Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas

Kiek Lietuvos Respublikoje belikę „laisvos respublikos“? – Dariaus Kuolio įžvalgos apie Lietuvai tekusią dalią

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 13 d. 11:25

24     

    

Kiek Lietuvos Respublikoje belikę „laisvos respublikos“? – Dariaus Kuolio įžvalgos apie Lietuvai tekusią dalią

Kokia valstybe norėjome būti ir kuo tapome? Kiek ir vardan ko atsisakėme savo teisių ir laisvių savo valstybėje? Ar turime valios situaciją keisti? Kokius tikslus sau, kaip šaliai ir visuomenei, ryšimės kelti artimiausiais metais? Ar „gerovės valstybės“ kūrimas ir toliau didins socialinę atskirtį?... 

Liepos 11-ąją, paskutinę Dalios Grybauskaitės kadencijos dieną, keletas Lietuvos politologų, politikų, ekonomistų, saugumo ir užsienio politikos ekspertų bei visuomenininkų buvo pakviesti į Lietuvos politikos forumą pasidalyti savo įžvalgomis apie praėjusį dešimtmetį, padiskutuoti apie tai, ko turėtume siekti ateityje.

Pirmąjį pranešimą padaręs kultūros istorikas, publicistas ir visuomenininkas, buvęs prezidento Valdo Adamkaus pirmąją kadenciją patarėjas, šiuo metu partijos „Lietuvos sąrašas“ pirmininkas dr. Darius Kuolys apžvelgė, kiek Lietuvos Respublikoje belikę respublikos, kaip bendrojo gėrio.

„Lietuva gerokai nutolo nuo laisvos respublikos principų“, – daro išvadą D. Kuolys. Daugiausia kritikos sulaukė kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė, ypač jos sprendimas „žvalgybą nukreipti prieš vidaus grėsmes“, t.y. prieš visuomenę, prieš atskirus jos piliečius. Kritikuotas ir prezidentas Gitanas Nausėda: neva jis pats kreipęsis į slaptąsias tarnybas dėl informacijos apie asmeninį gydytoją. „Mūsų visa politika nuo 1990 metų pradėta grįsti nepasitikėjimu visuomene“, – D. Kuolys įvardijo ir pagrindinę priežastį, per tris dešimtmečius subrandinusią ne vieną viešojo lauko piktžaizdę.

Šį ir kitus pranešimus bei diskusijas kviečiame klausyti ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2019-07-17 23:53

Dzeikas: ,,. Dar daugiau tylus zmoniu nuolankumas tvirkins net ir dorovinga piniguoti.” Taip ir pedofilai pasiteisina - vaikų romumas ir nekaltybė tiesiog skatina mus iš jų tai atimt.

Arne       2019-07-15 6:29

geras forumas, dėkui D. Kuoliui.

Dzeikas       2019-07-15 5:58

Al., kiekvienas piniguotis turi asmenine atsakomybe, kaip jis panaudos savo pinigus. Bet ir eilinis zmogus turi asmenine atsakomybe, kaip jis panaudos jam Dievo duotus talentus.Ir kad nesieke tiesos - atsakys taip pat.
Griztant prie piniguociu: ju yra visokiu, suktu, besistengianciu islaikyt teisinguma, atsitiktinai praturtejusiu. Bet net idealus piniguotis, kuris ir noretu moketi savo darbuotuojams civilizuota , oru atlyginima (pazistu zmogu kuris 2010m mokejo 2500 litu lauko darbininkams, be ypatingos kvalifikacijos, tereikejo siokios tokios patirties), taciau jis turi ribas, KURIAS nustato ne tiek sukuriamos vertes galimybemis, o isorinemis, bendrosiomis aplinkybemis: o butent, kiti verslininkai turi galimybe moket skatikus, o zmoniu pasiprieinima istatymo galia slopint.Tam jie turi visas juridines salygas. T.y. pelno ir islaidu gyvajam darbui apmoket Lietuvoje(vidurkis) 2;1. Normaliose, laisvose salyse 1:1.Taip tradiciskai susikloste.Ekonomiskai Lietuvos verslai(vidurkiskai) pajegus moket gerokai daugiau negu moka, bet deka zmoniu noro sedet ir laukt kol burnon keptas karvelis iskris, arba jiems parankiau ne susitart tarpusavyj ir isegt streika darbdaviui, girdi darbu per akis, pelna agera turi - dalinkis.Jei ne sedim cia ir nedirbam. Lietuvoj tai labai nepopuliari ideja.Girdi tegul valstybe minimuma nustato oru. Minimumo nustatymas aisku kazkiek ytakoja darbo nasumo kilima, bet pirmoj eilej ji ytakoja zmoniu reikalavimas tiesiogiai santykyje su darbdaviu oriu atlyginimu. Jeigu jie to nereikalaus - jokia valstybe dekretu oriu atlyginimu jiems neismus. Dar daugiau tylus zmoniu nuolankumas tvirkins net ir dorovinga piniguoti.

