Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Liustracija ir desovietizacija

Kodėl?..

Tiesos.lt redakcija   2018 m. sausio 6 d. 18:47

19     

    

Kodėl?..

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) paskelbė dar keletą buvusių KGB agentų pavardžių. Trijų Karalių dieną BNS išplatino pranešimą, kad tarp paviešintųjų yra ir du kultūros pasaulio vardai, nežinomi gal tik jauniausiajai kartai. 

Žinią, kad aktorius Donatas Banionis ir dirigentas Saulius Sondeckis sovietų okupacijos metais buvo užverbuoti dirbti KGB agentais, „didžioji“ žiniasklaida paskelbė kaip sensaciją. Skaitytojai reagavo kritiškiau – dažniausiai skambėjo klausimas „Kodėl?“: kodėl jie? kodėl būtent dabar? kodėl ne tie ir tie? kodėl neskelbiami ir tą žinią patvirtinantys dokumentai?..

Neilgai trukus į svarstymus įsitraukė ir socialiniai tinklai – supažindiname su keliais veidaknygėje pasirodžiusiais komentarais.

Nijolė Oželytė. Kam sensacija, o daugiau žinantiems – dūmų uždanga

Aišku, geriau vėliau negu niekad, bet apie mirusius kalbėti lengva, o kodėl gi tylima apie gyvuosius ir aukštose pareigose sėdinčius ar sėdėjusius? Ar tikrai visus gina Liustracijos įstatymas, kuris sako, kad prisipažinusiųjų pavardės užslaptinamos?

Bet ar leistina užimti aukštas pareigas valstybės aparate tiems, kurie buvo agentais ir prisipažino? O gal jie jas užima dėl to, kad neprisipažino? Tada KAS neleidžia taip pat „drąsiai“ išviešinti ir jų, visiškai gyvų ir tebeveikiančių, pavardes? KAS? Mūsų Saugumas ar rusiškas?

Dar užvakar skelbdama postą prie straipsnio apie veikėjus, veikusius ir tebeveikiancius prieš NATO, buvau priversta paminėti tik agento Saliuto slapyvardį, nes juk nesvarbu, kad pats matei dokumentus, įrodymų negali parodyti, o jie gi visada apsimeta didžiausiais patriotais.

Nebuvo viskas taip paprasta – viduje žinojome daugmaž viską apie visus, žmonės mus kaltino nedraugiškumu, o mes nieko negalėjome paaiškinti, nes popierių mums niekas nedavė, kad paskelbtume.

Prisiminkite ir tai, kad Valstybės Saugumo komiteto vadovu ir Užsienio reikalų ministru buvo pasodinti KGB rezervistai. Kaip tam Profesoriui užteko išminties ir kantrybės nestoti į atviro karo su KGB agentūra poziciją, kai atsakomybė už Šatrijos veiksmais išprovokuotą kruviną Sausio 13-ąją lietuviški judai bandė užmesti ant jo galvos….

Per stebuklą išsisukome, nes spąstus spendė ir tebespendžia ne tik svetimi…

–  –  –

Arvydas Anušauskas. Kiekvieną reikia vertinti individualiai

Matau, kad reikia ir man parašyti šia tema. Pirmiausia, straipsnis kaip reta su teisingu pavadinimu. Būtent – sąrašas. Tad klausiantiems apie D.Banionio santykius su KGB atsakysiu – turinys nėra žinomas.

Tačiau kyla klausimų, kodėl jis tariamai užverbuotas 1970 metais, jau po filmo „Ne sezono metas“, kurio filmavimo metu konsultantais buvo aukšto rango KGB pareigūnai? Ar tikrai buvo tokia verbavimo būtinybė? Tai kodėl labai greitai buvo išbrauktas, nors kiti buvo KGB agentų sąrašuose iki gyvenimo pabaigos? Kodėl žymių LT žmonių pavardės į sąrašą įrašytos paskutinės ir tai padaryta ranka, nors visas sąrašas spausdintas? Taigi atsakymų į šiuos klausimus nėra.

Šiame sąraše (galite pasižiūrėti jau paviešintus) yra ir tikrų KGB agentų, ir tokių, kurie tik pasirašė bendradarbiavimo raštelius ir dingo iš KGB akiračio. Todėl šio istorinio dokumento pagrindu skelbiamus asmenis reikia vertinti individualiai, kiekvienas iš jų turėjo savo istoriją ir nebūtinai toje istorijoje KGB suvaidino lemiamą vaidmenį.

