Demokratija ir valdymas

Kastytis Braziulis. Pažyma dėl politinių įtakos grupių

Tiesos.lt redakcija   2017 m. sausio 18 d. 17:30

13     

    

Kastytis Braziulis. Pažyma dėl politinių įtakos grupių

Panagrinėkime politinių įtakos jėgų išdėstymą Lietuvoje. Kaip jos dabar yra išsidėstę? Kokia įtakos grupė yra įtakingiausia? Kokia jos silpniausia vieta?

Pradžioje reikėtų išsiaiškinti, kokių politinės įtakos grupių šiuo metu Lietuvoje yra.

Man jos yra šios:

- prezidentės grupė;
- valstiečių partija su Karbauskiu priešakyje;
- konservatorių partija su Landsbergiais;
- socialdemokratai – neaišku su kuo;
- liberalai sąjūdiečiai – jau baigiame juos užmiršti;
- Tvarka ir teisingumas – vis dar tokia yra;
– lenkų politinė jėga.

Nagrinėsiu tik dvi įtakos grupes: prezidentės ir Karbauskio, nes kitų grupių nagrinėti neapsimoka – jos neturi nei įtakos, nei galių ir šiuo metu yra menkavertės žaidėjos Lietuvos politiniame lauke.

Panagrinėkime šias dvi politines jėgas pagal tokius kriterijus:

Įtaka teisėsaugos struktūroms, prokuratūrai bei teismams. Šioje srityje vyrauja prezidentės grupė, nes ji visiškai kontroliuoja teisėsaugą ir beveik – teismus. Visų džiaugsmui, galiu pranešti, kad Lietuvoje yra teisėjų, kurie, nežiūrėdami į jokius politinius vėjus, priima gana objektyvius sprendimus, tačiau ne visi teisėjai yra tokie sąžiningi. Manau, kad dėl prezidentės įtakos šiai grupei nereikia teikti jokių pavyzdžių. Kiekvienas iš jūsų juos puikiai žinote ir prisimenate.

R. Karbauskio įtakos grupė kol kas šiai sričiai įtakos jokios neturi, nors ją galėtų daryti Seimo komiteto ar Seimo narių pagalba. Tačiau kol kas įstatymai, reglamentuojantys specialiųjų tarnybų veiklą, yra taip surašyti, kad parlamentas lieka be dantų, be nagų – tik su skambiais žodžiais ir pagrasymais pirštu. Taigi Karbauskio įtaka šiai sričiai yra minimali.

Įtaka žiniasklaidos priemonėms, visuomenės nuomonės formavimui. Šioje srityje taip pat vyrauja prezidentės grupė. Žiniasklaidos priemonės pasirašo sutartis su energetikos įmonėmis, ministerijomis, valstybės įstaigomis, susisiekimo įmonėmis (jau dabar – ir su jomis), finansinėmis struktūromis, žodžiu, su tomis įstaigomis ir įmonėmis, kurias kontroliuoja ir kurioms vadovauja prezidentės grupės žmonės. Spėkite iš kelių kartų, ar žurnalistai rašys blogus straipsnius apie tuos, kurių dėka jie maitinasi, perka automobilius, namus, grąžina paskolas. Verslas yra verslas. Kaip artimas prezidentei žmogus su liemene V.Vasiliauskas, Lietuvos banko valdytojas, yra pasakęs, „Moralė ir sąžinė yra ne šio pasaulio dimensijos“. Ir jis yra visiškai teisus, jei žiūrėsi iš jų pusės. Jei paimsime visuomeninį transliuotoją, tai tereikia prisiminti, jog antrajai kadencijai „išsiprašė“ pabūti ponas Siaurusevičius ir prezidentė sutiko. Jis tikrai prieš vėją nepūs. Rezultatus matome beveik kiekvienoje LRT laidoje. Taigi šioje srityje prezidentės komanda yra itin galinga.

