Istorija

Knygų mugės naujienos: Susipažinkite – Visvaldis Lācis ir jo kariškas kelias „Latvių legionas“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 23 d. 19:38

11     

    

Knygų mugės naujienos: Susipažinkite – Visvaldis Lācis ir jo kariškas kelias „Latvių legionas“

Kviečiame pasižiūrėti dar vieną reportažą iš Vilniaus knygų mugės. Visvaldis Lācis (g. 1924), buvęs Latvijos legiono karys ir istorikas, publicistas ir Saeimos narys, savo knygoje „Latvių legionas: mano kariškas kelias“ („Briedžio“ leidykla) pasakoja apie Lietuvoje palyginti mažai žinomą latvių patirtį karo metu – vokiečių okupacijos laikotarpiu suburtą Latvių SS legioną ir griežtai paneigia šmeižikiškus mitus, kad legionieriai buvo SS organizacijos nariai, vykdę karo nusikaltimus.

Kovo mėnesį 95-erių metų jubiliejų švęsiantis V. Lācis – unikali asmenybė. 16 knygų autorius, 2014 m. tapęs Latvijos mokslų akademijos nariu, savo tekstais toliau kovoja už savo bendražygių garbę gindamas juos nuo nepelnytų užgauliojimų ir kaltinimų. Beje, V. Lācis aktyviai sportuoja – dalyvauja bėgimo maratonuose.

Taigi kaip V. Lācis įstojo į Legioną? Ir apskritai kodėl latviai, kitaip nei lietuviai, stojo tarnauti į Waffen SS? Kokios buvo tikrosios daugelio legionierių viltys ir jų požiūris į vokiečius? Kodėl latvių legionierių negalima vadinti esesininkais ir nacių kolaborantais, nors būtent taip nuolat tvirtina Kremliaus propaganda? Kaip ši knyga buvo sutikta Latvijoje ir kitose šalyse? ir pan. 

Autorių kalbino Vidmantas Valiušaitis, pokalbį transliavo Juozas Valiušaitis.


Knygos ištrauką rasite ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Laurynas       2019-02-25 19:45

Vaizdo įraše nėra kelių paskutinių minučių, kai Visvaldis Lacis iš atminties sugiedojo pirmą posmelį Lietuvos himno ir pirmą posmelį Estijos himno.

Prisimindamas savo pradinių klasių mokytoją, kuris vasario 16 d. ir vasario 24d. (Estijos nepriklausomybės diena) 1-4 klasių mokinius surinkdavo į renginį, pasakydavo jiems trumpą kalbą apie artimiausius broliškus kaimynus Lietuvius (Estus) ir užbaigdavo šią “ceremoniją” visi sugiedodami Lietuvos (Estijos) himną!

Pagarba!

Dzeikas       2019-02-25 14:18

Dzeikajui:
Jus ka nors be “atgimimo” ir “siaures atenu” skaitete? Na memuarus Dzerzinskio bendrazygiu , o YPAC priesininku?
Ne? Tada apie ka galime kalbetis? Tualetinio popieriaus stokos siais laikais nera, tad nezinau kur galetumete panaudoti “Saures Atenu” archyva.

Džeikai,       2019-02-25 10:03

sakote, kad būsi numestas kaip Stalinas, atlikęs gerą sąjunginį Didžiojo Trejeto darbą?

Dzeikas       2019-02-25 7:47

PS. Tas beje liecia ne tik Lietuva. Taisykle universali. Geras vyras Feliksas Dzerzinskis - isties aukstos morales ir garbingas zmogus - sukures ir atreguliaves puiku represini instrumenta bolshevikams baige liudnai. Cia desnis toks.Todel alfa ir omega, NETARNAUKITE NEGARBINGIEMS ZMONEMS, kad ir po kokiu padazu tai butu maskuojama ar pateikiama. Nes tapsite arba kaip jie, arba busite numestas kai savo padarysite.

Dzeikas       2019-02-25 7:43

Geri vyrai tarnaujantys blogiem politikams savo karjera baigia arba ubagyne, arba tarnaudami svetimsaliams. Ir beje ju , svetimsaliu isgarsinami.Tas liecia tiek vokiecius, tiek rusus kuriems tarnavo lietuviai(Lakunas Stankevicius, KGB pulkininkas Osvaldas Paskevicius, majoras Jonas Simkus) Lietuvai tokiu nereikejo nei tada(“didvyris” Smetona kanalizaves NKVD Saugumo vadovus Skuca ir Povilaiti) , iki 1940m , nei dabar.
Subinlaiziu reikia, ir kad nesvares makles moketu sukti.

