Įžvalgos

Aistros dėl LRT vadovo kėdės. Edmundas Jakilaitis žada – jei taps generaliniu, laikysis ir principų

Tiesos.lt siūlo   2018 m. sausio 17 d. 6:34

26     

    

Aistros dėl LRT vadovo kėdės. Edmundas Jakilaitis žada – jei taps generaliniu, laikysis ir principų

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius baigia savo antrąją kadenciją, tad jau kovą turėtų paaiškėti, kas bus jo įpėdinis… Jam bus pasiūlytas 4270 eurų „ant popieriaus“ siekiantis atlyginimas.

Delfi žurnalistas Mindaugas Jackevičius pašnekino keletą pretendentais į LRT generalinius įvardijamų Lietuvos žiniasklaidos atstovų.

Ar sieks trečiosios kadencijos – pasirodo, įstatymas to nedraudžia, A. Siaurusevičius kol kas neatskleidžia. Nuo jo apsisprendimo, ko gero, priklauso Rimvydo Paleckio, dabartinio jo pavaduotojo, apsisprendimas. Buvusi DELFI vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė irgi minima tarp galimų kandidatų, ji irgi nuo tiesaus atsakymo išsisuko.

Tačiau Edmundas Jakilaitis tvirtina pasiruošęs kovai ir jau vardija savo veiklos prioritetus ir pricipus. Vienas iš jų ir kone svarbiausių – skaidrumas – žinant jo „nuopelnus“ šiame kontekste atrodo lyg patyčia: siūlo viešinti visas sutarčių sumas ir sąmatas, atlyginimusus ir priedus ir ... puoselėti diskusijų kultūrą.

Siūlome šio interviu ištrauką (visą tekstą skaitykite DELFI.lt portale ČIA).

Pažadai – kaip ir privalu – aidi skambiai, tiksliau – trukšmingai Primename ir porą kitų E. Jakilaičio pasisakymų, paskelbtų šiomis dienomis veidaknygėje. Žinant, kaip LRT ignoravo 2017 metų Laisvės premijos laureatę s. Nijolę Sadūnaitę ir jos kalbą, pasakytą per iškilmingą minėjimą, arba kaip E. Jakilaitis puoselėjo „diskusijų kultūtą“, tokie –„pažadai“ jie nuskamba ir kaip patyčia.

* * *

E. Jakilaitis nusiteikęs rimtai: išdėstė veiksmų planą

Praėjusią savaitę apie galimybę pretenduoti į LRT generalinius direktorius paskelbęs žurnalistas ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis sakė, kad jo svarstymai rimti.

„Turiu daugiau nei 20 metų darbo patirtį televizijoje, esu vadovavęs televizijos kanalams ir juos kūręs, esu vadovavęs žinių tarnyboms, esu kūręs įvairiausio žanro televizines laidas. Turiu absoliučiai visų rūšių televizinio darbo patirtį ir kuo puikiausiai nuo pradžių iki galo suvokiu, kaip yra kuriama televizija. Kuo puikiausiai išmanau net ir technologinius bei techninius dalykus“, – DELFI kalbėjo E. Jakilaitis.

Jis išvardijo esmines nuostatas, kurių laikytųsi vadovaudamas LRT.

Pirma – absoliutus skaidrumas. Žurnalistas sakė ne kartą lankęsis BBC ir žinantis, kaip reguliuojamas britų visuomeninis transliuotojas. Jo nuomone, visų sutarčių sumos ir sąmatos, atlyginimai ir priedai turėtų būti skelbiami viešai.

Antras prioritetas – patikimumas ir objektyvumas, kas numatyta LRT įstatyme.

