Naujienos

KTU taryba palaiko plagijavimu įtariamą rektorių Petrą Baršauską

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 5 d. 18:44

10     

    

KTU taryba palaiko plagijavimu įtariamą rektorių Petrą Baršauską

Spalio 1 dieną Kauno technologijos universiteto (KTU) taryba priėmė pareiškimą, kuriuo išsakomas nepritarimas KTU rektoriui Petrui Baršauskui viešojoje erdvėje reiškiamiems kaltinimams.

KTU taryba atidžiai sekė, analizavo ir vertino susidariusią situaciją dėl Kauno technologijos universiteto (toliau – Universitetas) rektoriui Petrui Baršauskui viešoje erdvėje metamų kaltinimų mokslinio darbo plagijavimu bei kitais akademinės etikos pažeidimais. Rinkdama bei skirdama rektorių, Taryba turi pareigą užtikrinti, kad Universitetui vadovautų keliamus reikalavimus atitinkantis asmuo, turintis kompetencijų bei gebėjimų įgyvendinti strateginius aukštosios mokyklos tikslus, realizuoti užsibrėžtą viziją bei misiją. Esame įsitikinę, kad rektorius P. Baršauskas šiuos reikalavimus atitinka. Tai patvirtina ir pastarųjų 6 metų Universiteto veiklos rezultatai, reguliariai svarstyti bei tvirtinti Taryboje.

Tačiau iškyla klausimas, ar rektorius atitinka reikalavimus, keliamus Universiteto vadovui, kaltinimo dėl plagiato apraiškų jo monografijoje „Transfer of International Management Principles to CEECs“ kontekste. Šiai dienai Taryba disponavo informacija apie kaltinimus plagijavimu, paplitusia viešoje erdvėje, ir rektoriaus kontrargumentais, kad nebuvo sąmoningo svetimų tekstų neleistino panaudojimo, o tik nekorektiškas kai kurių literatūros šaltinių išdėstymas tekste. Oficialūs tyrimai dėl galimų rektoriaus P. Baršausko padarytų akademinės etikos pažeidimų dar tik pradėti. Jokių oficialių išvadų ar įrodymų, pagrindžiančių mestus kaltinimus, dar nepateikta. Universiteto rektoriui mestus kaltinimus 2017 m. rugsėjo 21 d. nagrinėjusi Universiteto Akademinės etikos kolegija nustatė ženklias (24–29 proc.) teksto sutaptis su kitomis publikacijomis.

Kaip nurodo tarptautinės leidyklos savo tinklapiuose – patys tokie skaičiai atskirai paimti dar neįrodo plagiato fakto. Leidyklų redaktoriai tokiais atvejais tikrina, ar jos pacituotos, ir vertina kiekvieną atskirą atitikties atvejį, randamą tekste, bendrame atitikties apimčių kontekste, atsižvelgiant į papildomus kriterijus (kiek procentų bendros atitikties tenka atskirai atitikčiai, mokslo sritį, ar tai apžvalga ar straipsnis, straipsnyje – kurioje dalyje: metoduose ar diskusijoje ir kt.).

Kolegija vienareikšmio sprendimo nepriėmė: pasiūlė inicijuoti objektyvią ir kvalifikuotą ekspertizę, pasitelkiant vadybos ir verslo administravimo mokslo krypties ekspertus.

Kaip buvo minėta, monografijos tekste esama kai kurių neatitikimų tarp atitikčių turinio ir jas lydinčių nuokraipų (supainiotas citavimas, bet visos atitiktys turi nuokraipas literatūros sąraše).

Kaip traktuotinas toks neatitikimas (plagiatas ar techninis brokas), Tarybos nuomone, turbūt gali atsakyti tik teismai. Teismuose ne vienas Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus sprendimas buvo pripažintas arba kaip nesukeliantis pareiškėjui jokių teisinių pasekmių, arba nepagrįstas.

Gyvename teisinėje valstybėje. Egzistuoja nekaltumo prezumpcija. Susidariusioje situacijoje Taryba neturi nei kompetencijų, nei įgaliojimų vykdyti teismų funkciją, o tuo pačiu nuspręsti, kuri pusė, viešoje erdvėje apsikeičianti argumentais ir kontrargumentais, yra teisi.

