Konservatoriai atidaro Rytų frontą

Tiesos.lt siūlo   2014 m. vasario 2 d. 4:36

7     

    

Konservatoriai atidaro Rytų frontą

Rimantas Varnauskas | Alfa.lt

Ką Lietuva gali priešpastatyti Rusijos „minkštosios galios“ (angl. „soft power“) poveikiui? Kodėl neribojamas menkavertės rusiškos televizinės produkcijos skverbimasis į lietuvaičių protus? Kodėl iškiliausi šalies menininkai iškeliauja dirbti į Rytus?

Šie ir panašūs klausimai kelti opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos bei šešėlinės vyriausybės posėdyje, į kurį buvo iškviestas kultūros ministras Šarūnas Birutis. Buvo bandoma aptarti, kaip užkardyti Rusijos informacinius karus bei kokių priemonių imasi Kultūros ministerija šioje srityje.

Kalbant trumpai, nesiima jokių, nes niekas šios ministerijos neįpareigojo to daryti. Kaip ir jokios kitos. Šioje diskusijoje nustebino kitkas. Konservatoriai savo kovomis prieš agresyvią Kremliaus (V. Putino) „minkštosios galios“ politiką kažkodėl suaktyvėja tik tuomet, kai atsiduria opozicijoje.

Tarkime, Andrius Kubilius prisiminė savo iki galo neišnešiotą kūdikį – 2007 m. sukurtą „Rusijos sulaikymo strategiją“, kurios įžangoje teigiama, kad „Rusijos kaimynystė per kelis pastaruosius amžius buvo, yra ir ateityje išliks didžiausias iššūkis Lietuvos valstybei. Rusijos siekių pobūdis bėgant laikui gali keistis – nuo „teritorijos okupacijos“ link valdžios ar protų „okupacijos“, tačiau nematyti Rusijos keliamų pavojų būtų tiesiog lengvabūdiška.“

„Strategijoje“ dar prieš septynerius metus įžvalgiai pastebėta, kad didindama gerai finansuojamą informacinę ekspansiją į Lietuvos informacinę erdvę Rusija pasitelkia naujus galios svertus – informacijos resursus, telekomunikacijas, žiniasklaidos priemones, švietimo įstaigas. „Taip vykdoma neokolonializmo politika ne tik Lietuvos, bet ir viso „artimojo užsienio“ atžvilgiu. Rusijos ir rusų kalba transliuojamų programų dalis Lietuvos televizijose staigiai auga. Tai matant neatrodo įtikinami aiškinimai, kad šiuos procesus reguliuoja rinkos dėsniai. Rusijos įstatymų leidėjai šiais metais jau skyrė beveik milijardą rublių „kovai su spalvotomis revoliucijomis“ ir propagandai Baltijos valstybėse. Todėl naivu šiose diskusijose viską suversti tokios informacijos paklausai ir laisvai rinkai.“

Ir dar. „Valstybė visiškai negina savo piliečių protų nuo rusiško „smegenų“ praplovimo. Rusija Lietuvoje yra įsigijusi ir naudoja labai pavojingus ginklus. Tuo tarpu valstybė šiame kare elgiasi visiškai bejėgiškai. Valstybė turi imtis labai efektyviai kontroliuoti finansinius srautus žiniasklaidoje ir negailestingai stabdyti Rusijos finansiškai neviešai įtakojamos žiniasklaidos veiklą Lietuvoje.“

Apie tą patį – gazmanovus, liubė ir „pervyj baltyjskij“ – kalbėta su Š. Biručiu. Ministras pripažino, kad kultūra visais laikais buvo susijusi ir su ideologija. Sovietmečiu net Kultūros ministerijos „Volgos“ žymėtos valstybiniais numeriais 002, pabrėžiant kultūrinės ideologijos svarbą. Pasak Š. Biručio, rusai ne visiškai iki galo dar „tvarko“ Lietuvą, bet savo užsibrėžtus uždavinius sprendžia gana sėkmingai. Kaip ir Lenkija, nuo kurios finansuojamų programų taip pat reikėtų ideologiškai gintis. Pripažinęs, kad receptų, kaip gintis nuo agresyvios kaimynų propagandos, niekas neturi ir nesiūlo, Š. Birutis, pagautas įkvėpimo, dėstė, kad priešiškai ideologijai reikia priešpastatyti savo ideologiją, skleisti savo žinią. Tačiau Kultūros ministerija tokiam „smegenų šturmui“ neturi nei lėšų, nei specialistų, nei gebėjimų.

