Liustracija ir desovietizacija

Klastotė.Visuomenininkai stojo ginti kardinolo garbę

Tiesos.lt redakcija   2018 m. sausio 11 d. 15:56

13     

    

Klastotė.Visuomenininkai stojo ginti kardinolo garbę

Visuomenėje kilus pasipiktinimui, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGTC) interneto svetainėje paskelbė bendradarbiavusių su KGB sąrašą, kuriame įrašyti Donatas Banionis, Saulius Sondeckis ir kardinolas Vincentas Sladkevičius, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras kreipėsi į Seimą ir Vyriausybę, apkaltinęs LGGTC atviru išpuoliu prieš visuomenę.

Sausio 11 d. pareiškime žmogaus teisių organizacijos reikalauja LGGTC nedelsiant pašalinti kardinolo Vincento Sladkevičiaus pavardę iš tinklalapio kgbveikla.lt. Kartu siūlo Seimui įstatymu reglamentuoti LGGTC atsakomybę už nepatikimos ir teisiškai nepagrįstos informacijos paskelbimą bei spręsti dėl LGGTC atsakomybės už šio Centro padarytą žalą kardinolo Vincento Sladkevičiaus atminimui.

„LGGTC teigia, kad sąrašo paskelbimo tikslas – visuomenės švietimas, kartu pripažįsta, kad jis sudarytas nepatikimų šaltinių pagrindu, kas leidžia manyti, jog viešinamo sąrašo tikslai yra visai kiti.

Svarbu ir tai, kad sąrašas paskelbtas prasidėjus Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metams, jame yra pavardės mirusių, apsiginti negalinčių asmenų, tuo grubiai pažeidžiant asmens nekaltumo prezumpciją – asmens kaltumą gali nustatyti tik teismas.

Todėl abejotino turinio (galimai suklastoto) sąrašo skelbimą Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras vertina kaip sąmoningą provokaciją ir mėginimą sukiršinti visuomenę“, – rašoma pareiškime.

Visą pareiškimo tekstą skaitykite žemiau.

* * *

PAREIŠKIMAS
2018 m. sausio 11 d.
Vilnius
Dėl iškilių Lietuvos žmonių atminimo žeminimo

2018 m sausio 5 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGTC) interneto svetainėje kgbveikla.lt buvo paskelbtas sąrašas žmonių, bendradarbiavusių su Sovietų okupacinio režimo specialiosiomis tarnybomis (KGB), tarp kurių yra aktorius, režisierius Donatas Banionis (1924-2014) dirigentas, profesorius Saulius Sondeckis (1928-2016 m.) ir kardinolas Vincentas Sladkevičius (1920-2000).

Lietuvos Respublikos 1998 m. liepos 16 d. įstatyme Nr. VIII-858 SSRS valstybės saugumo komitetas (NKVD, NKGB, MGB, KGB – toliau VSK) pripažįstamas nusikalstama organizacija, kuri vykdė karo nusikaltimus, genocidą, represijas, terorą ir politinį persekiojimą SSRS okupuotoje Lietuvos Respublikoje. Taigi bendradarbiavusieji su KGB laikomi dalyvavę vykdant nusikaltimus prieš Lietuvos gyventojus, o paskelbtas „Agentų sąrašas“ turėtų atskleisti, kas dalyvavo šioje nusikalstamoje veikloje.

LR Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymo 5 straipsnio 23 punktas leidžia LGGTC tikrinti, analizuoti ir skelbti buvusios SSRS specialiųjų tarnybų dokumentus. Tačiau jis nereglamentuoja LGGTC atsakomybės už nepatikimos ir teisiškai nepagrįstos informacijos paskelbimą.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras nesiima spręsti, kokiais pagrindais nustatomas asmens bendradarbiavimas su KGB, tačiau mano, kad negali būti viešinami teisiškai nepagrįsti, neįrodyti ar neįrodomi faktai. Visuomenei sukėlė abejones sąrašo viešinimo tikslas, nes:

1. LR valstybės archyve tėra nedidelė dalis bylų apie asmenis, kurie okupaciniu laikotarpiu bendradarbiavo su KGB, todėl viešinamas sąrašas negali būti laikomas teisingumo atstatymu.

2. LGGTC tinklalapyje nurodoma, kad <paviešintasis sąrašas, kaip ir daugelis KGB dokumentų, turi būti vertinamas kritiškai>.

3. LGGTC nurodydamas, kad <visas agentų registracijos žurnalas parašytas ranka>, kad <keli pabaigoje įrašyti asmenys, įrašyti kiek kitu rašikliu, kita rašysena>, tarsi pats abejoja skelbiamos informacijos patikimumu.

