Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Kastytis Braziulis. Kova dėl žmonių protų: kaip įveikti priešo propagandą?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. kovo 18 d. 18:31

11     

    

Kastytis Braziulis. Kova dėl žmonių protų: kaip įveikti priešo propagandą?

Alfa.lt

Lietuvoje įsibėgėjus 2017 metams, priešiškos propagandos klausimas niekur nedingo. Dezinformacinės atakos, kaip ir anksčiau, kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ką parodė ir mėginimai išplatinti žinutę apie seksualinį nusikaltimą, kurį neva įvykdęs Lietuvoje dislokuotų Vokietijos pajėgų karys.

Tačiau Lietuva ne vienintelė susiduria su priešiškos propagandos ir dezinformacijos problemomis. Kaip vyriausybės kovoja su tuo kovoja? Ką galima padaryti?

Nieko nedaryti. Pasitaiko, kad vyriausybės nekreipia dėmesio į informacines atakas, nes yra įsitikinusios, kad jos nepakenks nei joms, nei visuomenei. Pareigūnai tiki, kad žmonės yra išsilavinę ir protingi, o taip pat turi didelę patirtį atpažinti melą nuo tiesos. Manoma, kad žmonės yra sąmoningi ir pajėgūs priimti teisingus sprendimus, todėl propaganda ir dezinformacinės atakos jų sprendimų nepaveiks.

Šis metodas nėra efektyvus. Vyriausybės, užmerkiančios akis informacinių atakų akivaizdoje, daro didelę klaidą. Dauguma žmonių yra labai pažeidžiami; jais lengva manipuliuoti. Asmenys dažnai būna nepatenkinti savo esama padėtimi ir dėl jos kaltina kitus žmones, vyriausybę, parlamentą ar visą valdžią, o ne save pačius. Tokia yra žmogiška prigimtis. Tereikia nepatenkintuosius pakurstyti, sukelti dar daugiau neigiamų emocijų, pykčio, ir jie pradės veikti taip, kaip palanku propagandos iniciatoriams.

Jei informacinis karas nebūtų efektyvus, valstybės nekurtų atskirų karinių ir civilinių informacinio karo padalinių. Daugelis supranta, kad, jei sugebi užkariauti priešo valstybės gyventojų galvas ir jų mąstymą pakreipti sau naudinga linkme, tos šalies fiziškai pulti nebereikia – ji jau yra užimta ir tau pavaldi.

Uždrausti, nerodyti, išjungti, neleisti rašyti, rengti laidų. Žodžiu, vykdyti cenzūrą. Dalis vyriausybių yra įsitikinusios, kad uždraudusios žurnalistams rengti propagandines laidas, rašyti straipsnius, kurti dokumentinius ir meninius filmus, viską sutvarkys. Žmonės esą nebegaus melagingos informacijos ir nebebus jos veikiami.

Ši priemonė nėra efektyvi jau vien todėl, kad šiais laikais žmogus informaciją gali gauti iš daugybės šaltinių, kurių visų valstybė nepajėgia sukontroliuoti. Jei uždrausi rodyti kokį nors televizijos kanalą, žmogus jį žiūrės internete arba nusipirkęs palydovinę lėkštę žiūrės tą ir kitus panašius kanalus. Jei uždrausi redaktoriui paskelbti propagandinį straipsnį, jis jį paskelbs socialiniuose tinkluose, ir žmonės su juo vis tiek galės susipažinti. Uždraustas vaisius yra saldesnis ir sukelia žmonėms didesnį norą jo paragauti.

Skleisti atsakomąją propagandą. Yra vyriausybių, kurios su užsienio šalių propaganda kovoja savo skleidžiama propaganda. Jos yra įsitikinusios, kad joms geriau pavyks įtikinti žmones savo tiesomis. Šios vyriausybės bando aiškinti žmonėms, koks baisus ir blogas yra tas kitas propagandos skleidėjas, kad jis siekia pakenkti žmonėms. Tokiu atveju visos informacinės priemonės yra nutaikytos į žmogų, kuriam vieni aiškina vienas, o kiti – kitas tiesas. Abi pusės veikia vienodai, ir abi tikisi laimėti.

