Kultūros, kalbos, istorijos politika

Krescencijus Stoškus. Prašmatni pagarba laureatui A. Kentrai pavirto apsimetinėjimu ir begėdiškai ciniška karikatūra

Tiesos.lt redakcija   2020 m. sausio 24 d. 9:09

11     

    

Krescencijus Stoškus. Prašmatni pagarba laureatui A. Kentrai pavirto apsimetinėjimu ir begėdiškai ciniška karikatūra

Trūksta žodžių,.. Labai dėkoju Rūtai Visočnik. Ir atsiprašau, kad pats to nepadariau.

Ketinau atsiliepti dar premijos įteikimo dieną. Bet nenumatyti rūpesčiai atitraukė mane nuo šio įsipareigojimo. O paskui begėdiškai raminau save, kad bus ir be manęs kam apie šią iškilią asmenybę parašyti. Ir suklydau.

Pasirodo, mes visi pražiopsome tai, kas svarbiausia. Jau tada mane prislėgė nepasakyta mintis: „Seimo ponai, ką jūs padarėte su šituo žmogumi? Net ir dabar nesupratote, kad tos ilgos pauzės tarp atskirų žodžių ir sakinių jo pasakytoje kalboje yra pats rūsčiausias priekaištas jūsų sąžinėms.“

Jam pirmam turėjo būti suteikta šita premija, kol jis buvo dar palyginti žvalus ir stiprus. Kol jis galėjo laisvai kalbėti. Visi kiti turėjo eiti po jo. Ir tik po jo. Kad ir kokie žymūs jie būtų, Juk jis viską atidavė Lietuvai. Ką tik turėjo. O dabar stengiasi paaukoti tai, ką sukūrė per visus Nepriklausomybės metus – savo unikalų ir neįkainojamą kino archyvą.

Reikia sutikti, kad šitas Seimas tikrai išmoko savo šventėms suteikti gana šiltą turinį. Bet dėl to tik dar skaudžiau, kad neteko išgirsti, jog Seime kas nors būtų iškėlęs reikalavimą iki Laisvės premijos įteikimo grąžinti namą Miško brolių draugijai ir Albino Kentros archyvui.

Matyt, iki šiol čia niekas taip ir nesuprato, kad už šventę ir pačią premiją yra daug svarbesnis skriaudos panaikinimas ir teisingumo atstatymas. Ir visai nesvarbu, ar čia bus prievarta išgabentos Deimantės sugrąžinimas, ar nuosavybės užgrobimas.

Šių realių problemų apėjimas pačius prašmatniausius pagarbos reiškimo būdus paverčia apsimetinėjimu ir begėdiškai ciniška karikatūra.

Kaip minėtoje R. Visocnik publikacijoje jau buvo skelbta, Seime Sausio 13-osios minėjime 2019-ųjų Valstybinė Laisvės premija iškilmingai buvo įteikta Albinui Kentrai –  Lietuvos patriotui, Laisvės kovų dalyviui, Vilniaus universiteto ir Lietuvos atgimimo istorijos metraštininkui, Miško brolių draugijos įkūrėjui … Lietuvos rezistentui, Sovietų Sąjungos gulagų sistemos kaliniui…

Nuo 1965 m. A.Kentra ėmė filmuoti svarbiausius Vilniaus universiteto įvykius, prisidėjo prie to, kad dabartines universiteto patalpas puoštų unikalios freskos. Į A.Kentros vaizdo kameros juostas sugulė Lietuvos kovos už laisvę 1988–1993 metais kronika: mitingai, akcijos, kultūrinio gyvenimo įvykiai. Jo parengti reportažai apie 1991 metų sausio mėnesio įvykius pasiekė viso pasaulio televizijas.

Tuo pat metu Albinas Kentra gavo ieškinį dėl Miško brolių draugijos iškeldinimo iš pastato, kuris buvo jai perduotas 1992 metais Vyriausybės nutarimu. Šios brolijos pastangomis sugriuvęs pastatas buvo atstatytas, tačiau po 12 metų pripažintas kaip „nesukuriantis nuosavybės teisių“ ir jo įregistravimas Miško brolių draugijos vardu panaikintas. Vyriausybė 2012 metais pastatą įregistravo Lietuvos Respublikos vardu.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kubilas liks istorijoj kaip didis nusikaltėlis       2020-01-30 1:02

Tiesa- kaip ryškiai spindinti žvaigždė danguje, jos niekada niekuo neuždengsi!
Ir ji niekada nedings! Linkiu A.Kentrai stiprybės, sveikatos, visa Lietuva su Jumis!!! O šita valďžiažmogių nusikalstama veikla taip nepraeis! Žmonės ištisai apie tai kalba kad jau reikia platint žinią apie kubilo aferas po platųjį pasaulį, tegul parodo užsienio televizijos šį padarą!

