Demokratija ir valdymas, Emigracija, imigracija, demografija

Ketvirtoji emigracijos banga. Kas vis dar skatina bėgti iš Lietuvos?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. kovo 22 d. 9:29

19     

    

Ketvirtoji emigracijos banga. Kas vis dar skatina bėgti iš Lietuvos?

ktu.edu

Didelės ir neigiamos įtakos šalies ekonomikai, darbo rinkai ir, žinoma, socialiniam gyvenimui turi iš Lietuvos migruoti nesiliaujantys gyventojai. Emigracijos procesus tyrinėjanti Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) profesorė Vilmantė Kumpikaitė-Valiūnienė dalijasi savo įžvalgomis ir pastebėjimais apie 4-ąją emigracijos bangą.

Ketvirtoji emigracijos banga sietina su euro įvedimu

Nuo Nepriklausomybės pradžios lietuvių emigraciją galima išskirti į keturias bangas, kurios turi tam tikrų požymių. Pasak prof. V.Kumpikaitės-Valiūnienės, pirmoji emigracijos banga prasidėjo netrukus po Nepriklausomybės atkūrimo, kai prasivėrė Lietuvos sienos.

Antroji – 2004 m. įstojus į Europos sąjungą. Trečiajai bangai įtaką padarė prisijungimas prie Šengeno zonos 2008 metais ir Lietuvą pasiekusi ekonominė krizė bei dėl finansinių paskolų išaugęs nedarbo lygis.

„Labai aktualu ir skaudu, kad 2015 metais įvedus eurą prasidėjo ketvirtoji emigracijos banga. 2015 metais iš Lietuvos išvyko daugiau nei 40 tūkstančių žmonių, o 2016 metais – net 50 tūkstančių Lietuvos gyventojų. Tai daugiau nei šiuo metu gyvena Marijampolėje ar Mažeikiuose“, – teigia profesorė.

„Paskutiniųjų metų emigracijos srautai beveik prilygsta kritiniams trečiosios bangos emigracijos metams. Ketvirtoji emigracijos banga sietina su kainų augimu įvedus eurą. Nors mėginama tai neigti, visgi statistika ir žmonių patirtis rodo ką kita“.

Nors anksčiau vyrai ir moterys migruodavo panašiai, 2014 metais emigruojančių vyrų skaičius ėmė lenkti moterų skaičių, o 2015 metais tas skirtumas gerokai išaugo.

Tarpdisciplininio KTU tarptautinių migracijos tyrimų klasterio iniciatyva buvo atliktas savarankiškas, nefinansuotas tyrimas apie Lietuvos piliečių emigracijos priežastis. Nuo 2016 m. spalio iš visų keturių bangų emigrantų buvo surinkti 4136 atsakymai. Buvo apklausti 19–65+ metų amžiaus žmonės. Iš jų 811 respondentų paliko Lietuvą 2015 metais ir vėliau.

Svarbiausios emigracijos priežastys – ekonominiai veiksniai

„Daugiau nei 66 proc. ketvirtosios bangos emigrantų įvardino per mažą darbo užmokestį Lietuvoje. Tai svarbiausias veiksnys ir pats didžiausias procentas tarp visų tirtų bangų. Antroje vietoje – produktų ir paslaugų kainos (daugiau nei 42 proc.). Palyginimui, pirmoje bangoje 25 proc., antroje bangoje – 29 proc., trečioje – 35 proc. respondentų įvardino kainų svarbą“, – apklausos rezultatus pateikia mokslininkė.

Pasak profesorės, darbo užmokesčio skirtumai ir pajamų nelygybė, kurią jaučia Lietuvoje gyvenantys žmonės (40 proc. respondentų) bei asmeninės sąlygos (daugiau nei 41 proc.) taip pat įvardinami tarp pagrindinių iš Lietuvos stumiančių veiksnių. „Reiktų atkreipti dėmesį, kad visų šių veiksnių svarba kiekvienoje bangoje vis didėja“, – įsitikinusi mokslininkė.

V.Kumpikaitės-Valiūnienės teigimu, kalbant apie traukos veiksnius, didesnės pajamos svečioje šalyje buvo įvardintos beveik 60 proc. ketvirtosios migracijos bangos respondentų. Tai taip pat didesnis skaičius lyginant atsakymus su kitomis migracijos bangomis.