Ačiū $+$, mano giminaitis ir s.m.       2019-02-25 1:21

už unikalius pasidalijimus, liudijimus, jums žinomus faktus.

s.m.       2019-02-25 1:11

doleris tiesiog priminė malonų dalyką iš ne tokios tolimos, kaip 1945-iejim praeities. Okupanto kariuomenėje tarnavau strojbate, dirbome karinėje gamykloje.
Vieną vėlų vakarą, atpylę pamainą ir viršvalandžius, -iolikos žmonių būrelis, kuriame (tik sutapimas) be dviejų ruskelių visi buvome lietuviai, praėję kontrolės punktą (KPP) tokiu nelabai darniu žingsniu iš nuovargio vilkdami kojas slinkome link kareivinių. Per langą tą pamatęs budintis praporas, matyt iš neturėjimo ką veikt, iššokęs laukan skomandino - polčasa stojevoj podgotovki, s pesnej, - ir nunėrė atgal į kazermę. Saviškis seržantas, sukomandinęs dainuot žygiuojant, ne tik nė trupučio nesusierzino “tarybiniams” kariams devintą vakaro garsiai užtraukus “Ant kalno mūrai…” (beje, labai dera žygiavimui), bet ir pats dainavo su visais. Pakako lygiai pusės minutės, kad keikdamas labusais, fašistais ir visais kitais velniais, praporas mus mikliai suvarė į vidų. Įdomiausia tai, kad niekas niekaip nebuvo nubaustas, o ukrainietis zampolitas, kuriam budintis praporas kitądien aišku paskundė mus, šypsodamasis aptiko spragą sovietiniame karo statute, - nieko nepasakyta apie tai “na kakom” galima ar negalima dainuoti žygiuojant.

mano giminaitis kariavo Rytų fronte       2019-02-24 16:32

Lietuvių policijos batalionas, bet pastoviai fronte. Jei ir su sovietiniais “partizanais” tekdavo kovoti, tai tik pakeliui į frontą. Vienu metu 1944m. kažkur prie Pskovo būtent lietuviai sustabdė pavojingą bolševikų prasiveržimą, kai vokiečiai jau pakriko ir ėmė bėgti. Jokių apdovanojimų už tai negavo, bet fronto ruožo vadas per radijo kreipimąsį į jam pavaldžius dalinius išreiškė pagarbą ir padėką lietuviams už narsą ir pasiaukojimą kovoje. Batalionas buvo lietuviškas, bet vadovavo jam vokiečių karininkas. Kiek pasakojo, tai ir tas karininkas nebuvo didelis Hitlerio gerbėjas. Ir, aišku, už jokią Vokietiją, ar juo labiau Hitlerį, tas batalionas nekariavo. Jie kariavo už Lietuvą. Kad kiek imanoma ilgiau sulaikyti bolševikinį marą toliau nuo Lietuvos.

Dzeikas       2019-02-24 14:15

Ka tas latviu legionas - tik vienas is daugelio. Lietuviu buta net Vietname tarp Prancuzijos legionieriu, manau ir dalyvavusiu Dien Bien Fou kautynese. Skaiciau 1954m “Paris Match” apybraizoje:  https://souvenezvous44.com/wp-content/uploads/IMG_7900.jpg

$+$       2019-02-24 12:10

Mes daug ko nežinome apie tuos laikus. Ar daug kas žino, kad karo pabaigoje į Kuržemės katilą, kur kovėsi latvių wafenai, Stalinas metė lietuvių diviziją arba Briansko diviziją, nes dislokuota buvo Brianske. Tikrų lietuvių, ne 16-ąją.  Apie Briansko diviziją niekas nekalba, nes beveik visi žuvo. Gyvi liko tik tie, kurie pateko į paskutinį siuntimą, t. y. seniai ir ligoti, tiesiog, vokiečiai (latviai) pasidavė.

Net Paleckis pirmasis nemėgo apie tai kalbėti ir prisiminti liepsningų kalbų, režtų 1945 m. sausio viduryje broliams lietuviams Pamaskvėje.

O dėl dainavimo, tai ir Briansko divizija dainuodavo lietuviškas dainas, kai vakarais išvarydavo marširuoti gatvėmis. Rusiškai mažai kas mokėjo, beveik visi buvo kaimiečiai. Vietniai manė, kad tai Pauliaus armijos belaisviai, perrengti raudonarmiečių uniformomis, nes šalia lietuvių divizijos buvo įkurta Pauliaus armijos belaisvių stovykla. Tarp kitko, ir joje buvo kažkoks junginys iš lietuvių.

Tokios knygos, kaip Visvaldžio Lācio       2019-02-23 22:33

„Latvių legionas: mano kariškas kelias“, padės ir mums dar aiškiau atskleisti,
kas Lietuvoje yra V-oji ir VI-oji kolonos, kurios palaikomos, formuojamos
ne tik Kremliuje, bet ir Briuselio liberalmarksistų (įvardijimai - sąlyginiai).
Viešpats, matyt, apdovanojo mūsų brolį latvį ilgaamžiškumu,
kad žodžiu apgintų kovos už Tėvynės laisvę draugus. Tai neįkainuojama.

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.