Demokratija ir valdymas

Kauno arkivyskupas metropolitas Lionginas Virbalas: „Ten, kur žmogus tampa tik priemone, prasideda kelias į tironiją“

Tiesos.lt redakcija   2016 m. birželio 14 d. 12:47

24     

    

Kauno arkivyskupas metropolitas Lionginas Virbalas: „Ten, kur žmogus tampa tik priemone, prasideda kelias į tironiją“

Siūlome susipažinti su Kauno arkivyskupo metropolito Liongino Virbalo kalba Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti skirtame minėjime, kuris įvyko birželio 14 d. Seimo Kovo 11-osios salėje.

Jūsų Ekscelencija Lietuvos Prezidente, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Seimo vadovai ir nariai, šio minėjimo svečiai ir dalyviai,

šiandien prisimename šimtus tūkstančių į Sibirą ištremtų Lietuvos žmonių, jų kančias ir mūsų žemėje pralietą kraują. Minime okupacijos tragediją, kai akis į akį susidūrė dvi siaubingiausios praėjusio amžiaus ideologijos – komunizmas ir nacizmas. Abi ideologijos žadėjo sukurti tobulą visuomenę ir šią „tobulybę“ pradėjo kurti „apsivalydamos“ nuo tų, kurie būdavo laikomi netobulais, kenksmingais, nepageidaujamais. Vienu atveju tai būdavo žydai, romai ar kiti ne arijų kilmės žmonės, kitu atveju – buržuaziniais nacionalistais, buožėmis pavadinti dori ir savo šalį mylintys piliečiai. Tikrovėje tai reiškė prievartą, kraują, ašaras ir visada vedė į nelaisvę, į vergystę. Žmogus buvo aukojamas ideologijos stabui ir traktuojamas kaip medžiaga, kurią reikia arba suformuoti, arba sunaikinti. Ten, kur žmogus tampa tik priemone, prasideda kelias į tironiją.

Šventojo Rašto Pradžios knygoje pasakojama apie Abraomo diskusiją su Dievu dėl Sodomos ir Gomoros (plg. Pr 18). Abraomas klausė Dievo, ar jis norįs pražudyti šių miestų nusidėjėlius kartu su doraisiais. Ar Dievas sunaikintų miestą, jei jame rastųsi bent 50 teisiųjų? O jei jų būtų 45? O jei galiausiai jų būtų tik 10, ar vis dėlto jie būtų pražudyti kartu su nusidėjusiais? „Ne, nesunaikinsiu ir dėl dešimties“, – sakė Viešpats. Tai visai kita prieiga – žmogus yra epicentre, ir čia yra tvirta nuostata, jog kiekvienas baudžiamas tik už tai, ką pats padarė. Abraomo klausimai – tai apeliacija prieš kolektyvinės atsakomybės principą, tai protestas prieš tai, jog tu gali būti apkaltintas vien dėl to, kas esi – žvelgiant į okupacijos ir tremčių laiką, galbūt lietuvis, žydas, lenkas, inteligentas, verslininkas.

Juk iš tiesų abi totalitarinės ideologijos žemino, baudė ir žudė žmones ne už tai, ką jie padarė, o tik dėl to, kas jie buvo, dėl to, kad norėjo būti savimi, kvėpuoti laisve, norėjo patys spręsti ir kurti savo gyvenimą. Kitaip tariant, žmogus buvo trypiamas vien už tai, kad norėjo atskleisti savo prigimtį.

Biblija mums sako, kad žmogus yra sukurtas pagal Dievo atvaizdą. Kiekvienas iš mūsų esame Dievo kūrybos atspindys. Kiekviena gyvybė yra vertinga. Kiekvienas žmogus nusipelno, kad būtų gerbiamas jo orumas.

Tačiau kartais istorijoje nutinka taip, kad žmogus nusprendžia, jog ne jį Dievas sukūrė, bet jis pats gali kurtis dievus pagal savo norą. Utopines užmačias žadėjusios įgyvendinti žemėje XX a. totalitarinės ideologijos tapo stabais, ir jiems buvo paaukota milijonai nekaltų žmonių. Šiandien šios ideologijos jau yra žlugusios, tačiau tebėra naujų stabų pavojus. Turime būti tie, kurie kitą regime kaip unikalų asmenį, o ne kolektyvinį stereotipą, tie, kurie nepaverčiame žmogaus priemone, kurie saugome gyvybę, taip pat ir negimusią ir remiamės sveiku protu pažįstama žmogaus prigimtimi.

