Konstitucinis Teismas išsprendė referendumų klausimą

Tiesos.lt redakcija   2014 m. liepos 11 d. 17:00

26     

    

Konstitucinis Teismas išsprendė referendumų klausimą

Be komentarų.

* * *

Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pranešimas žiniasklaidai: kai kurios Referendumo įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai

2014 m. liepos 11 d.

Konstitucinis Teismas šiandien priėmė nutarimą byloje pagal Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo ir Seimo prašymus ištirti Referendumo įstatymo atitiktį Konstitucijai.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Konstitucijoje atsispindi visuomenės sutartis – visų Lietuvos Respublikos piliečių demokratiškai prisiimtas įsipareigojimas dabartinei ir būsimosioms kartoms gyventi pagal Konstitucijoje įtvirtintas pamatines taisykles ir joms paklusti. Konstitucija saisto ir pačią valstybinę bendruomenę – pilietinę Tautą, todėl Tautos aukščiausia suvereni galia gali būti vykdoma – be kita ko, tiesiogiai (referendumu) – tik laikantis Konstitucijos. Visi teisės subjektai (teisėkūros subjektai, referendumų organizavimo institucijos, referendumų iniciatyvinės ir kitos piliečių grupės) yra saistomi Konstitucijos, turi jos laikytis ir nepažeisti. Todėl reikalavimas laikytis Konstitucijos Tautai vykdant aukščiausią suverenią galią, taip pat ir referendumu, negali būti vertinamas kaip Tautos suvereniteto varžymas ar ribojimas, visai Tautai priklausančių suverenių galių savinimasis. Pagal Konstitucijos viršenybės principą referendumui negali būti teikiami tokie galimi sprendimai, kurie neatitiktų iš Konstitucijos kylančių reikalavimų.

Konstitucinis Teismas taip pat konstatavo, kad jokie subjektai negali būti tapatinami su Tauta, kuriai priklauso suverenitetas ir kuri aukščiausią suverenią galią vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus. Kaip dar 1994 m. gruodžio 1 d. nutarime konstatavo Konstitucinis Teismas, referendumo iniciatyvinės grupės taip pat negali būti nei tapatinamos su Tauta, nei kalbėti jos vardu.

Pagal Konstituciją įstatyme turi būti nustatyti referendumą organizuojančios institucijos – Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimai užtikrinti Konstitucijos ir įstatymų laikymąsi organizuojant referendumą: tikrinti siūlomo referendumu spręsti klausimo atitiktį reikalavimams, nustatytiems jo turiniui ir formai, ir neregistruoti piliečių referendumo iniciatyvinės grupės, kuri šių reikalavimų nepaiso, be kita ko, nevykdo pareigos derinti referendumui siūlomą sprendimą su Konstitucija.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Referendumo ir Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymuose nustatytas Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimas registruoti piliečių referendumo iniciatyvinę grupę kartu su įgaliojimu prižiūrėti, kaip vykdomas Referendumo įstatymas, reiškia, kad ši komisija privalo vertinti, ar piliečių referendumo iniciatyvinė grupė laikosi įstatymų nustatytų reikalavimų referendumui siūlomiems įstatymų projektams (įskaitant tai, ar Konstitucijos pakeitimo įstatymo projektu paisoma reikalavimų Konstitucijos pataisomis nepažeisti jos nuostatų darnos, laikytis iš pačios Konstitucijos kylančių jos keitimo apribojimų), ir atsisakyti įregistruoti tokią piliečių referendumo iniciatyvinę grupę, kurios siūlomas projektas šių reikalavimų neatitinka. Taigi šiuo aspektu Referendumo įstatymas Konstitucijai neprieštarauja.

Konstitucinis Teismas taip pat pripažino, kad Referendumo įstatymo 14 straipsnis tiek, kiek pagal jį Seimas privalo priimti nutarimą dėl referendumo paskelbimo tuo atveju, kai referendumui siūlomas sprendimas gali neatitikti iš Konstitucijos kylančių reikalavimų, prieštarauja Konstitucijos 6 straipsnio 1 daliai, 7 straipsnio 1 daliai, konstituciniam teisinės valstybės principui.