stasys        2019-07-15 5:54

Dzeikai .. tu nelankstus , bevardžiu “duzgiu” dėka tu galėtumei patobulėti čia ir vietoj to kad daug rašyti bele ką .. užrašyti tas mintis kurios pirmos ateina į galva perskaičius nauja str. Kaip taisyklė ..smalsiam kyla klausimu atsikartojančiu ..o ta panegirika pasitaupyti ..kai bus rimtesnė proga .

stasys        2019-07-15 5:45

Algirdas Kazlauskas rašo .. cit” Netaip sunku parinkt tinkamą vidutinę algą ir minimumą (MMA).8 valandas į dieną dirbančio alga turi išlaikyti šeimą, ir kad netrauktu išvažiuot iš Lietuvos. Jei darbdavys tokios išmokos nepajėgia reiškia jo paslauga nereikalinga.” Vat požiūris žmogaus kuriam verslas ir valstybė yra skolinga iki grabo lentos . Mielas Algirdai Jūsų metuose jau reikėtu žinoti kuo skiriasi algos ..gaunamos ir uždirbamos .Baisiausia tai kad tokie ‘darbuotojai’ klesti ir niekur emigruoti negalvoja ..nes skaito kad ‘skola’ dar neapmokėta .. ir vargiai kada bus apmokėta .

Migmalion       2019-07-15 3:11

Ar jau „J. Milaitis & CO” (Greittriedis) performansas baigėsi? Ai ai ai kaip gaila!
Matyt Julių vėl į Sovietską iškvietė, juk liepų pjovimo klausimas toks svarbus, gal net svarbesnis už Romuvos stabmeldystę.
Galėtų ir kolegos iš CO prisijungti. Portalas prasivėdintų, o tai nuo tos pedofilinės chlorkės akis graužia!

Al. Dzeikui       2019-07-15 0:52

Suprantama, teisingumą reikia išsikovoti ir kasdien ginti. Liaudis nuo šios atsakomybės nusišalinti negali. Bet iš pradžių būna žodis. Piniguočiams neapykantos nejaučiu. Nebent panieką, jei paniekinę savo padėties galimybes, savo turtus naudoja   žmonių kankinimui ar tvirkinimui.

Dzeikas       2019-07-14 21:36

Ai., jus gi pats matote, kai buvo priimamas naujas DK, ar girdejote balsu “duokite mums lygias galimybes konkuruoti su darbdaviais. Ar buvo reikalaujama supaprastinti iki minimumo streiku istatyma?
Ir jusu negatyvus nusiteikimas “piniguociu” atzvilgiu suponuoja ideja, kad buti turtingu - jau nuodeme. Bet syki jie turi pinigu, tegul nedorovingai igytu, bet mes negalime to irodyti, tai atimti jega tuos pinigus dar labiau nedorovinga ,ka ir irode komunistinis perversmas Rusijoje ir jo pasekmes.
O dorovinga suteikti galimybes darbuotuojams issireikalauti oriu darbo salygu ir jeigu piniguotis temoka tik vogti pinigus laisvos konkurencijos ir lygiu galimybiu salygimis jis zlugs. O jeigu jis moka organizuot gamyba , ka parode Lubio istorija, tai ar taip svarbu pasivoge jis tuos pinigus ar aukso puoda laimejo? Kartoju, tuo atveju, kai vagystes nepavyksta IRODYTI.
Bet ar to nori to darbuotuojai? Ne, jie nori kad kazkas rupintusi ju buitimi, gyvenymo salygomis, kad kazkas aprupintu juos geru atlyginimu. Na taip nebuna. Taip buna tik feodaliniuose santykiuose. Tada taip. Bet feodaliniai santykiai neatlaiko konkurencijos su kapitalistiniais. Jei pasilkt feodalizme - zlugs valstybe. Ir to zlugimo agonija bus ilga ir skausminga.Nes islaikant feodalinius santykius “bet kuriom salygomis” ir reiskia NETIESOS naudojima pilnu mastu,ir tai sukels daug skausmo - ir fizinio, ir labiausiai dvasinio.

