Ukraina

Kateryna Kistol. Laisvė, taika ir nepriklausomybė gali tapti nepasiekiama prabanga

Tiesos.lt siūlo   2016 m. rugsėjo 20 d. 6:57

9     

    

Kateryna Kistol. Laisvė, taika ir nepriklausomybė gali tapti nepasiekiama prabanga

Bernardinai.lt

Jauna Lietuvoje gyvenanti ukrainietė – atvirai apie karą, Lietuvos ir Ukrainos santykius, laisvės gynimą.

Kalbant apie Ukrainą ir karą, puikiai suprantu, kad mano požiūris yra šališkas – esu ukrainietė, šiuo metu gyvenanti Lietuvoje, ir suvokiu šį karą labai asmeniškai. Atvykdama į Lietuvą dirbti dar prieš Maidano įvykius, vieną dieną supratau, kad dėl Krymo okupacijos ir prasidėjusio karo Ukrainoje visas mano gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis, ir tai iš tikrųjų padarė man tokią didelę įtaką, kad net pastūmėjo pakeisti profesiją. Tad dabar, studijuodama politikos mokslus, stengiuosi objektyviai analizuoti tuos įvykius, kurie prasidėjo dar 2013 m., ir nekoncentruoti dėmesio tik Rusijos ir Ukrainos konflikto mastu, bet žiūrėti kiek plačiau. Būtent todėl kyla daug neaiškumų, kodėl Lietuvos žiniasklaidoje po truputį išnyksta Ukrainos tema.

Neabejoju, kad visi yra pavargę nuo karo: patys ukrainiečiai, palaikantys Ukrainą europiečiai, kariai, aktyvistai ir tie žmonės, kurie nuo karo pradžios užsiima savanoryste. Žmogui būdinga atsiriboti nuo to, kas sukelia skausmą ir nemalonius pojūčius. Ir tai yra visiškai normalus elgesys. Mes tikime tuo, kuo norime tikėti, ir ieškome tos informacijos, kurią norime žinoti.

Naujienų portalai persijungė į kitus karštus pasaulio taškus, Euroviziją, Olimpiadą, rinkimus JAV ir, žinoma, Lietuvos Seimo rinkimus, atrodo, kad karas Ukrainoje pasibaigė taip, kaip baigiasi kino filmai. Iš tikrųjų oficialiai nepaskelbtas ir iki šiol tebesitęsiantis karas Ukrainos rytuose bei Krymo okupacija yra dabartinio ukrainiečių gyvenimo realijos. O pastaruoju metu pastebimas „konflikto“ (juk vyksta tikras karas, kuris viešojoje erdvėje dėl patogumo vadinamas „kariniu konfliktu“) eskalavimas ir Rusijos pajėgų antiteroristinės operacijos (ATO) zonoje bei pasienyje didinimas. Šį rugpjūtį pastebimai padažnėjo ukrainiečių pozicijų apšaudymai. Be to, Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos duomenimis, užfiksuota, kad Rusijos Federacijos karinės pajėgos pradėjo naudoti Donbaso teritoriją kaip poligoną savo naujausiems ginklams ir taktiniams metodams išbandyti.

Todėl, kai girdžiu teiginį „Ukrainoje viskas gerai, Rytuose viskas nusiramino“, o tam patvirtinti surandamas Minsko paliaubų argumentas, man trūksta žodžių, kad galėčiau paaiškinti dabartinę padėtį. Geriau už žodžius visada pasako skaičiai. Pasaulio politikos instituto duomenimis, nuo 2015 m. vasario, t. y. nuo Minsko paliaubų susitarimo įsigaliojimo, ukrainiečių pozicijos labiausiai nukentėjo balandį, gegužę ir birželį 2015 m., taip pat nuo 2016 m vasario. Šį pavasarį apšaudymų skaičius ypač padidėjo, o rugpjūčio statistika muša visus rekordus. Reikia paminėti, kad šie duomenys paremti tik tais paliaubų pažeidimų faktais, kurie buvo užfiksuoti ESBO. Turint omenyje, kad pastarosios organizacijos darbas dažnai yra gana paviršutiniškas ir šališkas, o ataskaitose fiksuoti toli gražu ne visi paliaubų pažeidimai, galima teigti, kad čia pateikti skaičiai yra šiek tiek sumažinti.

