Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas

Konferencija-diskusija „Kaip turėtume ugdyti Lietuvos politinę kultūrą“

Tiesos.lt redakcija   2018 m. kovo 20 d. 0:02

25     

    

Konferencija-diskusija „Kaip turėtume ugdyti Lietuvos politinę kultūrą“

Kovo 14 d. Seime Konstitucijos salėje Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas kartu su Lietuvos kultūros kongreso taryba organizavo konferenciją-diskusiją „Kaip ugdyti Lietuvos politinę kultūrą?“

Konferencijos-diskusijos organizavimą paskatino destabilizuota Lietuvos politinės kultūros būklė, veikianti viešąjį žmonių gyvenimą ir jų tarpusavio santykius. Pretekstą šiam renginiui suteikė prof. Vandos Zaborskaitės knyga „Tekančio laiko ženklai“. Šio paskutinių profesorės gyvenimo metų publicistinių straipsnių rinkinio išleidimu ne tik paminimos jos 95-osios gimimo metinės, bet ir pateikiamas iki šiol aktualus oponavimas kai kurioms šių dienų tendencijoms, išsaugant pagarbą kitaip galvojantiems žmonėms ir pačiai valstybei.

Konferencijoje pasisakė Seimo nariai Povilas Urbšys, Vytautas Juozapaitis, humanitarinių mokslų daktaras Krescencijus Stoškus, Kovo 11-osios Akto signatarai Mečys Laurinkus, Egidijus Klumbys, diplomatas Vytautas Plečkaitis, visuomenės veikėjas Darius Kuolys. Aktorė Jūratė Vilūnaitė fragmentais iš V. Zaborskaitės knygos priminė pagrindines prof. Vandos Zabarskaitės gyvenimo nuostatas. Konferencijos dalyviai aktyviai pasisakė apie dabartinę politinę situaciją šalyje, apie tarpusavio pagarbą ir civilizuotų santykių atkūrimą Lietuvoje.

Konferencijos pabaigoje P. Urbšys kalbėjo: „Man asmeniškai konferencija buvo labai naudinga, galutinai įtvirtino tą nuostatą, kad iš tikrųjų mums reikia politiką susieti su kultūra, ir tame siejime pagrindinė medžiaga, kuri gali tai padaryti – mūsų politikos orumas ir garbės suvokimas. Be abejo, čia be moralės neapsieisime. Svarbiausia mums, politikams, laikytis duoto žodžio“. Seimo narys dėkojo konferencijos dalyviams ir pagrindiniam organizatoriui dr. Krescencijui Stoškui.

Konferencijos vaizdo įrašą žiūrėkite ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Hegemono viršūnė       2018-03-23 10:17

Lietuvai tikrai nereikalingi tokie politikos ir visuomeninio gyvenimo chameleonai kaip apsimetėlis Urbšiuks, tiesa?

Julius       2018-03-22 20:21

“politinė kultūra” tai yra bandymas Lietuva paversti tikrąja ta žodžio prasme Rusija. Ir visa tai stume apsimetelis Urbšys. Beje apie kokią politinę kultūrą gali kalbėti apsimetelis? Gal kas žino. Soldofoniška politinė kultūra?

Na na       2018-03-22 15:48

pasyvus aktyvumas-neaktyvumas prisidengiant diskusijomis….taip ir liko praganyta LRT.Inteligentija diskutavo.

Pikc       2018-03-21 22:59

P. Urbšys: “iš tikrųjų mums reikia politiką susieti su kultūra”
Na, “progresyvūs politikai” tą “susiejimą” supranta savotiškai: http://alkas.lt/2018/03/21/kulturos-ministre-siulo-naikinti-nepriklausoma-spaudos-radijo-ir-televizijos-remimo-fonda/

Julius       2018-03-21 9:10

“mums reikia politiką susieti su kultūra, ir tame siejime pagrindinė medžiaga,” pas Urbšys tos “kultūros” netgi per daug. Kai Urbšys supranta kultūra. Yra reiškinys sakysime įvykiai susieja su pedofilijos byla o Urbšys “kultūringai” atsuka savo nugarą. Ir tyli taipogi “kultūringai”.