Atsižvelgdamas į viešoje erdvėje formuojamą nuomonę ir jos pasekmes ne tik jo, bet ir Universiteto reputacijai, rektorius informavo Tarybą apie savo pasiruošimą pasitraukti iš užimamų pareigų.

Bendrame viešoje erdvėje vykstančio proceso fone, kai visiems dėl kaltinimų plagiatu viskas yra aišku, Tarybai lengviausias sprendimas būtų pritarti suformuotai nuomonei.

Tačiau Taryba laikosi pozicijos, kad toks žingsnis būtų tik trumpalaikis sprendimas, neigiamai atsiliepsiantis Universitetui tiek siauresniame, strateginių aukštosios mokyklos tikslų įgyvendinimo, tiek platesniame, Lietuvoje prasidėjusios aukštojo mokslo tinklo pertvarkos, kontekste.

Be to, toks sprendimas galėtų būti klaidingai vertinamas kaip pripažinimas kaltės, kuri iki šiol grindžiama tik nuomonėmis, bet ne ekspertiniais ir teisiniais vertinimais.

Apibendrinant tai, kas išsakyta, Taryba nerekomenduoja rektoriui atsistatydinti.

Iš vienuolikos Tarybos narių devyni pareiškimui pritarė, su vienu nepavyko susisiekti, vienas pareiškė atskirą nuomonę.

Kauno technologijos universiteto taryba

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Abu labu tokie       2017-10-8 18:48

Viktaras Uspaskis “parašė” irgi “daktarinę”.

Vov       2017-10-8 18:46

KTU plagijatorių  karalius…

Misteris       2017-10-6 19:15

Baršauskas minta MOKESČIŲ MOKĖTŲJŲ pinigais,todėl turi nešdintis ,nedaręs gėdos visai Lietuvai prieš visą pasaulį.
Yra darbų PRIVAČIAME sektoriuje.
Kas čia do per užsispyrimas?
Kaip ožys prieš naujus vartus…

Arvydas       2017-10-6 15:40

Kaip danguje, taip ir ant žemės. Amen.
Man tai labai panašu į bolševi…, tfu, socialdemokratų partijos “senosios grietinėlės?” nepaklusimą vidinėms partijos tvarkoms, teisinantis, kad jie turi užbaigti pradėtus darbus ir toliau dirbti “liaudžiai”.
Arkliui aiški plagiato “byla”. Arkliui, tačiau ne būriui mokytų žmonių.

Kas pakvies į KTU STT?       2017-10-6 11:13

Reikia ekonominio audito.

Ačiū,       2017-10-6 8:27

jūs palaikote mane, aš pasistengsiu dėl jūsų. Čia ir visas sprendimo sėpinys.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-10-6 1:10

Citata: “Be to, toks sprendimas galėtų būti klaidingai vertinamas kaip pripažinimas kaltės, kuri iki šiol grindžiama tik nuomonėmis, bet ne ekspertiniais ir teisiniais vertinimais.”

Tai kokios kvalifikacijos yra KTU tarybos nariai, kai niekaip negali suvokti kas yra plagijavimas, kai nesupranta, kad po nukopijuotos minties turi būtinai būti nuoroda į šaltinį. Ne kažkur tai, o tiesiog prie nukopijuotos minties. Jeigu galvoja, kad užtenka knygos gale, tai tegu galvoja dar kartą ir nedemonstruoja čia savo silpnaprotiškumo. Ir čia jokių ekspertų nereikia, net nereikia suvokti teksto turinio. Tiesiog po nukopijuoto teksto PRIVALO būti nuoroda į tikrą šaltinį. Galima būtų suprasti vieną klaidą, na dvi, jei žioplas profesorius pasitaikė. Tačiau, kai tų “klaidų” daug, tai matyti TYČINĖ veikla. Jeigu prof. P. Baršauskas ne pats rašė disertaciją, tačiau pats turi ATSAKYTI. KTU taryba pademonstuodama savo visiška bukumą padarė dar didesnę gėda KTU. Iš kokios peklos tokia taryba yra ištraukta, kad elementariausiuose dalykuose nesusigaudo, neturi kompetencijos.

Kokios priežastys uždraudė atskleisti tą atskirą nuomone? Ko gero tik viena, kad ta nuomonė nesutampa su daugumos ir yra svarbi. Kuo ilgiau universiteto rektoriaus poste sėdės VAGIS-plagiatorius, tuo bus didesnė KTU gėda.

