Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Žiniasklaida

Kreipimasis dėl Nacionalinio transliuotojo misijos

Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 20 d. 12:08

17     

    

Kreipimasis dėl Nacionalinio transliuotojo misijos

2018 m. balandžio 20 d.

Šią savaitę LRT Tarybos pirmininkui Ž. Pečiuliui ir Generalinei direktorei M. Garbačiauskaitei-Budrienei buvo įteiktas raštiškas kreipimasis dėl Nacionalinio transliuotojo misijos.

Kreipimąsi pasirašė Sąjūdžio trisdešimtmečio minėjimą rengusių ir kitų visuomeninių bei pilietinių organizacijų atstovai. Kreipimesi reikalaujama, kad savo veikloje LRT puoselėtų nacionalines Lietuvos Respublikos vertybes, o transliuojamame turinyje užtikrintų nešališką informacijos pateikimą bei žodžio laisvę. LRT vadovai yra raginami pradėti dialogą su visuomene dėl kreipimesi pateiktų reikalavimų įgyvendinimo ir tolesnio bendradarbiavimo.

LRT Tarybos pirmininkui Žygintui Pečiuliui
LRT Generalinei direktorei Monikai Garbačiauskaitei-Budrienei

K R E I P I M A S I S
dėl Nacionalinio transliuotojo misijos

2018 m. balandžio 3 d.
Lietuvos mokslų akademija
Vilnius

Sovietinio režimo krizės sąlygomis gimusiam Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžiui sukanka 30 metų. Jo Steigiamajame suvažiavime priimtoje Bendrojoje programoje įtvirtinti svarbiausi tautos išlikimo uždaviniai – viešumas, demokratija, lietuvių kalbos pripažinimas valstybine, pasaulėžiūros, įsitikinimų, žodžio ir sąžinės laisvės, socialinio teisingumo siekis.

Paradoksalu, tačiau Sąjūdžio kelti tikslai vėl tapo aktualūs. Iš viešojo gyvenimo stumiama lietuvių kalba, valstybingumo simboliai, slopinamas tautos tapatumas, naikinami kultūros ir paveldo paminklai, varžoma pamatinė piliečių teisė turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti.

Žiniasklaidoje įsivyravo antitautinė ir antivalstybinė globalizmo ideologija, pasireiškianti ekonominio neoliberalizmo ir kultūrinio neomarksizmo formomis. Skleidžiant šią ideologiją, vėl iškilo, išplito ir įsitvirtino atgrasiausi sovietinės žiniasklaidos bruožai: „vienintelių teisingų“ pažiūrų propaganda, patyčios iš kitaminčių, teisinis nihilizmas, nekaltumo prezumpcijos nepaisymas, viešas žmonių ir atskirų visuomenės grupių smerkimas bei žeminimas.

Konstatuojame, jog prie šių neigiamų dalykų plitimo prisideda mokesčių mokėtojų lėšomis išlaikomas Nacionalinis transliuotojas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT), kurio priedermė stiprinti visuomenės moralę ir pilietiškumą yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatyme.

LRT vadovaujanti Taryba yra aukščiausias visuomenės interesams atstovaujantis organas, privalantis užtikrinti, kad Nacionalinio transliuotojo rengiamos laidos būtų nešališkos ir objektyvios, sudarančios galimybę savo pažiūras ir įsitikinimus reikšti įvairioms visuomenės grupėms.

Pareiškiame, jog pastaruoju metu Nacionalinio transliuotojo veikla akivaizdžiai neatitinka LRT misijos ir LRT įstatymo nuostatų:

− ignoruojant piliečių daugumos pastangas išsaugoti lietuvių kalbą, tautos kultūrą ir Nepriklausomos Lietuvos valstybės tęstinumą, LRT laidose propaguojama lietuvių tautos ir valstybės istorinę ir politinę būtį neigianti „globalios Lietuvos“ idėja, idiliškai vaizduojamas laimingas lietuvių gyvenimas svetur, šitaip skatinant tautos išsivaikščiojimą spartinančią masinę Lietuvos gyventojų emigraciją ir gilinant valstybės demografinę krizę;