Julius       2018-03-21 1:12

Kgb sąrašas oi atsiprašau D.Kuolio Lietuvos sąrašas ir jo nuo visuomenės krūmuose sėdintis veikėjai. Koksai tu turi būti politikas jeigu aplinkui tave vyksta įvairūs reiškiniai o tu apie juos neturi jokios nuomonės?
Be sąžinės. Kartoninis politikas. Tai va toks yra Kuolio veikėjų sąrašas

to kultūros naujienoms Gedimino Merkio komentaras       2018-03-20 19:33

Išėjo Monika iš DELFI ir ši medija staiga pagerėjo: ėmė ryškėti humanistinis emancipacinis kryptingumas, socialinė atsakomybė, domėjimasis socialiai jautriomis temomis. DELFI akyse pasikeitė. Dabar toji neoliberalizmo ir genderizmo kranklė nusileis ant vargšės LRT. Toji irgi vos gyva buvo, tai dabar ją galutinai pribaigs. Monikos išrinkimas – pasityčiojimas iš piliečių, iš visuomeninės žiniasklaidos. Monika aktyvai dengė neskaidrų KTU-ISM sandorį, P. Baršausko plagiatus, kurie visi pasitvirtino. Asmeniškai Monikai, kaip DELFI redaktorei, parašiau tomis temomis ne vieną laišką. Rašiau DELFI-iui ne kaip privatus asmuo, bet kaip vienas iš aukštųjų mokyklų profsąjungos lyderių. Nesiteikė net atsakyti, kad jokios medžiagos nepublikuos, viešojo intereso negins. DELFI propagavo savo straipsniuose fystingą ir incestą. Laukime dabar atitinkamų pokyčių ir panašių šedevrų LRT. Jau kokie 8 metai visuomenininkai, nesistemininkai, neformalai derasi, laukia, kad LRT skirs eterio savaitinei pilietininkų laidai. Nepavyko susitarti. Dabar, prie Monikos, tas sumanymas nusikelia neapibrėžtam laikui.
Užuojauta visiems ir LRT, ir piliečiams.

„Kažkas nori, kad ir mes nieko nematytume.        2018-03-20 19:06

Gerai, kad bent jau girdėti nedraudžia. Edipas ilgą laiką gyveno apakintas šlovės, savo ambicijų. Keliolikos minučių praregėjimas tapo jo tiesos akimirka. Visai neseniai supratau - kai pasaulis kraustosi iš proto, kai aplink tiek isterijos, konfliktų, žmonės raute raunasi karo link, man nuo to darosi taip gera, taip saldu, jaučiuosi toks laisvas. Aš suprantu šitą žaidimą, jo menkumą, chamizmą. Pragaras dabar yra tuščias. Visi čia. Vaikystėje žinojau, koks yra pragaro adresas.
Apačioje - pragaras, viršuje - rojus. Dabar taip nebėra. Kodėl mes vieni kitų nekenčiame, vengiame? Nes mes visi iš pragaro, tik to nepastebime. Kas laimės - meilė ar pragaras?“ - Režisierius Rimas Tuminas praėjusią savaitę spektaklio „Edipas karalius“ pristatymo publikai metu.

kultūros naujienos       2018-03-20 19:03

šiandien elertė “taryba” 8-niais balsais iš 12-kos, Generoline “visuomeninio” televizoriaus direktore “išrinko”, buvusią ilgametę papų ir subinyčių grožio propagavimo lyderio, koncerviškai-matrioškinio portalo monikutę.
dabar su bunkių-zvonkių, pikulių ir kitų lietuvos skarbonkių papų problemomis, o taip pat su svarbiausiomis pasaulyje kardashianių šeimynėlės subinyčių formos naujienomis, uošiol galės susipažinti ne tik pažangūs internautojai, bet ir atokių vienkiemių pencijokai.
mūsų laukia didingi pokyčiai:
vietoje nusmurgusioa “duokim garo” bus moderni laida pažangioms mytiūtėms -“duokim, o po to pasiskųskim”;
su laiku nebespėjanti muiliūtės “teisė žinoti”, bus performatuota į vaikučiams aktualią laidą “teisė žinoti viską apie sexą”, (ši laida bus rodoma vietoje “labanaktuko”).
nukriošusi “panorama” irgi bus atnaujinta iš esmės - iš esamo laidos formato liks tik orų prognozė.
visa kita bus skirta dienos naujienoms apie tai kaip mus puola rūūūsaj, koks didis yra landsbergeris ir koks modernus jo anūkas, “panorama” nuo šiol rodys dgerokai daugiau gerųjų naujienų apie Rezidentės nuveiktus darbus Vardan Tos ir be abejo triuškinamai vardins kaip blogai dirba tie kurie nemoka deramai pabučiuoti Sarafano rankelę.
žydruosiuose ekranuose bus keleriopai daugiau žydrumo - nuo šiol apie Stambulo konvencijos pozityvumą mintinai žinos net paskutinis didžiasalio pijokas.
ausrinamarina ir simonkey bus pakviesti vesti laidą apie genderizmo gerumą ir kiaulių heteroseksualų niekšybes.
vienžo, sudie elektroskydine, sveika Pažanga.
didžiulis ačiū mūsų brangiesiemslietuvosžmonėms, kurie pririnko valdžion kolxoznikų nesugebėjusių per pusantrų metų paskelbti visišką elertė reorganizaciją.
neturėjo laiko matyt.
buvo svarbesnių dalykų.
dabar patys žliumbs.
mižniams taip ir reikia.
visiems lietuvosbrangiemsžmonėms “taip ir reikia”.
nes nuo durnumo vaistų nėra.