Trečia – diskusijų kultūros puoselėjimas. Jo nuomone, LRT turėtų aktyviai prisidėti prie kalbėjimo ir susikalbėjimo Lietuvoje, prie didesnės diskusijų kultūros. „Aš pats kaip žurnalistas daug dėmesio tam skiriu, įvesdamas tam tikrą naują standartą politiniuose debatuose, ypač rinkimų metu. Manau, kad politiniai debatai pastaruoju metu Lietuvoje išaugo ir tai didžiąja dalimi ir mano veiklos rezultatas, nes aš būtent tą ir dariau“, – kalbėjo E. Jakilaitis

Ketvirta – informacinė lyderystė. Jei taps LRT generaliniu, E. Jakilaitis žada tikrai stiprinti žinių tarnybą, kuri turėtų ir žurnalistinių tyrimų padalinį.

Penkta – nacionalinio radijo ir TV veiklos keitimas ir transformacija į visuomeninę žiniasklaidos kompaniją. E. Jakilaičio matymu, LRT neturėtų būti radiju ir televizija – tai turėtų būti visuomeninė žiniasklaidos kompanija.

Iš čia, sako pašnekovas, išplaukia kitas prioritetas – multiplatformiškumas. LRT turi būti visuose šiuo metu naudojamuose įrenginiuose, rodančiuose vaizdą, tranliuojančiuose garsą ar tekstą.

Dar vienas prioritetas – eiti į auditoriją ten, kur ji yra. „Tai idėja, kurią pasiskolinau iš Suomijos visuomeninės televizijos ir radijo, tai yra naujo atskiro padalinio, kuris kurtų specialų turinį jaunai auditorijai, kuris būtų talpinamas „Youtube“, „Facebook“, „Instagram“, „Snapchat“ ir kitose platformose, kūrimas. Vienas LRT prioritetų būtų eiti į tas platformas – ten, kur yra jaunimas, o ne laukti, kol jauni žmonės pasens ir ateis žiūrėti „Panoramos“, – aiškino E. Jakilaitis.

Jis taip pat mini esminį naujienų portalo stiprinimą: LRT turi kelti tikslą, kad Lrt.lt per kelerius metus taptų vienu iš penkių lankomiausių portalų Lietuvoje. Nors, jo teigimu, populiauriausia „pletkų žurnalistika“, Lrt.lt turėtų laikyti aukštesnį standartą, bet aukštesnio standarto kėlimas nereiškia mažos auditorijos. Portalas esą turėtų orientuotis ne tik į aktualijas, bet ir į istorines, mokslines, kultūrines naujienas ir analizes, galėtų turėti kultūrinių recenzijų ir grąžinti kultūrinę diskusiją į viešąją erdvę.

Esminiu prioritetu E. Jakilaitis įvardija nacionalinės naujienų agentūros sukūrimą. Pagal šią idėją, ne tik būtų stiprinamas interneto padalinys, bet kuriamas ir dar vienas naujas padalinys. Tai būtų patikimas ir tikslias žinias mažiausiai trimis kalbomis rengianti naujienų agentūra, kuri transliuotų naujienas Lietuvai ir pasauliui. Tokia agentūra platintų tekstinę, foto ir vaizdo informaciją Lietuvoje ir pasaulyje.

E. Jakilaitis taip pat pasisako už visišką LRT dekomercializaciją – absoliutų reklamos atsisakymą visose platformose. Taigi neliktų laidų rėmimų, informacija apie kultūros ir sporto renginių rėmėjus būtų skelbiama itin retais, visiškai išimtiniais atvejais.

„Aš manau, Lietuvos mokesčių mokėtojai sumoka pakankamai, kad visus šiuos prioritetus būtų galima įgyvendinti. Mano principas toks, kad keliu tikslus, dėl kurių sutariame su taryba, mes su kitais darbuotojais tų tikslų siekiame ir reguliariai kontroliuojame, kaip tikslai įgyvendinami“, – klausiamas, ar šių idėjų įgyvendinimui užtektų LRT skiriamo finansavimo, sakė E. Jakilaitis.

E. Jakilaitis taip pat akcentavo, kad tapęs LRT vadovu, turimas įmonių akcijas už nominalią vertę parduotų verslo partneriui Laurynui Šeškui.