Šis kovos su informacinėmis atakomis būdas gali būti ne tik neefektyvus, bet ir kenksmingas. Vidutinis žmogus nuo didelio informacijos kiekio yra pavargęs, o gal ir pervargęs. Jis skaito tik tai, kas patraukia jo dėmesį, arba tai, kas jam atrodo naudinga. Pavyzdžiui, apie elektros ar maisto produktų kainų pakilimą ar nuosmukį. Norint jo dėmesį pritraukti kitu būdu, reikalinga sukurti beprecedentį įvykį. Kiekvieną kartą tas įvykis turi būti vis baisesnis, labiau šokiruojantis, nes žmonės pripranta prie neigiamos informacijos ir jos daugiau nepriima ir neskaito. Kai žmogų vienu metu puola keli propagandistai, pranašumą išlaiko agresyvesnė ir destruktyviau nusiteikusi pusė – taigi agresorius.

Sekti Suomijos pavyzdžiu. Pastaruoju metu būtent ši šalis yra pristatoma kaip pavyzdys kovoje prieš Rusijos informacines atakas. Ji nuo 2014 metų patyrė apie 20 Rusijos informacinių atakų, tačiau visos jos didesnio poveikio neturėjo. Kremlius net savo pagrindinį propagandinį ruporą „Sputnik“ iš Helsinkio atšaukė ir vietinį biurą uždarė. Nes beprasmiškas ir jokios naudos neduoda – tik pinigai vėjais leidžiami.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

style="border: 0;">

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ekspertas       2017-03-19 12:51

Vien tas faktas, kad suomiai kreipėsi į kažkokį Harvardo profesorių, rodo kad jie pavirto į aklus viščiukus ir ieško šeimininko. Degradacija yra jau įvykęs faktas ir tai puikiai supranta jų senoji karta, kuri ir sukūrė dar likusį dabartinį gerbuvį.

Dzeikas       2017-03-19 9:35

Pikc, taip taip.Pirma priestaraujancius, po to tylincius, po to nepakankamai garsiai ir itikinamai pritariancius.
Pazistant koloradu prigimti atspeti ju alter ego, smetonisku nuovalu veiksmu seka “lengviau negu isgert stikline vandens”.Tos pacios paneles, tik is skirtingu viesnamiu.

Pikc       2017-03-19 5:17

Degradai prieš degradus - ALACH-BABACH!:D
P.S> “Efektyviausia” nieko blogo nepasakė. wink

Marginalas Džeikui       2017-03-19 2:55

Nieko jis konkrečiai apie Suomiją neparašė, tik kažkoks Harvardo eksperto paminėjimas plius jo patarimų sukeltos emocijos, nesuprasi kokiais būdais įgavusios Suomijoje nežinią kokią formą. Nulis konkrečios informacijos.
Užtat Pats teisus dėl “daug Rusijos” (t.y. ruskijos, nes Rusija yra Ukraina, kuri nėra jokia ruskijos okraina “pakraštys”, kaip linksmai teigė jota Raskazova), tačiau Pats vargu ar teisus konkrečiai dėl žemės. Būtent teisėtas ir laisvas žemės pardavimas yra laipsniškas krašto įvaldymo metodas. Plg. iš vienos pusės vokiečius, supirkinėjusius žemę iš Prusijos lietuvių, iš kitos - žydų repatriantus Palestinoje, kurie nuo XIX a. supirkinėjo žemę iš arabų (pastaruoju atveju žydai supirkinėjo SAVO istorinę žemę, vienok būtent tai kūrė pamatą ir valstybingumui).
Pacituosiu I. Šeiniaus “Raodonąjį tvaną” (iš VIII d., sk. “Kaunas, liepos 24-tą)”):
Nuo pat giliausios senovės privati žemės nuosavybė sudarė vieną iš pačių vyriausių mūsų tautinės santvarkos pagrindų. Jos gynimas sudarė stiprų akstiną mūsų kovose ir su kryžiuočiais, ir su kalavijuočiais. Net unijos su Lenkija metu ta teisė buvo šventai išsaugota. Joks lenkas negaudavo teisės dirbti ar pirkti žemę Lietuvoje; prieidavo prie jos tik vedybų keliu, per žmoną lietuvaitę. Patys rusai skaitės su ta teise iki 1863 metrų. Po tų metų sukilimo jie konfiskavo sukilėlių ūkius ir išdalijo juos malšinime pasižymėjusiems. Be kraujo lašo, be nuostolių Lietuvą paėmę bolševikai pasigrobė dabar visą žemę, visus turtus.
Šios ištraukos iš I. Šeiniaus pabaiga rodo ir priežastį, kodėl dabar tik dalis (kaip visada - tik koks trečdalis) lietuvių norėjo pasipriešinti žemės pardavimui: todėl, kad bolševizmas iš pagrindų atpratino lietuvių daugumą būti ūkininkais savo žemėje. Burliokinėje santvarkoje savas buvo tik sodybos sklypas, toliau - kolchozas. Kas kolchozas, tas ne tavo, o sklypą gali ir be technikos dirbti. Kas dabartinės rinkos konkurencijos sąlygomis sugebėtų be technikos dirbti moderniam ūkiui tenkantį plotą, tarkim, kaip Amerikoje? Tik laimingesni vienetai su kapitalu. Tačiau daug yra Vakaruose, jiems reikia naujos rinkos. Lietuvoje visi kiti apiplėšti, dirbti atpratinti prasigėrę kolchoznikai ir jų vaikai, auginti prie televizorių. Todėl Lietuva nustoja būti tradicine ir neišvengiamai žengia išsipardavimo keliu.
Tarp kirko, Šeinius, pats nenujautęs, pateikė puikią paralelę tarp žvėriškos azijinės burliokijos ir vakarietiško trockizmo (kuris šiandien yra įsiliejęs į globalistų ideologiją). “Raudonoje tvano” VIII dalyje prieš sk. liepos 17 d. aprašoma amerikiečių komunistė ponia Strong, kuri pasveikino Šeinių lietuvių tautai patekus į stalino globą. Apie trėmimus ji sakė, kad tai gerai, nes skersai kelią atsistojantieji neva nebešaudomi, bet “tik” siunčiami kitur: “Sveiki ir stiprūs žmonės nežus niekur pasaulyje, visi tie gyventojų perekėlimai, kurie, reikia laukt, vyks platesniu ir didesniu mastu, prives pagaliau prie visiško ir puikaus rasių susimaišymo Sovietų Sąjungoj, padės pagrindą naujai, tarybinei žmonių rasei” - jaučiat tą stervą? Štai kodėl ir stalinizmas, nepaisant diametraliai skirtingos rasinės teorijos, giminingas, ir dabartinis “laisvas kapitalo, prekių ir [badmiriaujančios pigios] darbo jėgos judėjimas”, viskas giminiuojasi nuo pat demokratinės masonų revoliucijos Prancūzijoje, tebūnie jie visi prakeikti! Tik islamas realiai kovoja prieš degradus, padėk jam D-ve. AL AKBAR!

