Krikščionių pilietinis veikimas

„Kitu kampu“: apie pilietinį-politinį krikščionių veikimą

Tiesos.lt siūlo   2016 m. lapkričio 10 d. 23:53

11     

    

„Kitu kampu“: apie pilietinį-politinį krikščionių veikimą

Ar spalio 9-ąją vykę Seimo rinkimai rodo bundant pilietinę visuomenę? Ar dalyvavimas rinkimuose yra pareiga ar teisė? Koks jaunimo, dukart aktyviau dalyvavusio šių metų Seimo rinkimuose, vaidmuo šiame procese? Kaip pritiktų elgtis krikščioniui ir koks turėtų būti krikščionio pilietinis-politinis veikimas?

Šiuos ar kitus klausimus „Marijos radijo“ laidoje „Kitu kampu“ svarstė pilietinės visuomenės tyrėja prof. Ainė Ramonaitė, krikščioniško pilietinio veikimo forumo atstovas, Seimo narys, pilietinio judėjimo „Kartu“ atstovas Povilas Urbšys bei pilietinio jaunimo sambūrio „Pro Patria“ atstovas Vytautas Sinica.

Laidos vedėjas – Aurimas Radkevičius.

Laidos įrašo klausykitės ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2016-11-15 22:27

Gelbeja tik Kristus…O kas yra Kristus? Dievas! O kas yra Dievas? Dievas yra meile!
O kas yra meile? Tobulumo raistis!
Todel siela besielgianti kaip Kalno pamoksle pasakyta bus isgelbeta.
Pasikartosiu: jeigu zmogus istatymas visiems vienodas(t.y. tokia yra siekiamybe), tai Dievo - juo labiau.Ir jeigu krikscionis laikesis to,kas pasakyta Kalno pamoksle gauna Dievo pazada, tai ir bet kas kitas gali tiketis to paties.

Marginalas Džeikui       2016-11-14 16:40

Kalno pamokslas dėsto elgesio idealą tiems, kurie tiki Vieną D-vą Kūrėją. Apie kitus atvejus esu užsiminęs. Krikščionišku požiūriu, suprantama, žavu, jei kas pirmą išsitraukia rąstą iš savo akies. Bet šis žavus elgesys nei jo, nei kitų neišgelbės, nes juk Pats sakai, kad gelbėja tik Kristus. Juo labiau kito skruosto atsukimas yra absurdas nekrikščioniškame kontekste.
Kalno pamokslas tikrai yra skirtas visiems žmonėms ta prasme, kad visi yra pašaukti tapti krikščionimis.

Dzeikas       2016-11-13 0:35

Marginalui:
Turbut neitarineji,kad esu latentinis sovietofilas.Matrosovas realus asmuo ir jo zygdarbi paliudijo daugelis.Net per “Radijo Svoboda” pasakojo. Bent jau konkreciai apie ji.Veliau buta daug mitu esa tokiu atsirado keli simtai…ir siuo atveju nesvarbus to zmogaus isitikinimai, poziuriai.Svarbu jo intencijos paskutine jo gyvenimo akimirka.Kaip pasakyta, jeigu nera zmoguje meiles tai ir visi jo zygdarbiai niekas.Matrosovo atveju mes negalime zinoti jo paskutiniu minciu, todel laikytina jam sviesi atmintis kol neirodyta priesingai.
Norejai pasakyti, kad Kalno pamokslas, tai kas pasakyta jame taikytas TIK krikscionims? Kodel taip susiaurini Biblija? Jeigu zmones SAVO istatymus taiko VIENODAI visiems, tai nejaugi Jis viena isako krikscionims, kita nepazinusiems Jo?
Ir jeigu nepazine Jo elgiasi kaip Ji pazinodami iseitu sekant tavo logika neverti Jo???

Marginalas Džeikui       2016-11-12 22:54

Kalno pamokslas skirtas tiems, kurie jau pažino Vieno D-vo valdžią. Klaustukas, ar tas Matrosovas iš tikrųjų egzistavęs, nes daugelis sovietinių šventųjų - propagandos produktas kvailiams. Propaganda kartojo, kad į mirtį varomi kareiviai dėjo galvas už staliną. Gal tai irgi pagal Kalno pamokslą? Už jau pralaimėjusį fiūrerį kovota iki pat kapituliacijos. Jei satanistas aukoja savo gyvybę už draugus satanistus, nuo to jis neatsiduria arčiau Tiesos, t.y. Vieno D-vo. Elgesys pagal Kalno pamokslą būtinas krikščionims, nes kaip Pats sakai, išgano tik Išganytojas, bet ne asmeniniai žygdarbiai. Asmeninis žygdarbis darosi išganomas tik Komunijoje Golgotos Aukai, į ją įjungtas kaip jos dalis, kada pats esi Kristuje, o Kristus tavyje. Kas ką kur pamatys - neverta fantazuoti, ne mes teisėjai.

