Žiniasklaida

Klausimas ES institucijoms: ar LRT vadovės teiginiai, nukreipti prieš Lietuvą, nėra hibridinio karo dalis?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 11 d. 8:38

17     

    

Klausimas ES institucijoms: ar LRT vadovės teiginiai, nukreipti prieš Lietuvą, nėra hibridinio karo dalis?

Kai sausio 24 d. Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Kultūros, mokslo, švietimo ir žiniasklaidos komiteto posėdyje LRT vadovė Monika-Garbačiauskaitė Budrienė prakalbo apie Lietuvoje tariamai vykstančius politinius mėginimus suvaržyti žiniasklaidos laisvę ir bloginti šiuo metu gerai veikiantį LRT valdymą, neapsikentusios dėl šio akivaizdaus melo, pilietinės organizacijos vasario 11 d.  kreipėsi į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją (ETPA) bei Asamblėjos Kultūros, mokslo, švietimo ir žiniasklaidos komitetą dėl Lietuvos nacionalinio transliuotojo veiklos neatitikties demokratinės valstybės principams.

Jos atkreipė ETPA dėmesį, kad M. Garbačiauskaitė-Budrienė nėra įgaliota atstovauti Lietuvos visuomenei ir minėtame posėdyje galėjo atstovauti tik LRT kaip jos vadovė. Todėl jos nuomonė dėl LRT veiklos ir valdymo suvaržymų negali būti objektyvi.

Be to LRT vadovė  neinformavo ETPA Kultūros, mokslo, švietimo ir žiniasklaidos komiteto apie Lietuvos visuomenėje vyraujantį nepasitenkinimą ir nepasitikėjimą šiandien vykdoma LRT veikla. LRT nesilaiko nacionalinio transliuotojo įstatymo, kuris reguliuoja LRT veiklą, nevykdo savo misijos ir LRT tarybos patvirtintų Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos veiklos gairių. LRT laidoms stinga objektyvumo, laidų rengėjų ir vedėjų elgesys dažnai būna neobjektyvus ir šališkas, jiems neretai stinga elementarios savitvardos ir kalbos kultūros. Ypač dažnai rengiamose televizijos ir radijo laidose pažeidinėjama asmens nekaltumo prezumpcija, demonstruojamas teisinis nihilizmas ir nepagarba žmogaus teisėms. Šiuo metu LRT laidose iš esmės neturi galimybės reikštis žmonės, kritiškai vertinantys šalies teisingumo sistemos spragas, korupciją teismuose ir teisėtvarkos struktūrose.

Pilietinės organizacijos pažymi, kad LRT atitrūko nuo visuomenės ir nevykdo savo misijos, kad jis tapo siaurų politinių ir verslo grupių interesų tenkinimo įrankiu, į visuomeninės pareiškimus, raginimus ir peticijas nereaguoja.

2018 metais buvo atliktas parlamentinis LRT valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos tyrimas, kuris atskleidė didelį korupcijos ir valstybės lėšų iššvaistymo mastą ypač vykdant viešuosius pirkimus. Minėtas tyrimas nustatė LRT valdyme ir ūkinėje veikloje padarytas finansines machinacijas, kurios susijusios ir su politikų bei verslo grupėmis. Jis privertė atsistatydinti buvusi LRT generalinį direktorių poną A. Siaurusevičių, o kartu su juo darbo neteko ir kai kurie finansinėmis machinacijomis galimai įtariami laidų vedėjai.

Paskyrus LRT vadovauti dabartinę vadovę M.Garbačiauskaitę-Budrienę Lietuvos nacionalinio transliuotojo veikloje esminių pokyčių neįvyko. Iš LRT atleisti finansinėmis machinacijomis įtariami asmenys netrukus įsidarbino buvusioje LRT generalinės direktorės M.Garbačiauskaitės-Budrienės darbovietėje. Kai kurie su verslo grupuotėmis ir finansinėmis machinacijomis galimai susijęs LRT darbuotojai iki šiol dirba LRT ir užima tam tikras pareigas. Tokiu būdu formaliai atlikus darbe susikompromitavusių ir finansinėmis machinacijomis galimai įtariamų asmenų rokiruotę padėtis LRT liko ta pati.

