Naujienos

KTU taryba palaiko plagijavimu įtariamą rektorių Petrą Baršauską

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 5 d. 18:44

10     

    

KTU taryba palaiko plagijavimu įtariamą rektorių Petrą Baršauską

Spalio 1 dieną Kauno technologijos universiteto (KTU) taryba priėmė pareiškimą, kuriuo išsakomas nepritarimas KTU rektoriui Petrui Baršauskui viešojoje erdvėje reiškiamiems kaltinimams.

KTU taryba atidžiai sekė, analizavo ir vertino susidariusią situaciją dėl Kauno technologijos universiteto (toliau – Universitetas) rektoriui Petrui Baršauskui viešoje erdvėje metamų kaltinimų mokslinio darbo plagijavimu bei kitais akademinės etikos pažeidimais. Rinkdama bei skirdama rektorių, Taryba turi pareigą užtikrinti, kad Universitetui vadovautų keliamus reikalavimus atitinkantis asmuo, turintis kompetencijų bei gebėjimų įgyvendinti strateginius aukštosios mokyklos tikslus, realizuoti užsibrėžtą viziją bei misiją. Esame įsitikinę, kad rektorius P. Baršauskas šiuos reikalavimus atitinka. Tai patvirtina ir pastarųjų 6 metų Universiteto veiklos rezultatai, reguliariai svarstyti bei tvirtinti Taryboje.

Tačiau iškyla klausimas, ar rektorius atitinka reikalavimus, keliamus Universiteto vadovui, kaltinimo dėl plagiato apraiškų jo monografijoje „Transfer of International Management Principles to CEECs“ kontekste. Šiai dienai Taryba disponavo informacija apie kaltinimus plagijavimu, paplitusia viešoje erdvėje, ir rektoriaus kontrargumentais, kad nebuvo sąmoningo svetimų tekstų neleistino panaudojimo, o tik nekorektiškas kai kurių literatūros šaltinių išdėstymas tekste. Oficialūs tyrimai dėl galimų rektoriaus P. Baršausko padarytų akademinės etikos pažeidimų dar tik pradėti. Jokių oficialių išvadų ar įrodymų, pagrindžiančių mestus kaltinimus, dar nepateikta. Universiteto rektoriui mestus kaltinimus 2017 m. rugsėjo 21 d. nagrinėjusi Universiteto Akademinės etikos kolegija nustatė ženklias (24–29 proc.) teksto sutaptis su kitomis publikacijomis.

Kaip nurodo tarptautinės leidyklos savo tinklapiuose – patys tokie skaičiai atskirai paimti dar neįrodo plagiato fakto. Leidyklų redaktoriai tokiais atvejais tikrina, ar jos pacituotos, ir vertina kiekvieną atskirą atitikties atvejį, randamą tekste, bendrame atitikties apimčių kontekste, atsižvelgiant į papildomus kriterijus (kiek procentų bendros atitikties tenka atskirai atitikčiai, mokslo sritį, ar tai apžvalga ar straipsnis, straipsnyje – kurioje dalyje: metoduose ar diskusijoje ir kt.).

Kolegija vienareikšmio sprendimo nepriėmė: pasiūlė inicijuoti objektyvią ir kvalifikuotą ekspertizę, pasitelkiant vadybos ir verslo administravimo mokslo krypties ekspertus.

Kaip buvo minėta, monografijos tekste esama kai kurių neatitikimų tarp atitikčių turinio ir jas lydinčių nuokraipų (supainiotas citavimas, bet visos atitiktys turi nuokraipas literatūros sąraše).

Kaip traktuotinas toks neatitikimas (plagiatas ar techninis brokas), Tarybos nuomone, turbūt gali atsakyti tik teismai. Teismuose ne vienas Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus sprendimas buvo pripažintas arba kaip nesukeliantis pareiškėjui jokių teisinių pasekmių, arba nepagrįstas.

Gyvename teisinėje valstybėje. Egzistuoja nekaltumo prezumpcija. Susidariusioje situacijoje Taryba neturi nei kompetencijų, nei įgaliojimų vykdyti teismų funkciją, o tuo pačiu nuspręsti, kuri pusė, viešoje erdvėje apsikeičianti argumentais ir kontrargumentais, yra teisi.