− rengdami debatus, programų ir laidų vedėjai (pirmiausia minėtinos Edmundo Jakilaičio, Ritos Miliūtės laidos) akivaizdžiai vengia dalyvių, nepritariančių vykdomai Lietuvos ištautinimo ir išvalstybinimo politikai, šeimos ir santuokos ardymui, nepageidauja mokslininkų ir kultūros darbuotojų, skleidžiančių nacionalines vertybes ir oponuojančių globalizmo idėjoms, neigiančioms ir griaunančioms tautas ir nacionalines valstybes;

− tarptautiniai įvykiai, išskyrus retas išimtis, LRT nušviečiami (visų pirma, apžvalgininko Vykinto Pugačiausko laidose) pirmiausia orientuojantis į globalių galios centrų, o ne Lietuvos valstybės saugumo ir išlikimo interesus; informacija pateikiama ideologizuotai, neprofesionaliai, vienpusiškai ir šališkai; žiūrovams bei klausytojams sunku objektyviai vertinti Europos Sąjungos ir pasaulio įvykius; nutylimi arba šališkai ir iškreiptai nušviečiami kaimyninėse šalyse – Baltarusijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje – vykstantys visuomeniniai procesai, visuomenės nuostatų kismas ir slinktys, tautinio ir valstybinio sąmonėjimo tendencijos;

− programų ir laidų rengėjai retai sudaro vienodai pagarbias sąlygas skirtingų įsitikinimų žmonėms – politinei pozicijai ir opozicijai, politinio korektiškumo gynėjams ir jo kritikams, nacionalinės kultūros gynėjams ir kosmopolitams; ekonominio ir socialinio gyvenimo klausimus daugiausia analizuoja ir komentuoja neoliberalią „laisvosios rinkos“ ideologiją išpažįstantys ir stambiojo bei užsienio verslo interesus ginantys Lietuvos laisvosios rinkos instituto ir bankų propagandininkai, o ne objektyviai ir dalykiškai juos gebantys svarstyti akademinio mokslo atstovai; šviečiamosiose kultūrinėse laidose dominuoja tautinės kultūros svarbos ir vertės nesuvokiantys ir ją sugriauti siekiantys neomarksistinio multikultūralizmo ideologijos diegėjai, o ne lietuvių kultūros tradiciją išsaugoti siekiantys sąmoningi jos sergėtojai ir puoselėtojai.

Reikalaujame LRT veikloje:

1. Stiprinti Lietuvos Respublikos nepriklausomybę, saugoti nacionalinės kultūros vertybes, ugdyti mąstymo ir kalbos kultūrą, užtikrinti programų ir laidų nešališkumą ir objektyvumą, žodžio, kūrybos ir informacijos laisvę, programose laiduoti įvairių pažiūrų ir įsitikinimų sklaidą; laidose gerbti žmogaus orumą ir jo teises, nenusižengti moralės ir etikos principams (3 str. 1 d.).

2. Programose privaloma skirti vietos įvairiems visuomenės sluoksniams, įvairaus amžiaus, įvairių tautybių ir įvairių įsitikinimų žmonėms; neleistina jose įsivyrauti vienašališkoms politinėms pažiūroms (4 str. 1 d.) ir laidų vedėjų asmeninėms nuostatoms.

3. Raginame pradėti atvirą, sąžiningą ir principingą LRT vadovų bei LRT tarybos dialogą su visuomene dėl Nacionalinio transliuotojo veiklos tikslų ir jų įgyvendinimo strategijos. Konferencijos dalyviai kviečia LRT vadovybę bei LRT tarybą nedelsiant susitikti su Sąjūdžio trisdešimtmečio minėjimą rengusių ir kitų visuomeninių bei pilietinių organizacijų deleguojamais atstovais, kad būtų aiškiai ir abiem pusėms priimtinai apibrėžtos tolesnio reguliaraus bendradarbiavimo gairės.