 

 

 

Kis       2020-01-27 14:34

Krascencijau,labai mazam skaiciui pateikei kaltinima,jauciu kad ir pats is baimes panciu dar neatsilaisvinai.Blogi darbai,kartais nieksingi jie labai lengvai skinasi kelia i musu samone.Apkaltinome trys iskyliausius Lietuvos azuolus - ir kas buvo nubaustas uz tai,o juk tai liecia ir giminaicius,bei ju gerbejus ir tokiu istoriju aibe.Kas atsakingas uz tai- nebaudziamumas!O kiek melo viesoje aplinkoje ir kur tik uzmesi aki,aplinkui betvarke(berdakas),o kas uz tai atsake,tie kuriems priklauso kameros,jie mums po sia diena diktuoja istatymus ir rosia roges ivaziuoti i veldzios kreslus,juki jie buvo .yra ir ko gero dar ilgai bus nepakartojami.O jus Krascencijau prasnekinote del kazkokio senuko.Va butu Landzbergis-cia jau zmogus net prichvatizaves signataru balkona,nepamenu ,kad kitas jame stovetu,va kur musu pagrindine beda-nebaudziamumas ir pataikavimas.

manyčiau       2020-01-25 23:49

turėtų atsiklaupę atsiprašyti Gerbiamojo Kentros - tai Kubilius, Majauskas, Zuokas ir visi klanų veikėjai, kurie klastojo faktus ir klaidino teismą? Kada tas baigsis ir niekšai bus pastatyti į vietą?

Ar bus nubausti nusikaltėliai?       2020-01-25 17:37

Neužtenka visiems tik galva palinguoti ir padejuoti, padūsauti, reikia iš esmės viešo žurnalistinio tyrimo su nusikaltėlių pavardėm! Reikia viešint ir per televiziją, imt interviu iš visų kas su tuo susiję, nuo- iki. Šitaip negalima valdžiai žmonių apgaudinėti, kaip supratau tai čia kubilo didžiausia kaltė? Aš manau, čia jau Lietuvos teismo gali neužtekt, teks tarptautinei teisei imtis darbo.

 

Dzeikas       2020-01-24 18:10

Neturiu ka pasakyt is esmes, bet nepatinka profesoriaus formuluociu netikslumas:
“<...> šitas Seimas tikrai išmoko savo šventėms suteikti gana šiltą turinį.”
Ne “turini”, o FORMA.
Atstovaujamos demokratijos FORMA, visuomenes FORMA, valstybes FORMA.
O turinio tarp Memelio ir Medininku nerasta.
Gerbiu Kentros darba ir pasisventima, kaip gerbiu partizanus kurie pasirinko trumpa kova pries Sovietine tironija, negu t.v. gyvenyma prisitaikius po jos padu.
Taciau ta pacia klaida daro ir Kentra: forma priima uz turini. Tarsi nezinotu,kad dykumose mirazai yra kasdienybe. Beduinai pvz.nekreipia i juos jokio demesio.

Gerbiamas Kentra,       2020-01-24 15:54

siulau grazinkit ta apdovanojima atgal. Neverta is ju ranku imti,

tiek> Vijūnėlę nugriovė valstybės vardu....       2020-01-24 15:09

Pala,pala .Tai pagal patį už “vijūnėlę” gal dar ir ordiną reikėjo…? Kad kitiems savavaliautojams būt realus paskatinimas ? Neee, brol.Ten buvo viskas tvarkoj ,bent jau Lietuva tikrai tam pritarė ,o dėl Kentros minimo pastato - visai kita istorija ,kurią lygint su “vijūnėle” būtų tiesiog didelis nusikaltimas

jo darykit       2020-01-24 13:47

Atiduokit viska , ka paemet is zmogaus. Ko per zinias nepranesat , kada paemet ir kada atiduosit

Žodis nelaisvėje...       2020-01-24 11:02

Autoriau,atrodo,turi sūnų.Ir jis ,atrodo,yra Vilniaus miesto Tarybos narys.Tai ar
ne jo pareiga eiti ir apginti Kentrą ir jo gyvenimo kūrinį???Banditai nesnaudžia,jie jau atvirai ima plėšti Lietuvą.Valstybės pamatus jau senai graužia korupcija ir ji
turi “stogus”.

Nebesusipratėlis       2020-01-24 10:55

Vyriausybės vardu nugriaut, sulygint su žeme, kad net klausimo neliktų: kas čia buvo? Vijūnėlę nugriovė valstybės vardu, Garliavoje… viskas pagal paniatkes bet valstybės vardu. Tai kas yra ta valstybė? Kas ten ją valdo?

komunistai tą moka       2020-01-24 9:55

komunistai puikiai moka demagogijos ir melavimo
komunistai puikiai moka apiplėšinėti žmones
komunistai puikiai moka vogti iš ir iš valstybės
——-
ir viskas VSIO ZAKONNO - nes teismai, prokurorai, antstoliai ir t.t. - jų pastatyti šuniukai.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.