Kastytis Braziulis. Monopolija

Tiesos.lt redakcija   2014 m. spalio 29 d. 19:36

16     

    

Kastytis Braziulis. Monopolija

Jeigu norite sužinoti kas bus kitas Lietuvos valstybės prezidentas, tai paklauskite naujos monopolijos vadovo Daliaus Misiūno. Jis žino, jeigu dar nežino, tai greitai žinos, nes jis yra vienas iš tų žmonių, kurie spręs ką skirti – neapsirikau rašydamas skirti – Lietuvos prezidentu po Dalios Grybauskaitės valdymo eros.

Didžiausia Lietuvos kovotoja su monopolijomis Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė sukūrė didžiausią ir įtakingiausią monopoliją Lietuvoje. Šios monopolijos pavadinimas yra Lietuvos energija, UAB. Ji priima svarbiausius sprendimus elektros, dujų ir šilumos srityse. Į monopolijos sudėtį įeina elektros importas, gamyba, tiekimas, skirstymas, elektros ūkio infrastruktūros statyba ir remontas, branduolinė energetika, IT paslaugų teikimas, nekilnojamojo ir kilnojamojo turto priežiūra, dujų importas, pirkimas ir laikymas naujai statomoje dujų saugykloje ir, be abejo, šilumos ūkis, kuris po truputį pereina į naujos monopolijos rankas. Kad skaitytojui būtų aiškiau, pateiksiu pavyzdį. Danijoje elektrą vartotojams skirsto 120 įmonių, Vokietijoje – 960 bendrovių, o Lietuvoje – 1.

Kol dar nevėlu, noriu varpais paskambinti ir atkreipti žmonių dėmesį į galimas grėsmes, kurias kelia ir ateity kels nauja monopolija. 

Monopolija skurdins žmones ir mažins Lietuvos bendrovių konkurencingumą. Galima drąsiai sakyti, kad kuo turtingesnė monopolija, tuo skurdesni žmonės. Monopolija, siekdama savo tikslų, kels elektros, dujų ir šilumos kainas, didins vadinamuosius užslėptus VIAP, dujų terminalo ir naujai sugalvotus mokesčius. Jau šiuo metu elektros vartotojai papildomai monopolijai sumoka apie 700 mln. litų VIAP mokesčio. Jau šiuo metu dujų vartotojai papildomai sumokėjo keliasdešimt milijonų litų vadinamojo dujų terminalo mokesčio.

Detaliau panagrinėkime monopolijos išsikeltą tikslą. Pasiaiškinkime, ko ji siekia? Gal ji siekia gerovės visiems žmonėms? Gal siekia ekonomiškai pagrįstomis ir vartotojams prieinamomis (ne aukštesnėmis nei vidutinės ES šalyse) kainomis patikimai ir saugiai aprūpinti energija visus vartotojus? Toks buvo 2007 m. Lietuvos Energetikos strategijoje numatytas strateginis tikslas.

Pasirodo, kad ne. Monopolijai žmonių gerovė ir kišenė mažai rūpi. Monopolijai rūpi savi interesai. Savo tinklalapyje ji atvirai rašo, kad monopolijos pagrindinis, „ambicingas ir pamatuotas tikslas yra iki 2020 metų įmonių grupės vertę padidinti du kartus ir tapti vertingiausia energetikos įmone Baltijos šalyse“. Monopolijos vertę pakelti labai lengva. Pakėlei elektros, dujų, šilumos kainą, ir vertė padidėjo. Pakėlei dar kartelį, vertė dar didesnė. Žodžiu, kuo vertingesnė monopolija, tuo skurdesni žmonės.