Sąjūdžio 30-mečio minėjimo dalyvių vardu:

Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas – Romas Pakalnis
Vilniaus sąjūdžio Taryba – Leonas Kerosierius
Vilniaus Forumas – Vytautas Radžvilas
Talka kalbai ir tautai – Gintaras Karosas
Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras – Vytautas Budnikas
Lietuvos Laisvės kovotojų sąjunga – Jonas Burokas
Jaunimo sambūris „Pro Patria“ – Rokas Gasparaitis

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pristabdyt FINANSAVIMĄ       2018-04-24 11:07

kol neįkels į INTERNETĄ visos BUHALTERINĖS apskaitos.
Vo,tada Tauta ir patikrins ,kas minta iš Tautos saujos neteisėtai.

Būtina išsireikalauti ETERĮ       2018-04-24 11:04

procentiškai pagal pažiūras kiekvienai Tautos daliai.
Išlaikymą LRT duodame visi po lygiai.

Valstiečiams patarimas       2018-04-22 15:27

Dar nėra nė pusės metų todėl nemokėkit LRTistams nė cento iš biudžeto, patys išsilakstis į komercines TV. Kitaip jų neiškrapštysit. Surasit naujų žurnalistų, kurie dirbs ne partinei gaujai, o visuomenei.

Austėja       2018-04-20 20:46

Pagarba visiems,kuriems rūpi ir svarbi visuomeninio transliuotojo misija ir turinys,bet tikėtis,kad galimi greiti pokyčiai yra be galo naivu.Čia,kaip su Lietuvos geležinkeliais,būtini esminiai vadovybės,Tarybos ir administracijos pokyčiai,finansinę kontrolę užtikrinantys įstatymai ir mūsų šviesiausių kultūros atstovų garsiai reiškiamas nepakantumas.Kol visi tylėsime ir piktinsimės tik komentaruose ar viename portale,nieko nebus.Būtina paskleisti per kuo daugiau portalų,kitų info priemonių,gal ir peticija šiuo klausimu praverstų,kitaip kokybė negerės,nes,gaunant beveik 40 milijonų be jokių ypatingų pastangų,žiūrimumo reitingai ir kokybė jiems visai nerūpi.

jonis       2018-04-18 9:52

Atėjus Monikai Lietuvos televizija dar labiau mutuoja degradao link.

puiku       2018-04-17 23:33

labai gerai, bet manau, kad reikia kreiptis į teismą dėl galimai Kurlianskio šeriamos žiniasklaidos priemonių veiksmų, kurie jau kenkia valstybei

Galit        2018-04-15 21:53

piktintis i valias , pokyciu nesulauksit - Naujoji ponia priklausoma nuo Vyriausios ponios .Jokia paslaptis - Alfa.lt, Kauno diena , Klaipeda , LRT , Lietuvos zinios, Radiocentras yra valdomi Prezidentes ir konservatoriu .

jonas       2018-04-15 16:52

CIRKAS ISVAZEVO BET VIENA KLAUNA PAKEITE DAR DIDESNIS JAU SLYGSTU ZIURETI TUOS TENDENCINGUS JEKILAICIUS MILIUTES LAURINAVICIUS KURIE PLAUNA ZMONIU SMEGENIS MENKINDAMI TEISETA LIETUVOS ZMONIU ISRINKA VALDZIA IR VARYDAME BESMEGENIU PROPAGANDA LYG MES BUTUME VISISKI IDIJOTAI IR NESUVOKIAME KAS CIA VYKSTA.

dėdės tomo trobelė       2018-04-15 8:58

naivu ir beprasmiška apeliuot į tokių personų sąžinę ar padorumą, tai tas pats kas bandyt prikalt prie sienos tortą.

???       2018-04-15 8:11

Įdomu , ar bus viešai paskelbtas tas kreipimąsis per TV?Ar vėl žmonės nieko negirdės taip kaip negirdi pvz. apie Sadūnaitę?