Konstitucinio Teismo nutarime pabrėžta, kad iš Konstitucijos kylanti Seimo pareiga neskelbti referendumo tuo atveju, jeigu referendumui siūlomas sprendimas neatitiktų iš Konstitucijos kylančių reikalavimų, negali būti laikoma aukščiausią suverenią Tautos galią ribojančiu įgaliojimu priimti Konstitucijoje nenumatytą išankstinį  sprendimą, sąlygojantį referendumo paskelbimą. Reikalavimas laikytis Konstitucijos taip pat negali būti laikomas papildoma, Konstitucijoje nenumatyta sąlyga referendumui paskelbti, kuri saistytų Konstitucijos 9 straipsnio įgyvendinimą. Toks reikalavimas kyla iš pačios Konstitucijos, jos 7 straipsnio 1 dalyje įtvirtinto Konstitucijos viršenybės principo, konstitucinio teisinės valstybės principo. Kitaip aiškinant Konstituciją – esą Seimas privalo skelbti referendumą net tuo atveju, kai referendumui siūlomas sprendimas neatitinka iš Konstitucijos kylančių reikalavimų, – būtų sudarytos prielaidos paneigti konstitucinius principus, pačią Konstituciją, kaip aukščiausiąją teisę, Tautos bendro gyvenimo teisinį pamatą.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad per referendumą turi būti nustatyta tikroji Tautos valia, todėl referendumui teikiami svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai turi būti tokie, kurie sudarytų prielaidas ją nustatyti: jie turi būti suformuluoti aiškiai, neklaidinančiai, kaip vienas klausimas balsavimui referendume negali būti teikiami keli tarpusavyje savo turiniu ir pobūdžiu nesusiję klausimai. Atsižvelgdamas į tai, Konstitucinis Teismas pripažino, kad Konstitucijai prieštarauja Referendumo įstatymo 6 straipsnis, kuriame įtvirtinti reikalavimai referendumui siūlomiems sprendimų projektams, tiek, kiek jame nėra nustatytas reikalavimas referendumui kaip vieno klausimo neteikti kelių tarpusavyje nesusijusių klausimų, Konstitucijos pataisų ar įstatymų nuostatų.

Konstitucinio Teismo nutarime paminėti ir tam tikri tarptautiniai referendumams taikytini standartai, nustatyti Europos Komisijos „Demokratija per teisę“ (Venecijos komisijos), kuri veikia kaip Europos Tarybos patariamoji institucija konstitucionalizmo klausimais, priimtuose dokumentuose: referendumui teikiamas naujos konstitucijos arba konstitucijos pataisos projektas privalo atitikti esminius konstitucinius principus (demokratijos, žmogaus teisių apsaugos ir teisės viršenybės), balsavimui teikiamos konstitucijos pataisos turi būti tarpusavyje susijusios, pagal teisės viršenybės principą tauta taip pat privalo vadovautis teise, todėl balsavimui referendume gali būti teikiami tik minėtus reikalavimus atitinkantys tekstai.

Šaltinis: lrkt.lt.

Visą KT Lietuvos Respublikos vardu priimtą nutarimą dėl LR Referendumo įstatymo nuostatų atitikties LR Konstitucijai skaitykite ČIA.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Letas Palmaitis       2014-07-13 20:58

Daugiau klausykim Europos Komisijos - globaliniams oligarchams parsidavusių niekšų su socialinėmis iškabomis, kurie veda Europą į totalinį elektroninį sodomitų konclagerį pagal Apr 13. Tikra tautos savivalda įmanoma tik panaikinus persigimusį atstovaujamą partinį parlamentarizmą, o tam reikia keisti konstitucinius pamatus. Tai gali padaryti tik dvasiškai atgimę krikščionys.

Raimundas       2014-07-13 13:10

Kaip gali būti išreikšta Tautos valia, jei nėra elektroninio balsavimo, o ketvirtis tautos- aktyvi jos dalis emigravusi ir yra apribota galimybė dalyvautu valstybės valdyme.
Kodėl tarnai gali riboti Suvereną?

dvi datos       2014-07-12 16:13

2012.05.17 ir 2014.07.11.Bet visi palaimingai, sadomazochistiskai nereaguoja, tyli. Jau ir nebeaisku,kiek lietuviskiems avinams dar reikia, kad suvoktu, kad TAI APIE JUOS, ju VAIKUS, ju LIKIMUS. Juk tai - kaip elementariausia higiena, kaip parazitu nunaikinimas nuo savo kuno… Bet kai ir nebesuvokiama….

pensininkas       2014-07-12 9:32

Ačiū signatarui Z.Vaišvilai už detalų Konstitucinio Teismo nutarimo išaiškinimą (alke). Konstitucinis Teismas priimdamas nutarimus vadovaujasi ne Konstitucija, o savo prigalvota Konstitucijos dvasia ar IŠ KONSTITUCIJOS KYLANČIAIS REIKALAVIMAIS. Taigi “jėga yra - proto nereikia”, “Konstitucija kaip pagalys, kur pasuksi - ten išlys”. Lietuvos piliečius valdžios jau seniai iškastravo, liko suprantančių kas vyksta šalyje gal apie 20000. O Konstituciją Konstitucinis Teismas galutinai sterilizavo 2014-07-11 nutarimu, ir jai 2014-07-12 iškilmingai prisieks prezidentė. Visi džiūgaus ir tik tie 20000 supras, kad visa tai yra dar viena vinis į Lietuvos valstybingumo karstą.

vienžo       2014-07-12 8:55

tauta neturi teisės mąstyti, analizuoti ir keisti įstatymų, vieną kartą prabalsavo už Konstituciją - amžiams liks jos vergai… Konstitucija aukščiau tautos, vienareikšmiškai, ne Konstitucija tautai, bet tauta Konstitucijai..

