Įžvalgos

Nuo bačkos. Kodėl Lietuvoje kyla kainos? Gitano Nausėdos atsakymas

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 1 d. 6:15

16     

    

Nuo bačkos. Kodėl Lietuvoje kyla kainos? Gitano Nausėdos atsakymas

Jūsų dėmesiui siūlome ekonomisto Gitano Nausėdos pasvarstymus Veidaknygėje.

Pastaruoju metu viešosios diskusijos ašimi tampa kalbos apie ekonomikos perkaitimą. Iš tiesų, kai kuriais bruožais 2017 metų Lietuva panašėja į 2007 m. Lietuvą. Sutikite, tai daug geriau nei antrą kartą „įlipti“ į 2009 metų upę – to turbūt nenorėtų niekas. Šioje diskusijoje mane labiausiai dominanti dalis yra apie kainas ir atlyginimus. Pasiklausius pokalbių gatvėje susidaro įspūdis, kad kainos parduotuvėse ir turguje kyla kaip ant mielių, tuo tarpu darbo užmokestis stovi vietoje. Tiesą sakant, tokia tikrovės percepsija yra jokia naujiena mūsų šalyje.

Čia pat siūlomi gatvės receptai, kaip tinkamai sutvarkyti makroekonominius reikalus Lietuvoje. Pasirodo, tereikia įvesti kainų kontrolę ir taikyti prekybos antkainius, o darbdaviams nustoti būti gobšuoliais ir padoriai mokėti už darbą. Iš karto sakau – netikiu ta recepto dalimi, kurioje kalbama apie kainas. Didėjančios paklausos sąlygomis tu, žmogau, jų nenulaikysi. Uždarykite į liftą šešis žmones–- trys iš jų turi prekių, kiti trys – pinigų. Neišleiskite jų tol, kol nesusitars dėl sandorio. Jeigu pirkėjams duosite didesnę pinigų sumą, iš lifto jie garantuotai išeis prekes nusipirkę brangiau. Visuomenė yra tas pats liftas, tik daug sudėtingesnis. Tam tikru mastu kainas galima reguliuoti per konkurenciją, įleidžiant į liftą daugiau pardavėjų. Tai ir reikėtų daryti visiškai liberalizuojant įėjimą į Lietuvos rinką. Vis dėlto tenka pripažinti, kad rinkos dalyvių skaičių lemia ne tik subjektyvios pastangos, bet ir objektyvūs veiksniai – „lifto“ dydis, pirkėjų perkamoji galia ir pan.

Kuom aš esu įsitikinęs – nereikia dirbtinai stabdyti algų ir kitų pajamų didėjimo! Leiskime jiems formuotis pagal darbo jėgos paklausą ir pasiūlą, o darbdaviai teieško sprendimų patys. Nebeišgalės daugiau mokėti ir taps nebekonkurencingi – bus priversti investuoti į robotus ir į kitas darbą taupančias technologijas.

Problema yra ta, kad Lietuvoje yra vienas didelis ir specifinis darbdavys – valstybė. Įdarbindama daugiau kaip ketvirtadalį visų dirbančiųjų, ji metų metais neperžiūri jų bazinių atlyginimų ir sukelia dvi blogybes – pirma, stabdo darbo užmokesčio didėjimą privačiame sektoriuje, antra, lemia geriausių darbuotojų išėjimą iš viešojo sektoriaus.

Bijote, kad susiformuos kainų-darbo užmokesčio spiralė ir prieisime liepto galą hiperinfliacijos pavidalu? Baikit, nemanau! Gal ir bijočiau, jeigu turėtume nacionalinių pinigų sistemą, kurioje galėtume emituoti pinigus pagal poreikį. Euro zonoje veikia jo Didenybė Arbitražas, kuris neleis, kad atskirose valstybėse kainų lygis skirtųsi keletą kartų. Nebent sugalvotume uždėti 45 proc. PVM tarifą ir dar „auksinius“ mokesčius akcizinėms prekėms. Konvergencija negali būti eismas viena kryptimi – ji turi apimti ne tik kainas, bet ir darbo užmokestį.

P.S. Siūlome pasiklausyti ir G. Nausėdos atsakymą laidoje „Lietuva tiesiogiai“ kartu su Daiva Žeimyte (žiūrėti ČIA).

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

qrmis       2017-09-19 21:35

Kauno kalniečių odontologijos klinikoje dviejų dantų plombavimas su nuskausminimu kainavo 146 eurai, dirbo valandą, pigu?

Prašalaitis Džeikui       2017-09-3 12:44

Mūsų visuomenė nėra kultūringa, todėl mažai tikėtina, kad joje galėtų rastis atsakomybė už panašias veikas ir ją reglamentuojantys teisės aktai.

Beje, nepagavau kuo remiasi jūsų tikėjimas, kad Nausėda turėjo būt išmestas iš barščių.

Šio svoločiaus       2017-09-2 22:22

nei skaitau nei klausau. Jo vieta Lukiškėse.

Romas       2017-09-2 18:59

Agituodamas už Eurą statytinis Nausėda akiplėšiškai melavo, kad kainos nekis. Dabar jau savų įrašinėjamas kandidatu į prezidentus.

