Ugdymo politika

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Interesų kopūstuose nepaslėpsi – dar kartą apie mokinių lytinį ugdymą

Tiesos.lt redakcija   2016 m. liepos 27 d. 15:02

7     

    

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Interesų kopūstuose nepaslėpsi – dar kartą apie mokinių lytinį ugdymą

Žiniasklaidoje apstu pasisakymų apie Švietimo ir mokslo ministerijoje rengiamą Lytiškumo ugdymo programą mokiniams. Nuogąstaujama, kad programos projekto nuostatos neatitinka šių dienų realijų, nėra moksliškai pagrįstos, bet paremtos tik religinėmis dogmomis. Esame gąsdinami, kad mokiniai ir toliau galvos, jog vaikai randami kopūstuose. Siekiant „gelbėti“ jaunimą nuo tokių apgavysčių, entuziastingai imamasi įvairių iniciatyvų – rašomi raštai, platinamos peticijos, vykdomos laiškų akcijos. Štai apie 30 nevyriausybinių organizacijų pateikė viešą kreipimąsi ministrei A.Pitrėnienei, reikalaudamos, kad programa taptų „pažangesnė“.

Šį viešą kreipimąsi pasirašė Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos (ŠPSS) asociacija ir jos narės. Nemaža dalis pasirašiusiųjų yra organizacijos, susijusios su LGBT (lesbietės, gėjai, biseksualūs ir transeksualūs asmenys) judėjimu.

Bene visas baimių dėl programos priežastis bei esmines „besipiktinančiųjų“ idėjas galima surasti Pasaulio sveikatos organizacijos standartuose „Standards for Sexuality Education in Europe“ (toliau – PSO standartai). ŠPSS asociacijos atstovai su bendraminčiais primygtinai reikalavo PSO standartus įdiegti į programą, o darbo grupė vis atsisakydavo. Todėl pačiame programos rengimo įkarštyje Seimo narė A.M. Pavilionienė (ji yra ir ŠPSS asociacijos narė) pateikė Seimui įstatymo projektą, kuris įpareigotų ministeriją rengti programą pagal PSO standartus. Nors Seimas pataisą iškart atmetė, matyti, kad noras integruoti PSO patarimus į Lietuvos švietimo sistemą yra ypač stiprus – siekiant apeiti „nepaklusnią“ darbo grupę, inicijuojamas įstatymo pakeitimas.

Būtina pasižiūrėti, ką gi tie PSO standartai rekomenduoja?

Šalia sveikintinų nuostatų (holistinis požiūris į lytiškumą, vaikų amžiui tinkamas ugdymas, mokslinio pagrįstumo reikalavimas teikiamai informacijai ir kt.),  PSO „nekaltai“ pataria vaikams nuo gimimo (t.y., nuo 0 metų!) iki ketverių metų teikti informaciją apie džiaugsmą ir malonumą liečiant savo kūną, masturbaciją ankstyvoje vaikystėje, seksualumo reikšmę ir išraišką. Jau nuo šešerių metų vaikai turėtų būti mokomi apie seksualinių santykių priimtinumą, susipažinti su kontracepcijos esme, nuo devynerių – sužinoti apie kontracepcijos naudojimą, nuo dvylikos – apie abortą, o nuo penkiolikos metų – ir apie jų „teisę į abortą“. Visų amžiaus grupių vaikai (nuo 4 metų) turėtų išmokti apie tos pačios lyties asmenų santykius, meilę tos pačios lyties asmenims, skirtingas šeimų rūšis, teisę atrasti savo lytinę tapatybę...

PSO standartų nuostatos paaiškina, kodėl LGBT judėjimui „prijaučiančios“ organizacijos siekia „šviesti“ pagal juos vaikus. Jų spaudimo dėka projekte atsirado, pavyzdžiui, toks reikalavimas 6–7 klasių mokinių gebėjimams: „Įvardija, kad asmenys gali būti: heteroseksualios, homoseksualios, biseksualios orientacijos; suvokia, kad tai dalis žmogaus lytiškumo įvairovės“. Vyresnių klasių mokiniai turėtų būti mokomi „laisvai priimti savo lytinę orientaciją“.