Nepasirašysiu        2018-03-20 17:00

Įdomi kompanija susirinko.

>2018-03-20 8:56, pagyrusiam porą pranešimų       2018-03-20 14:26

Pirmąjį (santariečio, kultūrinio liberalo Dariaus Kuolio) jau išklausiau:
turbūt visi jam pritartų, kad Lietuvos viešoji erdvė išsidalinta ir užvaldyta ‘jėgos struktūrų’,
kad galias nusavinusių grupių  klaniniai interesai, jų manipuliacijos prieštarauja bendrojo gėrio idealui,
o tuo pačiu nacionaliniams interesams ir yra vakarietiškos valstybės naikinimas.
Šiuo atveju esminė problema ne ta, kad faktiškai valstybės grupinio užvaldymo diagnozę teikia
toks pat įgudęs manipuliatorius (tai išduoda net rankų judesiai ir ypač - ‘darbas su pirštais’,
- atkreipkite į juos bent dėmesį, kas šia sritimi specialiai nesidomite).
Esminė problema yra atsako, gerai įsisąmoninto ar ne, ‘galios struktūroms’ anemiškumas, bergždumas
- jis perdėm literatūrinis ir perdėm abstraktus, bešaknis ir be anapusybės perspektyvos.
Gausus (bet ir tendencingas) žymių Lietuvos kultūros veikėjų citavimas nesuteikia pranešimui jokio naujo turinio,
klausytojas taip ir paliekamas be dalykiškai veiksmingų orientyrų - tik su abstrakčiomis idealų išnaromis.
Maža žinoti, nuo ko reikia laisvintis. Būtina žinoti, ką su laisve daryti, iš kur ji kyla ir kam turi būti pašvęsta.

Pone Džeikai,       2018-03-20 14:12

leisk ir klysti, gerai? Bet ką ugdyti galima tik tada, jei pradėsime sakyti Tiesą ir gėdinti Velnią(blogį ir jo sąjungininkus), o dabar?.. Be pėstininkų nebūtų generolų, nebūtų ir Stalino, ir pan. Be eilinių nėr valstybių - nėr ir Lietuvos ar Europos, todėl laikas pradėti gerbti eilinius žmones, pradėti jais rūpintis ir nustoti jiems meluoti. Nustoti juos badu ir bedarbyste gąsdinti - laikyti skurde, tamsoje, alkyje ir nuolat per TV, radiją ir spaudą dezuoti. Reikia pradėti stabdyti elito patyčias ir išnaudojimą.

Jei Europai       2018-03-20 14:04

,pasikėlusiai į liberalią puikybę,nors trumpam neprašviesės ir ji nepradės permąstyti savo politikos tautų laisvės link,tai Rusija ją suskaldys.Europa Rusijos režimą gali nugalėti,tik reanimavus krikščioniškas vertybes,kurios turėtų tapti madingomis.Taip konfliktų neturėtų būti .Kol siautės liberalizmas,tol siautės Kremlius.O Lietuvą skandina Putino džiaugsmui nelaisva LRT.

Dzeikas       2018-03-20 12:40

Julesai, jus iskritote is temos ar specialiai vedate diskusija i sali nuo uzvadintos - “kaip turetume ugdyti politine kultura”, kad nereiktu jums akiu kilnoti. Pasigincyciau, su jusu teiginiais (”...be stribų nebūtų jokio okupacinio režimo anuomet,...” - nuo kedes nukrist galima), bet jie NE I TEMA.