2018 m. spalio 22 dieną prie LRT būstinės įvyko pilietinių organizacijų mitingas, kuris pareikalavo imtis esminės LRT pertvarkos, t.y. pašalinti iš laidų patyčias ir nuolatinius asmens nekaltumo prezumpcijos pažeidinėjimus, išgyvendinti neprofesionalų žurnalisto etikos principus pažeidžiantį žiniasklaidos darbuotojų elgesį, atleisti iš darbo nekompetentingus laidų vedėjus, sudaryti sąlygas žmonėms reikšti laidose alternatyvias, demokratijai ir žmogaus teisėms neprieštaraujančias nuomones, nagrinėti ne dirbtinai kuriamas, o realias šalies visuomenės aktualijas. Mitingo dalyviai ypač pasigedo LRT eteryje nuomonių įvairovės svarbiausiais visuomenės saugumo ir valstybės gyvenimo klausimais. Tačiau LRT vadovybė į šiuos reikalavimus nereagavo.

Pilietinės organizacijos pažymi, kad Seimas parengė įstatymo projektą, kuriuo numatė LRT finansinės veiklos kontrolės pertvarką, taip pat numatė ir didesnį LRT nepriklausomumą nuo šalies politinių partijų, didesnę atskaitomybę visuomenei. Deja, įstatymo projekte neišvengta klaidų. Tuo tikslu Lietuvos pilietinės organizacijos, nesusisijusios su šalies valdžia ar politinėmis partijomis, pasiūlė įstatymų leidėjui savo paramą. Į šį geros valios gestą nebuvo atsakyta, taip parodant, kad Lietuvos valdančioji politinė dauguma ir LRT vadovybė nereaguoja į nacionalinį transliuotoją išlaikančių piliečių susirūpinimą LRT būkle, į jų teisėtus lūkesčius ir nėra pasirengusi dialogui su visuomene.

Paradoksalu, tačiau valdžios nesiskaitymas su pilietine visuomene suteikė progą LRT veikiančioms verslo ir politinėms grupuotėms apkaltinti įstatymų leidėją žiniasklaidos laisvės suvaržymais, t. y. siekdami išvengti atsakomybės ir užglaistyti kilusį finansinį skandalą iš darbo atleisti LRT darbuotojai, remiami M. Garbačiauskaitės-Budrienės ėmė skleisti informaciją, neva tam tikros politinės jėgos ėmė persekioti LRT dirbančius žurnalistus ir kėsintis į žodžio laisvę. Tam pasitelkta Lietuvos žurnalistų sąjunga ir tarptautinės žiniasklaidos veiklą prižiūrinčios organizacijos.

Svarbu tai, kad ES institucijos atkreipė ES valstybių narių dėmesį į grėsmes hibridinio karo, kurio sudėtinė dalis yra šiuo metu Rusijos vykdomas prieš demokratinį pasaulį nukreiptas informacinis karas. Nėra abejonės, kad M. Garbačiauskaitės-Budrienės teiginiai, neva Lietuvoje iškilo grėsmė žodžio laisvei, tarnauja tokiam karui prieš demokratinių šalių visuomenes.

Atsiribodamos nuo politinių partijų ketinimų daryti įtaką nacionaliniam transliuotojui ir nepaisydamos to, kad Lietuvos Respublikos įstatymų leidėjas bei šalies valdžia neatsižvelgia į pilietinės visuomenės nuomonę dėl nedemokratiškos LRT veiklos, pilietinės organizacijos pareiškė turinčios pareigą informuoti, kad LRT vadovės M. Garbačiauskaitės-Budrienės informacija apie žiniasklaidos suvaržymus Lietuvoje neatitinka tikrovės. Ši informacija yra kryptinga, o faktai parinkti selektyviai, nutylint svarbiausia aplinkybę, kad LRT vadovybė iš esmės siekia nepriklausomumo ne tik nuo šalies valdžios (kas savaime yra gerai), bet ir nuo šalies visuomenės, t.y. LRT vadovybė siekia naudoti iš valstybės biudžeto gaunamas milijonines lėšas savo nuožiūra, be jokios valstybės ir visuomenės kontrolės. Lietuvos pilietinių organizacijų nuomone, tai yra nepriimtina ir nedera su demokratinės visuomenės principais.

