Dienos aktualija, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 30 d. 0:27

2     

    

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Kaip žinoma, koplytstulpis yra sinkretinis liaudies kultūros reiškinys. Tai savotiška amato, meno bei tikėjimo sintezė, kurioje jungiasi architektūros, skulptūros, kalvystės bei tapybos elementai. Lietuvos kryždirbiai sugebėjo suderinti krikščionybę bei archajišką gamtos ir žmogaus santykį.

Koplystulpių statymo paprotys atkeliavo iš gilaus mūsų protėvių tikėjimo ir pagarbos dvasiniam pasauliui. Jie statomi kaip dvasinės apsaugos sakraliniai ženklai.

Šie paminklai greta religinės ir paprotinės reikšmės įgijo ir nacionalinio simbolio statusą. Jie įsitvirtino kaip tautinės tapatybės ir vienybės simbolis.

Kryžiai geležinėmis viršūnėmis, ornamentuoti kryžiai, „saulutės“, įvairių siužetų medinės skulptūros – visa tai laikoma vertingiausiu lietuvių liaudies meno palikimu.

Dėl savo gyvybingumo ir gajumo, meninės brandos ir tos ypatingos vietos, kurią kryždirbystė užima atskiro žmogaus bei bendruomenės gyvenime, 2001 m. gegužės 18 d. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) Kryždirbystę ir kryžių simboliką Lietuvoje pripažino unikalia žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybe. Ji buvo paskelbta vienu iš pirmųjų 19-os Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų, o 2008 m. pabaigoje įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Kryždirbystės objektai suskirstyti į tris grupes: kryžiai, stogastulpiai ir koplytstulpiai.

Gumbių kaimo (Šėtos seniūnija, Kėdainių r.) koplytstulpis (unikalus kodas 41948) – mažosios architektūros paminklas, UNESCO pripažintas istorinis, nacionalinis, etnografinis Žmonijos kultūros paveldas, Šėtos seniūnijos pasididžiavimas, krašto tapatybės simbolis, liaudies meno vertybė – deja, nyksta.

Siekdami šį istorinį paminklą išgelbėti, 2020 m. liepos 12 d. organizuojame visuomeninę akciją ATGIMSTANTYS PAMINKLAI.

Programoje:
DVIRAČIŲ ŽYGIS: Šėta – Gumbių km.
Liepos 12 d. 17 val. išvykstame iš Šėtos seniūnijos aikštės. Numatomas atvykimo į Gumbių kaimą laikas – 18 val. Visi kiti laukiami prie Gumbių koplytstulpio 18 val.
TRUMPI PASISAKYMAI.
Šv. ANTANO STATULĖLĖS PAŠVENTINIMAS.
– Simbolinė AGAPĖ

Regioninė atskirtis toliau didėja, provincijų miesteliai merdėja, žmonės emigruoja. Nyksta ir Lietuvos paveldas. Trinama istorinė atmintis. O be atminties mankurtas gali nužudyti savo motiną /Tėvynę/.
Bet… jei veiksime solidariai, galime bandyti stabdyti šią atskirtį.

Todėl ir KVIEČIAME visus neabejinguosius: atvykite patys ar atsiųskite bent po vieną savo bendruomenės ar organizacijos atstovą į šį tikrai neeilinį įvykį ir tarkite žodį – įsipareigokime kiekvienas asmeniškai ar bendruomenių, organizacijų vardu pratęsti šį žygį, kad ši ATGIMSTANČIŲ PAMINKLŲ banga užlietų visą Lietuvą.

Pagarbiai.

Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas
Šėtos klebonas

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Matau šviesą tunelio gale.       2020-07-1 10:02

Vokietijoje aptiktas milžiniškas pedofilų tinklas: daugiau nei 30 tūkst. įtariamųjų. Rašo: https://bukimevieningi.lt/vokietijoje-aptiktas-milziniskas-pedofilu-tinklas-daugiau-nei-30-tukst-itariamuju/#comments
Keistai ta pačia tema rišasi dar viena žinia iš Vatikano, kad Popiežius informuotas apie pedofilijos atvejus Lenkijoje: https://www.vaticannews.va/lt/vatikanas/news/2020-06/popiezius-informuotas-apie-pedofilijos-atvejus-lenkijoje.html Žinoma, kad Lenkijoje labai garsiai kalbama šia tema. Klausimas ar ne todėl Trampas perdislokuoja karius į Lenkiją? Gal taip žadinama Vokietija imtis priemonių su šia problema? galir Lietuvai buvo žinutė su teisėjos Neringos Venckienės atidavimu Lietuvai, kuri be baimės kelia šią problemą  be jopkių užuolankų?

Al.       2020-07-1 0:07

Pritariu. Nors reikia gelbėti viską, ką dar galima. Ne vie krikščioniškus paminklus. O Vilniuj visų akyse leidžiama griūti Misionierių ir Vizitiečių vienuolynams. Gal bent mūsų bažnytkaimiai sugėdins Vilniaus nutukėlius ?


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.