Kęstutis Girnius: Konstitucinis Teismas daro žalą valstybei – metas galvoti apie jo pertvarkymą

Tiesos.lt siūlo   2013 m. lapkričio 25 d. 22:03

5     

    

Kęstutis Girnius: Konstitucinis Teismas daro žalą valstybei – metas galvoti apie jo pertvarkymą

Pernai vasarą Lietuvos Sąrašo visuomenei pristatytame Lietuvos darbų sąraše siūlyta, sekant Estijos, JAV ir kitų šalių pavyzdžiu, Konstitucinį Teismą prijungti prie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir išskaidrinti teisėjų atranką. Šiandien pertvarkyti Konstitucinį Teismą jau ragina ir politikos apžvalgininkai.

Tiesos.lt siūlo Vilniaus universiteto docento, filosofo Kęstučio Girniaus komentarą.

* * *

Konstitucinio Teismo mini stebuklas

Kęstutis Girnius | Alfa.lt

Įvyko mini stebuklas. Lietuvos Konstitucinis Teismas (KT) pagaliau priėmė racionalų, pagrįstą nutarimą. Jis nurodė, kad sprendimas nekompensuoti nuo 2010 metų sumažintų tėvystės pašalpų neprieštarauja Konstitucijai, nes tėvystės pašalpa yra terminuota finansinė parama, priklausanti nuo valstybės ir visuomenės išgalių. Bet už nutarimą KT sulaukė ne pagyrimų, bet priekaištų, nes naujausias nutarimas parodo, kiek nepagrįstas ir savanaudiškas buvo šios vasaros KT sprendimas susigrąžinti savo sumažintą atlyginimą.

Premjeras Algirdas Butkevičius pasakė, kad KT sprendimas dėl nekompensuotų tėvystės pašalpų yra socialiai neteisingas ir kad sprendimas kompensuoti teisėjų atlyginimus, bet ne tėvystės išmokas neturi ekonominės logikos. Jis nurodė, kad, blogėjant ūkio padėčiai, vyriausybės priima sprendimus, atsižvelgdamos į savo finansines galimybes. Iš tiesų, jei nėra pinigų išlaidoms padengti, reikia jas karpyti, ir vykdomoji valdžia turi nutarti, ką ir kaip karpyti.

Apskritai KT turėtų kuo mažiau kištis į ūkio reikalus. Konstitucijos 94 straipsnis nedviprasmiškai nurodo, kad Vyriausybė „tvarko krašto reikalus… Rengia valstybės biudžeto projektą ir teikia jį Seimui, vykdo valstybės biudžetą“. Kubiliaus Vyriausybės ‘naktinės reformos’ sulaukė nemažai kritikos. Bet nutarimas laikinai mažinti algas, atsižvelgiant į žmogaus gebėjimą, prisiimti darbo užmokesčio mažėjimo naštą, nesulaukė priekaištų, nes jis akivaizdžiai atitiko socialinį teisingumą.

Visose šalyse stengiamasi užtikrinti pensijų ir atlyginimų pastovumą, bet tai ne visada įmanoma. Tai jokia valstybinė paslaptis. Pranešdama žmonėms, kokios pensijos turėtų sulaukti, jas prižiūrinti JAV tarnyba nuolat pažymi, kad pensijos dydį reguliuojantys įstatymai praeityje buvo keičiami ir gali būti keičiami ateityje. Įvairios kitos išmokos ir pašalpos net dažniau kaitaliojamos. Kai gyvenome Vokietijoje, buvo daug diskusijų apie vaikų pinigus, vadinamąjį Kindergeld – koks turėtų būti jų dydis, kiek mokėti už pirmą, kiek už antrą ir trečią vaiką, ar vaikų pinigus mokėti pasiturinčioms šeimoms ir t. t. Nebuvo vien diskutuojama, buvo padaryta ir pokyčių.