Šaltinis: delfi.lt

 

* * *

Edmundas Jakilaitis

Sausis 10 d., 14:28

Beprecedentis Lietuvos istorijoje puolimas prieš LRT ir akivaizdus mano ir mano kolegų persekiojimas už valdžios kritiką privertė mane rimtai svartyti galimybę kandidatuoti į LRT generalinio direktoriaus postą.
Tokiu atveju matyčiau du esminius savo veiklos tikslus:
1. Maksimalus objektyvumas ir nepriklausomumas
2. Maksimalus skaidrumas
LRT, visuomenės nuomonės apklausų duomenimis, yra objektyviausias ir patikimiausias transliuotojas Lietuvoje, tačiau tobulėti dar tikrai yra kur.
LRT darbuotojų, ypač žurnalistų, apsaugojimas nuo galimo politinio poveikio ar, kaip dabar matome, persekiojimo už kritiką, taip pat būtų vienas svarbiausių mano veiklos prioritetų.
Dėl skaidrumo. Esu įsitikinęs, kad nuo šiol visuose būsimuose LRT laidų konkursuose, o vėliau ir sutartyse, turėtų būti numatyta, kad visų laidų sąmatos turėtų būti skelbiamos viešai.
LRT laidų konkursuose galėtų dalyvauti tik tie kūrėjai ir įmonės, kurie sutinka su esmine viešumo sąlyga.
Visa LRT finansinė veikla kiekvienais metais turėtų būti audituota Valstybės kontrolės bei nepriklausomo tarptautinio audito. Nepriklausomo ir valstybinio audito ataskaitos turėtų būti kiekvienais metais pateikiamos kartu su LRT veiklos ataskaita parlamentui.
Apie visus kitus prioritetus – šviečiamąją, kultūrinę LRT misiją bei informacinę lyderystę šiame įraše nesiplėsiu.
Galutinį sprendimą dėl savo kandidatavimo priimsiu artimiausiu metu, kai bus paskelbtas konkursas į LRT generalinio direktoriaus postą.

 

* * *

Edmundas Jakilaitis
Vakar, 09:04 ·
#YraArbaNe

Šiomis dienomis sulaukiau dviejų skambučių iš dviejų svarbių politikų, iš skirtingų Seimo salės pusių. Klausia – kodėl aš jaudinuosi, juk apie mane nieko neranda. Esą apie mane Komiteto Pirmininkas ir jo chunveibinai nieko neturi – ir sąmatos normalios, ir prie laidų sunku prikibti, ir procedūrų visur laikomasi, o problemos, esą kažkur kitur. Ala, atsipalaiduok ir taip garsiai netriukšmauk, gal geriau apskritai patylėk kurį laiką.

Kaip primityvu! Ar kas mano, kad jeigu manęs ir mano kuriamų laidų nelies, nieko neras (nieko ieškomo ir būti negali) tai ir turėčiau sėdėti kaip kinkadrebys ir laukti, kol „atėję kolūkiečiai padainuos, papasakos apie šių metų derlių“ užvaldytame LRT eteryje?

Kiekvienam, net arkliui ar karvei, turėtų būti visiškai aišku, ko siekia šitos komisijos sudarytojai ir susimovę palaikytojai – susidorojimo su neįtinkančiais, primityvaus keršto, visiško paklusnumo ir nuolankumo.

Ponai, skaidrumo, jei jo iš tikrųjų trūksta, siekiama visai kitais būdais. Yra institucijos, yra pareigūnai ir tarnautojai, kurių nei dirbti, nei Tėvynę mylėti mokyti nereikia. Kreipkitės – patikrins – atsakys.

Apie patylėjimą. Geroj knygoj parašyta, kad „yra laikas tylėti, yra laikas kalbėti“, tai dabar, akivaizdu, yra kalbėjimo metas. Gali būti, kad netrukus kalbėjimo galimybių Lietuvoje bus kiek mažiau nei dabar, bet nebent tik trumpam. Dar taip nebuvo, kad melagis sugebėtų ilgai visus mulkinti, net ir labai sumaniai meluodamas, anksčiau ar vėliau apkvailinti atsikvošės.