Kita galima grėsmė – monopolija, siekdama apsaugoti save ir savo interesus, kišis į valstybės politinius procesus, papirkinės ar kitaip rems politines partijas, atskirus politikus bei įtakingus ir aukštas pareigas einančius valdininkus. Monopolija neturi kito pasirinkimo. Jai, jos siekiamiems tikslams, jos egzistencijai didžiausią grėsmę kelia nekontroliuojami ir neprognozuojami politikų įstatymai ir valdininkų sprendimai. Jeigu Seime atsiras politinė jėga, kuri bus nusiteikusi prieš šią monopoliją, prieš jos žmonių skurdinimą, tai ši jėga parengs antimonopolinius įstatymus, juos priims ir pradės realiai įgyvendinti. Neduok Dieve, jie dar užsimanys reformuoti monopoliją ir ją išskaidyti. Baisu net pagalvoti. O toks scenarijus yra realus ir tikroviškas. Kad taip neatsitiktų, monopolija privalo kontroliuoti politinius procesus, tiksliau – juos valdyti.

Pastaruoju metu galime pastebėti tokio valdymo požymius. Prezidentė kartu su savo kompanija siekia įgyvendinti Lietuvoje dvipartinę sistemą, kuri garantuotų monopolijai stabilumą ir ilgaamžiškumą. Buvo priimti partijų finansavimo įstatymai, kurie faktiškai užkirto kelią naujoms politinėms jėgoms laimėti Seimo rinkimus. Imamasi įvairių priemonių nepaklusnioms partijoms, kurios jau yra Seime suvaldyti, sutramdyti jas, padaryti paklusnias arba, paprasčiausiai, jas sunaikinti. Darbo partija – jau iškėlė rankas ir su viskuo sutinka. Tvarkos ir teisingumo partija – jau pradėta statyti į vietą, vadelės jau užmestos, belieka tik jas tinkamai patampyti ir įtempti. Drąsos kelio partijos neliko – ji galutinai ir negrįžtamai sunaikinta. Procesas vyksta.

Visuomenės nuomonės formavimas – dar viena grėsmė, kurią kels monopolija. Ji yra suinteresuota, kad visuomenė ją gerbtų, teigiamai vertintų ir būtų įsitikinusi, kad ji yra reikalinga. Kiekvienas monopolijos žingsnis turi būti gražiai aprašytas ir pristatytas plačiajai visuomenei kaip pergalingas, kaip žengtas dėl jos interesų ir tik jos naudai. Kiekvienas monopolijos nepalankus visuomenei sprendimas turi būti palydėtas didingais ir reikšmingais paaiškinimais, kad kito kelio nėra, kad taip turi būti, kad jūs privalote pasiaukoti. Kitą kartą visuomenė nieko nesužinos ir neišgirs, nes monopolija nenorės, kad ji ką nors sužinotų. Taip padaryti monopolijai nėra sudėtinga, nes ji valdo milžiniškus finansinius srautus. Žiniasklaida, žurnalistai bus jos kišenėje, nes visi nori išgyventi ir gyventi.

Kai kuriuos monopolijos veiksmus, kuriuos lemia noras ir bandymas formuoti sau palankią visuomenės nuomonę, galime stebėti ir dabar. Prisiminkime A.Čekuolio reklamą prieš referendumą dėl Visagino atominės elektrinės. Monopolija skyrė milijonus, kad būtų formuojama jai palanki rinkėjų nuomonė. Čekuolio įtikinėjimus galėjome girdėti visur, kiekviename kampe, nuo ryto iki vakaro. Prisiminkime monopolijos organizuotus viešuosius pirkimus dėl viešųjų ryšių, kurie turėjo visaip girti monopoliją, jos priimamus sprendimus. Dėl kai kurių šių viešųjų ryšių pirkimų yra pradėti ikiteisminiai tyrimai, tačiau jie „taip sparčiai vyksta“, kad apie juos pastaruoju metu niekas nėra girdėjęs. Gal prokurorai jau viską ištyrė? Prisiminkime prezidentės įstatymų pataisas dėl žiniasklaidos veiklos moralinio vertinimo. Jeigu etikos komisija pripažino, kad žiniasklaida pasielgė neetiškai, tai ji automatiškai praranda PVM lengvatą, automatiškai praranda teisę dalyvauti valstybės ir valstybės įmonių rengiamuose viešuosiuose pirkimuose, automatiškai praranda galimybę dalyvauti viešuosiuose visuomenės švietimo projektuose. Apynasris žiniasklaidai jau uždėtas ir išbandytas.