Taip       2018-04-14 21:48

Minėtas Kreipimasis -teisingas,prasmingas ir remtinas.Vis dėlto be neatideliotinių esminių permainų LRT ir LRT Taryboje jokie pageidaujami ir reikalingi Tautai ir Valstybei pokyčiai neįvyks,tuo labiau,kad Visuomeninio transliuotojo vairą perėmė neoliberalė  ,,delfistė” Garbačiauskaitė-Budrienė.Tad,sparčiau ir veiksmingiau turėtų veikti Žaliųjų valstiečių frakcija Seime,ypač Seimo Kulturos komitetas vadovaujamas R.Karbauskio.

monikutė       2018-04-14 6:32

-Na, “konstatuotojai-reikalautojai”, na jūs mane ir pralinksminote:)
Gal jau visiškai nupušote? Negi rimtai manote jog pulsime vykdyti jūsų svaičiojimus?
Pasvajokite!
Ne tam Mane paskyrė Generaline.
Niekam jūsų konstatavimų nerodysime ir tuo labiau nesiruošiame pildyti.
Ir ką jūs į tai?
Nieko!
Galite ir toliau rašinėti, virpinti orą - mūsų karavanas eina, traukinys važiuoja.
Man, mums labai patinka, labai patogus jūsų “protesto” deklaratyvus popierinis formatas. Taip protestuoti galite nors tūkstantį metų.
Vienu žodžiu - tęskite ir nieko nekeiskite.
Nes tai ką darote yra tobula:)
Myliu jus, mmmm mažulkos smile

taip       2018-04-14 4:15

Sekantis žingsnis turėtų būti išsireikalavimas laiko tiems klausimams pristatyti viešai. Tegul naujoji ponia atsako į paprastą klausimą, kada smegenų plovimą baigs radijas, kada nebegirdėsime tris kartus per dieną mums pristatant Nausėdos, Urbonaitės Šešelgytės, Anušausko kaip vienintelių korifėjų nuomones.

Žlungantys sovietai        2018-04-13 22:38

prieš 30 metų raukydamiesi įsiklausė į Sąjūdžio keliamus reikalavimus, bet antilietuvoškos cinikės Garbačiauskaitės tokiais pareiškimais neįveiksit, galite tik pasvajoti. Šita chimera vykdys tik Grybauskaitės ir kitų lietuvių tautos priešų  nurodymus.

gelbėkim Alfie Evans'ą       2018-04-13 22:14
$+$       2018-04-13 21:29

Na štai ir Nacionalinis transliuotojas tapo Dievo pasiuntinių Marijos žemėje. O misionieriai E. Jakilaitis ir R. Miliutė skleis Švento rašto žodį kitatikiams, t. y. Marijos žemės gyventojams. O gal misija turi ir kitokią, tik pasirašinėjantiems žinoma, reikšmę?!

Panašu, kad aklas ves kurčią. Įdomi bus kelionė.

tiek       2018-04-13 20:52

būtina pritarti ,palaikyti išdėstytas nuostatas ,nes su valstybe darosi vis keistesni apgailėtina prasme dalykai


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Raimondas Navickas. Prasideda…, arba „Eikite ... su savo ‘Black lives matter’ afera“

Vytautas Sinica per Marijos radiją. Ką šiandienos žmogui sako istorinės atminties ženklai: paminklai, memorialinės lentos, atminimo aikštės?

Nacionalinis susivienijimas. Apie cenzūrą ir Lukiškių aikštę

Rasa Čepaitienė. Kaltė ir įniršis

Geroji Naujiena: Palikti iki pjūties

Iš propagandos frontų. Užkalnis: pagaliau Lietuva atsiveria imigrantams. Pasitinku su gėlėmis

Raimondas Navickas. Versli moteris – kiekvieno politiko svajonė

Joana Noreikaitė. Liepos 17-toji

Dar viena 17-oji Simono Daukanto aikštėje: kas išgirs ir atsakys, ar dar gyva Deimantė?

Justas Mundeikis. Imituokime socialinį dialogą. Antra dalis

Algimantas Rusteika.Tikras lietuvis viską, kas jam sakoma, užmiršta per savaitę

Vytautas Sinica. Europa, kurios gėdijasi tariami euroentuziastai ir kurią taip mylime mes, ‘euroskeptikai’

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.