Karbauskio įtakos grupė kol kas neturi galimybės formuoti žmonių nuomonės, nebent per socialinius tinklus ar važinėdami po rajonus ir tiesiogiai kalbėdamiesi su žmonėmis. Jie galėtų perimti į savo rankas regioninę spaudą ir su ja glaudžiau bendradarbiauti, tuomet ir rezultatas galėtų būti kitoks. Na, o dabar vaizdelis šioje srityje yra ganėtinai liūdnas, kaip pasakytų buvęs politikas V.Uspaskichas.

Įtaka svarbiausiems sprendimams svarbiausiose šalies ekonomikos srityse: finansų-kredito, transporto bei energetikos. Šioje srityje vėlgi vyrauja, ir gana stipriai, prezidentės grupė. Šios grupės žmonės tiesiogiai jau valdo finansų-kredito sektorių ir energetiką. Susisiekimo sritį taip pat po truputį perima į savo rankas. Tokią progą jiems suteikė patys valstiečiai. Šios grupės žmonės taip pat sėdi svarbiausiose ministerijose ir joms vadovauja. Nuo jų sprendimo priklauso, kas sudarys sutartis su jų kuruojamomis valstybės įmonėmis. Šios grupės žmonės, dirbantys konsultacijų bendrovėse ir teisininkų kontorose, tiesiog yra aplipę šių ministerijų kuruojamas valstybės įmones. Jos jas konsultuoja, teikia joms teisines paslaugas. Reikia jų ar nereikia, bet kontraktai turi būti pasirašyti, pinigai privalo būti skirti, nes kaip suvaldysi situaciją jei neturėsi pinigų?

R. Karbauskis šioje srityje visiškai nieko neturi ir niekuo pasigirti negali. Jo įtaka svarbiausioms Lietuvos ekonomikos sritims yra nulinė. Jis ar jo žmonės nekontroliuoja pagrindinių finansinių srautų ir prie jų net neprieina. Jis ir jo žmonės laisva ranka šią kontrolę perdavė prezidentės įtakos grupei.

Taigi išvada yra viena – šiuo metu stipriausia ir galingiausia yra prezidentės įtakos grupė ir su kiekviena diena jos įtaka vis didėja ir stiprėja.

Pabaigoje noriu atkreipti jūsų dėmesį į svarbų dalyką:

Pirmas. Valstiečiai yra pasidaliję į dvi grupes. Yra Karbauskio grupė, kurią jis kol kas visiškai kontroliuoja, ir yra Skvernelio grupė, kurios Karbauskis nekontroliuoja. Trumpai perbėkime per jas.

Skvernelio grupė yra Vyriausybė, jei taip galima pasakyti. Kaip ją galima apibūdinti?

Ją sudaro buvę valdininkai, pareigūnai, biurokratai, turintys didelę patirtį dirbti biurokratinėse įstaigose, jau pajutę valdžios skonį, žinantys ir perpratę visus biurokratinius žaidimus, jie yra gudručiai ir žino visas valstybines landas bei metodus, kaip ir kuo ilgiau išsilaikyti valdžioje.

Vyriausybėje svarbiausius postus užima prezidentės įtakos žmonės, kurie jau dabar neklauso ir ateity nesiruošia klausyti nei Karbauskio, nei premjero Skvernelio;

Skvernelio žmonės kartu su prezidentės žmonėmis yra Vyriausybėje, t.y. ten, kur yra priiminėjami konkretūs sprendimai, kur yra daroma konkreti įtaka svarbiems sprendimams, kur yra sudaromos sutartys su verslu, kur yra kontroliuojamos ES ir biudžeto lėšos. Tai yra jų stiprybė.

Karbauskio grupė yra Seime.

Kaip ją galima apibūdinti?

Ji yra marga. Apie tai jau rašiau ir nenoriu kartotis. Todėl rašysiu trumpai. Ji marga, nepatyrusi ir neturi daug žinių, kaip dirbti Seime ir kaip valdyti valstybę. Todėl ji pasiduoda Seimo kanceliarijos, valstybės departamentų ar ministerijų valdininkų įtakai. Kaip jie pasako, taip Seimo nariai ir daro.