„Apžvelgiant šiuos ekonominius veiksnius ir jų augančią svarbą, tai galima pavadinti „išgyvenimo strategija“. Tokią strategiją žmonės rinkosi ir po 1990-ųjų metų, kai buvo itin didelis nedarbo lygis ir reikėjo ieškoti išeičių“, – sako KTU profesorė.

Pagal darbo užmokestį Lietuva – tarp skurdžiausių šalių

„Dar keli liūdinantys faktai, paremti atliktu tyrimu. 46 proc. visų apklaustųjų savo namais laiko užsienio šalį, o Lietuvą – tik 17 proc. Beje, ketvirtosios kartos migrantai labiau linkę įvardinti Lietuvą savo namais. Neramina ir tokie faktai, kad daugiau nei 40 proc. apklaustųjų neplanuoja grįžti į Lietuvą“, – apklausos rezultatus pateikia mokslininkė.

Profesorės teigimu, apie 20 proc. apklausos respondentų teigia, kad Lietuvoje neįgijo jokios darbinės patirties ar jos net neieškojo. Vos pabaigę vidurinę mokyklą ar studijas aukštosiose mokyklose iškart išvyko į užsienį ieškotis darbo. Jie dažniausiai renkasi angliškai kalbančias šalis. Tuo tarpu jokios užsienio kalbos nemokantys, vyresnės kartos, emigrantai neteikia pirmenybės renkantis šalį.

„Apžvelgus visas emigracijos bangas, galima teigti, jog dažniausiai žmonės emigruoja dėl ekonominių priežasčių ir tų veiksnių svarba su kiekvienos bangos pradžia didėja. 2000–2005 m. prognozės, kad naujos ES šalys palaipsniui prisivys senbuves savo darbo užmokesčiu ir migracijos srautai iš jų sumažės, Lietuvos atveju nepasitvirtino. Lietuva savo minimaliu, o taip pat ir vidutiniu darbo užmokesčiu lenkia tik Rumuniją ir Bulgariją, o Lietuvos piliečių pamėgtose Didžiojoje Britanijoje ar Airijoje minimalus darbo užmokestis didesnis bent 4,5 karto. Tuo tarpu perkamosios galios indeksas skiriasi daugiau nei du kartus Lietuvos nenaudai“, – teigia mokslininkė.

„Žinoma, emigraciją skatina ir socialinės priežastys, tokios kaip galimybė tobulėti (38 proc. ketvirtoji banga), didesnis tolerantiškumas (30 proc.) ir noras keistis (24 proc.), kurių svarba taip pat palaipsniui auga, ypač jaunimo tarpe. Tai sietina, su jaunimo, užaugusio jau Nepriklausomoje Lietuvoje pažiūromis ir nuostatomis“, – apklausos rezultatus apibendrina KTU profesorė V. Kumpikaitė-Valiūnienė.

ktu.edu

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2017-03-23 22:05

Dzeikui’ui:
Mane visad stebino, netgi pries JAV lietuviu susikoncentravimas ne i tai kas pasakyta, o i tai kas sako.Na, kad “patriotai” negali ar nesugeba kalbeti apie reikala, o ne apie oponenta - na nestebina.Bet kad tie musiskiai kurie lyg tai ten, Laisvajame pasaulyje prigyja negali to cholopisko bruozo atsikratyt…Nors, jeigu neiseinate is lietuvia-rusa ir net lenkakalbes aplinkos - vargu bau ar pasikeisite ir suprasite juos NET ir gyvendamas su jais.
Taip jau atsitiko, kad neatsargiai pasielges buvau priverstas,nieko neverciamas, savo noru palikti sali i kuria buvau isigyvenes, kurios autochtonai laike mane savu ir as pats tokiu jauciausi.Jausmas tarsi kinoteatre patektum i Holywoodo kinofilma , isgyventum su filmo herojaus daug metu, suprastum juos is vidaus, - ir vel netiketai pats sau atsidurtum prisnerkstam lietuviskam kinoteatre , kur pries daug metu pradejai ta filma ziuret.Supranti ka turiu omenyj, ka noriu pasakyt? Ir ta lietuviska realybe matai jau filmo heroju akimis.
Tau nebutina sutikti su mano nuomuone, lygiai kaip ir man.Gali klysti tiek tu, tiek as(neatmetu galimybes pakeisti nuomuone isgirdes svarius argumentus).Taciau grizes i lietuviska kinoteatra is Holywoodo filmo tepamaciau ziurovu nudebilejima.Na ir pats matai, nors tauta paprasciausiai nemoka buti laisva , kuo gylesnes problemos - tuo jie labiau isteriskai klykia apie “tautiskuma”, “lietuvybe” ir vis labiau supanaseja su tais is kuriu nelaisves istruko 1991m