Kam reikėjo tokio sąrašo KGB? Tai buvo metas, kai masiškai naikintos KGB agentų bylos ir KGB sudarinėjo jų sąrašą daugiau savo sėkmingai (ir nesėkmingai) istorijai (matyt, jaunųjų kagėbistų mokymo tikslais) pagrįsti. Juk savo ateities KGB taip ir nenumatė.

–  –  –

Tomas Baranauskas. „Man įdomiau ne tai, kas skelbiama, o tai, kas slepiama“

Taigi, skelbiami kažkokie atsitiktinai po ranka pakliuvę KGB agentai, o gal net ne agentai…

Man įdomiau ne tai, kas skelbiama, o tai, kas slepiama. O slepiama ne taip jau ir mažai: net 1500 KGB agentų, „prisipažinusių“ 2000 m. ir gavusių Lietuvos valstybės įsipareigojimą slėpti jų „mažytę“ paslaptį 75 metus.

Čia kyla keletas klausimų:
1) kokia nauda Lietuvos valstybei iš tokio „prisipažinimo“, kad už tai, kaip už gerą daiktą, reikia šitaip įsipareigoti? Kaip gali būti panaudota valstybės naudai tokia informacija, jeigu jos ne tik kad negalima naudoti, bet ir reikia akylai slėpti nuo visuomenės?

2) Kuo toks „prisipažinimas“ iš esmės skiriasi nuo paraiškos gauti valstybės apsaugą savo ne itin švarios biografijos slėpiniams?

3) Kas ta apie prisipažinimą žinanti valstybė, ir ką ji su tais prisipažinimais veikia?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kitas klausimas       2018-01-8 12:32

kaip pavadinti antipedofilus, Deimantės ir N.Venckienės gynėjus?
nieko blogo nematau juos vadinti violetiniais kedofilais: kaip juos kgbistai vadino.
bet gal koks kitas terminas yra, nes kai kurie žmonės mano (labai logiška) kad terminą “violetiniai kedofilai” vartoja tik kgbistai .

>kažkaip nepamenu Sondeckio Garliavoje       2018-01-8 10:45

Pateikčiau mielai.
Bet su Tamstos nusistatymo niekšeliais nebendrauju iš principo.

kažkaip nepamenu Sondeckio Garliavoje       2018-01-8 10:31

kaip, kada, kokia forma Sondeckis buvo violetinis kedofilas?
kažkaip nepamenu - gal galite kokią nuorodą pateikti?

Maestro Saulius Sondeckis,       2018-01-8 8:48

įsiplieskus Garliavos tragedijai, viešai drąsiai ir principingai stojo į aukos (brutaliai prievartautos mergaitės) pusę.
Žmogus, turintis realų kompromatą, taip nebūtų pasielgęs.
Su didžiausia pagarba lenkiu galvą maestro Sondeckio atminimui.Lietuva turėtų didžiuotis, turėtų džiaugtis dėl tokių žmonių, o ne pjudyti juos kaip vilkus. Viskas išvirkščia…

> čiombei       2018-01-7 13:54

tai tiesiog geniali frazė

albina       2018-01-7 13:24

Trys komentarai,ir viskas taip vaizdinga.Nijolytė pati buvo net LKP CK narė,todėl jai Šatrija KGBistė,Saliutą ji žinojo seniai,bet konservatorius ji gins kaip Marytė Melnikaitė.Kas galėtų paneigti,kad išlindimas viešumon nepuoselėja vilčių patekti į TS sąrąšą?Anušauskas atsargesnis,gal gėdos jausmas ne visai prarastas,gal nesijaučia saugus?Ir trečias komentaras su klausimais,kurie kyla kiekvienam blaiviam piliečiui?Mano klausimas p.Birutei:kodėl net pensininkei moteriškei norisi taip idiotiškai baigti savo veiklą?

mirusiems reikia ramybės       2018-01-7 10:28

Reikia tik nusilenkti dideliems šių apšmeižtų žmonių talentams. S. Sondeckis, jo išugdyta ne viena didžiulė garsių muzikų karta, jo neužmirštami koncertai… D. Banionis ir jo įsimintini vaidmenys Panevėžio teatre bei kino filmuose už Lietuvos ribų. Tai mūsų tautos pasididžiavimas. Ar jie kuo prasikalto Lietuvai? Nemanau. Gerbiau ir gerbsiu šiuos iškilius žmones.
Kodėl šiandien Lietuvoje vyksta skandalas po skandalo - ne man spręsti. Karts nuo karto numeta mums po kaulą - graužkit, jūs niekingieji. Praūžė skandalas dėl A. Ramanausko - Vanago - šekit naują. Kas visų šių scenarijų DIRIGENTAS? Vyties paminklo skandalas, K. Škirpa - neištyrus, bet kažkam pageidaujant peršama nuomonė - žydšaudys. Ir taip toliau ir panašiai. Valstybė griaunama iš vidaus, tik neaišku ar savomis ar svetimomis rankomis? Tokia tai Lietuvos panorama, pasitinkant 100 metų jubiliejų.