Atsižvelgdamas į viešoje erdvėje formuojamą nuomonę ir jos pasekmes ne tik jo, bet ir Universiteto reputacijai, rektorius informavo Tarybą apie savo pasiruošimą pasitraukti iš užimamų pareigų.

Bendrame viešoje erdvėje vykstančio proceso fone, kai visiems dėl kaltinimų plagiatu viskas yra aišku, Tarybai lengviausias sprendimas būtų pritarti suformuotai nuomonei.

Tačiau Taryba laikosi pozicijos, kad toks žingsnis būtų tik trumpalaikis sprendimas, neigiamai atsiliepsiantis Universitetui tiek siauresniame, strateginių aukštosios mokyklos tikslų įgyvendinimo, tiek platesniame, Lietuvoje prasidėjusios aukštojo mokslo tinklo pertvarkos, kontekste.

Be to, toks sprendimas galėtų būti klaidingai vertinamas kaip pripažinimas kaltės, kuri iki šiol grindžiama tik nuomonėmis, bet ne ekspertiniais ir teisiniais vertinimais.

Apibendrinant tai, kas išsakyta, Taryba nerekomenduoja rektoriui atsistatydinti.

Iš vienuolikos Tarybos narių devyni pareiškimui pritarė, su vienu nepavyko susisiekti, vienas pareiškė atskirą nuomonę.

Kauno technologijos universiteto taryba

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Abu labu tokie       2017-10-8 18:48

Viktaras Uspaskis “parašė” irgi “daktarinę”.

Vov       2017-10-8 18:46

KTU plagijatorių  karalius…

Misteris       2017-10-6 19:15

Baršauskas minta MOKESČIŲ MOKĖTŲJŲ pinigais,todėl turi nešdintis ,nedaręs gėdos visai Lietuvai prieš visą pasaulį.
Yra darbų PRIVAČIAME sektoriuje.
Kas čia do per užsispyrimas?
Kaip ožys prieš naujus vartus…

Arvydas       2017-10-6 15:40

Kaip danguje, taip ir ant žemės. Amen.
Man tai labai panašu į bolševi…, tfu, socialdemokratų partijos “senosios grietinėlės?” nepaklusimą vidinėms partijos tvarkoms, teisinantis, kad jie turi užbaigti pradėtus darbus ir toliau dirbti “liaudžiai”.
Arkliui aiški plagiato “byla”. Arkliui, tačiau ne būriui mokytų žmonių.

Kas pakvies į KTU STT?       2017-10-6 11:13

Reikia ekonominio audito.

Ačiū,       2017-10-6 8:27

jūs palaikote mane, aš pasistengsiu dėl jūsų. Čia ir visas sprendimo sėpinys.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-10-6 1:10

Citata: “Be to, toks sprendimas galėtų būti klaidingai vertinamas kaip pripažinimas kaltės, kuri iki šiol grindžiama tik nuomonėmis, bet ne ekspertiniais ir teisiniais vertinimais.”

Tai kokios kvalifikacijos yra KTU tarybos nariai, kai niekaip negali suvokti kas yra plagijavimas, kai nesupranta, kad po nukopijuotos minties turi būtinai būti nuoroda į šaltinį. Ne kažkur tai, o tiesiog prie nukopijuotos minties. Jeigu galvoja, kad užtenka knygos gale, tai tegu galvoja dar kartą ir nedemonstruoja čia savo silpnaprotiškumo. Ir čia jokių ekspertų nereikia, net nereikia suvokti teksto turinio. Tiesiog po nukopijuoto teksto PRIVALO būti nuoroda į tikrą šaltinį. Galima būtų suprasti vieną klaidą, na dvi, jei žioplas profesorius pasitaikė. Tačiau, kai tų “klaidų” daug, tai matyti TYČINĖ veikla. Jeigu prof. P. Baršauskas ne pats rašė disertaciją, tačiau pats turi ATSAKYTI. KTU taryba pademonstuodama savo visiška bukumą padarė dar didesnę gėda KTU. Iš kokios peklos tokia taryba yra ištraukta, kad elementariausiuose dalykuose nesusigaudo, neturi kompetencijos.