Dzeikas       2017-09-2 12:46

Prasalaiciui:
Uz prostitucija kriminaline atsakomybe taikoma tik nelaisvose, totalitarinese valstybese.
Jeigu toks teismas ivyktu, kokiu pagrindu, kokiu istatymu ji teisti? Kad jam pamokejo, o jis melavo? Tada teiskite turgaus prekeivi rekinaciu kokios geros pas ji prekes (Lietuvoje nera tokios tradicijos, taciau bandziusieji, nusiziureje nuo azijieciu sake veikia 100%. Kita karta nustoji rekt, nes uzpludusiu pirkeju nespeji aptarnaut), o jos geriausiu atveju siaip sau.
Tiesa sakant po 2007m NT burbulo tikejau kad Nauseda skes ir iki grabo lentos balansus kokioj saragej suvedines uz 2-3 minimalius atlyginimus. Klydau,kaip ir su “gintarine ledi” (Prunskiene) - meluoja i akis ir puikiausiai gyvuoja - Lietuva!
Viesoji paklausa tokiems ir su tuo kovoti, kaip apsiryjeliui svajoti apie liekna figura.

Prašalaitis       2017-09-1 23:54

Man kyla klausimas ar čia portalo steigėjų raštingumo stoka ar sąmoningas kenkimas, kad jie prisideda prie banko patarėjo Nausėdos melasklaidos? Galima suprasti kodėl jo melus skleidžia didžioji žiniasklaida, bet kodėl tai daro portalas, neva tai ieškantis tiesos, lieka neaišku. Negi negalima suteikti erdvės pasisakyti nepriklausomam ekonomistui kuris aiškiai be užuolankų pasakytų tikrąsias priežastis?

Grįžtant prie patarėjo, mano nuomone, kultūringoje visuomenėje tokie fruktai kaip Nuosėda turėtų stoti prieš teismą, nes 2007 metais dirbdamas banko patarėju ir disponuodamas vidine banko informacija įžūliai melavo apie būsto kainų korekciją į teigiamą pusę. Ne paslaptis, kad tokios įžvalgos turėjo įtakos į paskolų spąstus priviliojant šviežios lietuviškos veršienos.

Dzeikas       2017-09-1 21:59

Nusisneka akademinis prostitutas: valstybinis sektorius tai prieglauda greiciau “geru dedziu griems vaikams”.Moka ten neperdaug bet pamatavus darbo valandos kaina tai valstybinio sektoriaus vidutines kvalifikacijos darbuotuojo gerokai didesne.Jis turi valandas “nuo - iki” ir drasiai gali po tu valandu daryti savo reikalus. Privataus sektoriaus - vienas kitas aukstai kvalifikuotas darbuotuojas, kuri pakeisti verslininkui didielis galvos skausmas.
Darbas valstybiniam sektoriuje greiciausiokia tokia seryklele arba vaikams -palaidunams(tie tik i darba ateina ir jiems uz tai ir mokama), arba atsarginiai begiai, uznugaris juodai dienai. Atsedi zmogelius ir eina i privatu sektoriu dasidurt.
Siaip kova su kainomis jokiu nauju receptu neturi - konkurencija.Jei padetis kritiska - isileiskite lenku parduotuves Lietuvon.Tegul jei nori zlotais prekiauja. Nereikes zmonems benzina deginti vazinejant pas lenkus.Ir maximas paaukles.

Klausimėlis.       2017-09-1 21:57

  Norėčiau, kad kainų kėlimo klausimais nustotų kalbėti Nausėda ar Mačiulis, o pasisakytų atsakingi valstybės ekonomistai. Menu, kai visus žmones, besiaiškinančius dėl kainų kilimo, pastarasis išvadino neprotingais. Buvo labai negražu.

Marginalas       2017-09-1 12:26

“Problema yra ta”, kad bolševikinį socializmą pakeitė oligarchinis. Tačiau daugelis klysta, neva tai būtent Lietuvos problema. Toks požiūris - “laisvųjų Vakarų” disidentinio idealizavimo liekana. “Laisvieji” seniai nebe laisvi. Privatumo naikinimas ir yra laisvės naikinimas, o “laisvuosiuose” jis toks pat totalinis, gaminant kiekvienam asmens judesiui privalomas direktyvas. Pats pamatas - atimti asmeniui finansinę laisvę per privalomus bankus. Pagrindas greit bus pamirštas - 2006 metų EP rekomendacija dėl “laikino” laisvės apribojimo ryšium su “islamo terorizmu”. Kas sumanė tą terorizmą, tas ir apriboja.

rename       2017-09-1 12:15

pavardės kilmė.
kalbininkai žemaičių tarmes skirsto į taip vadinamus “duonininkus” ir “dounininkus”.
išvertus “nausėdą” gaunasi “nuosėda”, t.y. padugnė.
atitiko kirvis kotą:)

AAA       2017-09-1 12:02

Čia neminima, kad Europos centrinis bankas vis išmeta į apyvartą didelius kiekius niekuo nepadengtų eurų. Nieko nesakoma ir apie tai, kad turėtumėm kuo daugiau pirkti savų Lietuvoje pagamintų prekių, didinti vietinę gamybą. Primityvusis globalizmas žudo silpnesniąsias valstybes.