pikc;ui       2018-01-7 10:13

yra skirtingi lygiai blogybių.
spaliukai, pionieriai, komjaunuoliai - beveik 100 proc. bjauru, bet dar atleistina.
komunistai - tai sąmoningai dėl geresnio gyvenimo pasirinkę tarnystę okupantams.
nemėgo jų tauta, bet dar galima pateisinti -
o kgb stukačiai - tai jau tikrai nusikaltėliai.
jų buvo tiek, kiek komunistų - apie 200.ooo
(o kgbistėlis anušauskas rašo, kad buvo apie 6.000)
beje, į stukačius kgb verbavo rinktinius pizdukėlius - normalių žmonių - ne.
taip kad kgbistėliai - stukačiai tikrai verti pasmerkimo ir neprileidimo prie valstybės valdymo. bet kad visai teisėsauga: teisėjūkščiai, prokurorčikai, komisarčikai, aukštus postus užimantys valdininkai - visi jie buvo kgb stukačiai.
todėl ir nėra žmogiškumo Lietuvoje - nes pizdukėliai valdo.

Kai paskaitai kartais,       2018-01-7 7:49

Kad Anušauskas istorikas net juokas ima. Jis Landsbergiom švelniai tariant, padlaižys.

Pikc       2018-01-7 3:36

Mano galva, yra agentai - ir yra “agentai”. Smarkiai abejoju, ar bent vienam nors kiek žymesniam (ar apskritai bet kuriam) sovietų okupacijos laikais gyvenusiam žmogeliui būtų pavykę išvažiuoti į “kapitalistinį” užsienį nepasirašius vienokio ar kitokio “popieriuko”. Leisiu sau priminti, kad absoliuti dauguma dabartinių vidutinio amžiaus žmonių yra buvę spaliukais, pionieriais ir (ar) komjaunuoliais. Ar tai ką nors reiškia? Jie visi dabar kolaborantai - ar kaip? smile Galbūt reikėtų konkrečių žmonių veiklą vertinti pagal padarytą ar nepadarytą žalą, o ne pagal parašą ant popieriaus (jei toks apskritai buvo)? Bulvarinė dezinformacinė purvasklaida paskelbė: Banionis su Sondeckiu buvo agentai, užverbuoti tam tikrai tikslais (jei KGB rašo - reiškia, teisybė - negi meluos?). Na, ir kokie jų agentūrinio darbo rezultatai? Ką D. Banionis padarė ir taip jau pakankamai raudonai “Santarai-Šviesai”? Ar parviliojo S. Sondeckis savo tėvą į sovietų sajūzą suėmimui (pagal prieinamą info, J. Sondeckis mirė (buvo nužudytas?) praėjus 30 metų po (įtariamo) sovietų suorganizuoto jo susitikimo su S. Sondeckiu)?

taip buvo, taip yra       2018-01-7 2:14

vidutinybės - su KGB stogu - tampa įžymybėmis.
tikrai talentingi prasigeria, pasikaria, emigruoja - nes prasimušti nėra jokių šansų, jei tavo dėdė ne KGB karininkas.
——
bjauriausia, kad iki šiol viską valdo kgbišnykai - net savus išduodami.
——
tiesa, yra ir kita medalio pusė: velniui sielą pardavęs - šiame gyvenime būsi įžymus ir turtingas, bet smaloje neišvengiamai reiks virti - kaip tiems nabagėliams sondeckiams, banioniams…

Aišku       2018-01-7 1:45

Burauskaitė persišovė sau kojas ir sukėlė grėsmę visam Genocido centrui. Kas galėjo pagalvoti, kad šią moterėlę savi pakiš?

saliut.       2018-01-7 1:40

ir dabar nematomo fronto kariai užsimetę menininkų režisierių skraistes dirba didžiąjai tėvynei.šlovė jiems !