Pikc       2017-03-23 20:47

Žmonės išvažiuoja dėl įvairių priežasčių - bet tik visiški dvasios ubagai “jokūbėliai” gali savo tautą ir valstybę (nepainioti su valdžia) dergti, su pasimėgavimu ant savęs pačių srutas pilti ir su pasičepsėjimu ryti. Niekaip tokios koprofagijos nesuprantu - ir sunkiai įsivaizduoju, KIEK reikia degraduoti, kad tokiu taptum. Kas čia per psichinė liga tokia?

Dzeikui       2017-03-23 16:57

paskaitinėju komentarus, rašau retai. Bet su Jūsų nuomonėmis sunku vienareikškai sutikti. Pats esu irgi svečioje šalyje. Įprasta dabar. Bet kai Jums pavyko tokią  nostalgiją išsaugot ar išvystyt? Kaip jums šauna į galvą tokius tikrai rusiškus momentus atrast? Negalit atplyšt nuo to visko? Gal čia kažkokia kita reikšmė? Aš tai nusiploviau (nors ir nelabai) visą tai. O gal Jūs švietėjišką veiklą kokią vystote? Nesuprantantiems…

Su euro       2017-03-22 21:22

Įvedimu likom eilinį kartą apgauti ir apvogti. Kad tai tik paskatins emigraciją, supratom jau tada, kai mums eilinį kartą kabino makaronus. Ir ką, turim ką turim.

vienareikšmiai       2017-03-22 21:16

skurdas

Dzeikas       2017-03-22 20:13

Pasiziurekite sia 10 min istrauka.Tik isivaizduokite , kad veikeju skiriamieji zenklai ne raudonos zvaigzdes ir kujis su pjautuvu, o Gedimino stulpai ir Vytis.
Ir jus suprasite kas ta Lietuvos “valstybe” ir kaip masto jos “elitas"ir kokios galimybes ji “pakeisti”.
https://youtu.be/rXdu4Vc_NS8?t=35m14s
Dar turite noro, iliuziju cia kazka keisti? Dar stebites kaip galejo Garliava 2012 rastis?

vasia       2017-03-22 19:04

TAMSA!

Clerkenwell Apuokiukui       2017-03-22 17:46

Kodel tu musu apmastymus taip asmeniskai priimi? Mes ne del taves isvaziavome ir ne del taves grisime.
Lietuva siuo metu yra ne tik ekonomiskai kriziniame stovyje bet ir moraliai korumpuota. Teisybes musu brangioje Lietuvoje net su ziburiu nerasi, salis net neprimena civilizuotos Europines valstybes. Kai korupcija ant kiekvieno kampo, kai nepotizmas legalus padoriam zmogui pasidaro nebeimanoma gyventi tokiam pastovaus pazeminimo stovyje. Tai kancia kurios galetu nebuti.
Lietuvos socialinis modelis siuo metu primena rusiskaji/azijietiska. Tikrai jokiu Europiniu vertybiu, tik europines taisykles is Briuselio.
Ir lygtai to neuztektu esame istisai priesinami. Nuo turtingu/neturtingu, Kauno/Vilniaus, runkeliu/elito iki emigrantu/pasilikusiuju. Tai, matomai, kazkam labai patogu tas Lietuvos naikinimas nes jis labai efektyviai kurstomas masiniu informaciju priemoniu.
Matai, as apie atlyginimus ar kainas kolkas net neuzsiminiau. Bet tai dar viena Lietuvos naikinimo atsaka. Kokiam velniui reikejo ta eura isivesti. Visi jau pries tai zinojo, kad kitose salyse (pvz Airijoje) isivedus eura per metus kainos padvigubejo. Zinojo ir vistiek melavo. Nes pagarbos zmogui nera. Pagarba Lietuvoj rodo tik bailys.
Lietuva zlunga visapusiskai, vieniem del to liudna, kitiem pikta. Bet faktas islieka. Tol kol busime zlungancio ES projekto dalis reikalai tik eis blogyn. Tai ekonominis ir politinis faktas.