Dar truputis statistikos. Rusijos agresija Ukrainoje ir tebesitęsiantis karas – tai daugiau nei 9,5 tūkstančių žuvusiųjų, daugiau kaip 22 tūkstančiai sužeistųjų, milijonai žmonių, kurie priversti emigruoti. Be to, tai yra 44 tūkst. km2 okupuotos Ukrainos teritorijos (prilygsta Nyderlandų arba Šveicarijos teritorijai), 480 km demarkacijos linijos, (prilygsta trims Berlyno sienoms), o per visą laikotarpį nukentėjusių žmonių skaičių galima palyginti su Berlyno gyventojų skaičiumi.

Deja, ši statistika kiekvieną dieną tik auga, o blogiausia – kad ją sudaro realių žmonių gyvybės.

Mano gimtasis miestas Dniepras (buvęs Dnepropetrovskas) sugebėjo įveikti separatizmą. Ir kadangi Dnepropetrovsko apskritis ribojasi su Donecko apskritimi, jau daugiau kaip 2 metus miesto ligoninės priima daugumą sužeistųjų, o vietiniai jau seniai priprato prie skrendančių už lango sraigtasparnių ir greitosios sirenų garsų. Be to, Dniepras tapo naujais namais daugumai pabėgėlių, todėl, kai vasarą atvažiuoju tenai, galiu savo akimis pamatyti, ką reiškia karo pasekmės ir ką reiškia netekti namų, šeimos, darbo, to, kas buvo kasdienio gyvenimo dalimi, ir pradėti viską iš naujo.


Antiteroristinės operacijos muziejus

Tikiu ir žinau, kad oficiali Lietuvos Vyriausybės pozicija ir Lietuvos žmonių pozicija visada buvo ir yra palanki Ukrainai. Ukrainiečiai pajautė tai ir Maidano metu, ir Krymo aneksijos atveju, gavę paramą ne tik žodžiais, bet ir realiais veiksmais. Už tai esame nuoširdžiai dėkingi. Tad savo tekstu jokiu būdu nenoriu kaltinti draugiškos Ukrainai tautos, kad padaryta per mažai, ir tuo labiau neskatinu dalyvauti karo veiksmuose. Tik norėčiau akcentuoti, jog šiuo metu kovojanti prieš Rusijos agresiją Ukraina – tai savotiškas buferis visai Europai, o hibridinis karas (įskaitant informacinį karą) – ne vidinis Ukrainos konfliktas, bet apimantis dideles Europos teritorijas, taip pat ir Lietuvą. Tvirtai tikiu, kad Europos geopolitinė ateitis didele dalimi priklauso nuo Ukrainos sėkmės. Todėl raginu neužmiršti, kad nepasiduodanti Ukraina vis dar kovoja ir turi labai konkretų tikslą – išstumti iš savo šalies tuos, kurie atėjo su ginklais. Tuos, kurie lygiai taip pat galėjo įsiveržti ir į kitų šalių teritorijas. Be abejo, mes, ukrainiečiai ir lietuviai, turim ne tik bendrą priešą, bet ir bendrų interesų. Tarptautiniuose santykiuose ir žmogiškuose ryšiuose Lietuva laikoma ukrainiečių paskutiniu forpostu Europoje, todėl abejingumas pastaruoju metu labai žeidžia. Jei turite klausimų – klauskite, jei turite naudingą informaciją – dalinkitės ja, jei norite ir galite padėti – neabejokite, kad kiekvieno indėlis yra prasmingas.

Tęsiant mūsų šalių santykių temą, reikia pabrėžti, kad Ukraina mažiausiai 25-erius metus vėluoja, palyginti su kai kuriomis kitomis buvusios Tarybų Sąjungos respublikomis, atkūrusiomis nepriklausomybę. Ukraina tapo nepriklausoma de jure, o faktiškai nenustojo gyventi pagal tarybinį gyvenimo būdą. Iš tikrųjų laisvės, nepriklausomybės ir tautos tapatybės esmę mes supratome, kai suverenitetui iškilo rimta grėsmė. Akivaizdu, kad ukrainiečiai gali pasimokyti iš Lietuvos istorijos, bet turbūt nesuklysiu darydama prielaidą, kad ir lietuviai galėtų pasiimti kažką naudingo iš Ukrainos pavyzdžio.