Kokios priežastys uždraudė atskleisti tą atskirą nuomone? Ko gero tik viena, kad ta nuomonė nesutampa su daugumos ir yra svarbi. Kuo ilgiau universiteto rektoriaus poste sėdės VAGIS-plagiatorius, tuo bus didesnė KTU gėda.

Ir dar, kai turime nesąžiningą rektorių, privaloma atlikti ir FINANASINĮ AUDITĄ ir pasižiūrėti, kur yra švaistomi pinigai, gal kokiems kuodžiams ar jakilaičiams?

dr. Henytė       2017-10-5 23:39

-Už Petrą, už Petrą!

Gėda tarybai       2017-10-5 20:59

palaikančiai dunduką.

Pikc       2017-10-5 20:58

“Rinkdama bei skirdama rektorių, Taryba [...]”, “Universiteto veiklos rezultatai, reguliariai svarstyti bei tvirtinti Taryboje” - labai neblogai paaiškina tos tarybos sprendimo motyvaciją. wink


Rekomenduojame

Kitoks Delfi.lt? Tuo, kas vyksta Vokietijoje, sunku patikėti: jei netelpi į rėmus, gresia nemalonumai

Iš redakcijos pašto. AfD Bundestago nariai: „Mes už europietišką Europą“

Vytautas Radžvilas: „Šiandien švenčiame Lietuvos valstybės idėją, bet kol yra idėja, tol yra ir Lietuvos valstybė“ (papildyta kalbos tekstu)

Rezistentai Petras Plumpa ir kun. Robertas Grigas apie vyskupus ir kunigus, paaukojusius savo gyvenimą ir net gyvybę už Lietuvos laisvę

Vytautas Rubavičius. Vokietijoje Alternatyva įgavo jau valdžios, o kada ji susikurs Lietuvoje?

Nuoširdūs sveikinimai!

Algimantas Rusteika. Lietuva yra tie, kurie sakome ‘Mes’. Ne jie

Partizanas Jonas Kadžionis-Bėda ir jo testamentinė kalba: „Lietuva išliks, nes laisvę gavo per stebuklą“

Štai ir sulaukėm. Liudvikas Jakimavičius: „Net okupantų valstybė TSRS valstybinių švenčių proga skelbdavo amnestijas, o ne nuosprendžius“

Verta prisiminti. Kaip okupantai baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio

Irena Vasinauskaitė. Gražuolių kaime iki šiol vaidenasi?

Ramutė Bingelienė. Cenzūros grimasos Seime

Kiek verti 100 eurų Lietuvoje ir likusioje ES?

Algimantas Rusteika. Tiesos išbandymus pereina ne visi

Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ sutiktuvės

Janina Survilaitė. Klampūs archyvų atstatymo keliai

Bernardas Dringis. Klausimai, kylantys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse

Popietė su Laisvės premijos laureate s.Nijole Sadūnaite

Apie išprievartavimą melavusi feministė nuteista už šiurkštų šmeižtą

Algimantas Zolubas. Pilietinė veikla – politinė

Teisininko žvilgsnis į BK normą dėl seksualinio priekabiavimo. Vytautas Sirvydis: sunku rasti kitą tokį lengvai „pritempiamą“ straipsnį

Vytautas Vyšniauskas. Neiškęstas privatusis patriotizmas

Alvydas Jokubaitis, Mindaugas Kubilius. Europos Sąjunga: kur mes keliaujame?(III). Nedemokratiškų nuostatų įsivyravimas demokratijoje?

Dariaus Kuolio atrinkta. Justino Marcinkevičiaus atsakas savo kaltintojams: „Valstybę praradote jūs, o tautą mes vis dėlto išsaugojome“

Raimondas Kuodis. „Ekonomikos dėstymą yra užvaldę neoliberalai“

Valdas Vasiliauskas. Tauta nebuvo pakviesta į  šimtmečio šventę

Nuo bačkos. Vilniaus meras Remigijus Šimašius: „Vilnius yra kosmopolitinis, atviras miestas ir turi labai simbolizuoti tokias idėjas“

Nida Vasiliauskaitė. #TuIrgiKaltas?

Vladimiras Laučius. „Pagrindinis žurnalistikos tikslas yra ieškoti tiesos“

Lietuvos Respublikai – 100. Darius Kuolys: Vilniuje – Valstybės atkūrimo takas (II)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.