Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Krescencijus Stoškus sesei Nijolei: Jūs parodėte padorumo standartą naujajai Lietuvai ir civilizuotam pasauliui

Tiesos.lt redakcija   2018 m. sausio 14 d. 22:53

21     

    

Krescencijus Stoškus sesei Nijolei: Jūs parodėte padorumo standartą naujajai Lietuvai ir civilizuotam pasauliui

Štai, kas yra naujiena. Šiandien, t.y. sausio 13 dieną, per vieną rytą mes sužinojome daug neįkainojamų dalykų: 1) kas yra tikrai Drąsus žmogus, 2) kad tas žmogus yra tikrai Šventas, 3) kad tokį Vieną Šventą Žmogų tikrai turi Lietuva, 4) kad tas žmogus ne tik buvo disidentas ir politinis kalinys, bet ir dabar tikrai yra vienintelis patikimas kriterijus ir atspirties taškas visiems mūsų poelgiams vertinti, 5) kad tas žmogus tikrai yra visų padorumo nepraradusių žmonių sąžinės balsas ir 6) kad tas žmogus tikrai yra Nijolė Sadūnaitė, įgijusi galimybę prabilti ne tik į Lietuvą, bet ir į visą civilizuotąjį pasaulį, 7) kad tas balsas negalės būti neišgirstas, nes neteisybės įjautrintų žmonių Lietuvoje ir visame pasaulyje yra daug daugiau negu gali nujausti aptukusios širdys.

Panašu į stebuklą. Kaip ryškus meteoras ir skaidrus žaibas apniukusiame danguje Nijolė šiandien priminė skausmingą takoskyrą tarp teisės vardu prisidengusios laukinės fizinės prievartos prieš kūdikį ir Dievo vardu ginančio švento žmogaus teisingumo, kuriam atstovauja pati sesė Nijolė. Po atakų prieš kardinolą Vincentą Sladkevičių ir kitus teisuolius tai panašu į stebuklą. Kitur tai būtų sukėlę revoliuciją. O tai, kas šiandien sklido iš Seimo rūmų, nebuvo galima patikėti nei akimis, nei ausimis. Nebent protu. Jau pačiu tiesiu ir visiškai atviru kalbėjimu Nijolė pradėjo atšventinti tuos seniai keiksnojamus rūmus. „Garbė Jėzui Kristui!“ – taip ji pradėjo savo kalbą. Suprantama, tai nebuvo paprasta, kitaip sakant, mitinginė kalba, kokias sakė Laisvės gynėjų šventės svečiai ir kiti dalyviai. Buvo viešas ir atviras (visų akyse dėstomas) pokalbis su aukščiausia Valdžia Dievo akivaizdoje. Nors kartais tai labiau priminė pokalbį su pačiu Dievu Prezidentės, Premjero ir Seimo akivaizdoje. Abu šie troškimai buvo gerai regimi. Nuogais faktais buvo išsakytas šis maldavimas: „Tik Jūsų rankose ši paslaptis. Leiskite bent pamatyti Deimantės kapelį!“

Ne techninė empatija, o moralinis atsiliepimas (atjauta). Reikia viltis, kad su šia Nijolės kalba prasidės moralinis atgimimas ne tik Seime, bet ir visoje Lietuvoje. Kaip giliai ir plačiai jis sieks, priklausys vien tik nuo to, kiek mums pavyks įveikti savo pigmėjiškumą, pajusti, sąžiningai pripažinti ir adekvačiai atsiliepti į Nijolės moralinį autoritetą, t. y. jos pasirinkto gyvenimo būdo ir viso jos pasaulio kilnumą bei didingumą. Mūsų pasaulis ją žeidžia taip pat skaudžiai, kaip ir Deimantę. Bet ji nesityčioja, nesikeikia, negrūmoja kumščiais, negrasina bręstančia revoliucija. Ji jau seniai įprato į smurtą atsakinėti meile ir gailestingumu. Todėl maldauja ir budina sąžinės likučius širdyse tų žmonių, kurie, matyt, tik iš senų romanų žino, kad kadaise yra galvota apie žmoniškumą ir kentėjimą kenčiančiojo kančia. Ji eina tuo keliu, kuriame Kristaus ir šv. Pranciškaus patirtys susijungia su M.Gandžio, A. Šveicerio humanizmu.

