Naujienos

KGB palikimas: kas kiršina Lietuvos visuomenę?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugsėjo 4 d. 12:16

11     

    

KGB palikimas: kas kiršina Lietuvos visuomenę?

Jūratė Važgauskaitė | lzinios.lt

Lietuvos visuomenė yra jautri ir keistai patikli blogiui. Mums stinga racionalumo, todėl tuo galima lengvai pasinaudoti, sukiršinti. Tai, pasak Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimų centro vadovės Birutės Teresės Burauskaitės, gali būti ir KGB verbuotų asmenų darbas. Šie žmonės nebegali kenkti Lietuvos valstybei, bet gali veikti visuomenės nuotaikas, kiršinti tautą.

Prieš kelias savaites žiniasklaidoje pasirodžius lakūno Jurgio Kairio pasisakymui apie tai, kad sovietų laikais sportininkams buvo lengviau gyventi ir sportuoti, ėmė sklisti gandai ir dokumentai, kurie galimai siejo J. Kairį su KGB užverbuotu sportininku, kuris turėjo Medvėgalio slapyvardį. Visgi, išsiaiškinti ar koks nors žmogus bendradarbiavo su KGB – nėra lengva, nes tos sistemos, pasak B. Burauskaitės, būta klastingos, todėl nevalia skubėti teisti arba teisinti.


Birutė Burauskaitė. Oresto Gurevičiaus nuotrauka

„Tai yra sudėtingas klausimas. Kuomet vyko liustracija – iki 2006–2007 metų buvo sukurta duomenų bazė, kuri šiuo metu įslaptinta 75 metams. O tie žmonės, kurie neatėjo prisipažinti – jų bylos nėra sudėliotos į papkes. Mes tiriame archyvą fragmentiškai, todėl nevisada skiriame tam daug laiko. Liustracijos komisija iki šiol veikia ir jei žmogus kreipiasi ji ištiria, svarsto ir nutaria ar tai, ką jie rado ir žmogus papasakoja liudija apie jo bendradadarbiavimą“, – sako B. Burauskaitė. Anot jos, peržiūrėjus turimus dokumentus galima pasakyti, kad nėra tvirto ryšio tarp J. Kairio ir agento Medvėgalio. Turimus duomenis, pasak Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimų centro vadovės, bet koks teismas galėtų suniekinti.

„Šiuo metu mūsų tikslas yra ne pavardės, bet KGB veikla. Todėl „einame“ per dokumentus ir norime parodyti, kaip buvo veikiama. Per veiklos ir gyvenimo sritis norime parodyti, kiek jie buvo įsiskverbę, kaip veikė. Viešinsime dokumentus, kuriuose žmonės matys, ką turėjo daryti agentas, kokias užduotis gaudavo“, – pasakoja B. Burauskaitė.

Tarkime mokytojai turėjo stebėti ar berniukai nerodo noro stoti į seminariją. Mokytojų tarp užverbuotų buvo daug, o kunigus bandyta verbuoti beveik visus. Jei buvo atsisakoma – patekti į seminariją buvo itin sunku. Visgi, pasitikėjimas tarp dvasininkų buvo didelis, todėl jie patys savo dvasios tėvams prisipažindavo, kad juos verbuoja, klausdavo ką daryti.

„Kuomet paskelbsime visą medžiagą, kurioje atsispindės konkretūs veiksmai, žmonės galės padaryti tam tikras išvadas. Galima sudaryti sąrašus, bet tai sudėtinga, nes bendrapavardžių Lietuvoje yra daug, gali įsivelti painiavos, o paviešinus vieną ar kitą pavardę žmogui paneigti, kad ten buvo ne jis – sunku“, – sako centro vadovė.

Anot jos, tyrinėtojai beveik 80 proc. atvejų gali nustatyti, kas buvo tas žmogus, kuris slėpėsi už vienos ar kitos pravardės. Visgi, tai nėra teisinis nustatymas, todėl privalu remtis nekaltumo prezumpcija.

„Žmonės, kurie atėjo prisipažinti, ar tie, kurie niekada neprisipažino sako: „aš niekada niekam nepakenkiau“. Visgi, įstatymas skamba kitaip, ten sakoma „bendradarbiavo“. Reikia pripažinti, kad daugelis ir nekenkė, dalis tiesiog darė karjerą, išstūminėjo konkurentus, kiti buvo priversti. Kiek teko matyti verbavimo procedūrų dokumentus – niekas neatėjo pasisiūlyti pats. Verbuojamą asmenį išstudijuodavo, žinodavo, kaip prieiti. Žmogus būdavo vienas prieš sistemą“, – KGB verbavimo niuansus pasakoja B. Burauskaitė.

