Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Šiaurės Amerika

Keli štrichai šiuolaikinio antifašisto portretui, arba Kaip įsukti smurto suktuką

Ramutė Bingelienė   2017 m. rugpjūčio 24 d. 21:16

4     

    

Keli štrichai šiuolaikinio antifašisto portretui, arba Kaip įsukti smurto suktuką

JAV prezidentui Donaldui Trumpui atsisakius pakartoti mantra tapusį „teisingą“ politinį vertinimą ir pareiškus, jog smurtauja ne tik radikalioji dešinė, kad ir vienoje, ir kitoje pusėje esama „gerų žmonių“, o dėl tragiškų įvykių Virdžinijos valstijos mieste Šarlotsvilyje „kaltos abi pusės“, pasipiktinusi „alternatyvioji kairė“, palaikoma didžiosios žiniasklaidos, ėmėsi įrodinėti, jog jos smurtas netgi labai pateisinamas ir dėl to moralus. Pasikėsinimas į kairuolių „tradiciją“ buvęs toks skaudus, jog guosti įsiskaudinusius ėmėsi kone visi. Pavyzdžiui, Mittui Romney’ui, vienam iš Respublikonų partijos kandidatų į prezidentus, „kairiųjų smurtas“ net nelygintinas su „dešiniųjų“ – šis esąs amoralus.

Taip susiklosčiusios aplinkybės tapo itin palankios istoriku prisistatančiam Markui Bray’ui – atkreipęs į save dėmesį ką tik išleistu veikalu „Antifa: The Anti-Fascist Handbook“ („Antifa: antifašisto vadovas“; Melville House leidykla, 2017) autorius pastarosiomis savaitėmis sulaukė ir didžiosios žiniasklaidos dėmesio (plačiau žr. dr. Andriaus Švarplio komentarą ČIA).

Buvęs aktyvus „Occupy Wall Street“ („Užimk Volstritą“) judėjimo (2011 m. rugsėjis–lapkritis) dalyvis ir vienas iš vadovų, dabar M. Bray, kaip pats teigia, užsiima moksline ir pedagogine veikla – apsigynęs disertaciją genderizmo tema, dirba vizituojančiu dėstytoju Dartmuto (Dartmouth) koledžo Genderinių tyrimų institute. Kalbėdamas apie savo mokslinius interesus, M. Bray nurodo, jog „domisi žmogaus teisių, terorizmo ir politinio radikalizmo šiuolaikinėje Europoje istorija“. Be jau minėto veikalo „Antifa…“, jis yra išleidęs ir studiją apie anarchiją „Translating Anarchy: The Anarchism of Occupy Wall Street“ („Anarchijos vertimas: anarchizmas okupuoją Wall Street’ą“; Zero Books leidykla, 2013), kartu su kolegomis rengia „Anarchist Education and the Modern School: A Francisco Ferrer Reader“ („Anarchistinis švietimas ir šiuolaikinė mokykla: Francisco Ferrerio skaitiniai“; PM Press leidykla, 2018).

Kilus visuomenės susidomėjimui Antifa judėjimu, kurį, beje, JAV Vidaus saugumo departamentas 2017 metų birželio 12 dieną, dar iki Šarlotsvilio įvykių, už ankstesnius išpuolius įvertino kaip „vidaus terorizmą“, M. Bray keliauja po valstijas ir susitikimuose antifašistinio fronto nariais ne tik pristato jiems skirtą vadovėlį, bet ir skelbia savo itin radikalias pažiūras. Pagrindinė jo tekstuose ir kalbose propaguojama mintis – „fizinis smurtas prieš baltųjų viršenybės šalininkus yra etiškai pagrįstas ir strategiškai efektyvus“.

Beje, po pastarosiomis dienomis duotų interviu kilus ažiotažui Dartmuto koledžas atsiribojo nuo tokių savo vizituojančio profesoriaus kalbų. Universiteto pareiškime teigiama, jog „Marko Bray’aus smurtinius protestus palaikantys pasisakymai neatspindi Dartmuto koledžo pozicijos“ – atvirkščiai, „pritarimas bet kokioms prievartos formoms prieštarauja Dartmuto bendruomenės vertybėms“, tačiau pabrėžiama ir tai, kad mokymosi tikslais šioje aukštojoje mokykloje skatinamos laisvos akademinės diskusijos visais klausimais ir užtikrinama teisė laisvai ir atvirai išreikšti kritines idėjas.