Al. Dzeikui       2019-07-14 20:33

Taip piniguočiai pasiaiškina ir dėl žmonių nuskurdinimo - jei jums pinigų reiktų, jūs jų ir gautumėt.Jei mūsų nekariat ant stulpų, reiškia jums viskas tinka.

Dzeikas       2019-07-14 19:25

Al., bet teisingumo stoka randasi ten kur zmonems jo nereikia. Arbe jei ir reikia , tai ne pirmoje eileje.

Al.       2019-07-14 16:33

Taip - bendrasis gėris, gerovė ir saugumas. O koks vertinimo kriterijus? Jei BVP, įskaitant ir žmones, tai Izraelio gyventojų padidėjo 2,5 karto, o Lietuvos per tą patį laiką - sumažėjo vos ne dvigubai. Tai kokia tokio nuopuolio priežastis, man atrodo, niekas ir neatsakė. Aš manau, teisingumo stoka. Rezervistai užėmė aukščiausius valdžios postus ir veikia prieš Lietuvą -  kokia čia gerovė ir saugumas? Žmonės apiplėšiami plėšresnių tautiečių, bet teisybės nesuranda, nes teismai netarnauja teisingumui. Pilietiški žmonės terorizuojami, nes teismai tapo slopinimo įrankiu. Šeima, dėl vaikų gestapo, kaip institucija atsidūrė nuolatinės grėsmės akivaizdoj - kokia čia gali būti gerovė ir saugumas ?

Dzeikas       2019-07-14 10:55

stasy, aplodismentai atsistojus! Pasidalink paslaptim, juk svajoji apie Cicerono laurus.
Bet kokie kalbos perlai:”
- ...laike peršoka tuos socialius filosofus (SUPER!, Dzeiko pastaba) iš kuriu išaugo ir patobulėjo šiandieninė demokratija Lietuvoje…”
- “... prieštaravimu properšas politikoje ...”
O jau sitas turetu buti ekstaze verbalines masturbacijos procese:
-  “...tobulinti esamas visuomenės problemas…”
Klausyk, pateik rekomendacija i mozgoj*bu kursus.As ir taip noriu ismokt. Seni kagabistai nusede JAV pasakodami apie NKVD akademijas nomenklaturos naujokams ir itakos agentams Laisvajame pasaulyje atskleide daug bendruju budu kaip smegenis dulkint, nurode bendras kryptis, bet apie retorikos priemones kaip tai neuzsimine. Ar cia kazkas nauja destymo metodikoje?
Beje, skaitytojams:
Be reikalo taip keikiate stasi.Na isgusite ji, ateis kitas su kitu niku. O cia zmogus svieciasi su savo niku ir analizuoti KAIP jis rurija prota, metodus, budus - stai kur manksta smeginims ir beje puiki vakcina nuo propogandos poveikio kuria esame apdorojami tiek Kremliaus , tiek tautisku troliu fabrikeliu,tiek ir tautisku media kuriu melavimo menas kolkas ribojamas tik mokejimu tuo metu nemirkset.

