Demokratija ir valdymas

Konstitucinis Teismas: dabartinis vienmandačių rinkimų apygardų sudarymo teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai

Tiesos.lt redakcija   2015 m. spalio 20 d. 18:29

6     

    

Konstitucinis Teismas: dabartinis vienmandačių rinkimų apygardų sudarymo teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai

Dabar veikianti rinkėjų skaičiaus vienmandatėse apygardose nustatymo tvarka, įtvirtinta Seimo rinkimų įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje, pagal kurią „rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,8 iki 1,2 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus“, prieštarauja Konstitucijai, antradienį priimtame nutarime pripažino Konstitucinis Teismas (KT), skelbia portalas lrkt.lt.

Konstitucinis Teismas šią bylą nagrinėjo gavęs trečdalio Seimo narių prašymą, kuriame teigta, kad pagal minėtą įstatymo nuostatą vienmandatėse rinkimų apygardose susidaro dideli rinkėjų skaičiaus skirtumai, dėl to rinkėjų balsai tampa nelygiaverčiai, neatspindima daugumos rinkėjų valia, neužtikrinamas sąžiningas ir skaidrus Seimo narių rinkimų procesas.

Savo nutarime Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad pagal Konstitucijos 55 straipsnio 1 dalį Seimo nariai turi būti renkami remiantis, be kita ko, lygia rinkimų teise, kuri reiškia, kad organizuojant ir vykdant rinkimus visi rinkėjai turi būti traktuojami vienodai, kiekvieno rinkėjo balsas yra lygiavertis bet kurio kito rinkėjo balsui ir turi vienodą reikšmę nustatant balsavimo rezultatus.

Todėl įstatymų leidėjas privalo užtikrinti, kad šiose rinkimų apygardose nebūtų tokių rinkėjų skaičiaus skirtumų, kurie sudarytų prielaidas iškreipti vienodą rinkėjų balsų reikšmę nustatant balsavimo rezultatus, nes kuo didesni rinkėjų skaičiaus atskirose rinkimų apygardose skirtumai, tuo labiau gali būti iškreipiama rinkėjų balsų reikšmė nustatant balsavimo rezultatus.

Konstitucinis Teismas pažymėjo ir tai, jog pagal Konstituciją nereikalaujama, kad visose rinkimų apygardose rinkėjų skaičius būtų visiškai vienodas. Rinkėjų skaičius gali kisti (didėti ar mažėti) dėl įvairių objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, migracijos ar kitų demografinių veiksnių, todėl sudarant rinkimų apygardas neįmanoma visiškai tiksliai nustatyti, koks rinkėjų skaičius rinkimų dieną bus kiekvienoje rinkimų apygardoje.

Pagal Konstituciją tam tikri rinkėjų skaičiaus rinkimų apygardose skirtumai gali būti konstituciškai pateisinami, jeigu siekiama išlaikyti įvairių konstitucinių vertybių pusiausvyrą, be kita ko, užtikrinti iš visuotinai pripažintų demokratinių rinkimų principų, kaip antai lygios rinkimų teisės, pasyviąją rinkimų teisę įgyvendinančių subjektų sąžiningos konkurencijos, rinkimų proceso skaidrumo, kylančių reikalavimų rinkimų apygardų sudarymui įgyvendinimą, pavyzdžiui, siekiama užtikrinti, kad rinkimų apygardos būtų vientisos, jų ribos būtų aiškios, suprantamos. Tačiau negali būti konstituciškai pateisinami tokie rinkėjų skaičiaus skirtumai, kurie sudarytų prielaidas iškreipti vienodą rinkėjų balsų reikšmę nustatant balsavimo rezultatus, paneigti pačią lygios rinkimų teisės esmę.