Tiesą sakant, tai skamba jau ironiškai – Marko Bray’aus, kaip ir bet kurio kito akademinės bendruomenės nario, saviraiškos teisę saugo ir gina akademinės laisvės principai, nors jis pats jais nesivadovauja – savo idėjiniams oponentams žodžio laisvės ir įsitikinimų sklaidos teisės jis nepripažįsta, atvirkščiai.

Jūsų dėmesiui siūlome NBC laidos „Meet the Press“ (rugpjūčio 20 d.) su Marku Bray’umi įrašą. Tąkart laidos vedėjas Chucas Toddas svečio klausė „Ar visada pateisinamas smurtas prieš neapykantos grupes?“. Atsakydamas M. Bray nė kiek nedvejojo: smurtas prieš idėjinius priešininkus ne tik priimtinas, bet ir privalomas – „kad daugiau tai [fašizmas] nepasikartotų“, todėl jis remiąs visas radikaliosios kairės smurtines taktikas. Su tokia itin radikalia M. Bray‘aus pozicija nesutiko kitas NBC į laidą pakviestas pašnekovas – kairiosioms idėjoms atstovaujančios organizacijos „Southern Poverty Law Center“ prezidentas R.Cohenas.


Siūlome ir keletą šio pokalbio citatų:

Todas: Jūs, atrodo, esate nedidelė mažuma, kuri pateisina smurto idėją vien todėl, kad Šarlotsvilyje (Charlottesville) kai kas mirė. Kodėl jūs taip ginate būtent smurtinę konfrontaciją?

Bray: „Pirmiausia norėčiau atmesti mintį, kad priklausau nedidelei mažumai. Manau, kad daug žmonių pripažįsta, jog kai esi priverstas, savigyna yra teisėtas atsakas į baltųjų viršenybės šalininkų ir neonacių skurtą... Ir būdas tai sustabdyti yra tai, ką žmonės padarė Bostone, ką žmonės padarė Šarlotsvilyje. Patraukti avarinį stabdį ir pasakyti, kad negalite to padaryti normaliai.“

„Jei jau fašistai yra tokie įtakingi, kad atsidurtų valdžioje, jie paprasčiausiai net nesiklausys tos viešosios nuomonės, kuri išsakoma be smurto. Tai ir yra pasipriešinimo naciams argumentas. Kita vertus, ir tai noriu pabrėžti, daugelis žmonių net neturi pasirinkimo, gintis jiems ar ne.

„Nacizmo negalima nugalėti kalbomis“.

- - -

Cohen: „Manau, mintis suteikti vienai žmonių grupei teisę nutildyti kitą žmonių grupę, yra pribloškiamai bloga. Tai prieštarauja mūsų vertybėms, įtvirtintoms Pirmojoje pataisoje. Tuos žmones, kuriuos bandoma cenzūruoti, tai gali nukreipti į pogrindį, kur jie gali griebtis nelegalių priemonių, kad išreikštų save, pavyzdžiui, sprogdinti bombas. O galiausiai, tai gali įsukti į siaubingą suktuką. Mes tą matėme Berklyje. Antifa atėjo ir nutraukė kalbą. Kitą kartą baltieji nacionalistai atsives savo privačią kariuomenę ir jūs žinote, kada tokie dalykai, sustoja. Vakar, Bostone, jūs ir patys žinote, matėme tūkstančius taikiai protestuojančių žmonių, ir tai atrodė kur kas stipresnis atsakymas į baltųjų viršenybės idėją nei vėzdai ir ginklai.“

Dar vieną Marko Bray’aus interviu rasite ČIA.