Dzeikas       2017-03-18 23:12

StasiuiG:
Apie Suomija parase gerai, bet jos patirtis Lietuvoje nepritaikoma. Cia kaip Durniu Laivo kajut kompanijoje pasiulyti dalintis karininku ir I klases keleiviu “pajoku” su komanda ir triumu. Is pasiuliusio tokia ideja “pajoka” atims ir pati is kajut kompanijos ismes.

Dzeikas       2017-03-18 22:55

Kad Lietuva bando gintis nuo Rusijos propogandiniu ataku straipsnyj minetais metodais tai labai gerai matosi. Nenustebsiu jeigu isteige papiginta rusu troliu fabriko kopija.Pilnavertei kopijai Lietuva neturi nei materialiniu, nei intelektualiniu resursu.
Sekti suomisku pavyzdziu Lietuva negali - prigimtis tai rusiska, gruobuoniska. Kaip tai prisiminus Garliava 2012, zodis “atvirumas” kaip tai nesiderina.Ir nereikia tiketis zibuciu zydejimo Kaledu metu.
Lietuva Rusijos bus iveikta taip, kaip kirvis iveikia medi.Jei kas nezino, kirvis ne todel iveikia medi, kad jis gelezinis, o medis - medinis.O todel, kad kirvyje yra dalis medzio. Rusija iveiks Lietuva ne todel, kad ji didesne, o todel, kad Lietuvoje per daug Rusijos.
Rusija Lietuvoje atpazinsite isteriskuose “patriotu” zviegimuose “negalima pardavineti Lietuvos zemes svetimsaliams”