Kad ir kaip banaliai skambėtų, verta pabrėžti, jog reikia daugiau dėmesio skirti savigynai, prisiminti, kad kariuomenės stiprinimas ir finansavimas nereiškia militarizacijos, tai paprasčiausiai yra būtinų priemonių taikymas pavojingos kaimynystės sąlygomis. Atsakingo ir prasmingo darbo pavyzdys galėtų būti Lietuvos šaulių sąjungos bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų veikla. Ne kartą teko girdėti iš savo pažįstamų ukrainiečių profesionalių karių ir ypač karių savanorių, kad jie baltai pavydi, jog Ukrainoje tokio tipo struktūrų tikrai reikėjo dar 2013 m. pavasarį.

Kitaip negu tai buvo Kryme, Baltijos šalys ir konkrečiai Lietuva turi laiko veiksnį, karinių pajėgų galimybes, be to, tarptautinių organizacijų paramos garantiją. Pagaliau mano asmeninis palinkėjimas būtų vertinti tai, kas, atrodo, yra savaime suprantami dalykai – laisvė, taika, nepriklausomybė, – nes vieną dieną jos gali tapti nepasiekiama prabanga

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Trumpa pastaba       2016-09-23 9:58

“Marginalas” (L. Palmaitis) arba iš tikrųjų nesuveda galo su galu, arba yra užprogramuotas čia rašyti (kaip ir Pikasas su savo sutrumpintu “dekalogu”). Bet stebina me tai, o kitkas - kaip lig šiolei čionykštė auditorija nesuvokė to “marginalizmo” klastos, KAM pardavinėjama Lietuva ir KAS pjudo tarpusavy Ukrainos rusus! Dešinysis sektorius su D. Jarošu yra banditų gauja, plešianti Ukrainą. Tokia pat “laisva ateitis” laukia ir Lietuvos.
Nejau nežinote, kas dalijasi pasaulį ir kas kuria naują tvarką bei religiją su minimalios etikos liekanomis? Neverskite visko ant rusų. Rusiją valdo ne rusai, bet žydruskiai su Putinu priešaky.

Tiesa, s.m., ar tau viskas gerai?

Hm.       2016-09-21 18:00

Ukrajineciai del laisves iliuzijos atsisake civilizacijos. Cia kita ukrajiniete su kitokia nuomone. https://www.youtube.com/watch?v=QJt69uukATQ

s.m. >psichiatrui apsišaukėliui       2016-09-20 22:39

daktarėli-jefreitoriau, neviduriuok.
nusišluostyk snarglį alkūne, susišukuok, ir žemai nusilenkęs pamėgink užrišti batų raištelį tam, kuriam nevykusiai bandei lipdyt etiketę...
Nothing personal. Just obviousness.

Prabanga?       2016-09-20 18:39

Ponai driskiai, prabanga tvirkina!
O be to, Partija ir Vyriausybė nuolat ir nenuilstamai rūpinasi, kad brangiesiems Lietuvos žmonėms nebūtų per prangu.
Todėl mūsų valstybė yra pigi, be visokių ten laisvių ir niapryklausamibiu.
Vysyškas niapryklausomybės išpardavymas!
Akcija.
Nuo prabangos tikrai nemirsite- štai jums dar šiek tiek oprimizmo rinkimų proga:)

orweliniui / urviniui bobikui (16:14)       2016-09-20 17:03

Saugumietiškas susna, džiaugiesi jog ” seni-geri laikai” grįžo?

Marginalą       2016-09-20 16:14

kuo greičiau į psichiatrinę ligoninę, kol dar bombų nepradėjo gamint.

