Dienos aktualija, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 30 d. 0:27

2     

    

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Kaip žinoma, koplytstulpis yra sinkretinis liaudies kultūros reiškinys. Tai savotiška amato, meno bei tikėjimo sintezė, kurioje jungiasi architektūros, skulptūros, kalvystės bei tapybos elementai. Lietuvos kryždirbiai sugebėjo suderinti krikščionybę bei archajišką gamtos ir žmogaus santykį.

Koplystulpių statymo paprotys atkeliavo iš gilaus mūsų protėvių tikėjimo ir pagarbos dvasiniam pasauliui. Jie statomi kaip dvasinės apsaugos sakraliniai ženklai.

Šie paminklai greta religinės ir paprotinės reikšmės įgijo ir nacionalinio simbolio statusą. Jie įsitvirtino kaip tautinės tapatybės ir vienybės simbolis.

Kryžiai geležinėmis viršūnėmis, ornamentuoti kryžiai, „saulutės“, įvairių siužetų medinės skulptūros – visa tai laikoma vertingiausiu lietuvių liaudies meno palikimu.

Dėl savo gyvybingumo ir gajumo, meninės brandos ir tos ypatingos vietos, kurią kryždirbystė užima atskiro žmogaus bei bendruomenės gyvenime, 2001 m. gegužės 18 d. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) Kryždirbystę ir kryžių simboliką Lietuvoje pripažino unikalia žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybe. Ji buvo paskelbta vienu iš pirmųjų 19-os Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų, o 2008 m. pabaigoje įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Kryždirbystės objektai suskirstyti į tris grupes: kryžiai, stogastulpiai ir koplytstulpiai.

Gumbių kaimo (Šėtos seniūnija, Kėdainių r.) koplytstulpis (unikalus kodas 41948) – mažosios architektūros paminklas, UNESCO pripažintas istorinis, nacionalinis, etnografinis Žmonijos kultūros paveldas, Šėtos seniūnijos pasididžiavimas, krašto tapatybės simbolis, liaudies meno vertybė – deja, nyksta.

Siekdami šį istorinį paminklą išgelbėti, 2020 m. liepos 12 d. organizuojame visuomeninę akciją ATGIMSTANTYS PAMINKLAI.

Programoje:
DVIRAČIŲ ŽYGIS: Šėta – Gumbių km.
Liepos 12 d. 17 val. išvykstame iš Šėtos seniūnijos aikštės. Numatomas atvykimo į Gumbių kaimą laikas – 18 val. Visi kiti laukiami prie Gumbių koplytstulpio 18 val.
TRUMPI PASISAKYMAI.
Šv. ANTANO STATULĖLĖS PAŠVENTINIMAS.
– Simbolinė AGAPĖ

Regioninė atskirtis toliau didėja, provincijų miesteliai merdėja, žmonės emigruoja. Nyksta ir Lietuvos paveldas. Trinama istorinė atmintis. O be atminties mankurtas gali nužudyti savo motiną /Tėvynę/.
Bet… jei veiksime solidariai, galime bandyti stabdyti šią atskirtį.

Todėl ir KVIEČIAME visus neabejinguosius: atvykite patys ar atsiųskite bent po vieną savo bendruomenės ar organizacijos atstovą į šį tikrai neeilinį įvykį ir tarkite žodį – įsipareigokime kiekvienas asmeniškai ar bendruomenių, organizacijų vardu pratęsti šį žygį, kad ši ATGIMSTANČIŲ PAMINKLŲ banga užlietų visą Lietuvą.

Pagarbiai.

Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas
Šėtos klebonas

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Matau šviesą tunelio gale.       2020-07-1 10:02

Vokietijoje aptiktas milžiniškas pedofilų tinklas: daugiau nei 30 tūkst. įtariamųjų. Rašo: https://bukimevieningi.lt/vokietijoje-aptiktas-milziniskas-pedofilu-tinklas-daugiau-nei-30-tukst-itariamuju/#comments
Keistai ta pačia tema rišasi dar viena žinia iš Vatikano, kad Popiežius informuotas apie pedofilijos atvejus Lenkijoje: https://www.vaticannews.va/lt/vatikanas/news/2020-06/popiezius-informuotas-apie-pedofilijos-atvejus-lenkijoje.html Žinoma, kad Lenkijoje labai garsiai kalbama šia tema. Klausimas ar ne todėl Trampas perdislokuoja karius į Lenkiją? Gal taip žadinama Vokietija imtis priemonių su šia problema? galir Lietuvai buvo žinutė su teisėjos Neringos Venckienės atidavimu Lietuvai, kuri be baimės kelia šią problemą  be jopkių užuolankų?

Al.       2020-07-1 0:07

Pritariu. Nors reikia gelbėti viską, ką dar galima. Ne vie krikščioniškus paminklus. O Vilniuj visų akyse leidžiama griūti Misionierių ir Vizitiečių vienuolynams. Gal bent mūsų bažnytkaimiai sugėdins Vilniaus nutukėlius ?


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. LRT iškraipė tekstą – popiežius Pranciškus pasakė: „Jie turi teisę būti šeimos dalimi“

Giedrė Barčkutė. Ar konservatoriams pavyks laimėti katalikų rinkėjų balsus?

Vytautas Radžvilas. Netikėjimo kaina: juk ir mes tai galėtume

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.