Šią vasarą KT priėmė nutarimą, kad galima mažinti bazinį atlyginimą, bet taip pat nurodė, kad valstybės tarnautojų ir teisėjų pareiginių algų bei priedų už kvalifikacines klases mažinimas prieštarauja Konstitucijai. Kokiu pagrindu Vyriausybei suteikiama teisė mažinti bazinį atlyginimą ir tėvystės pašalpas, bet ne koeficientus ar priedus už kvalifikaciją? KT nutarimas iš esmės grindžiamas 2010 m. sprendime išdėstytu principu, kad „netoleruotinos situacijos, kai valstybės tarnautojų atlyginimai“ būtų sumažinti taip, kad „atliekančio sudėtingą darbą aukšto kvalifikacijos valstybės tarnautojo atlyginimo dydis būtų priartintas prie mažiau sudėtingą darbą dirbančio žemesnės kvalifikacijos valstybės tarnautojo atlyginimo.“

2010 m. nutarime KT skyrė ypatingą reikšmę vadinamajam ‘proporcingumui’, bet nesiteikė aiškinti, kas konkrečiai yra tas ‘proporcingumas’, kodėl jis nustelbia socialinio teisingumo ir kitus teisinės valstybės principus. Tarkime, kad visiems tarnautojams algos sumažinamos 10 proc. Tuo atveju žmogus, anksčiau gavęs 1 500 Lt į rankas, gautų tik 1 350 Lt ir būtų verčiamas atsisakyti būtiniausių prekių ir paslaugų. Nukentėtų jo ir jo šeimos gyvenimo lygis. Bet KT teisėjas, netekęs dešimtadalio atlyginimo, toliau gyventų patogiai, galėtų lengvai tenkinti visus savo poreikius, nors gal ne užgaidas. Kai visų atlyginimai yra mažinami tuo pačiu procentu, mažiau uždirbantieji proporcingai nukenčia daugiau negu gerai uždirbantieji, kurie vis tiek į rankas gauna gerokai daugiau. Nesuprantama, kaip KT nekreipė dėmesio į šį neginčijamą faktą, nutardamas, kurie veiksmai yra proporcingi ir kurie ne?

Savo nutarimu ir proporcingumo supratimu KT pavertė savo algos gynimą konstitucine doktrina. Šis aukščiausio lygio savanaudiškumo įteisinimas neliko be pasekmių. Valstybės kontrolierė G. Švedienė ir visi trys jos pavaduotojai kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, reikalaudami jiems priteisti per finansų krizę sumažintus atlyginimus. Jie tik seka KT pavyzdžiu, savo veiksmais išreiškia pritarimą KT nutarimui ir jo skelbiamam principui ‘neskriauskime savęs’.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Povilas       2013-11-27 14:27

Pritariu autoriui, kad šitą konstitucinį “rabinatą” ar masonų ložę reikia kuo skubiau likviduoti.

CZV       2013-11-26 20:27

Man rodos jūs norite Briuseliui perduoti teisėjo vadeles.

Labai reikalingos       2013-11-26 14:39

mintys.

Naglis Puteikis       2013-11-26 13:08

Puiki proga atleisti D.Valį ir panaikinti Konstitucinį Teismą perduodant jo funkcijas Aukščiausiam Teismui, kaip yra dalyje ES šalių:
“krito ir pasitikėjimas prokuratūra. Dabar ja pasitiki 16,9 proc. (spalį – 19,2 proc.), nepasitiki – 36,9 proc. (spalį – 34,2 proc.). Lapkritį stipriai krito pasitikėjimas ir Konstituciniu Teismu. Dabar jis pasitikėjimą kelia 28,4 proc. respondentų (spalį – 32,9 proc.). Konstituciniu Teismu lapkritį nepasitiki 27,8 proc. (spalį – 21,6 proc.). Kaip LRT radijui sakė „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys, pasitikėjimo sumažėjimą galima sieti su Teismo sprendimu dėl algų atstatymo valstybės tarnautojams. Dėl panašios priežasties dar labiau krito ir pasitikėjimas Seimu.”

už KT       2013-11-26 5:57

KT tikrai žino ko reikia komunistiniam teisingumui - kad komunistų partija būtų vienvaldis lyderis valdžios, turtingumo, kolaboravimo, korupcijos, lietuvių tautos smaugimo ir kitomis prasmėmis. Kad visos komunistų niekšybės būtų VSIO ZAKONNO.


Rekomenduojame

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.