Ši įsisiūbuojanti skandalinga #Karbauskiada yra ir naudinga valstybei bei visuomenei. Gerai, kad paaiškėjo, kas kurioje pusėje stovi. Ir kairėje, ir dešinėje yra žmonių, kurių lengvai nepaklaidinsi.

O kalbant apie apkvailintus ar apsikvailinusius, kurių net du nešioja garbingas pavardes, visame šiame ir Sausio 13-osios kontekste, negaliu nepacituoti Haroldas Mackevičius – paveldint pavardę nebūtinai paveldi kiaušinius.

Jie arba yra, arba ne.

Šaltinis: E. Jakilaičio veidaknygė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

nesinervuokite lietuviai       2018-01-17 13:14

Partija žino ką daro - parinks geriausią, kuris moka laikytis partijos linijos:
- slėpti visus partiečių nusikaltimus: ekonominius, dorovinius, moralinius ir net lytinius…

akylas       2018-01-17 12:54

Yra toks posakis - uzsinorejo kiaule bananu…

reikia permainų       2018-01-17 12:52

LRT televizija nepateikia Lietuvos žmonėms visos informacijos ne tik tai, kas vyksta Lietuvoje, bet ir pas kaimynus. Nėra diskusinių politinių laidų. Visuomeninė televizija turi ugdyti žiūrovą. Ar daug gali ugdyti Dviračio šou, žaidimai su Valinsku ir Tapinu, Mildažytės kvaila šou laida, pasiplaukymai po Lenkijos upes… Šou laidos gali persikelti į komercines televizijas, o už mokesčių mokėtojų išlaikoma televizija turi jiems ir tarnauti. Reikia principingo ir sąžiningo vadovo, kuris išliktų nepriklausomas nuo išorinių spaudimų, nuo įtakingų partijų narių, netaptų, kaip atsitiko šiuo metu, vienos partijos ruporu. Vadovas turi būti, tarsi iš šalies.
Nemanau, kad Jakilaitis, tapęs LRT vadovu, galėtų pasikeisti ir tapti kitokiu, kokiu yra šiandien.

dideli skirtumas       2018-01-17 12:46

Karnbauskio ramus reagavimas į viešo intereso gynimą-jo įmonių veiklos tyrimą,ir

LRT tyrimą,viešų finansų panaudojimo tyrimą?Kodėl tokios skirtingos reakcijos?

Kaip       2018-01-17 12:39

tas forumas?Gal reikėjo nusišalinti nuo vedimo?

katino svajonės       2018-01-17 12:35

Gražios Jakilaičio svajonės, tačiau žiūrovų ilgametė patirtis sako ką kita. Turėjome daugybę progų stebėti jo laidas: debatus prezidento rinkimuose, seimo rinkimų metu, forumus, konferencijas…Ką jis čia kalba apie skaidrumą, apie diskusines laidas -  verčia juoktis. Įvardins visas sutarčių sąmatas, atlyginimus…Tai ko taip sureagavo,  valstiečių partijai paprašius ataskaitos? Jo laidose dalyvauja tie patys draugeliai: Nausėda, Bruveris, Valatka, Garbačiauskaitė ir t.t. Negirdėjau, kad būtų pakviesti į laidas mūsų iškilūs filosofai, istorikai(ne Bumblauskas), kitų sričių profesoriai. Tik sava “chebra”.
Jakilaiti, netikime tavo jokiu skaidrumu, jokia tolerancija kitokiai nuomonei. Esi užkietėjęs demagogas, diktatorius ir tau iki pakantumo kitaminčiams, kaip iki mėnulio. Su tokiu vadovu LRT nebūtų jokių pokyčių, jokios pažangos.

dėl visokių "runkelių"       2018-01-17 12:25

Lietuvos provincijoje dar liko kunigaikštystės dvasia.  Liko ne iki galo iškirsti miškai, vienas kitas medis, vienas kitas namas, kapeliai, žmonių dar šiek tek liko. Dar liko šiek tiek kultūros, padorumo, teisybės ir pagarbos. Todėl ir atsirado kerštingi žodžiai, tokie kaip “runkeliai”, “vatnikai” ir panašūs, nes JIE čia labai blogai jaučiasi.