Jules       2018-03-20 11:37

Stalinas pats vienas nei valdė, nei ką žudė ar šaudė, o tik kartu su bolševikų suformuota Naująja klase, Bolševikų partija, tai darė. Vienas žmogus jokios valstybės, jokios imperijos, despotijos ar tironijos nei valdo, nei ką daro. Sovietiją, Pasaulinę revoliuciją, pavadintą darbo žmonių išvadavimu, pasauliui suvairavo Trockis su savo prievaizdais ir kreditoriais, atplukdytas su SS Kristianiafjord‘u į Petrapilį ir Co chėbryte, su Banku kaip ir jos paveldėtoją - Federaciją. Dabar darbo klasės ir ubagų išvadavimas pakeistas į pseudo Žmogaus teisių plėtra per jėgą, kaip anuomet per Proletariato diktatūrą ir Raudonąjį terorą. Kodėl dabar forsuojamos Europos Federacijos statybos irgi nežinote, ane? Akademikai nežino, bet žino diletantai ir kiemsargių padėjėjai. Nežinote, ką veikia konspiratoriai, sovietinės nomenklatūros anūkai su meilužėmis, ane? Juk visi žinote, kad be stribų nebūtų jokio okupacinio režimo anuomet, jokio Šniečkaus ar moteriškaičių numylėtinio AMBalo, nebūtų tremties į Gulagą, jokios Sovietų Lietuvos, jokių kolchoznikų Seime ar VU Kolchozų plėtros docenčių ir specialisčių ES parlamente, nemanote? Be pėstininkų nėra nieko, o tokių pavojingai labai daug – norinčių pasitarnauti ar tai Rusijai, ar Žečpospolitai kaip dabar kai kurie mūsų intelektualai su aukštais moksliniais laipsniais ir TV dezi plaštakėmis. Stalinas, kai darbą atliko, pats buvo per žmonelę ir jos broliuką nutručytas, nežinote? Žinoma, nutručijimas buvo naudingas drg.Chruščiovui, be jokios abejonės, bet vykdytojas su liudininkais pasiųstas kuo toliau nuo Maskvos, nežinote? Kodėl dabar tyčia planingai, manyčiau, didinamas skurdas, beteisiškumas, socialinė atskirtis, varoma arši eksiukų dezi propaganda irgi nežinote, ane? Manyčiau todėl, kad kuo daugiau stribų ateity vėl būtų, nemanote? Kad kuo daugiau norinčių būtų vienokion ar kitokion despotijon, nesvarbu, Rusijos ar Žečpospolitos – to buvusio Lietuvių pragaro, anot vieno garsaus Salos istoriko N.Davies‘o. Mums nereikia jokio pragaro, patikėkite, ir jokių būsimų ateities stribų.

Dzeikas       2018-03-20 10:39

Pikasui:
Stalinine, nes butent tos epochos bolshevikai prigimtines vergijos ydas nurasydavo vykdytoju, smulkiu sraigteliu netobulumui.Pvz., izymus J.Stalino straipsnis “Golovokruzenije ot uspiehov” (sekmes apsavaigimas, rus.), kuriame prievartine kolektivizacija jis ivardina kaip vietnes valdzios iniciatyva. Jusu “rodykles pervedimas” ant ziniasklaidos lygiai tos pacios rusies manipuliacija.Kuria galimai pats ir itikejote.Savihipnoze.

Pikasas Dzeikui       2018-03-20 10:25

Kodėl jūs taip grubiai reiškiatės?  Jei priklausote kokiai nusikaltėliškai gaujai, tai siūlau nedelsiant nutraukti su ja bet kokius santykius. Jūsų teiginį, kad mano komentarai stalinistiniai - palieku be komentaro. Nesileisiu iki tokio lygmens.

Dzeikas       2018-03-20 10:08

ciukciai:
Taip, jeigu ju kalte bus irodyta.
Pikasui:
Istikimybe gaujai iskraipo net ir vaikysteje iskiepyta teisinga pasauleziura. Ziniasklaida yra antrine, o politika ir politikU veiksmai itvirtinant politikos kultura - PIRMINE itakojant bendraja kultura per realijas, per ju pokiti aukstesniu standartu linkme.
Jauciate kaip supanasejate savo argumentacijoje su bolshevikais netgi ne “issivysciusiu socializmo”, o Stalino laiku? Su kuo susidejai…kaip sakoma.

kultūringi tarybukai       2018-03-20 9:22

susirinko komunistėliai, kgbukai ir nutarė tautą mokyti kultūros.
be kunigo, be maldos - niekinis renginys, kaip ir dalyviai.