4. LGGTC patvirtina, jog kardinolo V. Sladkevičiaus įrašymo į sąrašus aplinkybės lieka neaiškios – jis verbuotas 1958 metais, tačiau nebendradarbiavo, iš agentūrinio tinklo išbrauktas bei ištremtas į Nemunėlio Radviliškį.

Tokiu būdu LGGTC patvirtina, jog sąrašą reikia vertinti kritiškai. Be to LGGTC skelbia, kad dalis sąraše nurodytų užverbuotų asmenų nebuvo agentai, dalis jų buvo įtraukti į sąrašą operatyviniais ar kompromitavimo tikslais, nes sovietinis saugumas skleisdavo informaciją apie žmogaus tariamą bendradarbiavimą su KGB. Todėl kyla pagrįstas klausimas: kokiu tikslu kardinolas Vincentas Sladkevičius, nebuvęs KGB agentu, pagal nepatikimą sąrašą buvo įrašytas skiltyje „Agentų sąrašas“, kuri, kilus pasipiktinimui visuomenėje, pervadinta į „Agentūros bylų reg. Žurnalas“. Net ir pakeitus jos pavadinimą, kardinolo pavardė su prierašu agentas „Alksnis“ palikta tarp agentų smogikų, žudžiusių partizanus ir išdavikų bei KGB šnipų.

LGGTC teigia, kad sąrašo paskelbimo tikslas – visuomenės švietimas, kartu pripažįsta, kad jis sudarytas nepatikimų šaltinių pagrindu, kas leidžia manyti, jog viešinamo sąrašo tikslai yra visai kiti. Svarbu ir tai, kad sąrašas paskelbtas prasidėjus Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metams, jame yra pavardės mirusių, apsiginti negalinčių asmenų, tuo grubiai pažeidžiant asmens nekaltumo prezumpciją – asmens kaltumą gali nustatyti tik teismas. Todėl abejotino turinio (galimai suklastoto) sąrašo skelbimą Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras vertina kaip sąmoningą provokaciją ir mėginimą sukiršinti visuomenę.

Laikydamas LGGTC paskelbtą informaciją atviru išpuoliu prieš visuomenę, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras:

• reikalauja LGGTC nedelsiant pašalinti kardinolo Vincento Sladkevičiaus pavardę iš savo tinklalapio kgbveikla.lt skilties „Agentūros bylų reg. Žurnalas“;
• prašo Lietuvos Respublikos Seimą reglamentuoti LGGTC atsakomybę už nepatikimos ir teisiškai nepagrįstos informacijos paskelbimą, t.y. papildyti LR Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymo 5 straipsnio 23 punktą nuostata, kad „Centras, atlikdamas jam pavestus uždavinius tikrina, analizuoja ir skelbia TEISIŠKAI PATIKIMUS buvusios SSRS specialiųjų tarnybų dokumentus.“;
• siūlo LR Seimui ir Vyriausybei spręsti dėl LGGTC vadovo atsakomybės už nepatikimos informacijos skelbimą ir šio Centro padarytą žalą kardinolo Vincento Sladkevičiaus atminimui.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras
Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Piliečių gynybos paramos fondas – Stasys Kaušinis
Lietuvos Helsinkio grupė – Stasys Stungurys
Nepartinis demokratinis judėjimas – Krescencijus Stoškus

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2018-01-16 23:20

“sulyginęs Dviračių žynių bunkerio rašliavininką su Donskiu” - pala, o tai tas aršiai antilietuviškas mankurtizmo propaguotojas Donskis yra (tiksliau, jau buvo wink) didžiai pagarbos vertas veikėjas, ar kaip čia? smile

albina       2018-01-12 13:47

Yra tokia senovinė išmintis:ar avėjai jo batais,ar ėjai su jo nešuliu,ar dalinais su juo duonos žiaubere,kad gali kalti prie kryžiaus.Pokaris ir tarybiniai metai buvo sudėtingi,ne visi atlaikė.Reikėjo liustracijos,reikėjo kitokio rinkimų įstatymo,dabar matom,kad daug ką reikėjo kitaip.Nepasitikėjom a.a.Ozolu,nesupratom,ką su Kardinolu gali tartis a.a.Brazauskas.Atsiveria akys,matom daug ką kitaip.Ne tuo keliu einam jau 27 metus,jei taip skauda dėl paniekintų simbolių,patyčių iš šventų žmonių.Bet…gal ir gerai,kad Jakilaitis atėjo į tiesiogiai transliuojamą laidą,ir pamatėm nuogą arogantišką propagandistą?Gal toks,koks yra pasimatė Vytautas - tėvas,sulyginęs Dviračių žynių bunkerio rašliavininką su Donskiu,o valdančią partiją paniekinančiu ŽALIUKŲ vardu?