Lietuvos pilietinės organizacijos prašo Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją ir ETPA Kultūros, mokslo, švietimo ir žiniasklaidos komitetą nuodugniai susipažinti su atlikto parlamentinio LRT valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos tyrimo išvadomis, kurios patvirtins, kad Lietuvoje nėra žurnalistų persekiojimo už pažiūras ir nėra žiniasklaidos laisvės suvaržymų, kad Lietuvos valstybė siekia LRT finansinės veiklos skaidrumo ir daugiau atsakomybės bei atsiskaitomybės Lietuvos visuomenei.

Prašymą pasirašė: Tautos forumas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas, Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyrius, Jaunimo sambūris “Pro Patria”, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija, Lietuvos Helsinkio grupė, Piliečių gynimo paramos fondas.

Kreipimasis:

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kis       2019-02-16 20:38

Musu LRT savo veiksmais ir rasliava labai jau primena rusiskaji kanala RT.LRT vykdo nedviprasmiskus uzsakymus is konservatoriu ir liberalu puses,o RT tai Putino ir “Vieninigos Rusijos"ruporas.Zinios visos skelbiamos partines ir vienalinkme,kai tuo tarpu nera jokios diskusijos,o zurnalistai labiau primena tarditojus ir nalabai rodo savo issilavinima,save ivardije,kaip itakingiausi,kuriems nerupi tiesa,bei skleidziamas melas.Tai paprasciausiai nesiderina nei su visuomenes poreikiais,tai labiau primena propoganda skleidziama vienasalyskai.

ES institucijos        2019-02-12 0:26

Atsakom - ne, nėra .

stasys rašė:       2019-02-11 20:59

...Man irgi patinka kai prisimename sena tautine išmintimi apie tyla . Aišku tai nereiškią kad negalima aplankyti kita televizija ir ten išsilieti kaip pridera .

(gana sudėtinga suvokti, ką ši asaba bando pasakyti).


Vieną, ką gali suprasti, tai “stasys” periodiškai eteriu susilieja ekstazėje su įvairiom makaraitytėm ir ten išsilieja kaip pridera.

Tikras vyras.

dar kai ką pridėčiau       2019-02-11 18:34

Kad LRT užsiima psichologiniu žiūrovų teroru, transliuodama o juoktis ar jau galima? tipo “gumoristines” naftalinines “Dviračio žinias”, kurios į “visuomeninę” atėjo iš pigaus turinio vieno skandalingo oligarcho komercinės televizijos. smile

stasys        2019-02-11 16:58

Grumstas ..viską Jus teisingai rašote . Tik nesutikčiau kad LRT-ė turėtu tapti kiemu visiems . Kaip ne kaip tos kelios laidos kurios yra skirtos politinei temai negali sutalpinti visu norinčiu pasisakyti. Aš žiūriu LRT-ė , bet tik tas laidas kurias skaitau kad verta pamatyti . Komercijos – populiarumo faktorius ten toks pat kaip ir komercinėse televizijose, todėl pparastam žmogu ten papulti labai sunku . Laidos nežiūrimos ar mažai žiūrimos praranda savo laika .Dėl finansiniu dalyku Jums atsakymą davė Karbauskis, butu dėl ko kabintis Jis pirmas iš ryto stovėtu prie STT durų . Tie pirštu sukiojimai iš niekuo nepagristu „aš taip galvoju“ negali tapti argumentu kovoje dėl LRT-ė kontrolės , manau mes gyvename teisinėje valstybėje . Aišku tai nereiškia kad ten viskas tvarkoje ..pats Stasys mini jakilaičio piršlybas su Delfi .lt,..tai vystyk pokyčiai įmanomi gavus kritikos ..gal tie norėtojai nemoka kalbėtis su problemomis , o visos kalbos prasideda nuo durų spardymo ?