$+$       2017-09-1 11:13

Argi bankininkas pasakys tiesą?! Ekonominės-finansinės krizės yra dirbtinai sukeliamas reiškinys. Ir daro tai bankai su investicinėmis kompanijomis, tarpininkaujant reitingavimo kontoroms, kuriuos patvirtinta fiktyvius investicinių kompanijų reitingus.

Taip pritraukianti dideli pinigų kiekiai, dažniausiai į nekilnojamojo turto plėtrą, išpučiant kainas. Nekilnojamojo turto vystymo kontoros su savo kainomis yra tas monstras, paskui kurį velkasi visi kiti, ypač, paslaugų sektoriaus.

Visų valstybių vyriausybės tai puikiai žino, bet visos yra prasiskolinusios, todėl tyli. “Ekspertai” krauna makaronus. Netrukdomi.

Britka       2017-09-1 10:41

Liftas jau trečią savaitę tuščias, pažabokite kainų kė likus super apmokestinimu…

Labai brangios vaikams       2017-09-1 10:07

mokyklinės aprangos.Vien švarkelis litais būtų apie 150 Litų.

o popadinis nausėdukas..       2017-09-1 9:41

vienas iš KGB kandidatų į prezidentus.
——
šiaip ar taip komunistų-kgbistų klano sureikšmintas

Jules       2017-09-1 8:33

Kyla todėl, kad elitui, pakabintam neosovietiniam elitui, duotas nurodymas iš aukščiau lenkti Lietuvos prastuomenę Rusijos pusėn, jeigu kas - pasirengti naujai okupacijai. Didina tam, kad ubagų vardu vėl Bankas Trockis galėtų paimti valdžią kaip 1917 metais Petrapilyje.


Rekomenduojame

Europos Parlamentas griežtina poziciją dėl Lenkijos

Pirmoji pasaulyje „gyvybės vizas“ žydams išdavė Lietuva, bet pasaulis to nežino

Pirmą kartą Danijos teismas už teroristinius nusikaltimus atėmė pilietybę

Kviečiame paremti Andriaus Švarplio peticiją – apginkime ir krikščioniškų pažiūrų Seimo nario žodžio laisvę

Karolis Kaupinis. Viešas laiškas tiems, kuriems rūpi

1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikus siūloma palaidoti Rasų arba Bernardinų kapinėse

Vytautas Radžvilas. Prigimties pabaiga

Dr. Ignas Kalpokas. Kodėl socialiniai tinklai tapo politikos technologijų dalimi?

Povilas Urbšys. Esu seksistas ir mužikas

Žilvinas Nečiūnas. Kas „gelbėja“ Gedimino kalną

Andrius Navickas. Sutrikusio žmogaus žalojimas nėra rūpestis jo teisėmis ir laisve

Apie Dainiaus Kepenio „lengvatikystę“, arba Kokia argumento „atsimena iš pasakojimų“ vertė?

Savo parašu paremkime Aldonos Jankevičienės peticiją: apginkime tuos, kurie žuvo vardan Tėvynės, pareikalaukime teisingumo

Rita Miliūnaitė. Ar požiūris į kalbą reiškia požiūrį į valstybę?

Mihailas Neamţu. Sorosas ar Tocquevilleʾis?

Kas pagimdė medikų bruzdėjimus?

Giulio Meotti. Naujoji oficiali Europos istorija: krikščionybė trinama, islamas propaguojamas

Eugenija Vaitkevičiūtė. Propagandos žodynas: Kaip bendrauti su kontroversiškais žurnalistais. Patarimai priešiškiems propagandistams ir agitatoriams

Kokį užnugarį turi Lietuvos juodintojai?

Vydas Astas. Didvyrių aikštėje nesivoliojama

Irena Vasinauskaitė. Atsitiktinumas ar sąmoningas tiesos slėpimas?

Vytautas Radžvilas. Valdo nematoma baimės ranka

Vytautas Sinica. Siūlomos Civilinio kodekso pataisos sieks uždrausti Lietuvoje lyties keitimą

Irena Vasinauskaitė. Šiaulių Nevyriausybinių organizacijų konfederacija tęsia darbus

Nuo bačkos. Linas Kukuraitis: „Atverkime duris, statykime tiltus, nebijokime, priimkime vieni kitus ir visi kartu judėkime bendrystės link“

Rasa Čepaitienė. „Tvirtai į savą kultūrą įaugęs žmogus nesileis taip lengvai nupučiamas globalizacijos vėjų“

Geroji Naujiena: „Budėkite, nes nežinote nei dienos, nei valandos“

Liudvikas Jakimavičius. Apie laiko dramaturgiją

LLKS vadovas apie prokurorų sprendimą dėl Rūtos Vanagaitės: „Tai – nesuvokiama“

Vytautas Sinica: Kas atsitikę su tais žmonėmis?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.