Demokratija ir valdymas

Vytautas Radžvilas. Valstybė – tai ne Laisvė, o Nepriklausomybė

Tiesos.lt redakcija   2020 m. balandžio 7 d. 15:59

25     

    

Vytautas Radžvilas. Valstybė – tai ne Laisvė, o Nepriklausomybė

Šiandien sukanka penkeri metai, kai mus paliko Romualdas Ozolas – Sąjūdžio kūrėjas ir didžiausias XX a. antrosios pusės Lietuvos valstybininkas. Lietuvos valstybė iš tikrųjų rasis tik tada, kai bus suprasta, kad valstybė – tai ne laisvė, o nepriklausomybė. Tai nereiškia, kad R. Ozolas nesuprato, nebrangino ir negynė laisvės.

Bet jis suprato tai, ko kadaise taip ir nesuvokė daugybė Sąjūdžio bendražygių ir iki šiol nesuvokia didžioji šių dienų visuomenės dalis: valstybės esmė ir pagrindinis skiriamasis bruožas yra ne laisvė, bet nepriklausomybė. Pavienis individas gali būti ir jaustis laisvas net ir gyvendamas svetimoje valstybėje ir būdamas jos pilietis. Tačiau neturinti savo valstybės tauta niekada nebūna laisva. Tokia ji tampa tada, kai sukuria nepriklausomą valstybę. O ją turint jau iškyla klausimas, kokia ta valstybė yra – laisva ar nelaisva.

Šiame straipsnyje R. Ozolas drąsiai ir atvirai teigia mūsų savivokos paradoksą: lietuviai trokšta būt laisvi tuo pat metu nenorėdami ir nesiekdami turėti savos valstybės. Nuo to, kaip bus išspręstas šis paradoksas, priklausys pačios Lietuvos ateitis – išliksime kaip tauta ir valstybė, ar mums bus lemta išnykti ir visam laikui palikti pasaulio politikos ir istorijos areną, kurios tikrieji veikėjai vis dėlto yra ne „laisvi“ individai, bet nepriklausomos tautos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

TIKRAI TAIP       2020-04-7 22:36

TIKRAI TAIP, PRITARIU. ESAME LAISVI, BET DEJA PRIKLAUSOMI. TIKIU, KAD ATGAUSIME LIETUVAI NEPRIKLAUSOMYBE, O SU JA IR PAMATINES VERTYBES. KITO KELIO TIESIOG NERA.

Šiandien       2020-04-7 22:21

kažkam virusas į galvas susimetė. Nebus taip, kaip jūs norit, bliuviai. Pabliaukit, ir praeis. Patys sau turbūt net talentingi atrodot? O iš tikrųjų - nei velniui šakė, nei Dievui žvakė. Apgailėtini nevykėliai. Ne jūs tą valstybę kūrėt, ne jūs ją ir taisysit. Matom jūsų gyvulišką baimę - kad tik niekas nepasikeistų. Pasikeis. O kol kas vaipykitės sau į sveikatą, pajacai. Tai viskas, ką sugebat.

neabejotinam nachaliavščikui       2020-04-7 21:38

labai gerai pasakei - “mums padovanoti”.
padovanos.
barankos skylę , liemenės rankoves ir asilo ausis.
lauk ir sulauksi.
medinio makintošo ir baltų tapkių.
tavo namuose gros muzika, tik tu jos nebegirdėsi.

Tautos actovas       2020-04-7 21:33

Mūm reike kat viskas būt paparsčeu ir greitaj!
O nuo visokiū galvojymū  taj tik galvą skauda.
Vyskas labaj paprasta - pamatai gerą partiję, nueini į rinkimus ir prabalsuoji.
Nu i tegu kure mūm Valstybę.
Tegu uš mus i galvoje ir padaro tejp kajp reike.
Kat būtų didelės algos ir pencijos, kat būtū pakankamaj pašalpū, kat krepšinykai visada auksus lajmėtū.
Vot tada būsim Didynga Tauta.
O visokios “koncepcijos”, “pilietiški bendruomeniškumaj” ir “pilasopijos” apie viartybes yra hujne.
Ar tam dalyvavo sajiūdyse kat dabr turėtume verstis per galvas?
Ne uš tai kovojiom, ne tokios Lietuvos norėjom.
Gerai yra tada, kai viskas niamokamai ir kai valdąia padaro.
Žmoniū reikalas yr geraj gyvent.
O valdžios reijkalas turi būt padaryt kat visiem būt gereu.
Mes gi tai balsuojam.
Kudėl valdčia mum nedyrba?
Reiške reikia dar labeu balsuot.
Tol kol patajkysim.