stasys        2019-07-14 10:39

J.Ramanauskai .. čia aplink vieni kgb-istai su kortelėmis ant nosies ..todėl tamstos Tiesos paklydimus vertina su labai didele ironija . Kuo gali padėti proktologas konsultuojantis internetu .???  teisingai..  tik savo nuojautomis.

stasys        2019-07-14 10:26

Ilgai gražinta D.Kuolio kalba klausosi gerai ir padirbėta prie jos buvo atsakančiai , Periklio laisvosios respublikos demokratinės normos kaip ir neleidžia suabejoti jomis..nes laike peršoka tuos socialius filosofus iš kuriu išaugo ir patobulėjo šiandieninė demokratija Lietuvoje ir toje v.Europoje . Vienok man nepavyko atsikratyti nuojautos kad D.Kuolio pasakytoje kalboje daugiau to perteklinio noro paaugliui (demokratija) išspaudyti brandos inkštirus ant veido , o ne jo auklėjimo problemų . Bandymai tobulinti esamas visuomenės problemas senomis Periklio kalbomis man nekelią didelio pasitikėjimo . Aš kaip tik siūlyčiau labiau atkreipti dėmesį į antra dalį diskusijų Ž.Maurica, J.Rojaka, R.Lazutka. .. taip kaip pašnekovai kalbėjo ir turėjo kuo papildyti vienas kito mintis ..priešingai nei D.Kuolio įžanginėje dalyje . Jakilaičio norą parodyti tas esamas prieštaravimu properšas politikoje akivaizdžios bet jas gilindami mes niekuo neprisidedame prie tos visuomenės telkimo jos problemoms spręsti . Man taip ir liko paslaptis kodėl ten dalyvavo G.Landsbergis ..ar ta ponia už moterų teises ko siekė ten V.Ušackas ..savo labai paviršutiniškais pareiškimais ? .Kas išdrįs juos įrašyti į savotiškos politikos autsaiderius .? Norėtųsi šioje dalyje gauti Jakilaičio paaiškinimą ..

dr, Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-07-14 3:04

Matau, kad tiesos skaitytojams, pagal pirmo komentaro nuorodų įvertinimą, labai nepatinka TIESA. Tai ką Jūs čia veikiate???

>Ryškiausio politikos forumo dalyvio 18:50        2019-07-13 23:35

Deja, deja… Darius Kuolys cituodamas Atėnų įstatymdavystės genijų - Periklį - drauge su laike užstrigusia ‘Santara-Šviesa’, patys to gerai nesuvokdami(?), siektų sugrąžinti ir Pilotą išdidžiai klaususį neatpažintos įsikūnijusios Tiesos - Jėzaus Kristaus - “O kas yra tiesa?!” (Jn 18,38).
Respublikos po Kristaus idealas nėra tik graiko Periklio
ar romėno Cicerono respublikos idealas.

Eglė Ryškiausiam dalyviui       2019-07-13 22:58

Sutinku su tamsta, Grybauskaite ir Landsbergiu, kad Lietuvoje privalo būti gerbiamos tik teisingos nuomonės, kurias turi aprobuoti Garbačiauskaitė, Pumprickaitė ir Siaurusevičius.

Pritariu Istorijos pamokai       2019-07-13 22:53

Ką ten Periklis. O kaip beviltiškai paseno ponas Jėzus Kristus?

Istorijos pamoka       2019-07-13 21:14

Taip, Darius neblogas tribūnas…, tačiau beviltiškai įstrigęs paauglystėje. Beje, kaip ir dauguma šiuolaikinių tautininkų. Perikkis mirė vos 35-erų,  o cituojamus žodžius turbūt ištarė neturėdamas dar ir trisdešimties. Gyvevo absoliučiai kitomis aplinkybėmis. Kai dvikovos tarp vyrų ir iš to plaukiantis garbės tiesos suvokimas buvo kasdienis daiktas. Per tuos du tūkstančius metų pasaulis truputėlį patobulėjo. Moralė, tiesa demokratija taip pat. Ypač po Ruso, Markso ir Einšteino. Ir patetinėmis kalbomis jau seniai nieko neįtikinsi ir nebepakeisi. Antraip nebūtų reikėję nei Prancūzų Didžiosios revoliucijos nei dekolonizacijos karų ar smulkesnių socialinių politinių revoliucijų.
Išvada: kas nuoširdžiai ir įtikinamai skambėjo iš jaunuolio Periklio lūpų prieš pustrečio tūkstančio metų (beje, tai dar nereiškia, kad jis taip ir veikė kare ar politikoje…), varganai atrodo kaip pagyvenusio bet nesubrendusio vaikino l9pose