Anot jos, buvo ne tik agentų, bet ir savanoriškų skundikų. Likę dokumentai, kaip žmones skųsdavo, tarkime, mokyklų direktoriai. Buvo rašomi skundai apie Sąjūdžio susitikimus, Antano Terlecko vizitus. Tokių savanorių duomenys, skundai ir pavardės – yra žinomos ir, pasak B. Burauskaitės, anksčiau ar vėliau bus paviešinti.

Tiesa, šie skundikai veikė atvirai, jiems nereikėjo slapyvardžių, mėtyti pėdas. Tie, kuriems reikėjo slapyvardžių, juos rinkosi neišrankiai.

„Vyrai rinkdavosi moterų, o šios – vyrų vardus. Dar buvo renkamasi profesijų pavadinimai, tarkime „kraštotyrininkas“, „smuikininkas“. Buvo daug banalių slapyvardžių: medžių, vietų pavadinimų. Na ir žinoma, priešų vardų ir pavardžių“, – pasakoja moteris.

B. Burauskaitė sako, kad anuomet verbuodavo visus, kurie bandė išvažiuoti į užsienį. Verbuodavo, nes reikėjo kontaktų. Žmonės bendraudavo, o tai KGB visada buvo įdomu. Tiesa, daug informacijos buvo išmetama. Tai nebuvo našus darbas, nes verbuodavo net tuos, kurie važiuodavo pas gimines. KGB domino viskas – finansai, šeimyninė padėtis, seksualinė orientacija. KGB sistema buvo plati, o mes dažnai matome tik kraštelį.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA

***

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Antanas       2017-09-15 21:45

Gerb. Burauskaite. Tad ar šis Seimas taip myli irgi užslaptintus Stalino KGB? To nebuvo susijungus Vokietijoms. Buvo skelbiama tiesa. Ar rasite Burauskaite dokumentus kai KGB veikė be liudininkų? Kodėl nepaskelbiama fiksuoti dokumentus tų asmenų kurie dar išliko gyvi terorizuojami, kankinami KGB be liudininkų. Nužudyti neateis. Kaip Jūs jaučiatės ar tikrai LAISVAI LIETUVAI dabar dirbate, kad Jūsų darbą vertino apdovanojimu komunistė?( neįsižeiskite, kai kas ir Kristų vadina komunistu, nes jis norėjo lygybės ) Aš tokio apdovanojimo būčiau neėmęs. Bet čia Jūsų valia. Imti ar neimti.Nepykite už nuomonę apie Jūsų darbą. Nukentėjęs ir gyvas išlikęs nuo slepiamų KGB. Pagarbiai Antanas.

Prisipažinę neturė teisės        2017-09-5 11:55

tapti POLITIKAIS.
Bet taip nėra.
Todėl visi jie yra ŠANTAŽUOJAMI.Šantažuojama pelė tampa paklusnia škurline lėle.

Misteris       2017-09-5 11:40

Tyčia KGBešnykai taip daro.
Jie tebesėdi postuose ir daro viską ,kad lietuviams būtų blogiau gyventi savo tėvynėje.
Kas kitas,jei ne KGBistai nusprendė saugoti paslaptis 75 metus?
Burliauskaitę apdovanojo už gerą darbo imitavimą.

Pikc       2017-09-4 22:09

Iš to, ką perskaičiau, susidaro toks vaizdas: J. Kairys išreiškė nepasitenkinimą esama situacija (o juk viskas iš tikrųjų puiku, ne? wink), R. Miliūtė paleido gerklę: “KGB agentas!” - ir jau po to ta versija rimtu veidu nagrinėjama. Išvada: geriau susilaikyti nuo valdžios (ypač - privilegijuotų partijų ir asmenų) bei eurosajūzo kritikos (o jeigu pasakysi, kad kas nors dabar dar blogiau, negu anksčiau - tai išvis!), nes, priklausomai nuo amžiaus ir padėties, būsi arba rusų/kremleus/putino agentas, arba gebešnikas.

$+$       2017-09-4 21:37

Ką reiškia:  “verbuodavo visus, kurie bandė išvažiuoti į užsienį”?!

Teko gyventi viename numeryje Marijampolės viešbutyje su KGB karininku, tyrusiu nužudymo byla kalėjime. Kaip tos organizacijos karininkas jis buvo labai šnekus. Vieną dalyką įsiminiau labai gerai. Jo žodžiais tariant, kiekvienas, kuris vyko komandiruotėn į kapitalistinę šalį, pasirašydavo bendradarbiavimo sutartį su KGB. Kai paklausiau, o kas jeigu atsisako pasirašyti, atsakymas buvo paprastas: “tokių nebūna”.

Toks reikalavimas nebuvo taikomas CK nariams ir jų šeimos nariams. Vykstančius pas gimines, verbuodavo, bet ne visus. Dar pridūrė, kad tie, kurie nenori bendradarbiauti su jais, gali vykti į Bulgariją ir Lenkiją. Į Bulgariją net rublių buvo galima vežtis, Sofijoje keitė į levus.