Yra dar viena grėsmė. Tai korupcijos klestėjimo grėsmė. Monopolija skatins korupciją ir sudarys sąlygas jai klestėti. Monopolija, siekdama apsaugoti save ir savo interesus, sieks pamaloninti politines partijas, politikus, visuomenines organizacijas, valdininkus, žurnalistus ir įtakingus arba jai reikalingus verslininkus. Ji valdo milžiniškas finansines lėšas. Ji yra ir bus viena iš pagrindinių darbų ir paslaugų užsakovių. Dėl šių užsakymų vyks užkulisiniai, slapti susitarimai. Įsigalios principas „aš tau – tu man“. Su rinkos dėsniais šis principas neturi nieko bendro ir neturės.

Jau dabar matome kai kurias korupcijos apraiškas. Seimo nario A.Skardžiaus vadovaujama komisija atskleidė, kad beveik trys šimtai milijonų litų tuo metu, kai valstybė murkdėsi krizėje, monopolija išleido paslaugoms. Ji pirko konsultacijas, viešuosius ryšius, teisines paslaugas. Ne visada šie pirkimai buvo ekonomiškai naudingi. Seimo laikinoji tyrimo komisija dėl šių galimai padarytų korupcinių pažeidimų kreipėsi į prokuratūrą. Gal ji kada nors ištirs?

Didžiausia Lietuvos kovotoja su monopolijomis baigia kurti didžiausią ir įtakingiausią monopoliją Lietuvoje. Įdomu kodėl? „Žinote, kai stovi ant prabangaus, vienintelio pasaulyje laivo kapitono lieptelio ir žiūri į pasaulį, tai… kas ta Lietuva? Tik kliūtis.“

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Latas Palmaitis Kamui       2014-10-31 14:25

Partijos reikalingos tam, kad vergai tikėtų laisve kad išsirenka sau atstovaujančią valdžią: “Jei šįkart neišėjo, tai jau kitą kartą...!” Tačiau tobulos demokratijos šalyse, kur vergai patenkinti vergyste, praktiškiau turėti tik dvi partijas. Žmogaus kvailumas yra beribis, itin, jei jam ką nors sako valdžia, itin - kai per TTTelevizorių (TTT - trijų eilučių aukščio raidė T). “Vienpartinė” sistema (kada “renkama” iš vieno) tinka tik superkvailiems supervergams, neskiriantiems chano nuo botago. Net ir anais “gerais” (“prie ruso”) laikais “VDR” ir kitose “demokratinėse šalyse” būta kelių partijų, nes ten dar normalūs žmonės rinko.

Kam reikalinga ta dvipartinė sistema?       2014-10-31 8:41

“Prezidentė kartu su savo kompanija siekia įgyvendinti Lietuvoje dvipartinę sistemą, kuri garantuotų monopolijai stabilumą ir ilgaamžiškumą”.
  Aš galvoju taip, kad grybauskaitė nori išnaikinti visas partijas ir sukurti vieną partija, kuri bus Ум, честь и совесть нашей эпохи

Letas Palmaitis       2014-10-30 23:01

Kad daugiau tokių demaskavimų! Tik be kliedesių, neva ginkluotos demokratų gaujos “partijoms” gali “grėsti” pavojus. Čia ne Ukraina, bet Garliava.

to VaidasVDS        2014-10-30 10:56

Rašot: Dievo plane nėra išskirtinių nacijų. Pamiršot žydus? Sveikinu, Jūs teisus. Rašot: tautos praras identitetus, o blogį pakeis Gėris. Sveikinu ir papildau, tai truks ~ 2.000 metų.

