Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Teismai

KT: Jei kaltinimai nepagrįsti, valstybė turi atlyginti visas išlaidas, arba Dabartinis teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai

Tiesos.lt redakcija   2021 m. kovo 24 d. 1:50

8     

    

KT: Jei kaltinimai nepagrįsti, valstybė turi atlyginti visas išlaidas, arba Dabartinis teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) kovo 19 d. paskelbė išnagrinėjęs fizinio asmens skundą ir nustatęs, kad nei ankstesnėje Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK), nei dabartinėje Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) redakcijoje neįtvirtinta galimybė atlyginti išlaidas nutraukus bylą ar žmogų išteisinus prieštarauja Konstitucijai.

Konstatavęs, kad toks teisinis reguliavimas pažeidžia žmogaus teisę į gynybą ir teisę kreiptis į teismą bei konstitucinį teisinės valstybės principą, KT nutarė, kad savo teises teisme apgynusiam žmogui turi būti atlygintos išlaidos, kurias jis patyrė samdydamas advokatą

KT nutarime pabrėžiama, kad įstatymų leidėjas privalo nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų užtikrinamas ne formalus, o realus ir veiksmingas asmens teisės į gynybą įgyvendinimas.

Konstitucinio Teismo nutarimas yra galutinis ir neskundžiamas.

Tai yra antrasis KT patenkintas individualus skundas. Iki šiol išnagrinėta tik keturi tokie skundai.

Skundą pateikęs asmuo teigė, kad teismai nenagrinėjo jo prašymo dėl patirtų išlaidų advokato gynybai ir ekspertizės atlikimui atlyginimo, konstatavę, kad tuometinėje Administracinių teisės pažeidimų kodekso redakcijoje nebuvo nustatyta tokia galimybė.

Skunde taip pat nurodyta, kad asmeniui padarytos moralinės ir materialinės žalos atlyginimas yra konstitucinis principas ir negali būti išimčių, kuomet ši žala nėra atlyginama, tačiau, pagal ginčijamą teisinį reguliavimą, žmogui įrodžiusiam savo nekaltumą administracinėje byloje, nuostoliai nėra atlyginami.

Pareiškėjo teigimu, net ir laimėjęs administracinio teisės pažeidimo bylą asmuo patiria nuostolių, kurie gali būti didesni nei paskirta nuobauda ir kurie neatlyginami, jei neįrodomi neteisėti valstybės pareigūnų veiksmai.

Nors pareiškėjas ir neginčijo Baudžiamojo proceso kodekso normų, tačiau KT jas vis tiek išnagrinėjo, nes, kaip teigiama KT nutarime, „Konstitucinis Teismas pagal Konstituciją privalo šalinti iš teisės sistemos visas antikonstitucines nuostatas, kurių prieštaravimas Konstitucijai paaiškėja nagrinėjamoje konstitucinės justicijos byloje“.

Pareiškėjui atstovavęs adokatas Karolis Rugys, savo FB paskyroje pranešęs, jog artimiausiu metu tikimasi sulaukti ir Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo analogiškoje byloje, neslėpė džiaugsmo:

„Didelė pergalė teisingumo srityje žmonių labui Konstituciniame Teisme!!!
Žmonės galės nebeskaičiuot, ar „apsimoka“ ginti savo teises, ar verta samdyti advokatą.
Jei nutrauks bylą, jei išteisins, valstybė turės atlyginti turėtas žmogaus išlaidas advokato pagalbai apmokėti!
Ir smagu, nes bus daugiau teisingumo. Ir liūdna, nes kiek reikėjo laiko ir jėgų tą įrodyti, kad buvau teisus nuo pat pradžių, tik niekas į tai iki šiol nekreipė dėmesio.
Nuo dabar, jei išteisina, neįrodo kaltės, turi būti atlygintos visos išlaidos advokato pagalbai apmokėti.
Ir ne tik administracinių nusižengimų bylose, bet ir baudžiamosiose bylose! Nes buvęs ir esamas teisinis reglamentavimas prieštaravo Konstitucijai.“

Visas KT sprendimas paskelbtas ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2021-03-26 21:27

“Konstitucinis Teismas pagal Konstituciją privalo šalinti iš teisės sistemos visas antikonstitucines nuostatas, kurių prieštaravimas Konstitucijai paaiškėja nagrinėjamoje konstitucinės justicijos byloje“.