neabejotina       2020-04-7 21:30

Vladimiras Putinas, Alesandras Lukašenka pritartų gerb. profesoriui Vytautui Radžvilui, kad valstybės yra ne laisvė, bet nepriklausomybė. Vienas saugo nepriklausomą Rusiją, kitas nepriklausomą Baltarusiją. Prof. Radžvilas nori mums padovanoti nepriklausomą Lietuvą be laisvės. Gal nereikia?

fixo fikcija       2020-04-7 21:09

Itin išbujojęs ir režimo mielai skatinamas “laisvės važinėti” naratyvas.
Budulio svajonės išsipildymas - gauti išvažiuoti padirbėti kitiems ponams.
Tiems kurie duos didesnį putros bliūdą.
Tiesiog Valstybės “kūrėjų” utėlinis etalonas.
Kai protelis pilve, bastytis po svietą patogiausia.

fixas       2020-04-7 20:50

nu kas kam neaišku?.. laisvė yra važiuoti ir išvažiuoti… o nepriklausomybė - tai nuolatinis valstybės kūrimas…

smegenų paprastumui       2020-04-7 20:46

Tikriausiai labai lengva gyventi nematant skirtumų tarp XIX ir XXI amžių.
Daltonikams ar nelaimėliams be klausos dar papraščiau,
o jau akliems kurčnebyliams tai tikriausiai iš vis “zašibys”.
Mutuok į kurmį ir būk laimingiausias padaras.
Būtent kad tokių kaip tu dauguma, šis kraštas ir neturi jokių šansų.
Jokių, net menkiausių.
Nebent corona išravėtų šį kiaulių daržą.

Gal jau užteks,       2020-04-7 20:44

milaiti, tavo benefisų?

jukšintojui       2020-04-7 20:41

a ne?
aha, o kas nuo bačkos pliekia “patriotinius” lozungus pasieks daug.
nabage tu nabage, nesuvoki savo skurdo…

>> 20:22       2020-04-7 20:40

Jokio skirtumo tarp epochų nėra, kagėbėšnike. Ir tada buvo tokių kaip tu: ,,Mūsų kelias su Sovietų Sąjunga!”. Tokia jau ta išdavystės anatomija: iš pradžių žodis, o paskui ir veiksmas. Ne tau spręsti apie tautą. Tu jai nepriklausai. Taigi ne tavo kiškis, ne tu ir kiškis. Lietuviai jau kaip nors patys susitvarkys ir be tokių ,,kasandrų” kaip tu. Bet tada jau necypk.

rezervato Perėjūnui       2020-04-7 20:39

“Прашалетис” suokia:
“...tauta tai nei politinė, nei visuomeninė, nei religinė nei nei… sąvoka, o Tauta yra istoriškai susiformavusi žmonių grupė turinti bendrą kalbą, kultūrą, religiją ir t.t..”
.
Nuostabiai patogus maskolijos imperializmui giedojimas.
Prie sovietų irgi buvo leidžiama turėti kalbą, bei kultūrą ir religiją “leistinose normose”. To pakako okupuotoje provincijoje palaikyti stabilumą.
Nei carinė maskolija, nei sovdepiis ruskynas kategoriškai nelsileido į kalbas apie politinę lietuvių tautą ir menkiausias politines apraiškas negailestingais baudė.
Nenuostabu, kad neoimperinės putinistano ruskyno agentėlis saldžiai suokia, jog Lietuvai nereikia politinės tautos formos, o pakanka lietuviakalbių budulių “kiultiūrinio-religinio” teritorinio rezervato formato.
Atrodytų keista, bet ir daugelis karštų “valio-patrijotų” irgi kaip velnias kryžiaus bijo bandymo juos politiškai parpotinti, neigia bet kokį politinio raštingumo poreikį.
Tačiau tai nieko keisto, nes nuo okupacijos į Vakarus pabėgo, partizanų bunkeriuose ir sibiro lageriuose žuvo dauguma šviesesnių lietuvių.
Visus kitus sovietiniai kacapai matyt taip gerai perpiso, kad liko tik lietuviškas kevalas ir kol kas dar kalba. Viduje gi tokie lietuvisai yra gryniausi burliokai baudžiauninkai ir niekuo nesiskiria nuo tokių pattamsių  mužikėlių Varoneže ar Tambove.
Todėl visokiems “Prochodimcams” tokiai publikai krušti smegenėlių likučius tiesiog malonus sportas.