staskai ta pačia moneta.       2019-02-11 16:25
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
grumstas>       2019-02-11 14:21

stasys     2019-02-11 9:33


Audiatur et altera pars. LRT pareiga ne stoti kokios nors opozicijos garsiai šaukiančios , kaip ją varžo , kaip nėra demokratijos, kaip trąšas netesėtai veža pozicijos lyderiai į Lietuvą, bet suteikti lygias galimybes politinėms diskusijoms , visoms be išimties visuomenės grupėms ir jų atstovams, organizacijoms ,,kurios turi atskirą savo nuomonę, kad ir nesutampančią su opinijos nuomone. Ir pareiga pirmiausia savo pavyzdžiu rodyti, kaip prisilaikoma įstatymų, finansinės ir biudžeto vykdymo drausmės - nevagiant, skaičiuojant kiekvieną eurą, sąžiningai vykdant konkursų reikalavimus.

stasys        2019-02-11 14:08

staskai ta pačia moneta > Jei dar nesukyšote, ten kažkur, savo paišinu pirštu siūlau to toliau ir nebandyti daryti .. lengva smagintis svetimais ‚ynais‘ . Grįžtant prie temos nieko verti S.Kaušinio pareiškimai , kai nesugebama netgi teisingi suformuluoti savo pretenzijos LRT-ė , toks dok. tinka kaip popierius bendram reikalui prispyrus,  bet ne turiniu diskusijoms sprendžiant problema. Jau pats faktas kad kovojama ne laisvo žodžio dogmomis o finansinėmis ataskaitomis rodo kiek ta aplinka paveikta savo fantazijų . Valdžią dalina tie kas jos neturį , tie kas ja turi tokio klausimo sau ir nekelia ir ar juos palaiko ta visuomenė, .. to turi klausti žurnalistai (tikri-įdomus) ..nebijantis nuspausti kokia tautine „popka“ anai suvaitojant . Na praeitame str. GyLys paskelbė akcija - norą dorai nepaaiškinęs kuo ta I.Makaraitytė nepatiko spaudžiant susitupėjusi Klaipėdos politiką ? . Ar tamstelė ‚granatu kaišiotojas‘ galėtu čia išaiškinti to reikalo subtilybes .? tykiu kad prie to „ekstrymo“ ten laidoje tikrai nebuvo prieita .. Tai kas vystyk papiktino poną GyLy ?

stasys apie savę.       2019-02-11 13:43

Neįgalumas kylą kai lyderystės trukumas verčia matyti tai ko iš tikro nėra, todėl problemos kaupiasi po antrarūšiais vidutiniokais.

 

Principingas ->Labai       2019-02-11 13:03

Tokiu atveju, gal taip pat kreipkimės į ES institucijas, kad jos „Baltic Pride“ homoseksualų paradus pripažintų viešu homoseksualizmo platinimu ir juos Lietuvoje leistų(!) uždrausti. Beje, čia „slypi“ dar vienas labai svarbus klausimas: kas mums yra aukščiau ar Lietuvos, ar tarptautinės institucijos.

Labai       2019-02-11 11:53

gerai, kad yra pilietiskos organizacijos.Jos nekiurkso diena nakti prie tv ar kompiuteriu ir nerasineja ikyriu ir dezorientuojanciu komentaru.O organizuotai ir veikliai demskuoja Lietuvos blogybes ir imasi priemoniu jas uzkardyti.Gerai vienas komentatorius pasake, jei nesauksi, tai niekas ir neisgirs.

nuomonė...       2019-02-11 11:47

Tikrąją padėtį gali matyti tik tie, kurie yra čia, Lietuvoje, bet ne toli - Briuselyje. Todėl man nepatinka tokia praktika kreiptis į tarptautines institucijas, lyg mes, būdami kvailesni, kreiptumėmės pas protingesnius, kad šie pareikštų savo nuomonę, kuri, beje, ne visuomet būna objektyvi.

staskai ta pačia moneta       2019-02-11 10:59
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
stasys        2019-02-11 10:04

Man irgi patinka kai prisimename sena tautine išmintimi apie tyla . Aišku tai nereiškią kad negalima aplankyti kita televizija ir ten išsilieti kaip pridera . Tai gal čia Kurlianskio iešmininkai galanda Buratinams nosis ir spalvina raudonai .?

