Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas

Kodėl reikia saugoti gyvybes, o ne ekonomiką? Raimondas Kuodis: kaip pažiūrėtume sau į akis nugalabiję tūkstančius senukų?

Tiesos.lt siūlo   2020 m. balandžio 4 d. 13:23

26     

    

Kodėl reikia saugoti gyvybes, o ne ekonomiką? Raimondas Kuodis: kaip pažiūrėtume sau į akis nugalabiję tūkstančius senukų?

Jonas Deveikis | LRT.lt

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis LRT.lt teigia neabejojantis, kad koronaviruso sukelta ekonominė krizė bus didesnė negu krizė, prasidėjusi 2008 m. Tačiau pakentėjus iki birželio galo, anot jo, pasaulis ir vėl po truputį galės grįžti į normalias vėžes.

Interviu LRT.lt ekonomistas R. Kuodis pasakoja, kodėl verta aukoti ekonomiką ir laikytis karantino, kiek laiko gali tekti sėdėti namie ir kodėl krizių metu valstybės privalo atsisakyti liberalaus mąstymo, siekiant išsaugoti bendrąjį gėrį.

Ketvirtadienio vakarą koronavirusu susirgusių asmenų skaičius perkopė 1 mln., daugiau nei 50 tūkst. asmenų jau mirė. Daugelis žmonių šiuo metu gyvena pesimistinėmis nuotaikomis, nerimauja dėl ekonomikos. Sakykite, kokiomis jūs nuotaikomis gyvenate pastarosiomis savaitėmis?

Į visą šį reikalą žiūriu iš matematinės perspektyvos. Reikia prisiminti, kad yra 1 epidemiologinis modelis iš 5 lygčių. Jeigu politikai apie tai žinotų, jie daug ką būtų darę kitaip. Pavyzdžiui, pradėję šį žaidimą žaisti daug anksčiau. Tai puikiai galėtų iliustruoti žymaus ledo ritulio žadėjo Wayno Gretzkio frazė, kad reikia čiuožti ne ten, kur yra ledo ritulio ritulys, bet ten, kur jis bus. To mums pritrūko.

Lygčių sistema sako, kad ankstyvoje stadijoje reikia imtis ryžtingų veiksmų. Tačiau žinoma, kad Vakarų demokratijos nėra tam labai tinkamos ir mes tą puikiai matome. Matome, kaip viruso plitimas vyksta Azijos šalyse, ir kaip jis plinta Europoje, JAV. Čia yra daug blaškymosi, keičiamos nuomonės. Vytenis Andriukaitis iš pradžių tikino, kad šitas virusas yra vos ne dar vienas gripas, po to jau kažkas nekantrauja vėl atidaryti ekonomiką, tikėdamiesi, kad bus geriau po atidarymo. Šis blaškymasis ir lemia, kad didžioji dalis problemų atsirado Vakarų valstybėse, kur sprendimai vėluoja.

Vasario 28 d. kada virusas jau buvo Europoje, tačiau dar ne taip išplitęs, jūs iškėlėte šekspyrinį klausimą. Paminėjote, kad pasaulis, kovodamas su koronavirusu, privalės atsakyti į klausimą, kurį krizės scenarijų pasirinkti. Scenarijus A – masinis karantinas. Tokiu atveju ekonomika patirtų didelį ekonominį nuosmukį, būtų galbūt išsaugota daugiau gyvybių, nors žmonės pradėtų „gauti galą“ nuo kitų dalykų (bado, kitų ligų). Tačiau taip būtų laimėta laiko sukurti vakcinai arba vaistui. Scenarijus B – žmonės ir toliau eitų į darbus, ekonomika griūtų mažiau, tačiau virusas išplistų greitai, juo persirgtų didžioji dalis populiacijos, o mirtų milijonai žmonių. Kaip žinodamas tuo metu minėjote, kad pasaulis eis A keliu. Kaip manote, ar tai yra vienintelis teisingas kelias?

Kodėl reikia rinktis A kelią, dar 16 a. mums paaiškino Blezas Paskalis. Jis tuo metu aiškino, kodėl verta tikėti Dievu, tačiau ta pati logika persikelia ir į koronaviruso problematiką. Tas principas sako, kad jei yra labai didelė nežinomybė dėl kraštutinių baigmių, verta investuoti į pasisaugojimą.

Kadangi maža tikimybė begalinių kaštų, vis dar yra begaliniai kaštai. Tai reiškia, kad geriau yra aukoti ekonomiką, siekiant išvengti kritinių infrastruktūrų žlugimo, tokių kaip sveikatos apsauga. Tos sistemos yra trapios, nes jos yra labai sėkmingos, o kalbant kitaip – optimizuotos. Jos neturi didelių atsargų, todėl gali atlaikyti tik normalius krūvius. Jei mes perkrausime sistemas nieko nedarydami, kaip Donaldas Trumpas ar Borisas Johnsonas siūlė, tai tos sistemos žlugs, o žmonės pradės mirti, kad ir nuo kojos lūžio. Turime išvengti tokių situacijų, kadangi tai lemtų milžinišką nepasitikėjimą valdžia, o visuomenė po to nelabai galėtų žiūrėti į save, kai nugalabys dešimtis tūkstančių senukų.