Nepaneigsi – gyvename XXI amžiuje. Bet įdomu, ar tėvai norėtų, kad šios nuostatos būtų diegiamos jų vaikams pagal programą, kuri siekia formuoti mokinių dorovines vertybes ir rengti juos šeimai? Programa taip pat turi tikslą ugdyti sveikatai palankius gebėjimus, tačiau kažkodėl nesirengiama mokiniams pateikti informacijos apie homoseksualių lytinių santykių žalą sveikatai – didžiulę riziką užsikrėsti AIDS ir kitomis ligomis.

Taigi LGBT vaidmuo programos rengime gana aiškus. Tačiau ŠPSS asociacijos atkaklumą verta paaiškinti detaliau.

Lietuvoje veikianti ŠPSS asociacija yra Tarptautinės planuotos tėvystės federacijos (TPTF) narė. Ši federacija agresyviai propaguoja lytinį švietimą ir veikia net 170 šalių. Per pastaruosius 10 metų „saugaus sekso“ klausimais TPTF apšvietė beveik 100-tą milijonų jaunuolių. Šiam tikslui kasmet TPTF investuoja milijonus dolerių. Lietuvoje veikianti ŠPSS asociacija iš šios federacijos 2014 metais gavo 63 tūkstančius dolerių paramą. Panašios sumos kartojasi ir kitų metų ataskaitose. Pinigai yra skiriami už „seksualinių teisių“ (angl. sexual rights), lytinio švietimo, aborto ir kontraceptinių priemonių propagavimą valstybėse.

Regis, labai altruistiška ir pažangu. Bet pabandykime įsivaizduoti, kokį pelną kontracepcijos pramonei generuoja visame pasaulyje TPTF „lytiškai apšviesti“ ir su „seksualinėmis teisėmis“ supažindinti vaikai.

Štai koks sutapimas – nuo 2013 m. rugpjūčio mėnesio vienas žinomiausių kontracepcijos gamintojų ICON įsiliejo į TPTF struktūrą. Nieko nuostabaus, kad TPTF remia ir viena kontracepcijos lyderių –  Bayer farmacinė kompanija.

Tuos pačius ryšius stebime ir savo šalyje. Prieš kelis metus paaiškėjo, kad Lietuvos ŠPSS asociacija per „motininę“ organizaciją yra kompanijos „Icon Ltd.„“, prekiaujančios „Cool“ prezervatyvais, dalininkė ir vykdo šio produkto rinkodarą gaudama iš to pajamų. Taip pat ŠPSS asociacija, kurdama kontraceptinių priemonių reklaminius leidinius, bendradarbiavo su farmacijos kompanija „Bayer Schering Pharma“, kuri yra kontraceptinių priemonių rinkos lyderė Lietuvoje.

ŠPSS asociacijos tinklalapio skiltyje „Prezervatyvas Cool Lietuvoj“ buvo nurodoma, kad „Projekto tikslas – pateikti lytiškai aktyviems jauniems žmonėms priemones, apsaugančias nuo lytiškai plintančių ligų, taip pat ŽIV/AIDS, ir neplanuoto nėštumo. Pagrindinė šios kampanijos sudėtinė dalis – tai jaunų žmonių poreikio turėti saugų lytinį gyvenimą ugdymas.“

Galima padėkoti už atvirumą – ŠPSS asociacija tiesiai šviesiai deklaruoja tikslą ugdyti jaunų žmonių poreikį „turėti ... lytinį gyvenimą“. Nors ir be prisipažinimo matosi, kad per ankstyvą seksualinių pojūčių žadinimą ir kontracepcijos propagavimą, yra siekiama suformuoti „saugių lytinių santykių“ poreikį ir tiems vaikams, kurie lytinių santykių dar neturi.

Skamba kaip baisi sąmokslo teorija? Nebūkime naivūs: tokiame marketinge nėra nieko naujo. Verslas seniai žino, kad norint didinti prekės pardavimą ir su tuo susijusį pelną, svarbu nuolat auginti prekės poreikį, t.y., paklausą. Aptariamu atveju – ugdyti vaikų „kontraceptinį mentalitetą“.