Dzeikas       2016-11-12 19:36

Marginalui:
Kam imanomas Isganymas man regis labai aiskiai pasakyta Kalno pamoksle. Visa kita isvestiniai ir ANTRINIAI dalykai.
Todel sakykim nors Aleksandras Matrosovas buvo komjaunuolis nustebciau jo nesutikes dausose(tikiu,kad sis zmogus ivykde savo zygdarbi ne pavarges gyvent ir ne nevilties genamas, o uz savo biciulius galva padejo).Juo labiau nustebciau nesutikes daugelio siu laiku teisuoliu tik del to, kad jie turejo cipuota kreditine kortele.

Marginalas Džeikui       2016-11-12 14:26

Be abejo, gelbėja tik Kristus, nes tikime Jo D-viškąja Auka, kuri atperka mus nuo nuodėmės, suardančios kiekvieno individo ryšį su D-vu. Tačiau ši Auka, būdama už kiekvieną, tuo pačiu yra Auka už visus. Atskiras asmuo išgelbėjamas būdamas žmonijos atstovu. Visa žmonija yra vis tas pats pirmasis Adomas, tad Kristus joje yra antrasis Adomas, Tas, su kuriuo turi sutapti pirmasis, kad pasiektų jam skirtą tobulybę. Be “scholastikos” nesuprasi prasmės. Kodėl, tarkim, Kristus, bet ne Buda? Protas reikalingas teisingai krypčiai parinkti. Šiaip filosofavimas yra bergždžias, jis tikrai yra tik orientacinis dalykas, bet ne mokslinis išaiškinimas.
Klasikinis krikščioniškas tikėjimas yra tikėjimas D-vo įsikūnijimu Kristuje. Vadinas, žmonijos sutapimas su šiuo tobulu antruoju Adomu yra taryrum jos pačios “apsivilkimas” Kristaus Kūnu. Norėdami tapti Išganymo dalyviais, tampame Kristaus Golgotoje už kiekvieną asmenį Jo aukojamojo Kūno nariais. Todėl Išganymas įmanomas tik vienybėje su Aukojamuoju Kristaus Kūnu, kuriam priklauso visi nariai. Šis Kristaus Kūnas ir vadinamas Bažnyčia, t.y. Surinkimu, Ekklesia, hebr. Kehila. Tikinčiųjų bendrijos kaip Kristaus Kūno sąvoka priklauso ap. Pauliaus teologijai. Jei teigiate, neva Jums niekas nerūpi, išskyrus Patį Kristų (o tai gerai), tai žinią apie Kristų gaunate iš Šventojo Rašto. Protestantai, kurie šneka panašiai, kaip Jūs, bent žino Šventąjį Raštą. Jeigu Pats žinotumėt, čia man nebūtų prireikę aiškinti Jums apie Kristaus Kūną.
Katalikams tikrasis Kristaus Kūnas yra tik Romos katalikų bendrija, o bet kurioje bendrijoje galioja tradicija, vadinasi, savo taisyklės. Pagal katalikų tradiciją katalikų bendrijai atstovauja, ją tvarko ir kalba jos vardu Romos vyskupas, kuris ir vadiunamas popiežiumi. Čia ir visa “muzika”, nuo kurios pradėjome. Būnant kataliku tad yra būtinas bendrumas su popiežiumi, o popiežius, pagal naujausius dogmatus, yra neklystantis, kada kalba oficialiai Bažnyčios vardu, t.y. ex cathedra. Leonas XIII buvo gal pirmasis popiežius supratęs, kur vėjai pučia. Jis pasmerkė katalikiškoje šalyje demokratiją, žodžio ir spaudos laisvę. Pirmasis popiežius, nusilenkęs demokratijai, kaip keista, - Pijus XII. Dabartinis Romos vyskupas elgiasi visiškai priešingai tam, ką kalbėjo Leonas XIII. Todėl ir sakau, kad laikas galvoti apie savo Išganymą, o tai leidžia ir tarp katalikų bent minties laisvę, kad paskui visa banda nenugarmėtume į ugnies ežerą. Jei Pats manydamas esąs su Kristumi, laisva valia imsi ant kaktos ar ant dešiniosios rankos žvėries ženklą, ugnies ežeras Pačiam garantuotas pagal Šventąjį Raštą. D-vas nėra Meilė gerojo dėdės prasme (“pragaro nėra”). Jis yra Geras Sodininkas, kuris rūpinasi Savo augalais, bet išrauna į ugnį piktžoles. Paulius primena, kad D-vas yra ir “ryjanti ugnis”.