Įtemptas laukimas. Nesunku suprasti, kokioje apgailėtinoje padėtyje atsidūrė valdžios, seniai išsisukinėjančios nuo atsakymo į jos pateiktus maldavimus. Kadangi Lietuvoje nebūna savo kaltę pripažįstančių valdžios žmonių, naivu tikėtis, kad įvaryti į kampą jie staiga atsilieptų švaria sąžine ir nebandytų išsisukinėti pačiais naiviausiais ir paradoksaliausiais būdais. Bet jie privalėtų įsisąmoninti bent tai, kad pradanginto vaiko paslaptis anksčiau ar vėliau bus išaiškinta. Nusižengimai nepraeina be pasekmių, o paslaptys tam ir išlieka paslaptimis, kad be paliovos žadintų protus ir būtų atskleistos.

Tačiau, gerbiami ponai, neužmirškite, kad moraliniai žygdarbiai užkrečia labiau negu prakeikimai. Vienuolė Nijolė, Laisvės premijos laureatė, Laisvės premijos įteikimo ir Laisvės gynėjų šventės proga ne be pagrindo įpareigojo visą Lietuvą nekantriai ir įtemptai laukti valdžių atsakymo į jos mandagų maldavimą. Jis „papirko“ visus tuos mažutėlius, kurie Lietuvoje vadinami „patvoriniais“, „runkeliais“ ir daugybe kitų paniekos ir žeminimo vardų. Visi žino, iš kur atėjo tie į elitą pretenduojantys nuvorišai, ir jaučiasi svetimi, atstumti, apgauti, mulkinami, kurie kenčia dėl šio gyvenimo neteisybės, paniekos, nuolat patiriamų skriaudų, kuriems dar nėra išblėsęs padorumo ir teisingumo troškulys, kurie veržiasi į tiesą pro melo ir manipuliacijų pinkles. Su tuo nekantrumu pirmiausia teks susidurti tiems, kuriems moralė yra ne šio pasaulio dimensija. Jau dabar jiems tikrai teks susigūžti, kai vėl mėgins kandidatuoti į valdžios postus.

Niekada ir niekur ši takoskyra negali ir neturi būti užmiršta.

Tad budėkime.

Visi. Ir jūs, Tiesos.lt svetainė, ir visa Tiesos liudytojų ir gynėjų komanda.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+
N.Sadūnaitės „Tie-SOS!“ Seime

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

nuomonė       2018-01-18 3:36

GAILA,KAD per 27 METUS NETURĖJO LIETUVA-M O R A L I N I O L Y D E R I O valdžioje…..ir jei balsuosim kojom ,tai ilgai neturės…...

Keisti norai       2018-01-17 0:16

Motina su vaiku saugioje vietoje, nes joms gresia pavojus. Tai kas jums ją gali parodyti? Ir ko jau taip pasiilgote svetimo vaiko? Savais verčiau pasirūpinkite.
Bet nepadoriai pasielgta su N. Sadūnaite išjungiant jai mikrofoną, ar brežnevinį stiliuką aktyvuojančiai mūsų žiniasklaidai nutylint jos pasakytą kalbą.

Petriukas       2018-01-16 13:27

Ir pasakė idėjinis komunistas Krescencijus apie giliai, žemiau jūros lygio tikinčiuosius.

Stasys       2018-01-16 10:37

Ačiū Tau, Krescencijau, už rodomą padorumo standartą. Stiprybės tiems, kurie šio standarto siekia ir laikosi.

Kokia laimė,       2018-01-16 8:49

kad gerb. Krescencijus Stoškus yra iš drąsiųjų ir padoriųjų žmonių. Ir dar nenutildytas. Sėkmės Jums ir ačiū...

Darius       2018-01-15 22:02

Didesniu MELAGIU ir ISVERSTASKURIU, kokia yra dabartine marionetine valdzia, Lietuva turbut neturejo per visa savo Nepriklausomybes istorija. Dieve mums padek, kaip sake gerb. N. Sadunaite…

> dr. Jonas Ramanauskas        2018-01-15 21:48

Tik ne iki Vasario 16 d., bet būtinai šiek tiek į vėlesnį laiką. Argi norite Lietuvos Nepriklausomybės šventę paversti tik Garliavos įvykių paminėjimo diena?