Dzeikas       2017-03-22 17:43

Grynai is apaciu - jokiu revoliuciju nebuna.Bolsheviku perversmas buvo finansuojamas Vokietijos, todel jis ir pavyko.
O siaip bet kuri valdzia gali pasmaugt bet koki sajudi, net nebutinai naudodama totalitarines valstybes irankius: jegos strukturu nezabota terora , kankinimus, bauginimo akcijas.Tik tiek, kad didziosios vakarietiskos civilizacijos to nenori naudoti.Tokie metodai silpnina valstybes ir visuomenes bendraji konkurencini pajeguma.Sakykim prismaug profsajungas suletes techninis progresas pramoneje, zmoniu sveikatingumas ir eile kitu rodikliu.Tai ir vadinasi “valstybinis mastymas”.Lietuva su niekuo nekonkuruoja ir jos valstybiniu interesu nera.Yra Lietuvos valdininku PERSONALINIAI interesai. Tai kaip jie valstybe vairuoja? taip pat kaip vagis begantis nuo policijos su VOGTU automobiliu.Pasakykite vagiui, kad jis tausotu automobili, kaip jis reaguos?
Kitaip sakant Lietuvos elite, tu kurie galetu oponuoti tuo ar kitu klausimu , NERA zmoniu kurie galetu paremti ta ar kita ideja, ar valstybes vizija.
O mes, eiliniai komentatoriai, budami net pasiturintys zmones net 10-20 zmoniu pabande ka nors daryti ir negave paramos is dideliu pinigu - nepadarysime NIEKO. Dideliems pinigams (tokiu pinigu, kapitalu turetoju)  tokiu ideju nereikia.Jie kriminalines kilmes ir augti terpeje kur galioja istatymo , o ne valdzios valios virsenybe jie nemoka ir jiems to visai nereikia.
Todel raginimas eiliniu zmoniu: darbininku ar aukstai kvalifikuotu specialistu neemigruoti ir bandyt padaryt kazka “vardan tos” - yra amoralus.
Ne i tuos kreipiates.

Žinoma,išsivaikščioti        2017-03-22 14:49

lengviausia.O gal dar pabandyti išsaugoti Lietuvą.Tai būtų garbės ir orumo klausimas.Reikia SĄJŪDŽIO 2.Kas pradėtų jį organizuoti?

>Dzeikui       2017-03-22 14:47

Visokių išvažiavo į tą JAV.Vieni buvo pokario emigrantai,kiti dabar.Daug lietuvių yra perlipę per kitų galvas ir net lavonus,kad tik pasiektų tą JAV materialę gerovę,bet ar sąžinėje ramu ,kai per artimųjų apgaulę tik dėl gražesnių drapanėlių ar įspūdingesnio auto.Tokie jau ir kalbą per 2-3 metus pamiršo,kalba su nesvietišku akcentu ant viso rajono,grįžę į svečius.Tokie geriau tegul ir pasilieka ten.

Apuokiukas       2017-03-22 14:41

Aha, tai vadinasi AŠ, čia likęs Lietuvoje, turėsiu didžiai gerbiamiems emigrantams sukurti tokias sąlygas, kad jie teiktųsi grįžti. Gerai… gerai…

$+$       2017-03-22 14:12

Ekonominės priežastys, tik ledkalnio viršūnė. Niekada gyvenime niekuo nesiskundžiau, tačiau nė vienam, svarstantčiam išvažiuoti ar likti, nepatarsiu likti. Ir dėl labai paprastos priežasties - sovietmetis Lietuvoje dar nepasibaigė.
<>
Iš 43 darbinės veiklos metų, pastaruosius 20 dirbau valstybės tarnyboje. Nieko kito kaip išnaudojimą, diskriminaciją per tą laikotarpį nepatyriau. 9 iš 10 viršininkų kieno nors giminaičiai arba, anot rašytojo V. Rūbavičiaus, “pažangesnės” orentacijos. Nekompetencija, elementarių socialinių įgūdžių neturėjimas bendraujant su žmonėmis, egoizmas nepalieka šiai valstybei vilčių.
<>
Prieš pusvalandį per nacionalinį radiją apie emigraciją kalbėjo du ekspertai: D. Paukštė ir G. Nausėda. Demagogija ir dar kartą demagogija. Net žurnalisto nėra, galinčio ar norinčio surasti srities žinovą, nebijančio daiktus vadinti savo vardais.