Visuomenė turi skelbti boikotą LRT !       2019-02-11 9:43

Visuomeninis transliuotojas pats sau gražus, reikšmingas ir teisingas - mokesčių pinigais išlaikomas, į sivaizduoja, kad turi teisę nesiskaityti su visuomene! Komedija ir tragedija. O gal vyksta revoliucija - jau turime užimtą telegrafą?!  Kas toliau - visa valdžia taryboms? Aišku viena, kad joks objektyvumas,demokratijos apsauga Lrt nerūpi. Ne to jie ten susirinko. Belieka visiems vieningai juos boikotuoti.

praeiviui       2019-02-11 9:41

galbut tai yra sauksmas i tyrus. bet jeigu nesauksi, tai tikrai niekas neisgirs

stasys        2019-02-11 9:33

Geriau būti nepopuliariu nei populiariu kaip dauguma,.. todėl vėl paklausiu atsakomuoju klausimu ,..o kiek visuomenės atstovauja tos pavardintos VŠĮ ? Jei nesigilinti į ta faktą kokius interesus jos aptarnauja ju pačiu reikėtu klausti kaip grupė žmoniu gali būti atsakinga už teisinga visos Lietuvos demokratijos vektorių ? . Noras uzurpuoti visuomenės nuomone nedaro tos grupelės VŠĮ interesu kažkuo ypatingais ir nekeičia to fakto kad LRT-ė kaip visuomeninis transliuotojas stojo opozicijon valstiečiu daugumai (valdžiai),. Jos tikslas-pareiga , kaip žiniasklaidos priemonės , ginti tos pačios visuomenės teise žinoti tai kas nepatogu viešinti .? iš to kaip sėkmingai kuriamos komisijos „akinant“ tiems patiems visuomenininkams , tirti LRT-ė veikla, ..reikėtu labai gerai patiems apsvarstyti o kurioje vietoje sumuštinio jie patys atsirado savo švelniu padažu ?  Ar jie vis dar yra tie kuriu klausosi ?  o jei taip kodėl ju burnos labiau užimtos skaldyti visuomene nei atstovauti jos interesus ginčuose kad ir šiuo klausimu ?. Neįgalumas kylą kai lyderystės trukumas verčia matyti tai ko iš tikro nėra, todėl problemos kaupiasi po antrarūšiais vidutiniokais .

Asociatas       2019-02-11 9:29

Viskas būtų gerai, bet juokingai atrodo gynėjų pavadinimų gausa ir iš kur tiek jų imasi, pvz: 1)Lietuvos žmogaus teisių asociacija, 2) Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija. Sviestas sviestuotas. Kiekvienam povui po asociaciją. Kaip kokių moksleivių užklasiniai būreliai.

Praeivis       2019-02-11 9:22

Šauksmas į tyrus…

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

staskai ta pačia moneta.       2019-02-11 16:25

Ko susinervinai?
Taip, ar taip sukišim.

staskai ta pačia moneta       2019-02-11 10:59

“todėl vėl paklausiu atsakomuoju klausimu ,..o kiek visuomenės atstovauja tos pavardintos VŠĮ”, kurios stumia euroliberastijas, briuselyno merkel-junkersines federalizacijas, ką atstovauja norvegišką fyrliktos papą apžioję vaikučių atėminėjimo iniciatyvų stūmikų “organizacijos”, a?
nereikia varyti to buko demagoginio mėšlo.
viską ką čia išvemsi, sušersim tau pačiam.
kuiekvieną tavo demagogijų žodį, paversime granata ir sukišime tau atgal subinėn.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.