>> 17:11       2020-04-7 20:33

Čia apie save tiek epitetų prirašei? Į veidrodį pasižiūrėjai? Jukš, degliau, iš batvinių! Nešdinkis ten, kur vieni genijai ir tobulybės. Bet vis tiek visur save atrasi. Kas moka tik kriuksėti, tas niekada nieko nesukurs.

papūtusiems žandus       2020-04-7 20:22

Ką ir reikėjo įrodyti - realių dalykų kalbėjimas apšaukiamas “tautos niekinimu”.
Jokio drąsesnio kritinio požiūrio į save, vien pigus pasipūtimas.
Šis kvailas užsispyrimas bei atkaklus savo ydų nepripažinimas lietuvisus ir pražudys.
Tūlas apeliuoja į kudirkas, basanavičius ir smetonas, bet nesuvokia milžiniškų skirtumų tarp epochų ir visko kas iš to išplaukia.
Šiandien nors diviziją kudirkų prikelk, anie nieko nepakeistų.
Kodėl?
Pradėkite bent nuo to, kad suvokti koks skirtumas tarp tos gadynės ir dabarties.
Bet ko gero ir ši užduotis per sudėtinga daugumai “patiotasų”.
Rėkauti pigius lozungus juk paprasčiau.

habilitās       2020-04-7 20:22

Valstybė, tai įpareigojimas. Laisvė – ieškoti kaukių, pasitelkus žiburį. Nepriklausomybė – tapt siuvėju ir pasisiūti pačiam.
Moralas: nuo filosofijos iki grafomanijos, tik vienas žingsnis.

@ ghsrvklmn 2020-04-7 17:11       2020-04-7 19:47

Tautą niekindamas, jos dar niekas neprikėlė ir neprikels. Politikos mokykimės iš tų, kurie praeityje sugebėjo lietuvių tautą prikelti iš apsnūdimo jos neniekindami, tiksliau iš V. Kudirkos, J. Basanavičiaus, A. Smetonos.

Dėsnis       2020-04-7 19:35

Šūkiai yra viena tikrovė visiškai kita, tai turėtu būt aišku geram filosofui, geras filosofas tikrai turi geras įžvalgas, jas turėjo ir Ozolas, Radžvilas taip pat turi gerų minčių, bet tai yra tik tiek, turi ir pasekėjų, aišku jų nedaug, o esminė struktūra kitaip masė,  yra tokia kaip čia aprašė komentatorius ghsrvklm, baisi tiesa deja kažkas labai panašaus, ir tikėtis kad mes taptume kažkokia išrinkta nepriklausoma Tauta, kuri sukurs nepriklausomą Valstybę, yra tikra utopija, aišku niekas nedraudžia bandyti kurti.