Dzeikas       2017-03-22 13:45

Apuokiuk, nekalbek taip ir neversk zmoniu irodineti KA JIE PADARE.Nes ne tau juos teisti. O tokiu , kurie bande kazka padaryt del kitu - zinau ne viena.Beje, kaip ir tu, jie kaltino mane , kad as pabegau i JAV. Ir ka manai? Po keliu metu sutinku - jau emigracijoje.
Saulius Stoma nieko nebande padaryt? Venckiene nieko nebande padaryt? Juk pagal tave ji pabego metusi savo bendrazygius, o reikejo burt zmones, kviesti pasipriesint, kovoti…
Tai cia tie, kuriuos mes zinome. O kiek tragediju ir mini tragediju mes NEZINOME???
Tu apskritai PATS SAVE ISLAIKAI? Ar sheima savo BE TEVU PAGALBOS islaikai? Jei taip - papasakok kaip tau tai pavyko,o mes pasimokinsime , ziurek tavo pedomis paseksime.
O jei pas mama gyveni, uzdirbi kisenpinigiams, bilietui i kluba sestadieniui ir ant kokteilio sau ir merginai - tada klausti kitu(n) “ka tu padarei del Lietuvos” kaip tai ankstoka.

tokie ir emigruoja...       2017-03-22 13:27

kurie bandė daryti kažką gero.
tik blogieji gali likti Lietuvoje ir gerai gyventi.
negi, apuokiuk, tau tas iki šiol neaišku?

Apuokiukas       2017-03-22 13:20

O ką tie emigrantai padarė, kad Lietuvoje būtų geriau - ne tik jiems patiems, bet ir visiems kitiems?

Dzeikas       2017-03-22 12:59

Aha…dovanoja po hektara zemes.
Tik ant tos zemes nieko negalima pastatyti, o jeigu galima tai su 10001 leidimu.
Gerai policijai reikia geru pinigu, kuriu gauti teks apmokestinti tuos 1 ha nemokamai isdalintus.
Arba galima leisti zmonems apsiginti patiems.Nudejai is savo ginklo nakti i sodyba ilindusi vagi - policija kaip Texase net tirt neturetu tokiu bylu, lavona uz koju lauk isvelka ir tiek.
Taciau Lietuvoj taip negalima.Tai prakeiktas Liberalizmas.Kas cia bus jei kiekvienas cholopas prades savarankiskai spresti santykius su plesikais.
Ikalkite bauda, jeigu jis afrikines 3-spalves neiskels valstybiniu svenciu proga.O valsybiniu svenciu dienas reikia tyliai keisti karts nuo karto.Pamirs - baudele.Kad geri vyrai turetu veliavu teisingo pakabinimo tikrintojo etata turetu.
Tai gal nesikankinkite taip.Jau 27 metus kankinates.Emigruokite JAV, ten priklausomai nuo issilavinimo, pastangu ir talento ta hektara (na aisku ne veltui, padirbet reikes) turesite po 3-10 metu.Ir kabinkite savo valdoj kokia norite ir kada norite veliava.JAV laisva salis.Tiesa patriotams nepatiks.
Jusu teise rinktis(taciau ir tai patriotams ir tas nepatinka.Na nebent tik jie gali rinktis, o ne visi)

Valstybė turi ryžtis       2017-03-22 10:25

ir paskelbti ,kad dovanoja nors po hektarą žemės.Plius geros mokyklos,ligoninės,policija.

Gal giliai širdyje       2017-03-22 10:09

Lietuviai planuoja grįžti?Nes aplink yra senų sukiužusių sodybų ir jas nupirktų,bet neparduoda savininkai.Nors jų vaikai užsienyje.


Rekomenduojame

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.