J. M.       2018-01-7 1:02

Gėda, didžiausia gėda Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojams ir ypač šio centro vadovei T. B. Burauskaitei. Juk apie mirusius kalbama arba gerai, arba nieko. Viešpatie, koks baisus šių dykaduonių nužmogėjimas. Laikas išvaikyti šią biudžetinę 145 darbuotojų įstaigą. Kam ji tarnauja? Tik nesantaikos tarp žmonių kurstymui. Kodėl š pensininkė dar tebedirba? Todėl, kad ji pridengia būtent tuos, kurie atnešė realią žalą Lietuvos žmonėms. Liustracijos tema labai aktuali ir labai mažai nušviesta. Reikėtų apie tai parašyti didžiulį traktatą ir sudėlioti taškus ant i. Pradžiai siūlau pasiskaityti buvusio VSD pareigūno Kastyčio Braziulio mintis apie slaptuosius KGB agentus, kurių 1990 metais Lietuvoje buvo apie 25 tūkstančius. O kiek buvo buvusių LTSR partinių tarybinių darbuotojų, kurie atvirai bendradarbiavo su KGB? Laabai daug, tačiau jie tapo Nepriklausomos Lietuvos didžiaisiais veikėjais pradedant
A. Brazausku ir kitais komunistų ir komjaunuolių partijos vadais, vėliau tapusiais valstybės elitiniais vadovais. O visokie “dėdulės”, “juozai” ir t.t.,
kurie pasislėpė V. Landsbergio kariaunoje? O kur atsakymai į Z. Vaišvilos paskutinėje spaudos konferencijoje keltus klausimus, kuriuose sovietiniam profesoriui pareikšti įtarimai pridarius tiek žalos Lietuvai? Aišku, kad ši minėta sena ponia Birutė niekuomet neišdrįs paviešinti informacijos apie konservatorius ir jų vadą. Ši nelaimėlė tik nukreipė visuomenės dėmesį į talentingus garsius mūsų tautiečius, kuriais mes pagrįstai didžiavomės. Jei tokios nedoros ponios, kaip šio centro vadovė, dirbs savo juodą darbą ir toliau, tai visa mūsų praeitis bus taip apjuodinta, kad ... pilietinio karo galimybė gali būti reali, o emigracija dar labiau išaugs. Po šios informacijos reikėtų pareikalauti, kad ši pensininkė būtų atleista iš darbo. Reikia pareikalauti, kad būtų išslaptinti visi buvę KGB darbuotojai - nesvarbu ar jie prisipažino VSD ar ne.

Dzeikas       2018-01-7 0:32

Daivai:
Butent! Bendradarbiavimas su okupantu garbes nedaro, taciau kokia tai reiksme turi jeigu asmuo tolimas nuo politikos, juo labiau tolimas ir nuo sio pasaulio?
Ir vel, jeigu viesinami kolaborantai tai kokiu principu? Kodel ne visi?
Ko siekiama dozuotais viesinimais?

čiombė.       2018-01-6 23:59

oglasite ves spisok požaluista.

Kodėl ?       2018-01-6 23:43

Pirma, kodėl Trijų Karalių dieną ?
Antra, kodėl tik tuodu ?
Trečia,kodėl valdžiukė saviems tikslams pridengti naudoja struktūrą, sukaupusią tiek skausmo - genocido centrą ?
Ketvirta, kodėl manipuliuojama direktorės senjorės nuolankumu ?

Daug tų KODĖL.
TODĖL, kam dozuojami visokie paskelbimai. Gal galima URMU ?

Daiva       2018-01-6 23:26

Bent jau pretenduojantys į aukštas pareigas turėtų būti sutikrinami su tuo sąrašu. O jei pretenduoja, tai tokius viešinti nelaukiant 75 metų.

Dzeikas       2018-01-6 23:19

Neturiu ka prideti prie tiesos.lt publikuotu komentaru.
Valdziuke numete kaula tautai - tekit.Pagrauzkit, papletkavokit,kad nebut taip nuobodu.
Sakykim istiesu velionis Banionis isipareigojo KGB agenturiniam darbui.Kokia tai reiksme turi DABARTIES politinems realijoms?Ir net nuo 1991m iki jo mirties 2010m? Jis dirbo kino pasaulyj, filmavosi kazkokiuose rusu serialuose ir su politika turejo toki pat santyki,kaip koznas musu su kita Menulio puse.
Is kur tie paslemekai nutare paviesinti tolimu nuo politikos zmoniu rysius su okupantu represinemis strukturomis.Kas juos i valdzia atvede, kas jiems patikejo tokias pareigas?


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.