Dienos aktualija, Ekonominė politika, Geopolitika

Kazys Starkevičius. Palyginkime savo ir kitų valstybių maisto rezervą

Tiesos.lt redakcija   2020 m. balandžio 11 d. 16:33

9     

    

Kazys Starkevičius. Palyginkime savo ir kitų valstybių maisto rezervą

Jau nebe pirmą kartą rašau apie maisto rezervą, būtiną valstybei kritinėje situacijoje. Sulaukiau Prezidento Gitano Nausėdos supratimo, tam tikru aspektu – ir žemės ūkio ministro Andriaus Palionio pritarimo. Tačiau šią problemą privalo vieningai spręsti visos valdžios institucijos: Seimas, Vyriausybė, ministerijos. Šiandien juodai dienai teturime 10 tūkst. tonų grūdų, 4 tūkst. tonų miltų ir neskelbiamą kiekį cukraus. Nekoks pasirinkimas…

Apdairumo verta pasimokyti

Pradėsiu nuo Vokietijos, vienos įtakingiausių ir galingiausių Europos valstybių. Savo maisto rezervą ši šalis pradėjo kaupti apie 1960-uosius.

Vokietijos rezervą sudaro ir kontroliuoja Maisto ir žemės ūkio tarnyba, pavaldi Federalinei žemės ūkio ministerijai. Jis saugomas 150 slaptų sandėlių atokesnėse šalies vietose, kur iš viso sukaupta 800 000 tonų įvairių produktų: 555 000 t kviečių,100 000 t avižų, rugių, žirnių, lęšių, ryžių, taip pat mėsos ir daržovių konservų, kondensuoto pieno, pieno miltelių.

Kaip matome, racionas sudarytas ne gurmanams, o išgyvenimui kritiniu atveju. Jo vertė siekia apie 200 mln. eurų, vienam gyventojui tai sudaro apie 10 kg produktų. Produktai keičiami kas 10 metų ir sėkmingai parduodami rinkos kainomis, nes pasižymi aukščiausia kokybe.

2012–2013 m. Vokietijoje, kaip po kurio laiko ir Lietuvoje, buvo kilę diskusijos dėl tokio rezervo išlaikymo būtinybės, nes jis buvo sukurtas Šaltojo karo metu, o pasinaudota tik kartą, 1999 m. Kosovui skiriant humanitarinę pagalbą. Tačiau atsakingi valstybės vadovai nepasidavė populizmui ir šiandien, koronaviruso pandemijos kontekste vadinamasis „civilinis rezervas“ vėl paminėtas kaip viena svarbiausių maisto užtikrinimo kritiniu atveju priemonių. Prieš porą savaičių Vokietijoje žemės ūkis ir maisto pramonė priskirta prie vadinamosios „kritinės infrastruktūros“, jie pripažinti strateginiu sektoriumi.

Kaupia dauguma valstybių

Lenkijos Materialinių rezervų agentūra nurodo, kad šalies maisto atsargas sudaro grūdai, grūdų produktai, mėsa ir mėsos produktai, daržovės, gyvuliniai riebalai, pieno produktai, mineralinis vanduo, cukrus.

Atsargas kaupia ir Vengrija, Kanada, Italija. Kazachstanas, vienas didžiausių pasaulyje kvietinių miltų tiekėjų, uždraudė šio ir kai kurių kitų pagrindinių produktų, įskaitant morkas, cukrų ir bulves, eksportą. Serbija sustabdė saulėgrąžų aliejaus ir kai kurių kitų prekių srautus. Tai taip pat rezervo kaupimas, nors ir pavėluotas.

Netgi neutralioji Šveicarija, šimtmečius nemačiusi karo, sandėliuose saugo cukraus, ryžių, įvairių aliejų bei gyvulinės kilmės maisto rezervą. Mus, šiauriečius, gali stebinti, kad šioje šalyje sukaupta daugiau nei 14 tūkst. tonų kavos pupelių, nelaimės atveju jų turėtų pakakti 3 mėnesius. Praėjusių metų balandį kavos atsargų buvo atsisakyta, bet rugpjūtį vėl grįžta prie tvarkos, galiojančios nuo tarpukario, ir šveicarai ramūs dėl savo įpročių.

Beje, šioje šalyje įstatymu nuo senų laikų nustatyta, kiek ir kokių maisto produktų turi būti kiekvieno ūkio vieneto rūsyje ir sandėliuke.

Nejučia kyla noras palyginti: juk ir mes, lietuviai, savo podėliuose turime sukaupę daugiau atsargų negu mūsų valstybė…

Nacionalinio saugumo problema

Praėjusią savaitę Seimas valdančiųjų balsais išsiuntė „tobulinti“ mano kartu su Rasa Petrauskiene ir Laurynu Kasčiūnu parengtą Seimo nutarimo „Dėl nacionalinio saugumo strategijos patvirtinimo“ pakeitimo projektą. Kad šis svarbus Lietuvai teisės aktas būtų priimtas „už“ balsavo 48 Seimo nariai, „prieš“ – 6 ir 43 susilaikė. Neįsivaizduojama trumparegystė…

Maistas yra strateginė valstybės saugumo atrama. Deja, mūsų Valstybės saugumo departamentas bei Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje nė žodžiu neužsiminė apie strateginį žemės ūkio, maisto gamybos vaidmenį valstybės stabilumui.

Nenoriu nieko gąsdinti, bet visuomenės ramybė priklauso ir nuo to, kas pasitiekiama ant stalo. O pandemijos akivaizdoje (ir dar nedrįstant spėlioti, kiek ji užsitęs) žmonės tapo jautresni.