Tačiau ši grupė turi aistros, ji nėra korupcijos sugadinta ir pagedusi, ji turi didelį norą keisti situaciją iš pamatų ir taip pat ji turi milžinišką visuomenės palaikymą. Kol kas žmonės ja tiki ir pasitiki. Jie nėra Sistemos žmonės ir jie yra užsidegę sulaužyti šią sistemą, atkreipti Seimo dėmesį į žmonių interesus, priimti jiems naudingus įstatymus. Tai yra didelė jėga, jei ji neužges pakely.;

Jie yra Seime, o Seimas yra aukščiausioji valdžia. Stiprus Seimas gali daryti viską: gali priversti teisėsaugos struktūras, prokuratūrą, ministerijas, valstybės įmones atsiskaityti už padarytą darbą, aiškintis dėl vienų ar kitų sprendimų, Seimas gali inicijuoti įstaigų, įmonių vadovų pakeitimus. Seimas kol kas yra svarbiausia ir įtakingiausia valdžia Lietuvoje. Tik reikia, kad patys Seimo nariai tai suprastų ir tokie – įtakingiausi ir svarbiausi – būtų. Tik tiek.

Taigi nors R. Karbauskio įtakos grupė yra silpna ir jos viduje slypi daug pavojų, tačiau savo rankose ji turi įtakingiausią įrankį valstybei valdyti ir daryti įtaką bet kuriai ekonominei ar socialinei valstybės sričiai. Taip pat ji turi milžinišką žmonių pasitikėjimą. Viskas priklauso tik nuo Seimo narių ryžto, drąsos ir užsispyrimo bei pasitikėjimo savo jėgomis.

kastytisbraziulis.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

SKIRMANTĖ       2017-01-19 15:56

Žodžiu, Pagal Braziulį visi nususę ir mėšlini, blogiau ne Ukrainoj, nes Ukraina nors didelė, o čia susitinka 200 žmogenų ir valdo likusį milijoną kvailų žmogėnų.

Skirmantė       2017-01-19 15:48

Dėl Karbauskio.

Žodžiu, KARBAUSKIS PRIVALO ATSISAKYT VERSLO RUSIJOJ. Jei to nepadarys, jis taps politiniu nieku (arba lavonu, anot Borisovo). Galiu suprast, kodėl tas verslas ten (daug dešrininkų pienininkų ir kt. savo produkcijas ten siuntė) Bet reikalas tas , kad mes Gyvenam KARO GRĖSMĖS sąlygomis, Putinui žudant aplink žmonės. Putinas pradėjo
1. Antrą Čečėnijos karą (žuvo milijonas žmonų, fosforinės bombos, bunkerinės gelminės bombos, miesto ir rajonų kiliminiai bombardavimai. Manau, Putinas sukiojosi ir apie Jelceną, kai tas pradėjo pirmąjį karą. Žodžiu, čečėnija pskandinta kraujyje.
2.Yra oficialių duomenų,  Osama Bin Ladenas turėjo ryšių su rusija, kai rengė 9 /11 išpuolius Niujorke.
3. Gruzijos devynių dienų karas
4. Karas Ukrainoje.
5. Praktiškai sunaikintas sitis Alepas tokiom pat priemonėm kai Čečėnija.
6. Putinas siunčia sprogdintojus į Europą...
Sąrašas ne visas, nes žinoma, kad Putinas apskritai palaiko ir remia teroro grupuotes.
O dabar paklauskime Pono Ramūno Karbauskio, kodėl jis negali atsisakyti verslo Rusijoje, verslo , susijusio su putinu?

Nuo neskaidrių Karbauskio       2017-01-19 14:03

santykių reikia atsiriboti .

