Kitoks Prezidentas Jose Mujica: „Esu savo istorijos sūnus“

Tiesos.lt redakcija   2014 m. vasario 3 d. 13:57

3     

    

Kitoks Prezidentas Jose Mujica: „Esu savo istorijos sūnus“

Nepaisant didelių Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės pastangų kurti pasaulyje sėkmingos Lietuvos įvaizdį, žurnalas „Economist“ šių mūsų prezidentės pastangų neįvertino: jis 2013 metų šalimi išrinko prezidento Jose Mujicos vadovaujamą Urugvajų. Kodėl? Tiesos.lt, pasirėmęs „Economist“, „The Guardian“ ir kitais šaltiniais, siūlo skaitytojams pažintį su dabartiniu Urugvajaus prezidentu.

Kas jis, The Economist nominuotos 2013 metų šalies Prezidentas?

„Prezidentas“... – mūsų vaizduotė piešia kostiumuotą personą, žingsniuojančią raudonu kilimu, apsuptą apsaugininkų, šokinėjančių atidaryti mašinos duris, kažką kalbančių į prie ausies įtaisytus mikrofonus, rimtais, neįskaitomais veidais… Prezidentas mojuoja miniai, oriai žingsniuoja pro garbės sargybas… Sveikinantį savo šalies gyventojus iš televizijos ekranų valstybinių švenčių proga. Jo padėjėjai planuoja fotosesijas vaikų ar nukentėjusių nuo nelaimių žmonių apsuptyje… Tokie tat vaizdiniai-klišės.

Ar būna kitaip? Neįtikėtina, bet būna! Ir The Economist konstatavo: būna, metų šalimi paskelbęs Urugvajų, o metų žmogumi – jos prezidentą José Mujica. Tai vienintelis kairiosios pakraipos prezidentas pasaulyje, kurį Daily Mail paskelbė vertu pasitikėjimo žmogumi, charizmatiška figūra.

Visiška priešingybė kitų šalių prezidentams. Paprasta, patogi apranga. Pats važiuoja į darbą, pats vairuoja senutėlį 1987-ųjų Volkswagen Beetle. Skraido ekonomine klase. Didžiąją dalį atlyginimo skiria socialiniams projektams. Prezidentūrą iškeitė į savo ūkį Montevideo priemiestyje. Kartu su žmona ūkininkauja – augina chrizantemas. Vairuoja traktorių, nesamdo padėjėjų. Kuklus, paprastas. Geria vandenį iš šulinio. Jei ne du tolėliau prie kaimo keliuko stoviniuojantys policininkai, nežinotum, kad čia gyvena Urugvajaus Prezidentas. Na, yra dar ir kitas „apsaugininkas“ – trikojis Mujicos šuo Manuela. Ne veislinis… Kaip ir pats Mujica. Ne veislinis.

1935 m. gimė vargingoje baskų ir italų kilmės ūkininkų šeimoje. Nuo jaunystės žavėjosi marksizmo idėjomis. Savo gyvenimą pašventė kovai už tautos laisvę. Kalintas, kankintas, 6 kartus sužeistas.

60-aisiais – aktyvus Kubos revoliucijos įkvėpto ginkluoto partizaninio judėjimo „Tupamaros“ kovotojas. Grupuotė pagarsėjo kaip „Robino Hudo plėšikai“, kurie grobė krovininius sunkvežimius, plėšė bankus ir išdalindavo maistą bei pinigus vargšams.

1970 m. pirmą kartą įkalintas. Iš viso kalėjimuose praleido 14 metų, iš kurių 10 metų – vienutėje, o 2 metus – giliai šachtoje, kurioje bendravo su varle ir žiurke, kad neišprotėtų.

1985 m. Urugvajuje atkūrus konstitucinę demokratiją, Mujica, paskelbus amnestiją, kartu su kitais politiniais kaliniais išlaisvinamas. Po kelių metų Mujica ir „Tupamaros“ susijungia su kitomis kairiosiomis organizacijomis sudarydamos politinę partiją „Liaudies dalyvavimo judėjimas“.

1994 m. išrinktas deputatu, o 1999 m. – senatoriumi.

2009 m. laimi prezidento rinkimus. Laikosi labiau centro kairės valdymo stiliaus, artimesnio Lulai Brazilijoje ir Bachelet Čilėje, o ne griežtesnio, būdingo tokiems kairiesiems lyderiams kaip Hugo Chávez.

2012 m. pasako garsiąją kalbą Jungtinių Tautų Rio+20 pasaulinėje darnaus vystymosi konferencijoje, kurioje jis kviečia kovoti su vartotojiškumo kultūra, naikinančia aplinką: „Priežastis – civilizacijos modelis, kurį sukūrėme patys. Mes turime iš naujo peržiūrėti ir įvertinti savo gyvenimo būdą.“

2012 m. praneša, kad Prezidentūra taps valstybine prieglauda benamiams. Pats Mujica ir toliau gyvena nedideliame ūkyje Montevideo apylinkėse kartu su žmona, buvusia bendražyge, kongreso nare Lucia Topolanksy.

