali nužudyti savo motiną /Tėvynę/.
Bet… jei veiksime solidariai, galime bandyti stabdyti šią atskirtį.

Todėl ir KVIEČIAME visus neabejinguosius: atvykite patys ar atsiųskite bent po vieną savo bendruomenės ar organizacijos atstovą į šį tikrai neeilinį įvykį ir tarkite žodį – įsipareigokime kiekvienas asmeniškai ar bendruomenių, organizacijų vardu pratęsti šį žygį, kad ši ATGIMSTANČIŲ PAMINKLŲ banga užlietų visą Lietuvą.

Pagarbiai.

Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas
Šėtos klebonas

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Matau šviesą tunelio gale.       2020-07-1 10:02

Vokietijoje aptiktas milžiniškas pedofilų tinklas: daugiau nei 30 tūkst. įtariamųjų. Rašo: https://bukimevieningi.lt/vokietijoje-aptiktas-milziniskas-pedofilu-tinklas-daugiau-nei-30-tukst-itariamuju/#comments
Keistai ta pačia tema rišasi dar viena žinia iš Vatikano, kad Popiežius informuotas apie pedofilijos atvejus Lenkijoje: https://www.vaticannews.va/lt/vatikanas/news/2020-06/popiezius-informuotas-apie-pedofilijos-atvejus-lenkijoje.html Žinoma, kad Lenkijoje labai garsiai kalbama šia tema. Klausimas ar ne todėl Trampas perdislokuoja karius į Lenkiją? Gal taip žadinama Vokietija imtis priemonių su šia problema? galir Lietuvai buvo žinutė su teisėjos Neringos Venckienės atidavimu Lietuvai, kuri be baimės kelia šią problemą  be jopkių užuolankų?

Al.       2020-07-1 0:07

Pritariu. Nors reikia gelbėti viską, ką dar galima. Ne vie krikščioniškus paminklus. O Vilniuj visų akyse leidžiama griūti Misionierių ir Vizitiečių vienuolynams. Gal bent mūsų bažnytkaimiai sugėdins Vilniaus nutukėlius ?


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.