Mums verta investuoti į viruso sutramdymą. Nežinia, pavyks ar ne, bet alternatyvus kelias yra blogesnis. Daug kas sako, kad tai kenkia ekonomikai ir siūlo panaikinti karantiną. Tačiau jie pamiršta, kad netgi panaikinus karantiną, ekonomika tikrai negrįš į tuos rožinius laikus, kurie buvo prieš pusę metų. Žmonės neis į kavines, neskraidys po Milanus, net jei ir formaliai tam nebus apribojimų. Todėl turime sukurti planą, kuris padės sumažinti nuostolius.

Turbūt normalu, kad turėsime didesnę krizę nei 2008 m., tačiau iš kitos pusės, galime tikėtis, kad kai virusą suvaldysime, visuomenėje bus didelis optimizmo pliūpsnis, kaip tai buvo po Antrojo pasaulinio karo. Šitas virusas nesitęs amžinai, mums reikia jį iškentėti. Dauguma atsakymų bus pateikti iki Joninių. O po tau jau galėsime pradėti atstatyti savo ekonomiką. O iki to laiko, reikia labai išradingai valdyti situaciją.

Intreviu tęsinį skaitykite ČIA lrt.lt portale.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

vladas.vilimas@gmail.com       2020-04-6 16:35

Bet eksprezidentė Dalia mano priešingai.

zuzu       2020-04-6 16:09

gera proga parodyti kas as esu.Tai debilizmo piaras,ant lavonu.

2 teisingos išeities beiškant       2020-04-6 15:08

Tai, kad Kinijos komunistai skelbia apie pergale pries virusa nereiskia, kad pergale pries virusa ivyko. Virusas Kinijoje siauteja ir auku skaicius (bent UK paskaiciavimais) yra sumazintas 40 kartu. Taip, kad siulau suprasti su kuo turite reikalu. Nebent ir CCCP laikais tikejote ka skaitete Pravdoje.

Karūnuotasis       2020-04-5 23:59

ėda ne tik senus, bet ir jaunus plaučius.

teisingos išeities beiškant       2020-04-5 13:27

citata:” Šis blaškymasis ir lemia, kad didžioji dalis problemų atsirado Vakarų valstybėse, kur sprendimai vėluoja” . Trumpas receptas (nebūtinai pretenduojantis į šimtaprocentinę tiesą) :  taikos ir karo sąlygomis priimamų sprendimų būdai turi skirtis (priežastis - visiems matoma kaina) Taigi,kur jūs matėt ,kad mūšiui vadovautų parlamentas su savo šimtais nuomonių (nebūtinai blogų,tačiau jų visų įvertint tiesiog neduota laiko). Todėl ir viruso sąlygomis būtina griežta sprendimų ir atsakomybės centralizacija.Kaip Kinijoj,kur be ilgų debatų vis tik buvo gautas stulbinantis ,pergalingas rezultats. Kame problema Europoj ,Lietuvoj: taigi nieks nenori atiduot valdžios ir su ja susijusių ......Todėl ir Lietuvoj ir USA turim visai priešingą kinietiškam rezultatui.Neabejoju,kad ir kitose taip vadinamose totalitarinėse ....kovos su virusu rezultatai visuomoje bus kur kas geresni net nežiūtint į turimus resursus. Gi Lietuvoje akivaizdžiai - kol nebuvo sugražinnti visi su valdžia ar “prie valdžios” keliavę “turistai” ,juos lėktuvais,laivais, traukiniais….etc. vežė ir vežė tūkstančiais ,kol ....na,pirštais nerodysim.

to >Žinai       2020-04-5 11:26

Ne, tai ne Paskalis, o Michel Jouveaux ir Jeff Barnel (Joseph Barnoti) “Mourir sur scène”, kurią atlieka Nemirtingoji Dalida. Žodžius pakoregavau ir pritaikiau sau. Taigi, pagarbiai Jūsų žiniai, tschüß!

Algirdai,       2020-04-5 10:44

pačiam labai pagailo Dubnos mafijos ir kagebistų, ane?

Kodel       2020-04-5 10:33

blaskais ,kaip sapelis?

Kis       2020-04-5 10:31

ekonomikoje paskendai,ziurk cia kilstelesi savo proto galias.Butu juokinga,bet man kelia tik pykti ir nepagarba tokiems dundukams,kurie nieko nesugeba gyvenima ir be perstojo visiems bado pirstu.Susikistu karta ta pirsta i silta vieta ir nusiramintu,mat priejo iki ferikt stadijos.Reikia jam aiskinti kas ko reikeia ,ypacx man-dykaduonis.

Algirdas       2020-04-5 10:25

Šitas brudas aktyviai dalyvavo Snoro banko užgrobimo bei sužlugdymo “operacijoje”!

>Žinai, Bevardi, kas nutinka       2020-04-5 9:32

graži citata, gal tai Paskalis?