Prašalietis       2020-04-7 19:28

Kas čia galėjo ar gali “Marijos žemėje” būti kitaip, jei buvęs “didžiausias XX a. antrosios pusės Lietuvos valstybininkas”, šiandieninis “profesorius”, komentuojantis “neeilinis intelektualas” nesupranta iki galo kelių elemetarių sąvokų, ko pasekoje tesigauna tik paklaidžioti savo “giliuose išmąstymuose vokrug do okala”.. Jiems valstybė - “tai ne laisvė, o nepriklausomybė”. “Neeiliniam intelektualui”- Tauta yra politinė sąvoka. Nors ir mažaraštis šiandiena gali pasižiūrėti, ką reiškia žodis valstybė, kad tauta tai nei politinė, nei visuomeninė, nei religinė nei nei… sąvoka, o Tauta yra istoriškai susiformavusi žmonių grupė turinti bendrą kalbą, kultūrą, religiją ir t.t.. Taip kad “didžiausiems buvusiems, esamiems ir būsimiems Lietuvos vadybininkams, propiesoriams”, visokio plauko “patriotiniams intelektualams” belieka palinkėti prieš apie ką nors “protingai” kalbant, bent pasigooglinti ir pasidomėti kokia yra ne visai suprantamo žodžio valstybė, ar kito nežinomo žodžio,pilna prasmė, įjungus “tautiškai patriotinius protus”, pasistengti iki galo suprasti kas apie žodžio prasmę yra parašyta ir įsiminti jų vieninteles ir teisingas prasmes…. be savo susigalvotų lia, lia, lia…

DDD       2020-04-7 19:02

Ozolas visada buvo labai įžvalgus, tačiau jo ėjimas į AT ir į Vyriausybę baigėsi Sąjūdžio sunaikinimu - tautos atstovybės neliko. Liko koks 100 buvusio Sąjūdžio deleguotų deputatų. Radžvilas tada žvelgė toliau nei Ozolas.

-> ghsrvklmn        2020-04-7 18:27

Kodėl R. Ozolas pačiam yra puikus valstybininko pavyzdys, o V. Radžvilas ir jo “zylės” - tik nieko verti be jokių gabumų filosofuojantys politikieriai? O gal todėl, kad būtent pastarieji bando patekti į Seimą, o a.a. R. Ozolas tokios galimybės tikrai jau niekados neturės? Beje, ir pats R. Ozolas niekada nekalbėjo, kokiu konkrečiu būdu būtų galima įgyvendinti jo puoselėjamą idealą - Lietuvos, kaip tautinės valstybės, atkūrimą ir pilną jos Nepriklausomybės sugrąžinimą. 

 

>17:11       2020-04-7 17:54

Kažkuo primenate Ivaškevičių - anas irgi stengėsi “objektivei” rašyti apie pokarį.

keista       2020-04-7 17:49

kad taip mažai kas tai supranta, juk tai esminis tautos ir valstybės egzistencijos klausimas