Sigitas Tamkevičius tikrai labiau panašus       2018-01-12 0:15

į užsimaskavusį kgbistą: nedalyvavo ginant persekiojamą Deimantę Kedytę, visaip draudė kitiems kunigams tai daryti, o kunigą Robertą Grigą už tai išvarė iš darbo Caritas, susidorojo su kitais Garliavos įvykiuose dalyvavusiais kunigais… Žodžiu, visi jo darbai (“pažinsi iš vaisių”) nekrikščioniški…

džiūlzai,       2018-01-11 23:49

anksčiau maniau, kad tamysta tik koncervus hipertrofuotai įsimylėjęs, vienok nedurnas, žmogus, - ką gi, valia rinktis ką mylėti, ko nekęsti - nuomonių laisvė. Betgi sistemingi išpuoliai kelias dienas iš eilės po straipsniais apie gilyn užsikapstantį kagėbyną, terliojantį šūdu kitus, idant patiems atrodyt “švaresniais”, tamystos išpuoliai prieš įvairius komentatorius nerodant savo vardo, demonstruoja tamystos baisų suinteresuotumą “pasislėpusiųjų 75 metams” naudai. O apšaukdamas kitus kagebistais savo tikrą interesą maskuoji tragiškai nevykusiai, - kaip dvejetukininkas iš 3-ios B. Ajai, - tu pats toks… Ania, džiūlzai, troli?

Naujas įrašas A. Rusteikos bloge       2018-01-11 23:36

“Papildyta 2018-01-09
Sveikinu visus neišprotėjusius žmones su pergale! KGB agentų sąrašo Lietuvoje nebeliko. LGGRTC internetinis puslapis “Agentų sąrašas“, praegzistavęs 5 metus ir nuolat triūbijamas kaip “liustracijos laimėjimas“, ištrintas.
Faktiškai LGGRTC sutiko su tuo, ką kalbėjom. Paskelbė naują puslapį, kur nėra net tokių žodžių “agentų sąrašas“. Tai vadinama tiesiog “Agentūros asm.bylų registracijos žurnalu“.
Dabar LGGRTC jau teigia, kad “KGB dokumentų viešinimo tinklalapyje kgbveikla.lt tikslas yra KGB veiklos ir metodų nušvietimas. Todėl ir šio žurnalo paviešinimas bei tyrimas yra aktualus KGB veiklos ir metodų pažinimui. Kai kurie gauti rezultatai bus aktualūs ir istorijos mokslui bei sovietinės istorijos pažinimui.“
Žodžiu, toks paprastas, pūkuotas ir mielas mokslinis tyrimukas, kurio gal ir bus svarbūs tik “kai kurie“ rezultatai.
Toliau pripažįstama, kad “be papildomo žurnale įrašytų asmenų veiklos tyrimo informacija gali būti neatitinkanti tikrovės (kaip V. Sidzikausko, V. Sladkevičiaus ar kitais atvejais, kurių viso tyrimo metu nustatyta 37)“.
Taigi, 150 žmonių kolektyvas, tyręs tą KGB pakištą dezinformacinę knygelę 5 metus ir ką tik džiaugęsis tyrimų, o kitų lūpomis – net ir visos liustracijos, pabaiga, prisipažįsta, kad nieko neištyrė ir toliau tirs.
O jau kaip jiems sunku tarp tų 37 neatitinkančių tikrovės atvejų net ištarti D.Banionio ir S.Sondeckio pavardes!

Jie atsitraukia visu frontu ir gulasi ant dugno, lauks, kad skandalas baigtųsi.
Vienintelis tikslas ir jų maldų intencija –
kad tik niekas nesiimtų tirti galimo žurnalo įrašų klastojimo faktų ir visi viską užmirštų, laukdami tolesnio “tyrimo rezultatų“. “

Tarabilda jau ir       2018-01-11 20:13

čia nori įvesti cenzūrą kaip ta Stasi Motinėlė Europoje. Jaučiasi kietu, būdamas tap “Suprantančių KGB” - der KGB Versteher!

Tarabildai       2018-01-11 19:05

Admino pažiūros demokratinės. Trinti trolius būtų netolerantiška.
Todėl adminas mieliau ištrins kokį nors troliui į snukį pasiūlusį juozapą.
Operatyviai ir uoliai.
Tokia portalo politika ir geroji praktika komentarų skiltyse.
Nieko nepadarysi.
Demokratija uber ales.