Deja, ir šiandienos pasaulyje priklausantys kitai tautai, klasei, religijai pradedami laikyti priešais, nepageidaujamais kliuviniais. Matome genocido mastus jau pasiekiantį krikščionių persekiojimą Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje. Matome nerimstančius įtampos židinius netolimoje kaimynystėje. Mums ne tas pats, kaip jiems sekasi, kaip buvo aktualu tai, kas vyko pasaulyje XX a. 4-ajame dešimtmetyje.

Atgavę laisvę, iš Sibiro stengėmės susigrąžinti bent tremtinių palaikus. Dar svarbiau susigrąžinti jų dvasią, tikėjimą, ištvermę, meilę Tėvynei ne todėl, kad ji daug duoda, o todėl, kad dėl jos ir žmonių galime daug nuveikti.

Šiandien gresia kitokios tremtys – vaikai ištremiami iš savo vaikystės, kai auga be šeimos šilumos; šeimos ištremiamos iš savo namų, kai negali oriai kurti savo gyvenimo; piliečiai ištremiami iš politinio gyvenimo, kai nemato pasitikėjimo vertų atstovų. Ar Lietuva, krentanti į demografinę duobę, nebus ištremta iš pasaulio ateities?

Popiežius Pranciškus, kai šių metų gegužę jam buvo teikiama Europos vienytojo Karolio Didžiojo premija, sakė:

„Svajoju apie jauną Europą, kuri dar sugeba būti motina; motina, kuri turi savyje gyvybės, gerbia gyvybę ir teikia gyvenimo viltį. Svajoju apie Europą, kuri rūpinasi vaiku, kuri kaip broliui padeda prieglobsčio ieškančiam, visko netekusiam atvykėliui. Svajoju apie Europą, kuri girdi ir brangina sergančius ir senus žmones

<...>, kurioje tuoktis ir susilaukti vaikų – tai didžiulė atsakomybė ir džiaugsmas, o ne problema <...>

. Svajoju apie Europą, kuri gina visų teises, neužmiršdama ir visiems skirtų pareigų.“

Svajokime ir mes apie tokią Lietuvą. Ir ne tik svajokime – bendromis pastangomis kurkime ją.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

su didžiausia pagarba       2016-06-17 21:23

nuostabi kalba, bet mūsų Lietuvos realybėje tai tik lengva lyg pūkelis svajonė.

Pagal       2016-06-16 11:06

Pagal Platoną kelias į tironiją yra demokratija.

vasia       2016-06-15 11:15

vien tik zodziai…

Kindziulis       2016-06-15 7:00

To Tarabilda, a tai ko nerašai lietuviškai - velniai? Kiba bijai kad šizofrenijos neprikabintų dėl velnių matymo tarp raidžių?

Tarabilda       2016-06-15 1:07

Skandinavų tautosakoje troliai yra lyg kokie velniokai. Lingren juos kažkaip vaikams pamėgino susimpatinti. Būtų kažkas panašaus, jei ir mes savo kaukus, bezdukus ar kitokias chtonines peklos būtybes susimpatintume.  Iš tikro tai Velnio paradigmos personažas tas trolis.
Dabar pasidarė labai madinga figūra, ir vartojamas terminas kur pakliuvo, reikia - nereikia, nesuvokiant ar neapsibrėžiant definicijos. Taip man atrodo.

Negi       2016-06-14 22:16

kunigėlis irgi turi derintis prie meluojančių liberoidų. Nemeluosi - nevažiuosi. Sovietijoje nugalabyta virš 66 milijonų ir bijo žmogelis pasakyti, kokios kilmės tie galabytojai ir kas jų sąjungininkai? O kiek Kinijoje nugalabyta po to, kai amerikiečiai išlaisvino iš japonų jungo ir papildomai, magaryčioms, leista okupuoti Tibetą? Irgi kunigėlis nežino, tiesa?

Rusams buvome priemonė ir       2016-06-14 21:40

Europai vartojimo ir darbo priemonė.