O.G       2018-01-17 12:16

Čia jau diagnozė.

Neįtikėtinai suvešėjusi puikybė. Savigyra.       2018-01-17 12:03

Būtų doras žmogus - turėtų savirefleksiją ir toks nebūtų. Tokia jau antropologija.
Individai, kuriems moralė nėra šio pasaulio dėmuo, t. t. prasme yra nepakaltinami,
todėl jokiu būdu neturi būti renkami vadovais.
Nebent siunčiami kaip Dievo rykštė.
Jakilaitis net neusvokia, kad klaninės “elertė” pagrindinė problema
visai ne techninė, bet dorovinė, manipuliatyvus santykis su visuomene
ir prisitaikėliškas tarnavimas ideologijoms,
kurios akivaizdžiai prieštarauja nacionaliniams interesams.
Tiesiog privalu atsisakyti drauge su šleikščiu ausiai,
sąmoningai nulietuvinančiu, triskiemeniu “elertė”
ir individų, kurie net jei norėtų, vien dėl jų amžiaus,
negalėtų keistis (nes jau susiformavę kaip asmenybės).
Tuo labiau, kad jie net tokio poreikio neturi, nes - “aplinka kalta”.
Žmonijos istorija daugybę kartų patvirtino, kad be grįžimo prie klasikinių dorybių ir tikėjimo, taigi ir be naujų asmenybių, kurioms moralinė tvarka
nėra tik draudimai ir vergystė, bet, atvirkščiai, išsilaisvinimas, kurioms tai nepalyginamai svarbiau už naudą, jokio tautos ir valstybės atgimimo nebūna. NK

vilnietis       2018-01-17 11:58

Koks cirkininkas ekvilibristas- SIAURO aišku nepamirši. Buvo dosnus.

Elena       2018-01-17 11:36

Kol nepalietė E,Jakilaičio veiklos ,tol buvo visur TVARKA,bet kai paklibino jo auksinę vištelę -pasipylė visos blogybės, Tad ir klausiu p, Jakilaitį ;KUR BUVAI IKI ŠIOLEI?

Muravjovas       2018-01-17 11:26

JAKYLA nusipelno CELĖS Lukiškių ansamblyje.

Stebėkime       2018-01-17 11:23

Kas norės iškišt Jakylą į generalisimus,o Siaurą į prodiuserius>
Laukite ROKIRUOTĖS.

Siūlau       2018-01-17 11:21

“Visuomeninei” LRT vadovauti paskirti KIAULĘ.
Išlaikymas bus pigus(tik trys kibirai jovalo/dieną),bet rezultatas lygiai toks pat.

VILNIETIS       2018-01-17 10:47

JEI ŠITO ISIGIMELIO NEPASODINS VALSTIEČIAI- TAI REIKĖS ATIETI Į VALDŽIĄ IR PASODINTI PATIEMS- ŠITAS MORALINIS URODAS IR TIEK KAS JAM IŠ SIEMO SKAMBINĖJA- (GARANTUOJU JAUNASIS PEDERASTAS PRAVARDE ANŪKAS)- TIEK MILIŪTĖS, PUMPRICKAITĖS , SIAURUSIAVIČIAIM ŠEŠKAI IR VISI TIE URODAI- BUS PASODINTI SU TURTO KONFISKAVIMU.

Agnė       2018-01-17 10:11

“Komiteto Pirmininkas ir jo chunveibinai” citata morališkai skaidri? Ir taip reiškiasi “būsimasis”? Nepavydžiu eiliniams LRT darbuotojams…

Ale       2018-01-17 9:40

Kad vėl galėtų rėkti, jei ką - Seimas sutrukdė jam tapti skaidriausiu direktoriumi. Galintis groti tik praimu, sekmės.