Tarabilda Adminui       2018-01-11 18:27

Jau keliną dieną čia siautėja tokia “mėnulio fazė” su visokiais grasinimais, siuntinėjimais ir klaustukais komentarų pabaigose. Gal galėtumėt, Admine, būti malonus komentaoriams ir apsaugoti mus nuo įkyrios personos, nukreipdami jos komentarus pas nykštukus arba išvis už tvoros, kad nesimatytų.

to Ne į temą       2018-01-11 17:38

Tamsta norėtum paskelbti karą Amerikai, ane? Turi tiek jėgų ir galėtum laimėti, pražudęs savo tautą, ane? O šustriakas geras, tiesa?

Juozai,       2018-01-11 17:35

vaikai už tėvus ir senelius neatsako, jei atsisako paveldėjimo, turtų, mokslinių laipsnių ir diplomų po blatu ir pagal privilegijas. Kodėl prasčiokų vaikai atsako už tėvus, nes gimė skurde, o va kagebistų ir turčių, oligarchų, vaikai ne, bet juk tai lygybės įstatymui pažeidimas, tiesa, suprantantis KGB draugeli?

Juozas       2018-01-11 17:01

Nykus vaizdas Lietuvoje, jei taip garsiai savo organizacijas pasivadinę visuomenininkai tik tiek te sugeba išstenėti.
Kodėl reikalaujama tik Kardinolo pavardę išbraukti?
Jo įrašymo į sąrašą atvejis tik parodo, kad LGGTC dirbo visiškai aplaidžiai, dargi nusikalstamai. Galima daryti išvadą, kad gal net šališkai, pagal kažkieno užsakymus. Net jie patys pripažįsta, kad sąrašą reikia vertinti labai kritiškai. Už tokias “antis” reikia reikalauti baudžiamosios atsakomybės už sąraše esančių žmonių orumo pažeminimą. Tai jų pareiga buvo pirmiausia kritiškai įvertinti turimų duomenų patikimumą, ir tik po to paskelbti visuomenei, gal net atskirais sąrašais- gerai dirbo, atmestinai dirbo, visai nedirbo, tik rasta pavardė dokumentuose.
Visuomenininkams turėtų būti aišku, kad ne tik bažnyčiai, kunigams, tikintiesiems ir pasauliečiams skaudu dėl Kardinolo pažeminimo. Tiek pat skaudu ir kiekvieno sąraše esančio Vardenio Pavardenio vaikams ir draugams.
Todėl būtina reikalauti:
-panaikinti šį sąrašą kaip melagingą.
-pradėti ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamos LGGTC veiklos.
-suformuoti naują politiškai ir visuomeniškai neutralią grupę įstatymais dėl KGB veiklos tyrimo numatytoms funkcijoms iš naujo atlikti.

Ne į tema       2018-01-11 16:49

Sistema pradėjo braškėti. Net anūkėlio tėvelis 15 min. išlindo ginti LRT. Anksčiau buvau geresnės nuomonės apie sūnelį. Bet vis kirbėjo, kodėl jo kūriniuose vaikams vis įkišama Kieša, Miša ir Maša ir dar visokių. O dabar, kai prašneko apie jaunimą ir Donskio premiją, tai taip ir susistatė viskas į savo vietas. O dar jausmingus filmus apie partizanus kūrė. Ko gero tai buvo eilinė šeimos išgyvenimo pokazucha. Jei reikės, tai ir vaivorykštiniu pasidarys. Įdomiais laikais gyvename. Išsiryškinimo laikais.

Hegemono dvynių(Stalin-Churchill) viršūnė       2018-01-11 16:12

Norit viską sujaukti ir apginti kagebistus? Niekas ir nemano, kad kardinolas tokiu buvo, o užverbuoti daug ką bandė, bet Jūs, tyčia prisidengę kardinolu, norit apginti kagebistus ir ypač intelektualus kagebistus - kagebistinę verslo, politikos, meno kultūros ir valdžios viršūnę. Norit tautos nunykimo? Tad prašom nesidangstyti ir nežongliruoti kardinolu, deziukai ir KGB rezervistai, gerai?


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Viskas, ką jūs turite žinoti apie Laisvės partiją

Andriaus Švarplio replika: Tuomet buvo šūkis „Visa valdžia Taryboms!“ O dabar…

Algimantas Rusteika. Garsėjantis kompų šnaresys ir klaviatūrų barškėjimas, negęsta ilgai langai redakcijose

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.