Marginalas       2016-09-20 14:52

Svarbu, kad ukrainiečiai pasimokytų iš Lietuvos, kuri jau praradusi nepriklausomybę per stojimą į sodomitų sąjungą. Mus apgauti buvo labai lengva, nes tada “Vakarai” atrodė visai padoriai ir mes matėme didžiulį kontrastą tarp jų laisvės ir sovietinės vergovės. Dabar (po to, kai Bushas Jaunesnysis paskelbė Naująją pasaulio tvarką, kai “Vakarai” ėmė pataikauti ruskių vykdomam genocidui užpultoje Čečėnijoje - štai kur pirmasis Krymas! ir pagaliau apgaulingu pretekstu, 911 pakartoję “Riazanės” provokaciją, įsiveržė į Afganistaną, o tuo pagrindu ėmė išnaudoti “islamo terorizmą” visoms asmens laisvėms naikinti bei totaliai vesti elektroninę kiekvieno asmens kontrolę) protingam tapo aišku, kad karas islamui paskelbtas tam, kad būtų pašalintos paskutinės kliūtys kelyje į pasaulinį elektroninį orvelinį konclagerį (http://quotes.liberty-tree.ca/quote_blog/David.Rockefeller.Quote.103D  - “Sąmokslo teorija” sakote? Tada žiūrėkite čia: https://www.youtube.com/watch?v=zdMbmdFOvTs).
Šiuo metu iš Lietuvos (su vietos kolaborantų pagalba) atimta nacionalinė valiuta, be kurios nebegalėdama reguliuoti savo ekonomikos maža šalis tapo visiškai priklausoma nuo užsienio bankų diktato - Lechas Kačinskis su visu lenkų elitu buvo susprogdintas būtent tada, kada paaiškėjo, jog jis niekad neleis į Lenkiją Goldman Sachs JAV bankininkų, o kremliaus vampyras suvaidino tik atlikėjo vaidmenį žinodamas, kad jam už tai nieko nebus). Su visiška “Vakarų” žinia ir palaiminimu Lietuvą valdo persidažiusi ir naujiems šeimininkams parsidavusi buvusi bolševikinė gauja, kuri šioje situacijoje uoliai prastumia Lietuvoje visus orvelinius įstatymus, pradedant nuo totalinės kontrolės ir privatumo naikinimo iki prekybos žmogaus embrionais. Tai Laisvė?
Ukrainiečiai turi akylai stebėti savąją valdžią, kad porošenkininkai nekartotų to paties, neturėti jokių iliuzijų dėl fantastinės “laisvos nepriklausomos” Lietuvos, mokytis iš lietuvių patyrimo, telktis apie tokius didvyrius, kaip Dmitro Jarošas, ir tęsti dar UPA tradicijas nesijungti nei prie vienų banditų, nei prie kitų. Ukrainiečiai yra skaitlingą tautą, turinti pakankamai erdvės, dvasinių ir gamtinių resursų, kad galėtų atsilaikyti. Laivės pamatas yra ukrainiečių išsaugotas ir Maidane pademonstruotas krikščioniškas tikėjimas, kuriam visada buvo ištikimas ir Dešinysis Sektorius. Ne Ukrainos nuo Lietuvos, bet nuo Ukrainos priklauso ir pačios Lietuvos laisva ateitis. Reikia prisiminti LDK laikus ir iš naujo vienytis su panašią istoriją turinčiomis šalimis į naują galingą politinė karinę sąjungą nuo Ukrainos iki Suomijos, nes tik tokia galėtų užtikrinti kiekvienos savo tautos laisvę ir nepriklausomybę.

Rašyta        2016-09-20 13:19

žmogaus, kuriam skauda dėl savo Tėvynės.Mums irgi turi skaudėti, nes tai, kas vyksta Ukrainoje,yra Putino poligonas prieš pradedant stambesnes agresijos operacijas kitose šalyse.

Ukraina bus kaip Suomija,-       2016-09-20 7:03

su atkąsta Karelija ir atkąstu Krymu bei Donbasu.Imkit pavyzdį iš Suomijos.Tik kai Rusija pasikeis po šimto amžių ,tada pati atiduos arba bus ten Šebgenas.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.