Kaip suprantu, socialistinės šalys nelabai domino, bent jau ne visos.

Tarabilda       2017-09-4 21:35

Viskas lyg ir taip, bet ne visiškai taip. Viso proceso bėda yra pakabinti, apie ką Burauskaitė nekalba. Tokie lyg ir prisipažinę, lyg ir ne, kuriems kažkas yra davęs pažadėlį, mol - sutvarkysime, jei būsi supratingas. Ir tokios bublikos yra valdžioj, daug kas tikriausiai pagal tokias tylias šantažo schemas yra valdomas, ir labai labai aukštai.

Ačiū direktorei!       2017-09-4 18:35

Nuraminote. O jau buvau pradėjęs nerimauti.
Būtų gerai, kad tokie raminantieji (marškinėliai- išbraukta) rašinėliai pasirodytų periodiškai.

tik už gražias akis       2017-09-4 18:05

burauskaitė polikarpovnos buvo apdovanota ordinu

Nesuprantu       2017-09-4 17:19

Kam be reikalo ir jokios naudos malti šūdą?

Tomas       2017-09-4 16:35

Liustracija-patys sau prisipažino ir užsislaptino.Visai kaip Kedys užspringęs skrandžio turiniu šalia savęs pasidėjo pistoletą iš kurio nušovė teisėją ir sutenerę.

Julius Puras       2017-09-4 15:48

Prie žodžio liustracija turėjo būti kgb agentų ir informatorių liustracija. Lietuvoje dėka Landsbergio, Brazausko ir jų partijų niekada nebuvo komunistų liustracijos. O ir tu pačių kažkam tai prisipažinusiu ir įslaptintų 75 metams aš nevadinu liustracija.


Rekomenduojame

Partizanas Jonas Kadžionis-Bėda ir jo testamentinė kalba: „Lietuva išliks, nes laisvę gavo per stebuklą“

Štai ir sulaukėm. Liudvikas Jakimavičius: „Net okupantų valstybė TSRS valstybinių švenčių proga skelbdavo amnestijas, o ne nuosprendžius“

Verta prisiminti. Kaip okupantai baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio

Irena Vasinauskaitė. Gražuolių kaime iki šiol vaidenasi?

Ramutė Bingelienė. Cenzūros grimasos Seime

Kiek verti 100 eurų Lietuvoje ir likusioje ES?

Algimantas Rusteika. Tiesos išbandymus pereina ne visi

Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ sutiktuvės

Janina Survilaitė. Klampūs archyvų atstatymo keliai

Bernardas Dringis. Klausimai, kylantys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse

Popietė su Laisvės premijos laureate s.Nijole Sadūnaite

Apie išprievartavimą melavusi feministė nuteista už šiurkštų šmeižtą

Algimantas Zolubas. Pilietinė veikla – politinė

Teisininko žvilgsnis į BK normą dėl seksualinio priekabiavimo. Vytautas Sirvydis: sunku rasti kitą tokį lengvai „pritempiamą“ straipsnį

Vytautas Vyšniauskas. Neiškęstas privatusis patriotizmas

Alvydas Jokubaitis, Mindaugas Kubilius. Europos Sąjunga: kur mes keliaujame?(III). Nedemokratiškų nuostatų įsivyravimas demokratijoje?

Dariaus Kuolio atrinkta. Justino Marcinkevičiaus atsakas savo kaltintojams: „Valstybę praradote jūs, o tautą mes vis dėlto išsaugojome“

Raimondas Kuodis. „Ekonomikos dėstymą yra užvaldę neoliberalai“

Valdas Vasiliauskas. Tauta nebuvo pakviesta į  šimtmečio šventę

Nuo bačkos. Vilniaus meras Remigijus Šimašius: „Vilnius yra kosmopolitinis, atviras miestas ir turi labai simbolizuoti tokias idėjas“

Nida Vasiliauskaitė. #TuIrgiKaltas?

Vladimiras Laučius. „Pagrindinis žurnalistikos tikslas yra ieškoti tiesos“

Lietuvos Respublikai – 100. Darius Kuolys: Vilniuje – Valstybės atkūrimo takas (II)

Vasario 13-ąją Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ pristatymas

Irena Vasinauskaitė. Nieko asmeniško… Tik vykdau pažadą [2], arba Šis bei tas apie politinį priekabiavimą

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Paskutinė idėja Lietuvai

Vasario 16-ąja Lukiškių aikštėje įvyks šventinis renginys „Atmintis ir pagarba“

Kun. Robertas Skrinskas. Lietuvos paaukojimai Marijai: istorinė apžvalga

Kun. Vytenis Vaškelis. Tėvynės paaukojimas Marijai

Geroji Naujiena: Viešpaties ranka pagydo ligotus kūnus ir nuvalo nuo sielos nuodėmės raupsus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.