StasysG       2018-01-15 16:37

Pasikartojimas. dr.J. Ramanauskai, galėtumėte parašyti recenziją įžymiojo vaikų mokslininko D Pūro propagandai EkspertuoseEU (iš jo asmeninių socialinių medijų):  “D. Pūras kviečia tęsti kovą už laisvę: N. Sadūnaitės ir S. Tamkevičiaus lūpomis buvo peržengta pavojinga riba”. Citata: “Šiandien daugelis suprato situacijos tragizmą, kai klausėsi šios nevykusios kalbos. Daug kam buvo gėda dėl tokios kalbos per tokią šventą Lietuvai dieną. Bet kas iš to? Nujaučiu, kad vėl tęsis pataikavimas ir nuolaidžiavimas demokratiją ir pamatines laisves dusinančioms jėgoms, kurioms Nijolė Sadūnaitė šiandien, deja, atstovavo.”

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-01-15 14:25

Kas galėtų sukurti ir paremti PETICIJĄ paremti N.Sadūnaitės ULTIMATUMĄ iki 2018-02-16 Lietuvos valdžiai dėl Deimantės? Prisijungiu prie tokio ULTIMATUMO.

tiesa       2018-01-15 14:21

O tiek daug, o gal nedaug tereikia - parodyti vaiką ir mamą.

Taip arba ne       2018-01-15 12:32

Reikalaukime tokio trumpo atsakymo į klausimą, ar yra užslaptintų sąrašuose buvusių ir esamų vadovų pavardės. Pradėkim nuo mažo žingsnelio.

Temidė       2018-01-15 10:25

Kaip drįso ponas Skvernelis apkaltinti šią taurią moterį melu. Moterį, kuri daugybę laiko praleido Klonio gatvėje, daug laiko praleido bendraudama su Deimante… Sesuo Nijolė savo akimis matė, kas vyksta Klonio gatvėje ir būdama tyra, nei karto melu esutepusi per savo ilgą ir garbingą gyvenimą, tai liudijo, liudija ir liudys visiems. Tačiau ponas Skernelis NEI VIENO KARTO NEBUVĘS KLONIO GATVĖJE, NEI VIENO KARTO NEPAKALBINĘS VAIKO, NEI VIENO KARTO NEMATĘS, KAS TEN VYKSTA IŠ TIESŲ, drįsta viešai šventą moterį apkaltinti melu: esą visi jos žodžiai melas.  Koks apgailėtinas niekingumas, kokia menkystė ir koks atgrasus melas, pone Skverneli. Kaip jūs drįsote jūs
taip apšmeižti tyrą žmogų. Melagis esate jūs, po Skverneli… O melagiamas vieta ne prezidento kėdėje, o mėnulyje ...

Nė viename s. Nijolės žodyje nėra tiesos?       2018-01-15 9:41

Visa tauta matė, kaip Garliavos mergaitę nešte išnešė kojomis į priekį,
per prievartą. Taigi pažeistos pamatinės tarptautinės Žmogaus teisės
(Vaiko teisių konvencija). Kur mergaitė dabar?
Vėlgi pagal Tarptautinę vaiko teisių konvenciją ji turi teisę
bendrauti su artimaisiais ir vaikystės draugais. - Bet ar gali bendrauti?

15min jau sausio 14-ąją sausio 13-osios       2018-01-15 9:32

posėdžio žinutę su įrašu pernešė į archyvą, todėl tos žinutės žmonės paskaityti tiesiogiai negalėjo. Kaip negali susipažinti ir su s. Nijolės pasakyta kalba.
Jei toje kalboje paskleista netiesa, reikėtų žmonėms protingai paaiškinti,
kas joje netiesa. Bet jei kalba nuo visuomenės slepiama, tai man peršasi išvada,
kad kalboje pasakyta tiesa. Kodėl taip manau? O todėl, kad nusikaltėlio pagrindinė gynyba yra meluoti ir slėpti bet kokius tiesos paliudijimus.

Leonas        2018-01-15 9:20

Ši gerbiamos ir nepalaužiamos teisuolės kalba - didesnė bomba už prieš 30 metų
prie A. Mickevičiaus paminklo pasakytą kalbą. Todėl toks sujudimas, ir staugimas,
ir vėmimas, nesvarbu, kokiomis mantijomis bevilkėtų ir kokiais superpatriotais neapsimetinėtų šiandieniniai valdžiažmogiai (o gal tik išverstaskūriai?).

Švęskime linksmai ir išradingai       2018-01-15 8:12

Vasario 15 d. komsomolkėje pasirodo Kuzės reportažas: Abraamikienė su kokia nors radvile ir kokiu nors prokuroru padeda imbierinių sausainių ant kapelio kur nors. Visi galai į vandenį. Ir linksma ir išradinga.