ghsrvklmn       2020-04-7 17:11

Taip, tikrai, R. Ozolo pastaba yra absoliučiai konceptualiai esminė.
AtA Romualdas buvo ir lieka teisus 120 %
Tačiau tą nuostatą realizuoti galimybių praktiškai nėra.
Pagrindinė kliūtis - Lietuvoje nėra lietuvių Tautos.
Etnosas yra, o Tautos net horizonte nesimato.
Vien atomizuotų individų kaimenė kurios socialinių sluoksnių bandos susiskirstę geriausiu atveju į švogerinius klanelius.
Tauta savoka politinė, Tautai formuotis ir būti reikia sąmoningo piliečių apsisprendimo ir pastangų tokiais tapti.
Apie kokius sąmoningus sprendimus gali būti kalba, kai kaimenė net nesuvokia Tautos imperatyvo parametrus apibrėžiančių veiksnių?
Nevykėlių lietuvisų liumpeniški įsivaizdavimai apie tai kas yra Tauta, yra iki šlykštumo primityvūs, paremti naiviai vulgariu įsitikinimu jog Tautos titulas yra paveldimas automatiškai ir amžinas.
Tai pareina iš to paties bukai vulgaraus nuosavos Istorijos “suvokimo”, pagardinto pseudo romantiniais maironizmais, o viską “karūnuoja” plikbajoriškas vakarykščių kumečių kvailių honoras bei noras puikuotis mužikams burliokams nebepriklausančia vytautine didybe.
Lietuvos visuomenės didžioji masė yra absoliutūs politikos beraščiai, tačiau ši tamsuomenė tuo pačiu yra itin aktyvūs “balsuoti”, nors net nesuvokia kokia prasmė rinkti valdžias kurių tolimesnei veiklai tie patys balsuotojai jokios įtakos nebeturės.
Esminis dalykas yra tas, kad visa Lietuvos juoduomenė, visa mužikija vienareikšmiškai nenori pripažinti savo beraštystės ir bukumo, todėl nėra jokių prielaidų jog bus pajudėta progreso link.
“-Nedryskitia žiaminti Didyngos mūsų Tautos!”, choru užbliauna pusgalvių beraščių chorai, kai bandai parodyti jų atvaizdą veidrodyje.
“-Mus reike gerpt!” , klykia pajuodę apsišikėliai ir jeigu ką, kimba šūdinais nagais į atlapus.
Liūdna, bet privalu konstatuoti,jog tas politinės minties/išminties bagažas kurį paliko AtA R.Ozolas neturi deramų paveldėtojų:
V. Radžvilas ir jo “zylės” sugeba perskaityti, suvokti Ozolo mintis, bet visa ta akademinė kompanija ir jų išgimdyta partijėlė yra neįgalūs efektyviems politiniams veikimams.
Žinodami ir kalbėdami apie tai kas yra blogai, jie tik bendrais teoriniais bruožais gali įvardinti tai kaip turėtų būti.
Išbaigto Lietuvos Valstybės modelio projekto šie ponai neturi ir nepanašu jog ketintų rimtai tuo užsiimti.
Tai reiškia, kad ši partijėlė negali iškelti visuomenei aiškiai suformuluoto Tikslo.
Gali tik pabarstyti padrikų “gairių”.
“Jeigu laimėsim rinkimus, nu va tada ir pradėsim dairytis ką daryti!”
smile
Ar kas matėte kad tarkim aviakompanijų lėktuvai skraidytų pagal apytikres gaires, o kur nusileisti spėlioti imtų tik kai ore baigiasi kuras?
Ne! Bet kokia saviveikla iš lempos baigtųsi garantuota katastrofa, nes net skrendant pagal smulkmeniškai suplanuotus maršrutus vis tiek retkarčiais įvyksta nenumatytų dalykų. Jeigu nebūtų detalaus planavimo visos kelionės būtų vien katastrofos.
Todėl akivaizdu, jog iki rinkimų cirko belikus pusmečiui, vargana NS teoretikų partijėlė nieko neturi ir nieko pasiūlyti, o juolab nuveikti nesugebės.
Tuo labiau kad net neturi jokių info kanalų ir instrumentų idėjų sklaidai.
Vargo vakarienė ir tiek - neįgalieji gelbės beviltiškus.
Anekdotas.
Ir šis komentaras visai ne jokia “niamelė tautai” -
tai tiesiog objektyvi realybė.
Patinka jums ji ar ne, tačiau padėtis yra tokia ir ne kitokia.
Kaukiant prieš mėnulį, mėnuliui nuo to nei šilta nei šalta.
Lietuvių tautos nėra, nėra ir jokios Lietuvos valstybės.
Yra iškaba, vėlevytės, yra “piliečius” imituojantys pusgalviai burliokai ir simuliakrų  gelbėjimą imituojantys neįgalieji pliurzos.
Gyvenimas ir Istorija visas šias lietuviškų išėdų putas neužilgo nukanalizuos į pamazgų duobę.
Ir tuo viskas baigsis.

Vidmantas       2020-04-7 16:40

Šventa tiesa: „Lietuvos valstybė iš tikrųjų rasis tik tada, kai bus suprasta, kad valstybė – tai ne laisvė, o nepriklausomybė. Tai nereiškia, kad R. Ozolas nesuprato, nebrangino ir negynė laisvės.” Pagarba Lietuvos valstybininkams ir patriotams V. Radžvilui ir R. Ozolui! Tik tokie žmonės turėtų valdyti Lietuvą. 

Kis       2020-04-7 16:27

su tavimi sunku gincytis,nes tu filosofas ir dar profesorius.Man kale i babauze ,kad valstybe tai as,ar mes zmones esantis valstybeje?Tai kokis blogis ,jeigu as busiu laisvas ir nepriklausomas ,sakykime nuo Landzbergio malones?Gali buti ir atvieksciai,kur cia slepiasi skirtumas?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.