Tai pagal KT išaiškinimą: “2.3. Taigi pagal Venecijos komisijos patvirtintą gerąją rinkimų praktiką lygios rinkimų teisės principas, kuris yra vienas iš Europos rinkimų teisės paveldą sudarančių principų, reiškia, kad kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą, visi rinkėjų balsai turi vienodą galią, sudarant rinkimų apygardas leistinas rinkėjų ar gyventojų skaičiaus nuokrypis nuo pasirinktos normos neturi būti didesnis kaip 10 proc. ir bet kuriuo atveju – 15 proc., nebent yra ypatingų aplinkybių.”  Taigi sąrašiniai rinkimai tiek į Seimą, tiek į savivaldybes yra NETEISETI nuo pat pradžios.

> Žodžio laisvė       2021-03-24 19:39

Nesutinku. Kai valstybei reikės atlyginti žalą, tada valstybė labiau rūpinsis ir teisėjų kokybe, ir teismų procesų trukme. Bet kokiu atveju prioritetas turi būti nekalto žmogaus interesai.

Kis       2021-03-24 12:13

ka daro tie ,kuriems pavesta isspresti E.Masiulio byla?Ar tai darbas?

Žodžio laisvė...       2021-03-24 11:38

Nesutinku.O kuo visuomenė nusikalto,kad privalo savo pinigais atlyginti išteisinto asmens finansinius nuostolius?Reikia bausti tuoes teisėjus,kurie priima neteisingus
sprendimus.Tuomet kiekvienas teisėjas pagalvos ar verta priimti sprendimą,prieštaraujantį sveikai logikai,Konstitucija Ir Visuotinei Žmogaus Teisių Deklaracijai.Per ilgas tyrimas bylos neša nepasitenkinimą visuomenėje ir nepasitikėjimą.Bylos(nevardinsime)tęsiasi dešimtmečius,o kaltieji neįvardijami.Kažkas
šioje vargo valstybėje netvarkoje.

stasys       2021-03-24 10:50

Kol vieni konstitucines dvasias gainioja danguje , paprasti piliečiai savo pinigus skaičiuoja teisme . Paradoksas bet politinio ‘botukso’ procedūros vis dar labai paklausios tarp konstitucinių teisių išmanytoju .

Tvankstas       2021-03-24 9:50

Sprendimas tikrai pagal konstitucines dvasias, prisiminus, kad Konstitucija yra parašyta ginti pilietį nuo valstybės prievartos.
Būtų pats laikas KT tarti sprendimą dėl vaikų atėmimo, taip pat prievartinio testavimo ir skiepijimo nuo baronaviruso, nuo valstybės prievartos paminant bet kokias žmogaus teises.

Taip       2021-03-24 9:32

Šis Konstitucinis Teismas yra ne konstucinis,nes Žalimas neteisėtai užima KT pirmininko postą.Tad,straipsnyje minėta nutartis nulinės vertės.

stasys       2021-03-24 7:55

Cia ir taip ir ne. Vienu aspektu žmogaus konstitucinės teises reikalauja atlyginti visas patirtas išlaidas ginant savo teises teismuose , iš kitos pusės Lietuvos teismų sistema tiek užversta bylomis jog reikšmingos korupcines tęsiamos ilgus metus (pav.masiulio) ir tos advokato išlaidos gali tapti ženkliomis tai pačiai valstybei .Ar tas sprendimas KT tikrai sveikintinas nesu tikras, be abejo tai sumažins pareigūnų savyvale smulkiose bylose ginant piliečio teises bet atvers dideles sukčiavimo skyles didelio masto sukčiams . Suprantu kodėl toks patenkintas advokatas , jo klientų ratas padvigubėja .

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.