Kostia       2018-01-17 9:25

Principai gali būti įvairūs. Vienokių laikėsi a.M. Brazauskas, kitokių – R Masiulis, dar kitokių laikosi Vilniaus prekybos vadai. Dvigubu trigubu dugnu principų laikosi ir p. Jakilaitis, kuris beveik kaip Kristus lrt sukasi trijuose asmenyse: žurnalisto prodiuserio ir verslininko. Tokia prieiga juk irgi reikalauja tam tikrų principų, bet klausimas, ko reikia Lietuvos piliečiams?

aš rimtai ne į temą       2018-01-17 9:21

Ar tikrai lietuvių kalboje dingo galininko linksnis? Visur pastebiu panašius:  “nepacituoti Haroldas Mackevičius”.
Pacituoti -Ką? -jau senamadiška? 

albina       2018-01-17 9:08

Interneto platybėse radau tokį anekdotą:įkrito į mėšlo statinę vienas toks ir maskatuoja rankom.Išgirsta:nekelk bangų,tu čia ne vienas.Taikli ta liaudies išmintis.

Tie,kurie...       2018-01-17 9:08

Tie,kurie negerbia kaimo žmogų ir visaip žeminančiai atsiliepia apie jį,tai toks
žmogus yra žemos kultūros ir žemo intelekto.Sumiesčionėjusių piemenų(trečios kartos
nuo žagrės)susireikšminimas ir kaimiečius vadinti “kolchoznikais” yra nepadoru.Ne
savo noru buvo kaimo žmogus tuoj po karo priverstas atsižadėti savo didžiausio ,ne-
degančio turto.Jį tai privertė padaryti okupantas.Ir okupantas suvarė į kolchozus,o už darbą mokėjo “maišą pelų”.“Stalino duoklė” šlavė paskutinius trupinius nuo stalo
ir ištisos šeimos gyveno pusbadžiu.Aš jau peržengiau septintą dešimtį,bet ir šiandien
negaliu valgyti raugintų kopūstų, nes užuodusi jų kvapą, mane pykina.Vaikystėje prisivalgiau iki gyvenimo pabaigos.Per karą Lietuva pleškėjo,o miestiečiai bėgo į kaimą,nes tik čia galėjo rasti duonos trupinį ir pastogę virš galvos.Kaimas tuomet
išgelbėjo Lietuvą !!! O kooperatiniai butai miestuose atsirado tik per sunkų fizinį
kaimiečių darbą.Širdis srūva krauju ,kai išgirstu tokį šlykštų kalbėjimą apie kaimo žmogų.Žinau,kad tokie kalbėtojai yra nedamokintos vidutinybės - nežino Lietuvos istorijos.Daug Lietuva turi moralę ir kultūrą praradusių subjektų,kad
šiandien iš jų burnų pilasi purvo “vezuvijai” kaimui.Ir jie rodo vaikams viešai pavyzdį,kaip galima nebaudžiamai tyčiotis.Tai ne žodžio laisvė,tai nusikaltimas ir
už tai turi būti baudžiama.Prie TV bokšto gynė žodžio laisvę ir aukojo gyvybes ne
tam,kad šiandien vidutinybės pasijustų svarbesnės už tautą ir mane.

Nuomonė       2018-01-17 8:50

E. Jakilaičio principas-neturėti principų. Tai ryśkiai atsiskleidė paskutiniame jo vedamame ‘Forume’

Jakilaitį su skydinės Siauru       2018-01-17 8:40

Paskirti Lukiškėse parašų valytojais.

Atleist visą skydinę, kad jų nė kvapo neliktų       2018-01-17 8:37

Palikt tik valytojas, kurios sąžiningai valė visą jų mėšlą. Vietoj atleistų naujus kadrus turi rinkti visuomenė, o ne partiniai niekšai.

Princip       2018-01-17 8:07

-Kuyj dengi neotxodia ot kassy!

Hau       2018-01-17 7:55

Kas trukdo LRT jau šiandien laukytis šių principų? E. Jakilaičio kalba nuo darbų skiriasi kaip diena nuo nakties. Tokia susidvejinusi asmenybė man labai nepatikima. Pažadai, pažadai… Kalba orientuota į jaunimą. Darbais, p ne žosžiais mes Tėvynę mylim. Ar ne, Edmundai?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.