Pikasas       2018-03-20 9:11

Politinė kultūra pageidautina ir žiniasklaidoje. Peržvelgus šiek tiek laisvesnę anoniminio komentavimo erdvę, ne vieną Lietuvos laisvės ir kuriamos demokratijos šalininką gali apimti neviltis. “Dainuojančios revoliucijos” metais ir pirmą Nepriklausomybės dešimtmetį tokių gausių “kontorinių komandų” tikrai nebuvo. Nemanau, kad Rytų imperijai tokia įtaka į Lietuvos politiką, santykinai, kainuoja labai daug. Dažnai buvo minimi 30 litų įkainiai. Dabar kainos gal ir išaugo, tačiau ne tai svarbiausia. Pastebėdavau net kelias dešimtis teisingumo siekiančių ir atkakliai ieškančių filantropų, kurių trumpos dabartinės pastabėlės tik atgarsių apimtyse. Gal kai kas mano, kad Lietuvai tapus ES ir NATO nare Rytų imperijos pavojus dingo? Nieko panašaus. Kaip nesunku pastebėti, kiekviena Kremliaus agresija sulaukia katučių jo iniciatoriui. Netgi prezidento rinkimų data, matomai, buvo priderinta “Krymnaš” keturių metų užgrobimo terminui. Dabar tenka tik spėlioti, kokia kryptimi “armados” pajudės sekantį kartą. Lietuvos atveju, deja iš rytų pratybos su “raudona armija” (ar kaip ji ten dabar vadinasi), o iš vakarų mus gali nesunkiai pasiekti “iskanderių” raketos. Spėlionės iš esmės sietinos tik su viena aplinkybe: Ar išdrįs pulti visas Baltijos NATO šalis ar tik “pagrindinį priešininką Lietuvą”? O gal neišdrįs. Gal totalitarinis imperinis režimas žlugs anksčiau? Viltis negali mirti…

 

Jules       2018-03-20 9:07

Ogi labai paprastai - pradėti sakyti Tiesą ir gėdinti Velnią(Tell the Truth and shame the Devil), ką manote? Tiesą ir apie Seimo prezidentą taip pat.

Vakar per LRT       2018-03-20 8:15

buvusioje Bružo laidoje dėl nepavykusio mitingo buvo netiesiogiai apkaltintas Tapinas.Gal noras ką nuslėpti.

Puikūs Dariaus Kuolio,       2018-03-20 7:56

Krescencijaus Stoškaus pasisakymai. O ką ten veikia saugumietis Laurinkus, prezidentinio perversmo ir valstybės naikinimo šulas?

čiukčia       2018-03-20 7:03

norint ką nors auginti, ugdyti, reikia iš pradžių bent pasėti.
o dar geriau - pasodinti.
dabartinį “elitą”.

Dzeikas       2018-03-20 6:46

Visu pirma, politine kultura tai bendrosios kulturos dalis, ir tokio reiskinio kai bendroji kultura auksta, o politine kultura zemiau plintuso nebuna. Ji, politine kultura iseina is bendrosios ir itakojama gali buti , NEtotalitariniame rezime tik per ja, bendraja kultura.Totalitariniame rezime politine kultura tolydzio smunka lygiagreciai su bendraja.Geriausiu atveju stagnuoja. Pvz., naciu Vokietijoje esant aukstai bendrajai kulturai totalitarinio rezimo sprendimai visdelto budavo tinkamai apiforminami, o kitakart spaudziami viesumo naciams savo sprendimus tekdavo atsaukt, atideti.Taip buvo su nepagydomu psichikos ligoniu zudymu programa. Pirmuju bandymu nepavyko nuslepti ir igavus viesuma del neigiamos zmoniu reakcijos “akcija” teko sustabdyti.
Kaip ugdyti viesaja kultura? Cia jau etiketo knygeliu platinimas nepades.Jomis tauta subine valysis jei zodziai priestaraus praktikai. O kokia ji Lietuvoje jus visi zinote.Kas susikurs gyvenyma ir geresni uzdarbi, “moksliukas” ar intrigantas mokantis pasnabzdeti ir palaizyti? Kas taps lyderiu ATSAKINGOSE (kriminalineje gaujoje arba berniuksciu “chebroje” tas negroja) pareigose, svogeris(anukas, pusbrolis) ar sugebantis ir zinantis? Kas nusvers diplomas(net pilnavertis , Oxfordo sakykim) ar vergiskas charakteris?
Zinote atsakymus Lietuvoje? Ir zinote kad DAUGUMA tai palaiko ir toleruoja, nes ir patys taip kazkokias pozicijas gyvenyme pasieke. Tad nepakeite SITO nesitikekite ir politines kulturos augimo. O tom konferencijom nesvaistykite pinigu - kiausu skambejimas.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.