Konstitucinis Teismas taip pat pažymėjo, kad, kaip matyti iš bylos medžiagos, už rinkimų apygardų sudarymą atsakinga institucija (t. y. Vyriausioji rinkimų komisija), atsižvelgusi į rinkimų apygardų sudarymui reikšmingas aplinkybes, visas vienmandates rinkimų apygardas gali sudaryti taip, kad jose rinkėjų skaičiaus nuokrypis būtų ne didesnis kaip 10 proc. vidutinio rinkėjų visose šiose apygardose skaičiaus, t. y. dvigubai mažesnis nei nustatyta pagal ginčytą įstatymo nuostatą. Pažymėta ir tai, kad, kaip matyti iš bylos medžiagos, visas vienmandates rinkimų apygardas iš esmės įmanoma sudaryti taikant šią 10 proc. nuokrypio ribą, kad Lietuvos sąlygomis tokio dydžio nuokrypis būtų optimalus, nes čia nėra aplinkybių, kurias teritorijos vientisumo ar joje gyvenančių tam tikrų asmenų grupių aspektu būtų galima traktuoti kaip ypatingas ir dėl to būtų būtina taikyti didesnį nei 10 proc. nuokrypį. Be to, Seimo rinkimų įstatyme tam tikru laikotarpiu jau buvo nustatyta tokio dydžio nuokrypio riba.

Šiame nutarime Konstitucinis Teismas, apžvelgęs tarptautinės gerosios rinkimų praktikos standartus, taip pat pažymėjo, kad demokratinėms valstybėms būdingi gerokai mažesni rinkėjų skaičiaus rinkimų apygardose skirtumai nei tie, kurie susidaro pagal ginčytą įstatymo nuostatą, t. y. dažniausiai leidžiamas ne didesnis kaip 10 proc. rinkėjų skaičiaus nuokrypis. Šiame nutarime apžvelgta ir kai kurių užsienio valstybių konstitucinės justicijos institucijų praktika, kurioje atskleisti iš tų valstybių konstitucijų kylantys reikalavimai rinkimų apygardų sudarymui, susiję su rinkėjų skaičiaus skirtumais rinkimų apygardose. Konstitucinio Teismo vertinimu, nėra konstitucinių argumentų teigti, kad tarptautinės gerosios rinkimų praktikos standartai negalėtų būti laikomi konstituciškai pagrįstais. Taigi, nustatydamas atitinkamą rinkimų apygardų sudarymo teisinį reguliavimą, įstatymų leidėjas, paisydamas Konstitucijos, turėtų atsižvelgti ir į tarptautinės gerosios rinkimų praktikos standartus.

Visas nutarimo tekstas skelbiamas Konstitucinio Teismo svetainėje lrkt.lt (ieškoti ČIA).

Portalas Tiesos.lt primena, kad sostinės Naujamiesčio apygarda, turinti per 50 tūkst. rinkėjų, šiuo metu yra didžiausia LR vienmandatė apygarda. Mažiausios vienmandatės apygardos – regionuose, jos turi po 28–29 tūkst. rinkėjų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dėdė pensininkei       2015-10-22 10:47

Jei nebeliks vienmandačių apygardų, leis kelti sąrašus ir visuomeniniams komitetams. Dabar neleido kelti komitetams sąrašų į Seimą, motyvuodami nepartinių dalyvavimu vienmandatėse. Tad dabar nepartiniai galės kandidatuoti į visus mandatus, ne tik į pusę.

Pensininke       2015-10-22 8:02

Kur demokratija valstybeje, jei partijos neleidzia rinkimuose dalyvauti visuomeninem organizacijom, zada atsisakyti vienmandaciu kandidatu, o pasiliks tik korumpuotu partiju sarasai, pagal kuriuos seime atsidurs tas pats skaicius sedinciuju ir perdanciuju.Nebalsuosiu uz jokias partijas, nes visos vienodai vagia ir meluoja.

Tie balsavimai       2015-10-21 18:05

Tai pasityciojamas is zmoniu.Eina,balsuoja o laimi vistiek tie kuriuos KGB skaiciuja!

Meskit ta konstitucini teisma i siukslyna!       2015-10-21 18:03

Atsibodo TEISMINE valstybe!Visur TIE kisasi!Be ju Lietuvoje nebegalima net nusiciaudieti.Jie Dievai?Ar ka???

Kodėl?       2015-10-21 5:40

KT nieko nepasasko apie prieštaraujančius konstitucijai sąrašinių rinkimus.

Vai-vaig       2015-10-20 18:59

Nesvarbu kiek, kas, kur ir kaip balsuoja.
Svarbu KAS ir KAIP skaičiuoja.


Rekomenduojame

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.