Tomas       2014-07-11 23:29

Kūrio-Žalimo teismas seniai ne Konstitucinis, o Prostitucinis.

Canada       2014-07-11 23:27

Konstituuucinis teismas parenge Lietuva Grybauskaites inauguracijai. Gales antra kadencija valdyti kaip CK sekretore.

G.P.       2014-07-11 22:32

Viskas aišku. Lietuva nuo šiol turės savo “Ajatolų tarybą” (konstitucinį teismą), kuri ir nuspręs, ką Tauta gali svarstyti, o ko jai svarstyti nevalia. Na ir kuo mes skiriamės nuo Irano?

alfoje.lt       2014-07-11 21:37

Pavilionis auklėja jaunimą tapti patriotiškais.Kaip tai primena anų laikų komjaunuolišką dvasią.

Iš Konstitucijos       2014-07-11 21:28

padarė stabą,kuriuo prisidengdami nori jaustis visagaliais.Na,na…Tik vienas Viešpats yra Visagalis.Na,na…Įdomu,kuo čia viskas baigsis…“Bus daug verksmo ir dantų griežimo”...

to 42 inter alia: „Ne jums, mulkiai, suprasti“       2014-07-11 21:15

“Lietuvos Respublikos Konstitucijos tėvai tobulai, nes kiekvienam žmogui suprantamai, surašė mūsų pagrindinio įstatymo tekstą. Iki šiol turbūt nėra priimto nė vieno įstatymo, kuris savo aiškumu, paprastumu prilygtų Konstitucijai. Todėl, kad ją rašė žmonės žmonėms. KT nutarimai - didžiausia „atvirkštybė“. Sakiniai bekraščiai, tarsi rašytų beraščiai, norintys atrodyti raštingi. Iki sakinio vidurio perskaitai - pamiršti pradžią. Imi skaityti nuo pradžios - kol pasieki pabaigą, jau nebeatsimeni nei sakinio pradžios, nei vidurio. Akimis kiekviename sakiny lakstydamas pirmyn atgal ir ieškodamas sakinio prasmės, pasijunti it paskutinis kvailys, tamsioje girioje tamsią naktį bandantis pagauti juodą blusą?.. Ir dar begaudydamas vis klumpi ties kiekvienu kupstu - prancūzišku ar lotynišku juridiniu terminu, kuriuos KT vadina tiesiog „posakiais“. Pavyzdžiui, vien tik 2014 m. sausio 24 d. nutarime lotyniškas „posakis“ inter alia pavartotas 70 kartų! Ką gi reiškia šis svarbusis juridinis terminas, tas stebuklingasis „posakis“, kurio į lietuvių kalbą tiesiog neįmanoma išversti, o KT be jo negali išsiversti? Ogi reiškia paprasčiausią „be kita ko“! Inter alia tokius KT „išsidirbinėjimus“ žmonės laiko jų nutarimus bandančių skaityti žeminimu: „Ne jums, mulkiai, mus suprasti“.”
Citata iš http://www.respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/konstitucinis_teismas_ar_generaline_advokatura/,print.1

LR Konstitucija       2014-07-11 21:15

ir LTSR konstitucija kazkas skiria? Tiek daug panasumo. Pvz., stribo (balsavusio uz LTSR konstitucija) dukte Tamara valdo Nepriklausomos respublikos Konstitucija per KT ir t.t. Nereikalinga KT - jis tik dar vienas pulinys!

ar visi KT teisėjai - stribų vaikai?       2014-07-11 20:53

Laikas būtų skelbti aukštų pareigūnų kilmę - kas buvo jų tėvai.
Įtarimas, kad visi KT teisėjai - stribų-kgbistų vaikai (arba patys buvo/yra kgbistai).

Al.       2014-07-11 20:23

Taigi, KT sprendimas reiškia, kad valdžia ir VRK, skelbdama referendumą dėl stojimo į Europos sąjungą, pažeidė Konstituciją, kaip aukščiausiąją teisę ir Tautos bendro gyvenimo teisinį pamatą, nes, kaip paaiškėjo, ES sutartis prieštarauja Lietuvos Konstitucijai. Tuo aukščiausi valstybės pareigūnai sulaužė priesaiką, duotą uždėjus ranką ant Konstitucijos, ir turi būti teisiami už valstybės išdavimą. Alias.