Be kontracepcijos reikalų, ŠPSS asociacija labai rūpinasi ir abortų klausimais programoje. Vėlgi sutapimas, kad TPTF yra stambiausia aborto paslaugas teikianti korporacija pasaulyje. Jos valdomose įstaigose 2015 m. buvo nutraukta 964 tūkst. negimusių kūdikių gyvybių (beveik milijonas per metus). JAV veikianti TPTF narė Planuotos tėvystės organizacija kasmet atlieka apie 327 000 abortų (beveik milijoną per 3 metus). Pastaroji vien oficialiai uždirba apie 305 milijonų dolerių per metus. O pernai per pasaulį nusirito skandalas, kad šalia pajamų už abortą ir kontracepciją, JAV Planuotos tėvystės centrai prekiauja abortuotų vaikų kūno dalimis. Pajamos iš šių pardavimų nėra oficialiai skelbiamos, bet JAV juodojoje negimusių vaikų organų rinkoje nepažeistos vaisiaus smegenys gali kainuoti apie 3340 dolerių. Potencialiai iš abortuoto vaisiaus galima išimti ir parduoti 6–8 moksliniams eksperimentams tinkamus organus (smegenis, kepenis, inkstus, širdį, kasą, galūnes, akis). Matematika paprasta – kuo daugiau abortų, tuo TPTF uždirba daugiau pinigų.

Paklausite, kaip tai susiję su lytiniu švietimu? C. Everett, kuri vadovavo keturių abortų klinikų tinklui Teksase, atsako: „Labai paprasta – abortas parduodamas per lytinį švietimą“. Jis sudomina vaikus lytiniais santykiais, pateisina juos, kai naudojama kontracepcija (žr., PSO standartus), ir informuoja, ką reikia daryti „nesėkmės“ atveju.

Nors ŠPSS asociacija bando įtikinti, kad išmokius vaikus naudotis kontracepcija, turėtų mažėti ir abortų skaičius, realybėje yra atvirkščiai. Kadangi PSO siūlomas lytinis švietimas skelbia, jog kontracepcija lytinius santykius paverčia „saugiais“, todėl paaugliai lytinius santykius pradeda anksčiau ir santykiauja dažniau. Tuomet „nesėkmės“ tikimybė itin padidėja, nes saugaus paauglių sekso nebūna. Trumpai tariant, lytinis švietimas kuria rinką ir aborto pramonei.

Dar vienas iškalbingas sutapimas: 15–19 m. amžiaus merginoms statistiškai bene daugiausiai Europoje abortų yra atliekama Švedijoje, kuri pirmoji iš Europos valstybių (dar 1955 m.) įvedė privalomą lytinį švietimą savo mokyklose ir pasiekė beveik didžiausią kontracepcijos vartojimą 15 m. amžiaus grupėje. Šio fenomeno priežastis tiriantys mokslininkai nustatė, jog taip atsitinka dėl „rizikos kompensavimo mechanizmo“, kai rizikinga elgsena nekeičiama, bet priešingai – dar dažniau jai ryžtamasi, nes galvojama, jog naudojamos priemonės apsaugos nuo pasekmių. Todėl vertinant populiacijos mastu, „saugaus sekso“ propagavimas nėra efektyvus mažinant tiek nėštumų, tiek abortų, tiek lytiškai plintančių ligų skaičių.

Žinome, kad dalis mokinių yra lytiškai aktyvūs ir jiems turi būti teikiama jų amžiui tinkama informacija apie lytiškumą, kontracepciją ir lytiškai plintančias ligas. Visa tai yra numatyta parengtame programos projekte. Tačiau ši informacija negali būti pateikiama taip, kad skatintų ankstyvus vaikų lytinius santykius.