>> NK       2019-07-13 18:03

“TEISINGA GERBTI NE KIEKVIENĄ NUOMONĘ, O KIEKVIENĄ ASMENĮ.”
Ši tezė yra tiesiog tobula.
(Visas Jūsų komentaro tekstas taip pat puikus).
Sveikinimai.

Ryškiausio politikos forumo dalyvio       2019-07-13 17:50

Grybauskaitės sprendimo „žvalgybą nukreipti prieš vidaus grėsmes“ ir pan. kritika neabejotinai teisinga. Vis dėlto Darius Kuolys, atrodytų, nepažeidžiamai įsitikinęs ir tuo, kad  
“Respublikoje yra GERBIAMOS VISOS nuomonės ir klausomasi visų argumentų.”
Vadinasi, pagal „kultūrinį liberalą” D.K., turėtų būti VIENODAI GERBIAMA ir ta „nuomonė”, kuri, pvz., prigimtinę moralinę tvarką laiko istorine atgyvena ar prievartos priemone, kuri reikalauja prieš Dievo įsakymus bei žmogaus prigimtį nukreiptą LGBT socialinės lyties ideologemą paversti teisiškai įpareigojančia norma?
„Kultūrinis liberalizmas” kaip abstraktus humanizmas („Santaroje-Šviesoje” vyraujanti nuostata) metafiziškai žvelgiant yra neįsisąmoninta proto liuciferizacijos (žmogaus absoliutinimo, jo susidievinimo) programa
ir kaip tokia - klystkelis, kadangi
TEISINGA GERBTI NE KIEKVIENĄ NUOMONĘ, O KIEKVIENĄ ASMENĮ
nepriklausomai nuo jo nuomonės.
Kai kurios „nuomonės”, nors ir puikiai argumentuotos, yra blogos iš esmės. Laisve grįstoje Respublikoje jų ne tik gerbti neprivalome,
bet ir privalome padaryti viską, kad jos neįgautų įstatyminės galios žaloti žmogaus prigimtį, o per tai - demoralizuoti visą tautinę ir politinę bendruomenę, Respubliką paverčiant tik atskirų interesų tenkinimo priedanga (ne bendru reikalu).
“Mūsų Konstitucija sukurta tik dėl MORALIŲ IR RELIGINGŲ žmonių;
kitokių žmonių savivaldai ji visiškai netinka.” (II-asis JAV prezidentas ir Nepriklausomybės deklaracijos signataras Džonas Adamsas, 1735–1826). NK

Nors nebalsavom už        2019-07-13 15:26

Nausėdą ir nežinom,kas už jo stovi,tačiau jam laimėjus atrodo,kad grįžom į smetoniškąją inteligentiškąją Lietuvą,o Nausėda perima valdžią iš Smetonos.Tarsi sovietiniai laikai ir 30 vadinamų žiaurių Lietuvos nepriklausomybės metų,kuriuose grūmėsi nacizmas ir bolševizmas,būtų kaip sunkus sapnas,kurį norisi pamiršti.

neįtikėtina       2019-07-13 14:14

Šį Kuolio pasisakymą prieš 2 dienas paskelbė net dėlpius. Ir gana ilgai jį laikė iškabinę pačioje pradžioje. Kai kurie komentarai po straipsniu dėlpiuje buvo išties juokingi. Esą, kodėl Kuolys prabilo tik dabar, kai Grybauskaitė jau netrukus perduos prezidento įgaliojimus? smile Reiškia, ant kiek mes gyvename informacinės izoliacijos sąlygomis!

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-07-13 13:19

Rekomenduojame

Jurga Lago. Apie skiepus ir degančias eglutes

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.