Pagalvokime       2014-07-11 20:12

argi kas nors pasikeitė jei KT kažką pasapaliojo. Bus kitas užsakymas - kitaip sapalios. Tai valdžios įrankis lengvatikių mulkinimui.

Milicija       2014-07-11 18:50

Ačiū tau Tamara

Taigi       2014-07-11 18:29

Konstitucinis teismas tik figos lapas valdančiųjų nusikaltimams uždengti.

Nebaigiau skaityti       2014-07-11 18:27

bet supratau,kad parazitai pasirengę sugraužti su šaknimis ir po to nustipti.

gaudy       2014-07-11 18:19

Taigi po šio Konstitucinio teismo sprendimo mes jau gyvename visai ktoje teisinėje realybėje. Šiuo sprendimu teismas įteisino luominę visuomenės sanklodą, kurioj aukščiausią vietą priskyrė sau bei nematomai valdasnčiųjų kastai. Tuo pasekoje mes tautiečiai patapome tik aptarnaujančiu personomis, o tiksliau baudžiauninkais. Ir tai tik geriausiu atveju. Tuo savo sprendimu kunstitucinis teismas pasakė: mes kuriam valstybę ir suverinitetas priklauso mums. Tauta turi prievolę paklusti ir patarnauti (K. 2 str). Niekas negali varžyti ir riboti konstitucinio teismo suveriniteto, savintis konstituciniam teismui priklausančių suverenių galių. Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos, konstitucijos santvarką, bet priešintis gali tik tiek ir tokia apimtimi kokia nustato konstitucinis teisams (K. 3 str.). Aukščiausią suverenę galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus, Tautos suverenių galių ribas ir apimtis nustato Konstitucinis teismas (K. 4str.). Taigi akyse įvyko perversmas ir visiems gerai. Čia sudėdliojau, kaip dabar de fakto atrodo Konstitucijos I skirsnio keturi pagrindiniai str. po šio Konstitucinio teismo sprendimo. Sveikinu visus su baudžiavos įteisinimu.

klaikuma       2014-07-11 18:10

Tai chunta.

Ina       2014-07-11 18:03

LT KT ryžtingai žengia RU KT pėdom. Inter alia, su tuomi ir svekiname Žalimą, Birmontienę and co.

pensininkas       2014-07-11 17:51

Kiek supratau VRK (Vaigausko ko) gali neišduoti parašų rinkimo lapų, o LRS (Graužinienės ko) gali neskelbti referendumo, jei nustatys, kad referendumu “nepaisoma” iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos kylančių reikalavimų. Taigi Vaigausko ko nustatė, kad referendumas dėl LITO nepaiso 6000 lapų sutarties su ES ir tai prieštarauja Lietuvos Konstitucijos dvasiai (iš Konstitucijos kylančių reikalavimų) ir,atseit, teisėtai nesutiko išduoti lapus dėl parašų rinkimo.  Vienu žodžiu ir Konstitucija ir Įstatymas, tai pagalys, kur valdžia pasuks ten ir išlys.

Režisierius Michaelis Haneke       2014-07-11 17:51

savo interviu (“ekspertai,eu”) labai gerai įvardino ,kas yra smurtas.Kad tikrasis smurtas yra kasdienis negatyvumas kartu su pažeminimu,suniekinimu,malonumu…Uždrausti,neleisti,uždaryti…Dar režisierius pasakė,kad mes gyvename trečiųjų šalių sąskaita.Už tai tikrai ateis sąskaita…

Referendumas vyko kaip priklauso pagal konstitucij       2014-07-11 17:46

Konservatorių partija, liberalų sąjudis, socialdemokratų partija pažeidė Lietuvos Konstitucijos nuostatas ir reikalavimus agituodami prieš referendumą turi būti šios partijos panaikintos kai priešiškos Tautai.

Bet moralinis       2014-07-11 17:38

tautos įsakymas valdžiai neišparceliuoti žemės išliko.Bus sąžinės graužatimi.Paskui įsijungia pasąmonė.Puiku.O tie nutarimėliai nieko verti.Viskas veikia per pasąmonę.

42 inter alia       2014-07-11 17:35

ar sveiko proto žmogus gali vienam dokumente 42 kartus pavartoti du lotyniškus žodžius “inter alia” ?

Gal tai ir yra įrodymas, kad Lietuvos valdžią uzurpavo mažaraščiai, menko intelekto, stribvaikiai ?


Rekomenduojame

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Garsioji knyga „Liberalizmas yra nuodėmė“ – jau ir lietuviškai

Nuo bačkos. Buvęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis: jei negali skiepytis, pasirink kitą profesiją

Vengrija: Vakarų Europoje dygstant mečetėms, mes statome bažnyčias

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.