Ir dar, kai turime nesąžiningą rektorių, privaloma atlikti ir FINANASINĮ AUDITĄ ir pasižiūrėti, kur yra švaistomi pinigai, gal kokiems kuodžiams ar jakilaičiams?

dr. Henytė       2017-10-5 23:39

-Už Petrą, už Petrą!

Gėda tarybai       2017-10-5 20:59

palaikančiai dunduką.

Pikc       2017-10-5 20:58

“Rinkdama bei skirdama rektorių, Taryba [...]”, “Universiteto veiklos rezultatai, reguliariai svarstyti bei tvirtinti Taryboje” - labai neblogai paaiškina tos tarybos sprendimo motyvaciją. wink


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Kumečių šalis

Arkivysk. Sigitas Tamkevičius. Tikėjimo ir vilties jėga

Lietuvos žmogaus teisių organizacijos ragina Vilniaus universiteto Senatą pareikšti nepasitikėjimą Rektoriui A.Žukauskui

Lietuvos laisvės lygai – 40

Vytautas Daujotis. Baltos dėmės VSD pažymoje, arba Nutylimos valstybės užvaldymo ištakos

Tomas Dapkus. Atsakymas į Andriaus Kubiliaus melą (1)

Leonas Merkevičius. Teismų naujienos

Mūšios parke Didžiosios Kovos apygardos partizanams atminti bus pagerbti visi Negrįžusieji iš Sibiro platybių: kviečiame!

Birželio 14-oji: aukos ir budeliai

Sąjūdžio žmonės: Viktoro Pranckiečio išpuolis grąžina Lietuvą į 1988 m. ir negali būti laikomas tik atsitiktiniu ir apmaudžiu nesusipratimu

Agnė Širinskienė. Neatskleistų verslo, žiniasklaidos ir politikos sąsajų gali būti ir daugiau

VU Senatas: Rektorius paskelbė tokias konkurso sąlygas, kad Vytautas Radžvilas negalėtų jų atitikti

Lietuvos vyskupų konferencijos kreipimasis dėl Stambulo konvencijos: Bažnyčia – už moterų prigimtines teises

Euro valiutos palaikymo lygis Lietuvoje – žemiausias ES

Šimtmečio referendumas Lenkijoje

Nuo bačkos. Mantas Adomėnas. Ar Lietuva tebėra „nepriklausoma demokratinė respublika?“

Algimantas Rusteika: „Įsitaisykit patogiai: Show must go on. O viskuo, kuo reikia, pasirūpins specialiosios tarnybos“

Vytautas Radžvilas. Kalba prieš aušrą: apie šunišką ir žmogišką laisvę

7 metus trukusi Gimdymų namuose byla baigta: Aukščiausiasis Teismas išteisino Jurgitą Švedienę bei Dalią Jakaitę

Vladimiras Laučius: šių metų Dalios Grybauskaitės atradimas – Lietuvoje knibždėte knibžda vidaus priešų...

Aušra Maldeikienė. 2018 birželis: ar pilietinio pasipriešinimo sąjūdžiai sugriaus Potiomkino kaimo bastionus?

Krescencijus Stoškus. Tarp embriono ir Fausto

Nuo bačkos. Sadauskas ir Juknevičienė: augančios europietiškos Lietuvos priešai buriasi aplink Juozaitį, kad padėtų Karbauskiui

Prezidentės metinis pranešimas: ką pasakė, o ką nutylėjo Dalia Grybauskaitė?

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Ar geri tėvai turėtų duoti berniukui lėlę, kai jis prašo kardo?

Prezidentės devintojo metinio pranešimo išvakarėse Prezidentūra pristato Dalios Grybauskaitės „darbus Lietuvai“

Verta prisiminti. Arvydo Juozaičio kalba 1989-ųjų roko marše: Lietuvos valstybei – TAIP!

„Su Lisabonos sutartimi ES nuvažiavo nuo bėgių“ – Švedijos demokratai ją sieks persvarstyti ir ketina rengti referendumą dėl ES

Žymūs visuomenės veikėjai ragina Arvydą Juozaitį dalyvauti Prezidento rinkimuose: „Lietuvai reikia Atgimimo prezidento“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.