Dzeikas       2017-01-19 11:20

Landsbergistai-sajudistai siuo metu yra nokdaune.Spajudo dantis i kibira ir veblena apie revansa su nauju vadu. Situacijai keiciantis, ypac jeigu stumtels i pakrascius papiginta “patriarcho” kopija , kels galva.
Kol kas Karbauskio grupe padare pora geru ejimu parode , kad jie dri(n)s issukiui kazka keisti.Cia kaip zengti ant ledo.Sustoti negalima ir reikia oponenta presinguoti per visa aikstele, nesustojant.Sustosi - ledas iluz. Todel juos ir bando supancioti, itraukti i diskusijas lygio “kodel uosvio imonej uzsakete ranksluoscius uz 2000 oiru”.

Pikc       2017-01-19 0:48

Va, va - Tarabilda gerai pastebėjo. Iš tikrųjų, “kas yra kas” labai nesunku pastebėti pagal tai, kaip konkrečių partijų atžvilgiu elgiasi masinės dezinformacijos priemonės ir “teisėsauga”.
P.S. ->“Ar verta” - aišku, kad neverta: daug raidžių ir nė vieno paveiksliuko (jei neskaičiuosim autoriaus nuotraukos - bet ji nesiskaito).

Tarabilda       2017-01-18 23:39

Nesutikčiau su autoriumi dėl konsevų nurašymo. Jie yra Prezidentūros ramstis ir bazė, tik prezidentūra slapukauja, stengiasi tuos tiesioginius ryšius nuslėpti. Jei Prezidentūrai bųtų jie nenaudingi, seniai jau iš jų nė šlapios vietos nebūtų likę. tas pat ir su Liberalais. Jau visi ir užmiršo Eligijaus reikalus, o Eligijus, skubinęs reikalus nučiuptas už rankos, dabar jau nebeskubina. Prezidentūrinė teisėsauga irgi, atrodo, išskrido atostogų į šiltus kraštus.

Ar verta        2017-01-18 23:33

iš viso skaityt tokį netrumpą straipsnį ? Patarkit gi .

Pikc       2017-01-18 23:22

Na, aš “konservatorių” (rašau kabutėse dėl akivaizdžių priežasčių) nenurašyčiau - mano akimis žiūrint, jie iš esmės eina kartu su Grybauskaitės chebra ir yra jos dalis.

Svarbiausia Karbauskiui       2017-01-18 22:27

Nekurti savo, alternatyvaus, žiniasklaidos tinklo, leist ir toliau klestėti Grybauskaitės kontroliuojamai purvasklaidai.
Jokios savo tv, jokio savo laikraščio, jokių savo internetinių portalų ir…
iki kitų kalėdų iš Karbauskio liks tik šlapia vieta.
O gal ir anksčiau.
Tikras strategas!

Keista       2017-01-18 20:51

prie ko čia komunistai? Ar jūs žinote kas yra komunistai???

situacija       2017-01-18 20:40

“Jie yra Seime, o Seimas yra aukščiausioji valdžia” -būtent. Todėl taip skubama Karbausko grupę  sužlugdyti per patį lyderį ir dar pasipiktinusios minios rankomis. Karštas komentaras ką tik nuleido klausimą ar 2K (įdomus išsireiškimas?) bus apkalta.

o teisininkų mafija?       2017-01-18 18:52

komunistų-kgbistų-teisininkų mafija - ar ne ji galingiausia?

Ne visai taip       2017-01-18 18:28

Esminis grupavimas turėtų būti apie dvi ašis: komunistai-privatizuotojai ir naujoji posąjūdinė nomenklatūra. Reikia pastebėti, kad jas atstovauja jau Nepriklausomybės prieaušrio “gigantų” vaikai ir anūkai, tad grupės kai kada jau neatskiriamai persipynę. Ypatingai juos suvienijo Europos Sąjungos pinigų drenažas. Taigi tam tikra prasme- Grybauskayte ir jos teisininkai/konsultantai yra jau vienas nomenklatūrinis susivienijimas. Bet vis tiek, juos galima dar rūšiuoti. Panašu, kad vieni daugiau verčiasi iš suprivatizuotų įmonių ir įgyto monopolio, kiti - sukasi per įtaką spec.tarnyboms, per jas atėjusiais verslais ir iš jų išėjusių veikėjų “ganymu”.


Rekomenduojame

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.