O šešėlinis konservatorių kultūros ministras Vytautas Juozapaitis kėlė Š. Biručiui pačius aukščiausius uždavinius – Kultūros ministerija „turi būti prie visko!“ Pavyzdžiui, auklėti valstybės tarnautojus, kad šie net privačiuose pokalbiuose išlaikytų aukštą kultūros lygį (Užsienio reikalų ministerijos diplomatų nuklausytos blevyzgos), apskritai tapti „horizontalių santykių koordinatore“. Tokia lyg ir superministerija. Gal sujungus su VSD ir STT? To V. Juozapaitis nepaaiškino.

Šešėlinė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė atėjo į pagalbą V. Juozapaičiui ir Š. Biručiui. Priminė, kad Lietuvos kariuomenės štabe jau ne pirmus metus egzistuoja ir darbuojasi Strateginės komunikacijos departamentas, bandantis sisteminti informacinių atakų pobūdį, tikslus, priemones. Priešo dažniausiai taikoma į įvairių laikotarpių Lietuvos istorijos iškraipymus, etninių santykių aštrinimą. Šešėlinė ministrė rekomendavo Š. Biručiui megzti tampresnius ryšius su kariškiais, nes šie, būdami statutiniais pareigūnais, negali plačiau reikštis.

O ką padarė konservatoriai per ketverius metus, kol 2008–2012 m. kartu su A. Valinsko „prisikėlėliais“ valdė šalį? Tuometinis kultūros ministras Remigijus Vilkaitis, regis, ne tik negirdėjo apie R. Juknevičienės „valdose“ veikiančius vienintelius kontrpropagandinio karo dalyvius, bet ir kovojo su priešiškos ideologijos atakomis tik jam suprantamais metodais. Pavyzdžiui, rekomenduodamas skaityti senas, sovietmečiu leistas knygas, nes naujų nesą už ką pirkti. Ar žadėdamas kultūros darbuotojams už savas lėšas nupirkti kojinių. Neteko girdėti, kad šis pažadas būtų tesėtas.

Garbė R. Juknevičienei bent už tai, kad ji pripažino, kad jos siūlymams formuoti kultūros ar ideologinius prioritetus, finansuojant lietuviškus (patriotinius?) spektaklius, kino filmus, A. Kubiliaus vyriausybė nepritarė. Tikriausiai dėl krizės, dėl pusiau aklo užsižaidimo energetiniais projektais ar buko buvusio kultūros ministro užsispyrimo ideologinius kultūrininkus laikyti lyg kokius Štuthofo kalinius? Kultūra ir ideologinis Rusijos sulaikymas parūpo tik vėl sugrįžus į opoziciją?

Daugiau skaityti ČIA.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Briedas visiskas       2014-02-3 1:13

Didziausia gresme pati konservatoriu partija,zemes pardavimas svetimtauciams ir virs milijono jaunu zmoniu isvykimas,kurie gimdo vaikus jau ne Lietuvoje…Va,kur gresme,ir ko gero ,tai buvo daroma samoningai viska suplanavus is anksto!

Arūnas > Anikei       2014-02-2 11:26

Labai gerai parašėte. Nuo savęs pasakysiu tik tiek. Gerai dar ,kad rusai gėjų mums neprisiunčia. Na o jai trumpai, tai ne veidrodis kaltas, kad snukis kreivas.