VaidasVDS       2014-10-30 9:13

Liūdna, kuomet pasirinkimas yra tik tarp KGB-stinės Putinijos ir marksistėjančios (atsisakančios dvasinių vertybių) Europos. Ir mūsų valstybėlę faktiškai jau baigi praryti tas globalusis naujadaras.
Gerai tai ar blogai?
Kadangi Dievo plane nėra jokių išskirtinių nacijų ar valstybių, tad visų žmonių brolystę iš tiesų galima sukurti tik visoms nacijoms tampant vieningoms ir dvasingoms. Kadangi šis pasaulis yra evoliucinis, tai mažos tautos vis tik bus pasmerktos nykti, o didžiosios tautos vienytis ir prarasti savo identitetus. Neabejotina, kad per dabartinį globalistinį blogį bus kuriamas globalistinis gėris - dvasinė visų žmonių brolystė. Tik tai gali užtrukti šimtmečius ar tūkstantmečius.
Dabartinis globalizmas dar sugeba apkvailinti žmones, bet anksčiau ar vėliau, žmonės išsiblaivys. Ir to išsiblaivinimo požymiai daug geriau matosi kokioje nors Prancūzijoje, kurioje į kovą už šeimos vertybes jau kyla milijonai žmonių. Globalizmas dabar kuria blogį, bet blogis pats naikina save ir vėliau turi virsti į gėrį. Tokia ir bus Dievo valia…

Beta       2014-10-30 7:37

Taigi, dvi kadencijos grybokratijos.
Reikia pripažinti- gudriai mus KGB suvystė.

Kritikas Pikčiurna       2014-10-30 5:25

O dabar spėkite, kas bus tos monopolijos akcijų paketo savininkė? Atsakau - kadenciją baigusi prezidentė su Putino veidu ir tiesioginiais ryšiais su Leningrado partinės mokyklos auklėtiniais. Viskas pagal šios mokyklos sukurtą, o Putino patikrintą scenarijų.
Tai koks bus kitas prezidentas ir kokia bus mūsų nepriklsusomybė?

puiki izvalga-       2014-10-30 4:50

nei prideti, nei atimti. Tik tokio kalibro analitikai, kaip K.Braziulis ir turetu dirbti VSD. Deja, likimo ironija- uz izvalguma ir isvadas , K.Braziulis su Vyt. Damuliu neteko vietos po Saule- neparankus ir per daug saziningi jie pasirode net konservams (prisiminkime rinkimus i Seima…). Aciu autoriui.

rusofobas...       2014-10-29 23:44

95 proc posovietinės erdvės žmonių yra rusofobai.
tai ar jie serga, ar tie 5 proc rusofilų yra psichiškai nepakaltinami?

gintas       2014-10-29 23:27

Kadangi sunkiai sergi nepagydoma rusofobijos liga, tai jau niekada nesuvoksi ir nepripazinsi, jog Polikarpovna mus daro JAV kolonija.

Arvydas       2014-10-29 23:21

Juozapai, senos rusiškos TV laidos pavadinimas, manau, tebėra aktualus: “Akivaizdu, bet neįtikėtina”. Greičiausiai, todėl ir neįtikėtina, kad akivaizdu.

Juozapas---taigintui       2014-10-29 22:31

Ne, neklystu ir tu puikiai tai žinai.
Vis bandai apsaugoti jūsiškę Agentę?
Sutinku, durnių kurie tiki jūsų kuriama agentės priedangos legenda, yra.
Bet yra ir tokių kurie supranta kas vyksta.

gintas > Juozapas       2014-10-29 21:46

Klysti, Polikarpovna seniai pakeitė šeimininką - dabar ji ne Kremliaus, o Vašingtono tarnaitė.

Juozapas       2014-10-29 21:00

Čia turėtų pasrodyti agentas “taigis” ir skubiai paleisti antį- hrybauckaitė yra ne Rezidentė, o pikta ruskijos priešė.
Žodžiais muchamorkina koneveikia ruskiją.
Darbais- labai uoliai triūsia ruskijos naudai.
Reikia būti visišku debilu, kad to nematyti.

viskas teisinga       2014-10-29 20:25

tik nepaminėta, kad ta monopolija valdoma gazpromo, o gazpromas draugo putino.

Baisu!       2014-10-29 20:18

Bet gi dar yra DIEVAS.Jo planuose nera visisko AMEN Lietuvai.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.