Ehrmantraut       2020-04-5 9:15

jei dabartinė vartotojiška visuomenė “išfasuos” senjorus, kas įsitikinęs, kad ateityje nekils pagunda “išfasuoti” dar ko nors: rižų, kairiarankių, žvejų ir t.t,o viskas dėl “pasaulio be sienų” gerovės smile

Korona išmokys mylėti       2020-04-4 21:56

senelius?

ah1       2020-04-4 20:41

planas turėtų būt paprastas :  po priverstinio karantino duoti kiekvienam žmogui po 1000 eurų ir ekonomika atsistatys. Kas nesupranta tai priminsiu kad kapitalizme ekonomiką varo vartojimas - žmonės turės pinigų - vartojimas bus, neturės pinigų - vartojimo nebus.

Dalia       2020-04-4 19:43

Kazkada sis zmogus buvo tikrai geras ekonomistas ir snekejo labai teisingai.Kas ji pakeite?Gal jis ir pats nekaip jauciasi,matyt nesuvis sugadintas-todel ir pila daugiadienemis.Bet matyt alkoholis ne i nauda,pradejo nusisneketi,o gal kalta aplinka

Vardas       2020-04-4 18:43

Tarptautinius Bankus, tarptautines teisininku firmas, tarptautines korporacijos reiketu prilyginti Meksikos narkotiku karteliams. Meksika bent zino kas jos konkretus priesas, o Lietuva letai mirsta ir galvojama, kad Meksikoje baisiau nei Lietuvoje.
Lietuva gyvena bendrame Europos Socialistiniu Respubliku Sajungos ir Kinijos Liaudies Respublikos bankiniame, teisiniame, korporaciniame liberastiniame fasizme. Koks eilinis lietuvis gali sau leisti konkuruoti su vergu kinieciu, tik liberastinis vilnietis, klaipedietis europinio socializmo gerbejas.

Žiūrėk        2020-04-4 18:42

koks rūpestingas dėde Kuodis tapo…

Augustė        2020-04-4 18:26

Šlykštus tipas, apsimetėlis ir išverstaskuris.

Tfu....       2020-04-4 18:06

Nerupi jam jokie paprasti žmones , Kuodziui rupi tik jo 7000€ alga, kuris jis uz dyka sėdėjimą Lietuvos banke kas mėnesį gauna.

Pamenu       2020-04-4 17:56

Pamenu, kai Seimo BFK pirmininkas Jakeliunas buvo Lietuvos banko žudikus uzspaudes ir išgąsdinęs , kai pareiškė , kad nagrinės komitete kaip švedu bankai per VILIBOR manipuliacijas Lietuvos žmones apvogė , tai Vasiliauskas (su liemene, bet be sąžinės ir morales) vis drebėjo del savo kėdes, o jo pavaduotojas Kuodis is baimes 2 savaites pijokavo diena is dienos bei visokias nesąmones savo Feisbuke rašinėjimo. Kuodziui jau balti arkliai vaidenosi nuo pergerimo. O mes visi turėjome gražaus juoko!...

Algis       2020-04-4 17:23

Nekenčiu to brudo . Kuodis yra MGBaltic koncerno statytinis, jis “ėda” is garbaniaus Mockaus delno.

Žinai, Bevardi, kas nutinka       2020-04-4 15:23

tiems, kurie kam nors linki mirties, a? Taigi, “quand le rideau un jour tombera
je veux qu’il tombe derrière moi. Moi qui ai ne pas tout choisi dans ma vie donc
je veux choisir ma mort”, ar supratai?

> 2020-04-4 13:57       2020-04-4 15:00

juliau Milaiti, kad tu pirmas pastiptum nuo anūkų nepriežiūros!

Bet užtad        2020-04-4 13:57

išsaugosime nuo rinkėjų Nepriklausomą pinigų spausdinimo mašinką. Kita vertus, senoliai patys kalti, tokius anūkus užsiauginę - lazda visada turi du galus. Alles hat zwei Seiten! Visi turėtumėte tai žinoti- net Dezinformacijos propagandos prapiesoriai.

Senukai ne tik       2020-04-4 13:47

rūpestis,tačiau ir jaunimo auklėjimas,kad ugdytųsi pačias geriausias savybes-rūpestį ,pasiaukojimą,gailestingumą,atjautą,solidarumą.Jau nekalbant,kad tai išmintis.

Visa bėda ,kad       2020-04-4 13:46

liberalizmas optimizavo Sveikatos sistemas ,atskaitos tašku laikydami tik kaštus.O juk gyvybė neįkainojama.

Rekomenduojame

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Profesorius Ehud Qimrom: „Sveikatos ministerija, laikas pripažinti nesėkmę“

Vytautas Sinica. Prognozė Prezidentui

Vidmantas Valiušaitis. K. Pakšto įžvalga: Lietuva yra kraštas, kuriame labai pavojinga gyventi

Almantas Stankūnas. Tai sakote, bankrutuoja Vilniaus Šilumos Tinklai?

Vytautas Sinica. Kvailių ieškojimas

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.