Pasvajokim       2018-01-15 6:34

Kad vieną rytą pabunda sąžinė visų tų, kurie metų metus kurpė tą melo tvirtovę. Teisėjų,jų užsakovų,žurnalistų,strateguotojų... Pabynda jie vieną rytą ir sako užteks meluoti. Vardan savo vaikų,vardan mūsų visų lausvės. Švaeu sązunė svarbiau už šiltą vietą,riebią pensiją. Pasvajoti juk galima. Ačiū K. STOŠKUI,N. SADŪNAITEI,R. GRIGUi-žmonėms iš didžiosios raidės.

Al.       2018-01-15 0:55

Pagarba. Tik budėti, manau, šiuo metu neužtenka. Iki vasario 16 turim padaryti viską, kad galėtume švęsti.

Regina       2018-01-15 0:09

Aciu uz JUSU syraipsni.Kaip gerai .kad tokiu zmoniu butu daugiau.PAGARBA k. STOSKUI.

Algimantas       2018-01-14 23:55

Ačiū autoriui. Jūs išgirdote ir įsiklausėte į laureatės žodžių prasmę, juose radote daug neįkainojamų dalykų, prasmę atskleidėte kitiems. Nijolė Sadūnaitė, pati tiesos išlaisvinta, iš Seimo tribūnos paragino laisvintis mums ir nuo piliečių atitolusioms valdžioms.

Juozapas       2018-01-14 23:19

Puikus tekstas.
Niekad nebuvau itin prisiekusiu šio Autoriaus gerbėju, bet šįkart, nevyniojant į vatas, galiu pasakyti - p. Krescencijus parašė taip, jog negaliu prikišti nieko. Parašyta puikiai!
Mielai ir pats pasirašyčiau po tokiu tekstu.
Nuoširdžiai sveikinu!
Ir didelis ačiū.


Rekomenduojame

Arvydas Daunys. Jis parodė pasauliui, kaip reikia kovoti už savo idėją – be baimės, oriai ir iki galo

Donaldas Trumpas atsisveikinimo kalboje pakvietė melstis už naujos administracijos „sėkmę išlaikant Ameriką saugią ir klestinčią“

Algimantas Rusteika. Tada tylėjo iš atsargumo ir baimės, dabar – iš įsitikinimo ir naudos

Andrius Švarplys. Ką iš tiesų reiškia JAV demokratų žadamas „aljansų atgaivinimas“

Liudvikas Jakimavičius. Įdomu, kur dabartinės Vyriausybės nariai buvo tą Sausio 13-osios naktį?

Rasa Čepaitienė. Alžyre šiandien sninga

Andrius Švarplys: Kas, kaip, kodėl? –  Pasitikėk Tiesos Ministerija

Prof. dr. Tomo Berkmano žodis konferencijoje „Šių dienų iššūkiai šeimos politikai Lietuvoje“: teisinė sritis

Kodėl ignoruojamas ar net šmeižiamas 1941 m. Birželio sukilimas, jo lyderis Kazys Škirpa? Dovilo Petkaus interviu su Vidmantu Valiušaičiu

Nida Vasiliauskaitė. Laisvės propaganda

Andrius Švarplys rekomenduoja: putiniškos Rusijos disidento Andrejaus Ilarionovo analizė dėl Kapitolijaus įvykių

Socialinis tinklas GAB atkūrė JAV prezidento Donaldo Trumpo įrašus iš „Twitter“ paskyros

Geroji Naujiena: „Ateikite ir pažiūrėkite, kur aš gyvenu!“ – kviečia Kristus

Andrius Švarplys. Apie ateities Lietuvą, švietimą ir ateities universitetą

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

Liudvikas Jakimavičius. Ne už kalnų diena…

„Parler“ direktorius sulaukė grasinimų mirtimi

Verta pažiūrėti. „Kapitolijaus šturmas“ garsiojo prokuroro ir buvusio Niujorko mero Rudolfo Džulianio akimis

Andrius Švarplys. Viena replika apie Laimos Kreivytės pranešimą Santaros Šviesos Vilniaus klubo diskusijoje apie ateities Lietuvą

Vytautas Sinica apie socialinių tinklų cenzūrą: pasirodo, viskas yra dar blogiau

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.