Be to, socialiniuose moksluose yra įrodyta, kad žmogaus pasirinkto elgesio modelis priklauso ne tiek nuo turimų žinių, kiek nuo išpažįstamų vertybių. Atsižvelgus į tai, dabar jau parengtas lytiškumo ugdymo programos projektas šalia informacijos teikimo siekia diegti ir atitinkamas moralines vertybes. Ugdymas turi padėti jaunam žmogui pasiekti emocinę brandą, kuri įgalintų nesirinkti rizikingo elgesio, t.y., lytinius santykius atidėti iki pilnametystės. Mokiniai turi būti ugdomi suvokti lytinius santykius ne tik kaip trumpalaikį malonumą, bet sieti su meile, apimančia įsipareigojimą vienas kitam ir atsakomybę.

Kažkam toks ugdymas kelia pasipiktinimą, bet didesnė visuomenės dalis jam pritaria – net 55 vaikų, tėvų ir šeimų interesus atstovaujančių organizacijų pateikė ministrei A. Pitrėnienei mokslo duomenimis grįstą kreipimąsi, o trys tūkstančiai žmonių pasirašė programos nuostatas palaikančią peticiją.

Galų gale, neapsimeskime naivesniais, negu esame. Galime minėtas sąsajas pavadinti „sąmokslo teorija“, priklijuoti religinio fanatizmo etiketę, bet tai nepaneigs paprasto žmogiškos tikrovės fakto – tuose „kopūstuose“, kur generuojami dideli pinigai, tūno ir atitinkami interesai. Šiuos interesus atstovaujantys „aktyvistai“ turbūt visai nuoširdžiai prisistato kaip jaunimo gelbėtojai, laisvės, lygybės ir pažangos gynėjai. Tačiau į jų teikiamus siūlymus būtina žiūrėti atsargiai.

Svarbu neklaidinti vaikų, kad patikėję „saugaus sekso“ tariamu saugumu, jie negriautų savo gyvenimų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Letui       2016-07-29 1:03

Atsiprašau Tamstos, bet panašu, jog kažkam sutrukďėte ...masturbuotis.
Matot, atėmėt iš pa/py/darėlio smagumą, dienelė/naktelė irgi veltui, cucikui ant uodegos nuėjo.
Liko tik pūslėti delnai…
Bet, gal jis skaituti moka- daviau užuominą.
.
( Patikslinu nuskriaustajam ( VBS tvirtna, populiarų)  reikalingą laimės harmonui šaukinį:
-Cucikai, ciu ciu ciu ciu ciuūūūū-ū-ū!.. ir smile ! ! ! )

C-fam       2016-07-29 0:09

https://c-fam.org/friday_fax/100000-panamanians-march-un-style-sex-ed/
By Marianna Orlandi, Ph.D | July 28, 2016
Panama-march

PANAMA CITY, July 29th (C-Fam) A hundred thousand Panamanians took to their capital city’s streets to oppose a new national bill that would introduce both sexuality education and gender ideology into their schools.

“This law is a colonization attempt. It was written and imposed on Panama by UN Population Fund (UNFPA) and it is not the fruit of our legislature’s will,” Juan Francisco de la Guardia told the Friday Fax. De la Guardia is president of the Panamanian Alliance for Life and Family and one of the march organizers.

Despite the protest, the President of the Panamanian Parliament, Rubén de León Sanchez, said that the law will advance to the health committee and then discussed, once again, by the state’s legislature.

The bill, introduced by deputy of the Democratic Revolutionary Party Crispiano Adames, is modeled after the “Comprehensive Sexuality Education” (CSE) sponsored by UN agencies. The programs, whose biases have already been exposed by several commentators, are based on the recognition of minors’ entitlement to “sexual and reproductive health and rights.”

Panamanians object to the way the programs promote children’s sexualization, endorse their sexual activity, invite children to experiment with homosexual relationships, and denigrate “traditional” social roles as “sexist” stereotypes.

Whereas the CSE advocates see abortion as a “right,” Panama protects unborn children from abortion in its laws except if the mother’s life is endangered, or if she is the victim of rape or incest.

While the law does not criminalize homosexual intercourse, the code of private international law, approved in 2014, prohibits same-sex marriages in the country, and it explicitly excludes the legality of same-sex marriages performed abroad. Panamanians view these laws as a legitimate expression of their sovereignty and a reflection of the most profound values of its people.