Kindziulis       2016-06-14 20:59

To Tarabildai - O ką reiškia žodis Trolis?

genocido dieną!!!!!       2016-06-14 20:57

dauguma net konservatorių balsavo už embrionų šaldymą! Šaldymo metu jų dalis žūva. Veidmainiai seimūnai - baltyti karstai. Išdavė žmogaus gyvybę!!!!!!!!!!

kindziuliui       2016-06-14 20:26

Žmones, jei elgiasi, kaip šunys, irgi amsi.
Kodėl jie atsisako elgtis kaip žmonės, čia jau kitas klausimas.
O gal jūs žinote ir atsakymą?

Kinziulis       2016-06-14 20:20

to “kindziulio logika     2016-06-14 15:57” mano žiniomis tai “amsi” tik šunes, o krikščioniui “amsi” žmogus, krikščionis net žmogum neskaito žmogaus turinčio kitą nuomonę - jam jis amsintis šuo?

Tarabilda       2016-06-14 16:31

Trolių karalystė, atrodytų. Bet geriau įsižiūrėjus matyti, kad siautėja vienas ar du siųstiniai.

to >Kažkodėl       2016-06-14 16:07

Sunkus klausimas, negaliu atsakyti, o tai pasodins ir kompą Garliavos “bojevykai” sudaužys, ne tik makaulę.

kindziulio logika       2016-06-14 15:57

Jei amsinčiam pasakai, kad jis amsi, vad., reiški neapykantą, ir dar krikščionišką?

Kindziulis       2016-06-14 15:43

ar ne krikščionio neapykanta sklinda “amsintiems     2016-06-14 15:29” naudojant žodžius “amsintiems” , ” Todėl ir amsite.”?

3761 m. pr. m.e.       2016-06-14 15:39

kas nežino tai turėtų žinoti kad arkivyskupo minima knyga “Prdažios knyga” yra žydų Toros/ penkiaknygės pirma knyga, ir kad JAHVĖ/Viešpats žmogų lipdė iš molio.
Ir pasaulio sukūrimas pagal žydus - 3761 m. pr.m. e.  Tai gal paaiškintų arkivyskupas iš seimo kas konkrečiai vyko 3761 m. pr m. e? Dievas iš molio žmogų lipdė?

amsintiems       2016-06-14 15:29

ei, jūs, besipiktinantys, kad buvo suteiktas žodis kunigui - vienam iš tų, kurie ir tada tapo, ir dabar tampa taikiniu vien dėl to, kad yra, kad savo gyvenimu liudija šarikovams neparankų apsisprendimą visų pirma būti Dievo vaiku, nagrinėkite, ką jis pasakė, ir jei galite įrodyti, kad klysta, įrodykite.
Bet negalite.
Todėl ir amsite.

>Kažkodėl 2016-06-14 14:44        2016-06-14 15:00

O kas įkūrė ES ir kas jai vadovauja ???

hmmmmmm       2016-06-14 14:58

Labiausiai paplitusi masinė beprotybės forma - religija reiškiasi seime?

Siaubas       2016-06-14 14:46

Net seimo salėje skleidžiama kad Dievas sukūrė žmogų, siaubas.

Kažkodėl       2016-06-14 14:44

kunigėlis užmiršo pasakyti, kas įkūrė Sovietiją ir jai vadovavo, o gal tyčia pamiršo, ką manot Jūs?

Ko mums kiša       2016-06-14 14:28

Ko mums kiša tą žydų Abraomą  net iš seimo?  Čia tipo tarnaukit žydams, laižykit žydą, keliaklupčiaukit prieš žydą, vadovaukitės emocijomis - meile pagal žydą? Ar ne laikas žydų autoritetus ir žydišką mastymą varyti lauk iš galvų ir iš seimo?

dabar biski kitaip       2016-06-14 13:47

yra nusipelnę gyventi geriau ir nenusipelnę
nusipelnę - kurie pardavė savo sielą velniui:
- komunistai,
- kgbistai,
- pederastai,
- pedofilai ir kiti gyvuliukai, nežinantys Dievo ir artimo meilės.

K.M.R.        2016-06-14 13:05

“Religija - opiumas liaužiai”  - garsioji citata Karlo Markso, rabino sūnaus.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.