2013 m. Mujicos vyriausybė priėmė marihuanos legalizavimo ir reguliavimo įstatymą, leisiantį valstybei legaliai gaminti ir realizuoti produkciją. „Tai loginis žingsnis. Norime atriboti vartotojus nuo nelegalaus verslo“. Valstybė perimsianti iš mafijos rinką, pati kontroliuosianti marihuanos prekybą, kainas, o nelegalūs vartotojai tapsią registruotais vartotojais ir tokiu būdu galėsią įsigyti vaistinėse nustatytą kiekį marihuanos bei auginti namuose tam tikrą šeimai įstatymais numatytą kanapių augalų skaičių. Nors visuomenė vertina tai skirtingai, mat bijo, kad Urugvajus taps narkotikų turizmo šalimi, patys vartotojai džiaugiasi, kad galės jaustis oriai, pirkdami lengvąjį narkotiką ne iš nelegalių prekeivių, o vaistinėse. Mujicos vyriausybė manosi sudėjusi saugiklius, kad nebūtų piktnaudžiaujama įstatymu.

Mujica pyksta, kai jam bandoma klijuoti „vargingiausio“ pasaulio prezidento etiketę. Jis mano, kad ne jis yra vargšas, o tie, kuriems vis negana, kurie dirba ir dirba tam, kad vis daugiau visko turėtų. Pyksta, kai klausia, ar tokiu asketišku gyvenimo būdu nori būti pavyzdžiu kitiems. „Jei aš pasakyčiau žmonėms, kad jie turi gyventi taip, kaip aš gyvenu, jie mane užmuštų“, – sako Mujica interviu The Guardian žurnalistui. 78-metis pakankamai ilgai buvo politikoje, kad siektų tokio pigaus populiarumo: „Mano gyvenimo stilius – tai patirtų gyvenime žaizdų pasekmė. Esu savo istorijos sūnus. Mano gyvenime buvo daug metų, kai būčiau buvęs laimingas turėdamas viso labo čiužinį“.

Mujicos politinė ideologija keitėsi per visą gyvenimą kartu su patirtimi. Nors iki šiol abu su žmona šiltai prisimena susitikimus su Che Guevara, Mao Dzedunu, šiandieną jis siekia lankstesnės kairiosios politikos. Požiūris į revoliucijas, sukilimus Brazilijoje, Turkijoje, Egipte ir kitose šalyse – nevienareikšmis. „Pasaulyje visada bus reikalingos revoliucijos. Tai reiškia ne vien tik šaudymą ir prievartą. Mąstymo keitimas yra tikroji revoliucija. Konfucionizmas ir krikščionybė atėjo irgi revoliuciniu keliu“, – mano Mujica.

Mujica didžiuojasi saugiausia ir mažiausiai regione korumpuota savo šalimi. Ir tuo pat metu teigia, kad Urugvajaus galimybes pagerinti visuomenę riboja globalaus kapitalo jėgos. „Man bloga nuo to, kaip viskas dabar yra. Gyvename tokiame amžiuje, kai negalime ignoruoti rinkos logikos“, – sako Mujica. „Visa šiuolaikinė politika susiveda į trumpalaikį pragmatizmą. Mes užmiršome tikėjimą, filosofiją... Kas mums liko, tai automatizuoti veiksmai paklūstant rinkos diktatui… „Jei mes visi gyventume pagal savo poreikius, tai 7 milijardai žmonių visame pasaulyje galėtų turėti viską, ko jiems reikia“, – sakė jis. „Pasaulio politika turėtų judėti šia kryptimi.“

Pagrindinės energetikos ir telekomunikacijų įmonės – nacionalizuotos. Vyriausybė nustato pirmos būtinybės prekių kainas, pavyzdžiui, pieno, ir skiria kiekvienam vaikui nemokamai po kompiuterį. Mokslas nemokamas, nėra egzaminų į aukštąsias, studijos taip pat nemokamos. Kiekvienam gyventojui suteikiama nemokamai 1 GB interneto duomenų per mėnesį. Šalyje uždrausti produktai, turintys GMO. Maistas natūralus, sveikas. Iki 2015 metų planuojama naudoti 95 procentus atsinaujinančių elektros išteklių. Informavimo priemonėms – visiška laisvė. Gera ir pigi sveikatos priežiūra. Nėra kamščių, miesto taršos problemų. Puiki rinkiminė sistema, proporcingas atstovavimas. Žmonės bendrauja artimai, šiltai, vertina draugystę. Nedaug neturtingų žmonių, labai turtingų žmonių nėra, visiems garantuojamas orus gyvenimas. Nėra vartotojiškumo kulto. Pasitikima valstybinėmis institucijomis, bankais, vyriausybe, bažnyčia…

Politikas, kuris sako tai, kuo tiki, tiki tuo, ką sako, ir realiai bando įgyvendinti gerus darbus. Sutikite – skamba nerealiai…


Urugvajaus prezidentas tarp savo viceprezidento ir naujojo finansų ministro


... čia jau nebe Prezidentūra, o namai benamiams


Ūkis, kuriame gyvena prezidentas Montevideo apylinkėse


Prezidentas pats vairuoja senutėlį 1987-ųjų Volkswagen Beetle.

Šaltiniai:

The Guardian (2013-12-13): „Uruguay’s president José Mujica: no palace, no motorcade, no frills“

The Economist (2013-12-21): „The Economist’s country of the year“

Timboy Newtron (2014-01-04): „Jose Mujica: the Woorld‘s poorest president“

Publikaciją parengė Aurelija Babenskienė

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tikra Tomo Moore       2014-02-4 20:24

Utopija, gyvuojanti Urugvajuje.

tikras prezidentas       2014-02-4 0:24

čia tai tikra tarnystė Tėvynei ir jos žmonėms.

grumstas       2014-02-3 14:53

Girdėjau apie jį. dabar žinios apogilesnės.Sužavėtas tuo Žmogumi. Tokių vienetai visoje Žemėje. Dieve duok jam sveikatos dar ilgai tarnauti savo šaliai.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.