Pagal užsienio spaudą parengė Ramutė Bingelienė

P.S. Dalijamės ir Vytauto Vyšniausko veidaknygėje paskelbtu video – iškalbinga „moralesnio“ smurto pavyzdžių rinktine”

 

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas       2017-08-25 15:57

Visi fašistai, antifašistai, socialistai ir kiti istai išlindo iš Prancūzijos revoliucijos ir ketina užgrobti pasaulį. Jų oligarchinė viršūnėlė tačiau ketina įvykdyti galutinę kontrrevoliuciją, t.y. grąžinti monarchiją pasaulinės vergavaldystės forma. Tuomet visi tie seni revoliucionieriai bus nebenaudingi ir atsidurs tame pačiame elektroninio konclagerio vergų šiukšlyne.

Clerkenwell       2017-08-25 15:20

Greitai ir Lietuvoje pamatysite situ agresyviu bolsevikiniu atmatu. Ir garantuoju, kad taip pat kaip ir vakaru Europoje musu vyriausybe jiems pataikaus ir juos proteguos.
O Cercilis, tarp kitko, yra ispranasaves, kad naujieji fasistai save vadins anti-fasistais.
Visas sitas yra Vakaru civilizacijos moralinio zlugimo ir ejimo i socializma pasekme.

istorija       2017-08-25 10:39

Tokius gaivalus labai mikliai sutvarkė Pinočetas .

o taip!       2017-08-25 2:12

Kokie nuodėmingi bebūtų tie visi antifadugnių neapykantos objektai, venerinių ligų, hepatitų, ŽIV ir AIDS nešiotojų, nuo narkotikų priklausomų asmenų skaičius jų gretose yra artimas nuliui, ko tikrai nepasakysi apie Antifa. smile


Rekomenduojame

Valdas Vasiliauskas. „Mūsiškių“ premjera: nei bravo, nei švilpimo. Nieko

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Liudvikas Jakimavičius. Ir pasklido kvapas

Rasa Čepaitienė. Baubinimas

Vokietija įveda sienų kontrolę: Europos be sienų svajonė žlugo negrįžtamai?

Vytautas Radžvilas. Ne rinkiminio turgaus prekeivių, bet kovojanti partija!

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva yra teisinė valstybė? (II dalis)

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Jie labai myli kultūrą

Algimantas Rusteika. Kodėl aš negaliu jos pamiršti?

Vytautas Sinica. Drakoniška? Absoliučiai. Proporcinga? Ne. Ar tai atgrasytų nuo atitinkamų pažeidimų ateityje? Neabejoju

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (II)

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva tebėra yra teisinė valstybė?

Geroji Naujiena: Mūsų Viešpats Jėzus Kristus – Visatos Valdovas

Kodėl signatarui sopa širdį dėl Lietuvos?

Liudvikas Jakimavičius. Kultūrininkai ar „kultūrininkai“?

Rolandas Kačinskas. Susipažinkime: Graikijos garbės pilietis Zygmantas Mineika – sukilėlis, kuriam motina antrąkart padovanojo gyvenimą

Vladas Vilimas. Klausiate: ar pasitikime teismais? Bet apie kokius teismus kalbate, p. Šedbarai?

Arkivysk. Gintaras Grušas: Žinia, kurią mums skelbia prieš dvejus metus atrasti sukilėlių palaikai

G. Nausėda: „Jų keltos pilietinių teisių, tikėjimo, sąžinės ir žodžio laisvių, socialinio teisingumo idėjos žymėjo mūsų tautų atsivėrimą modernybei“

Iškilmingai palydėti amžinojo poilsio Rasų kapinėse atgulė Lietuvos žemės didžiavyriai – 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai

Algimantas Rusteika. Prisiminimai apie ateitį

Ramūnas Aušrotas. Apie Laisvės partijos atstovų iniciatyvas, siekiant varžyti laisvę šeimose

Vytautas Matulevičius. Iš JAV galime prašyti tik kareivių ir tankų, bet ne teisėjų. O gaila

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (I)

Kviečiame į konferenciją–diskusiją apie gender ideologiją!

Mindaugas Buika. Tikėjimo sklaida statistikos veidrodyje

Vytautas Radžvilas. Netikros tikrovės ištakos. Pilietinė ir politinė visuomenė

Diana Nausėdienė: Kodėl mes išskiriame moteris? Pakalbėkime, ką patiria vyrai

Apie 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių gyvenimą ir mirtį, arba Lietuvos žemė grąžina savo didžiavyrius

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.