Following the march, de la Guardia made an official statement on behalf of all the organizers, including several prolife and pro-family NGOs, joined by the Catholic Church and by other Christian confessions. Speaking before a commission of deputies, he emphasized parental rights, freedom of religion and belief, and the right to conscientious objection and condemned the bill’s “ideological character.” He urged a return to more effective programs of education, such as the “School for Fathers” that the state adopted in the past.

The Panamanian Conference of Bishops also asked the Parliament to reconsider its promotion of the law, saying “We cannot accept experiments that failed in other places.”

Recent studies have shown that the UN model of CSE has indeed proven ineffective where adopted. Opponents have pointed out that it did not alleviate problems it was designed to address, such as teen pregnancies and sexually transmitted diseases. Recent studies have also shown the comparative effectiveness of programs based on abstinence that have often led to good results.

While rejoicing for the success of the march, the parents of Panama are keeping their eyes wide open. Many fear that the ministerial guidelines that accompanied this bill, because of their executive character, may be applied in the country even if the law is not approved.

tas pats " lustas"...       2016-07-28 12:39

arginalas = L-tui?
smile

Jules       2016-07-28 5:05

Negalima nepritarti pono Marginalo objektyviai išvadai. Liberalų tikslas atskleistas - visaapimančia nanotechnologine(elektronine)prievarta paversti mus oligarchijos, Übermensch’ų(bankyrų) vergais su šuns pažymėjimais - lustais. Mus Sovietijos fundatoriai, sėkmingai be nuostolių transformavę į Former Bolsheviks, nors jų sąskaitoje virš 66 milijonų gyvybių buvusioje carinės ir sovietinės Rusijos imperijoje, jau seniai žmonėmis nebelaiko, o gyvuliais, tiesa? “The Fundamentals of Neo-Soviet Law” kolaborantams “über alles!” Bet nesvarbu, geros dienos visiems!

Marginalas Autorei ir kt.       2016-07-27 21:07

Pilstote iš tuščio į kiaurą, nes visa tai jau seniai suprantama kiekvienam. Juk jau pasirodo publikacijų, rodančių, kad žmonės ima masiškai atsipeikėti suprasdami, kad sparčiai kuriama totalinio pavergimo sistema. Vieno dar nesupranta: kad paskutinėmis laisvės akimirkomis reikia kovoti ne su lytiniu “švietimu”, bet su “lustiniu” terorizmu. Graikai vieni ES tai seniai suprato (Apr 13:17), nes daugelis tebėra tikintys krikščionys, ir išsikovojo teisę, kurie nori, gyventi be biometrinių šuns “pasų” kontrolės.
Ryt poryt bus panaikintas atsiskaitymas grynaisiais ir globalinio elektroninio konclagerio vartai užsidarys iki pat Armagedono.

manau       2016-07-27 19:11

kad tokios kuliešytės aušrinės-marinos turi būti išmestos iš visų komisijų, nes jų interesai aiškūs ir metodai yra korupciniai.  Man dar atrodo, kad jos gali sirgti kokia manija, nes normoje toks entuziazmas siekiant žaloti ir tvirkinti vaikus yra tikrai patologijos rūšis? Lietuvos jaunimas yra dar padoriausias lyginant su kitomis “pažengusiomis” ES šalimis.

dzal       2016-07-27 17:41

Esmi prieš visokių davatkų kišimąsi į jaunimo auklėjimą. Bet kaip kalbėjo prancūzas Žanas Žoresas, ar tik ne Tulūzos universiteto profesorius buvo - mokiniui svarbu išmokti skaityti, nes mokėdamas skaityti perskaitys viską kas jam reikalinga. Taip pat svarbu jam pažinti savo šalies kūną - t.y. geografiją, bei sielą - t.y. istoriją. Visa kita - net ir skaičiavimas - po to. O čia dabar muštis dėl lytinio švietimo. Kokį šimtą tūkstančių metų tokio nebuvo, ir žmonija neišmirė. anksčiau ar vėliau visi atranda kaip pasidaryti vaikų. O kaip nepasidaryti - lai pristato prezervatyvų automatų, išmokyti Užmauti tą daiktą ant ko reikia - ne švietimo ministerijos darbas.


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.