Dzeikas       2016-11-11 23:16

Marginalui:
Mane mazai domina popieziaus asmuo. Mane domina tai ka jis sako, jeigu tai aktualu ir nepriestarauja Dievo zodziui ir gali praturtinti mano dvasini pasaulio suvokima.
Kazkaip katechizacijoje man bande isaiskinti kame priestaravimas tarp provoslavu ir kataliku. Isaiskino. Svarbiausia , kad as jau pamirsau kame tas skirtumas, nes jis igyja aktualuma labai siaurose situacijose.Man bent jau tokiu pergyventi neteko.Kitaip sakant gincas scholastinis, praktinio gyvenimo SIUO METU neitakojantis, o reiskia ir nereikalingas tyrinejimo ir analyzes.
Panasiai ir su jusu keliami Leono kazkelinto enciklikos, excatedros etc. As ju neskaites, nesidomejau ir komentuoti negaliu.
Popiezius gerbiu, bet gelbeja ne popieziai, o Jezus Kristus ir atsakysiu as Jam, o ne popieziams.

Marginalas Džeikui       2016-11-11 14:26

Popiežius yra pirmasis pagal pačių katalikų tikėjimą, o žodis “katalikas” reiškia “visuotinis”, t.y. vienintelis teisingas ir privalomas. Jei kas to nepripažįsta, nėra katalikas. Katalikiškai manoma, kad šis tikėjimas yra autentiškas nepertraukiamas nuo pat apaštalų.
Deja, dabartis iškelia klaustukus: ar gali Katalikų Bažnyčia prieštarauti pati sau? Modernios enciklikos prieštarauja Leono XIII enciklikoms ex cathedra, tačiau pats dogmatas ex cathedra galioja. Be to, dabartinis popiežius nuo pat pradžių vadina save tik Romos vyskupu, bet popiežiaus vardas pirmąkart istorijoje paliktas Benediktui XVI (jokios popiežių “emeritūros” Bažnyčios istorijoje nėra, vadinas Benediktas XVI yra tikras popiežius ir kataliku gali save laikyti tas, kuris yra vienybėje su šiuo popiežiumi (pvz., nesutinka, neva “visos religijos yra geros”).
Šie klaustukai leidžia didesnę protavimo laisvę, nes pavojus akivaizdus, o kiekvienas turi teisę rūpintis bent savo išganymu. Pranašysčių apie Antikristą D-vas niekad nepaneigė.
Zylių bandymų išlikti dėmesio centre po nepavykusio triumfo Nedorėlių sueigoje (Ps 1:1 ne pagal Rubšį, bet pagal originalą; turiu galvoje demokratinius parlamentus) neverta sureikšminti.

Dzeikas       2016-11-11 13:13

Atsakyma jus galite rasti Sv. Raste.Ten parasyta, kad “mano valdzia ne nuo sio pasaulio”. Atatinkamai ir popiezius turi valdzia tu zmoniu dvasiai, kurie su tuo sutinka.
PS. Popiezius pirmas ne tarp krikscioniu, o tarp dalies krikscioniu uzsivadinusiu “katalikais”. Kai kurie katalikai nepaisant to neteikia popieziui visaapimancios(totalios) valdzios savo sielai.Tad jusu klausimas remiasi neirodytu teiginiu , o todel nekorektiskas.

Dzeikai,       2016-11-11 13:05

ką turi galvoje teigdamas: “jeigu sutiktau krikscioni totalitarines partijos narį”?
Popiežius pirmas tarp krikščionių. Tačiau jis nei demokratas, nei respublikonas, o teokratas - totalus autokratas. Totalesnių nebūna.

Dzeikas       2016-11-11 9:01

Diskutantai “ramsus papainiojo”.Krikscionybe - pasaulejauta. Politika, ir politines paziuros - pasauleZIURA.
Krikscionis gali buti tiek liberalas, tiek tautinykas ar dar koks konservatorius.Nors jeigu sutiktau krikscioni totalitarines partijos nari tai suabejociau jo deklaruojamu nuosirdumu: arba ne krikscionis arba ne tos partijos narys.
Bolshevikai Rusijoje iki Spalio perversmo berods nedraude ispazinti krikscionybe savo partijos nariams , taciau kaip sakiau: arba tai buvo ne bolsevikai, arba ne krikcionys.

Rekomenduojame

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Virdžinija – sektinas pavyzdys

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Vygantas Malinauskas. Žmogaus teisių komitetas siūlo ideologizuoti smurto problemą

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.