Anikė       2014-02-2 11:07

Niekas nesiūlo žiūrėti politinių laidų,bet kultūrinės,religinės,diskusijų
laidos yra žymiai kultūringesnės,nesimato patyčių,grasinimų,įžeidinėjimų...
Pokalbiai su meno žmonėmis,aktoriais,atviros literatūros pamokų laidos plečia
akiratį,leidžia suprasti,kodėl taip vertinama rusų literatūra visame pasaulyje,
tik ne mūsų “galvelių”,kurie nevertina ir kaimynų.Kodėl iki šiol nematome
Latvijos,Estijos televizijos laidų?Kokie priešai jie mums?Mes gi baltai, būtina
draugauti,pažinti vieni kitus. Man nepatinka,kad lietuvius vadina žydšaudžiais,
o rusams krauna visas sovietžmogių nuodėmes,nors tokių Lietuvoje daugiau,negu pačioje Rusijoje.Valdžiažmogių ir politikų nesveika agresija ir pyktis persikelia į televiziją,spaudą,o paskui žmonėms.Ar netampame pikta,užsidariusia,
agresyvia valstybe?

Arūnas > O taip       2014-02-2 10:32

Ko ta rusafobija jus apsėdo? Konservatorių viražai yra visiškai unikalūs. Rusams net mintis nešautu savo žemę pardavinėti svetimšaliams, nors turi neaprėpiamas galybes.

taip       2014-02-2 9:54

Rūsų žiniasklaida dorovingesnė, joje mažiau melo, todėl protaujantiems žmonėms ji yra įdomesnė. Man vemti verčia nuo vakarų sadomitinės propagandos, kur kiekviename Holivudo filme būtinai (matyt privalomai) minimi lytiniai iškrypėliai.

Vakarų žinių agentūros nuolatos meluoja, todėl kiekvienas protaujantis, tiesiog privalo susipažinti su įvairiais požiūriais, įvairiais faktais.

Kaip galima pasikliauti JAV, amoralios valstybės šnipinėjančios visą pasaulį, žiniasklaida?

O taip       2014-02-2 9:29

Konservmasonai sukūrė burliokišką-komunistinę kultūra bet nenori prisipažinti ir verčia visą kaltę kitiems.

komunistai "kovoja" su rusais       2014-02-2 8:30

išveja žmones į emigraciją - ten ir pamato lietuviai, kad vakarų pasaulis kur kas geriau gyvena kikščioniškos kultūros pagrindu, o ne burliokiškos-komunistinės


Rekomenduojame

JAV spauda apie Lietuvos teismo sprendimą ir suėjus senaties terminui tęsti Neringos Venckienės bylą

Algimantas Rusteika. Auksinės valandos

Andrius Švarplys. Reikia grąžinti vaiko teisių apsaugą prie Konstitucijos standartų

Kritusiųjų slėniui grasina socialistai

Antanas Žemietis. Ar tikrai nereikia ginti lietuvių kalbos?

Algimantas Matulevičius. Ar pagalba žmonėms ir verslui nėra žlugdoma tyčia?

Vytautas Radžvilas. LRT-Ostankino epocha turi baigtis

Vladimiras Laučius. TS-LRT: interesų grupė tapšnoja Lietuvą

JAV kongresmeno Kriso Smito pranešimas spaudai dėl teisėjos Neringos Venckienės bylos

Vytautas Sinica. „Kraupu, kuo virsta viešoji erdvė“

Verta prisiminti. Aurelijos Stancikienės istorinė kalba 2014 m.: „Tai yra prie­sai­kos ir Kon­sti­tu­ci­jos su­lau­žy­mas“

Algimantas Rusteika. „Tai, sakot, socialinė distancija – du metrai?“

Tomas Dapkus. Vyteni Andriukaiti, laikas visų atsiprašyti

Raimondas Navickas. „Gyveni sau žmogus ir net neįtari, kad tave bandoma įkišti į kalėjimą!“

Audrys Karalius. Nacionalinis stadionas Vilniuje 1984–2020: trumpa Ligos istorija

Neringa Venckienė: „Su Deimante dabar kažkas ne taip…“

Tomas Bikelis. VU fizikas KTU „mokslininkui“ apie 5G: pagrįstos abejonės ir miglota ateitis (autoriaus atnaujinta)

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.