Kur išeitis iš situacijos?

Kadangi ir šį kartą krizė „atėjo netikėtai“, turime kuo skubiau pildyti atsargų sandėlius, pagalvoti apie trumpąsias grandines, intervencinius pirkimus. Kol žemės ūkyje ir maisto pramonėje koronavirusas neišguldė darbuotojų, privalu imtis veiklos.

Šiandien 10 tūkst. tonų grūdų užpirkimui reikėtų apie 1,6 mln. eurų. Pirkę po 160–170 eurų už toną, rezerve nepanaudotus grūdus Klaipėdos uoste šiandien galime parduoti po 200 eurų. O tai jau suma, už kurią galima papildyti „vargo krepšelį“ sotesniais ir riebesniais produktais.

Pieno perdirbėjai mažina supirkimo kainas, nes susitraukė rinka, nebėra poreikio jų produktams darželiuose, mokyklose, kituose maitinimo taškuose. Pats laikas užpirkti pieno miltelių, aprūpinti pajamomis ūkininkus ir darbu perdirbėjus.

Ypatinga situacija paukštienos rinkoje: per mėnesį apie 1000 tonų nugula sandėliuose. Konservų gamyba rezervui (o ir kasdieniams pirkėjų poreikiams) suteiktų gyvybingumo ir šitai šakai.

Mes ruošėmės trumpam agresijos protrūkiui, kol ateis NATO, ES pagalba. Pasirodo, agresyvus virusas smogė neskirdamas nei draugų, nei nedraugų. Prisipažinkime, esame nepasirengę jo atakai. Ir šiandien iš savo rezervo atsargų nė blynų neišsikeptume – riebalais tai nepasirūpinta…

Trumpai apie autorių: Kazys Starkevičius, LR Seimo narys,  2008–2012 m. – Lietuvos žemės ūkio ministras.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-04-26 19:03

Drg.Starkeviciau,o kaip sekasi su kanapiu perdirbimais,kada pradesite is pagrindu leistis i Lietuvos niokiojima,bijokite Dievo su savo bendraminciais Armonaite ir majausku,negi sis setonas vis nerimsta ir duoda jums tokius klaikius isakymus?

Starkevičiau       2020-04-12 12:56

Geriau išsiverk ant anūko peties. Atrodys natūraliau.

Ispanija įves       2020-04-11 22:52

bazines pajamas visiems pandemijos akivaizdoje.

Kis       2020-04-11 21:42

pakvipo pinigais?Kur buvai iki siol?Nemegstu isverstaskuriu,bus laikas ir siulyk,o siandiena jau saukstai po pietu,manau atsius blogiausiu atveju Kinija.

stasys        2020-04-11 19:19

Tik nereikia verkti čia mums į ausį , mus išgelbės elitu žinovės ir visokios rinkėjos (rankenos) iš Kauno ,pakrapins ant sąžinės A.Rusteika ir visos bėdos baigsis . Svarbiausia dabar nugalėti konservatorius o po to tegul tvanas ta Lietuva .. Gal autoriui reikėjo pasiūlyti Seimui pastatyti nauja Nojaus laivą tik pavadinimą pakeisti į ‘ Prezidentas R.Karbauskis‘ žiūrėk ranku miškas ta siūlymą būtu palaikes . Suprantu skamba klaikiai, bet protingas valstietis žino kokiais atvejais arklys kinkomas į vežimo galą . Dabar jau esu tikras pas valstiečius R.Karbauskio tikru valstiečiu nerasta .. tik asimiliuoti Seimūnai. Gaila kad konservatoriai taip retai juos išminties moko ..

Sigitas       2020-04-11 18:59

Konservų fronte nieko naujo….Atrodo kad šis draugas ne prie ko ir ko gero ne konservatoriai panaikino valstybės rezervą kuriame buvo saugomos dujokaukės ir kiti dalykai karo atvejui, o Čeburaška…čia aš apie tai kad tas atsargas jau seniausiai buvo galima pakeisti kažkuo kitu…“auksinė“krizės premjero Kubilo mintis jeigu ko reikės nusipirksim…ir aš tikiu juo be išlygų, jis kartu su"atomine"Ingrida ir juodojo diržo savininke Plienine Magnolija įrodė kad skolintis moka…Ir kur čia problema drauge Starkevičiau? Ar ne laikas atgailauti, juk Velykos kaip ne kaip?

Vardas       2020-04-11 18:30

Nieko nuostabaus Europos Socialistiniu Respubliku Sajungoje kuriai priklauso Lietuva. Reikia ziureti Lietuvai ka maisto rezervui kaupia Lenkija, Cekija, Slovakija, Vengrija. Per tuos KonserVatniku TS-LKD ir LSDP 1993-2016 metu rupintojelius Lietuva nieko ir nesukaupta maisto rezervui. Visas ~25 metu Lietuvos maisto rezervas tik KonserVatniku TS-LKD ir LSDP propaganda “Rusija puola” Lietuva.

O esam žemės ūkio       2020-04-11 17:49

kraštas.Kodėl taip apsileidom,kad duonos neužsiauginam?

AAA       2020-04-11 17:01

o ar beliko iš viso sandėlių (miestuose), ypač tų, kurių beveik nereikia šaldyti - po žeme? Spėju, kad neliko. O jei dar ir elektra dingtų dėl karo, dėl terorizmo išpuolių?


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.