Marginalas       2017-03-18 22:17

Perskaičiau Alfoje ir darkart, deja, nusivyliau Autoriumi, kuris teigia: “Prisiminkite Sąjūdžio laikus, kai eidavome į mitingus, demonstracijas, kai reikalavome nepriklausomybės ir reformų. Kiekvienas iš mūsų tuo metu žinojome, kas yra Lietuva ir ką reiškia būti lietuviu /.../ Mums buvo viskas aišku, ir nekilo jokių abejonių dėl pasirinkto kelio.” Ir priduria, kad tuo metu sovietinė propaganda visiškai neveikė.
Pamiršo Autorius viską. Pirmiausia pats sąjūdis buvo kaimynų įtakos agentūros inicijuotas “pertvarkos” instrumentas, kurio pagrindinis tikslas buvo per demagogiją įgyvendinti valdančiųjų kagėbistų norus pribaigti niekam nebereikalingą komunistinės lygybės širmą ir patiems tapti kapitalistais. Prisiminkime, kaip entuziastingai Lietuvoje buvo sutinkamas Gorbačiovas, tos pertvarkos iniciatorius. Tik paaiškėjus, kad pertvarka numato ne nepriklausomybės suteikimą, bet reformuotą sssr, Uoka metė Gorbačiovui Maskvoje “Jūs meluojate!”
Tačiau tuo metu Sąjūdyje jau buvo pusė kagėbistų (prisiminkime Čepaitį, kuris gal ir ne pats blogiausias iš jų), o tauta pasimetė tarp Brazausko ir Landsbergio, kai kurie net laikėsi Burokevičiaus. Tačiau ir tarp landsbergininkų vyko kovos, kada į šoną buvo nustumiami tikri disidentai, kad užleistų vietą nežinia iš kur atsiradusiems naujiems patriotams. Žodžiu prasidėjo didžiulės kovos prie Lovio, kurios ir sudarė sąlygas LTSR-2 atsirasti skambant Tautiškai giesmei ir plevėsuojant trispalvėms. Šioje drumzlinoje atmosferoje, kai kriminaliniai komsomolcai lindo prie kapitalo, ruskių propaganda veikė ne prasčiau nei šiandien.
Ką dabar Autorius porina apie Sąjūdžio laikus, yra pasaka to nemačiusiai naujai kartai. O juk ir pats Sąjūdis kito. Šiaip geras barometras buvo genocidinė ruskių invazija į Čečėniją. Iš pradžių visos valstybės institucijos (apie VSD patylėkime), o svarbiausia - kariuomenė buvo čečėnų pusėje. Prisimenu, kaip keliavo Aminat Saijevos Atstovybė - nuo prestižinės vietos iki užkampio, o paskui ir visai išnyko. Tuo metu ruskiams tarnavę VSD ir prokuratūra jau kurpė Gatajevamas (už Maliko atsisakymą vykdyti ekstremistinę provokaciją) ir Kusaitei bylas susirašinėdami su banditais iš ruskių FSB (tokiu “kontradmirolu Dydiku ar atvažiavusių svečiuotis smulkesnių banditėlių, kurie mušė Kusaitę apklausos metru). Šie svolačiai iškėlė dar vieną bylą Kusaitei už “įžeidimą” pavadinus juos nusikaltėliais. Kai Kusaitės byla subliuško, nes degeneratai nemokėjo net jos surašyti taisyklinga kalba, o ne paraidžiui ruskių kalkėmis, jai liko nuosprendis už “šmeižtą” (tyčia pakartojęs jos šmeižtą” gavau bylą ir aš), bet ponios, už sulaužymą garantinio Prezidentinio Žodžio, kad Deimantei Kedytei nebus taikoma prievarta, asilų bandos vėl išrintosios (nežinia ko po to vertos “tautos”) prezidente, buvo maloniai panaikintas (man teistumas ne tik ne panaikintas, bet banditų draugų Strasbūro teisme patvirtintas).
Ar Autorius, atsiprašau, išdurnėjo, ar neskaitė Algirdo Katkaus “Nuo aušros iki sutemų” (svarbiausias gabalas dar nepašalintas iš interneto, prašom pasiieškoti)? O gal nori būti kur nors “išrinktas”? Nereikia painioti Pirmojo Sąjūdžio žmonių euforijos su tikra padėtimi: ruskių propaganda darė savo ir padarė. Užtenka Generalinio prokuroro, numarinusio Zdebskio nužudymo bylą. Kieno jėgos čia veikė? Ogi nuo Zdebskio nužudymo bylos marinimo kitas žingsnis - Pociūno nužudymo bylos marinimas.
Kovoje už protus pirmiausiai reikia turėti to proto. Kai jo nėra, jokie suomiai ar Harvardo ekspertai nepadės.

StasysG       2017-03-18 21:29

Prieštarauju Ekspertui. p. Braziulis apie Suomiją gerai parašė.

ne viskas parašyta       2017-03-18 21:28

kai susiduriu su teisingumu atvirkščiai šioje valstybėje , jokia propaganda nebepadės išstumti sudarytos nuomonės.Susirūpinkite teisingumu paprastiems eiliniams žmonėms, ne tik elitui, ir propaganda priešo taps bedantė.galėjo pacituoti braziulis šv.Augustiną; “Valstybė be Teisingumo- gauja plėšikų’‘...

Efektyviausia       2017-03-18 21:10

būtų įvesti ir gausiai taikyti mirties bausmę Lietuvos išdavikams, įskaitant tokius kaip tas Ekspertas kur parašė pirmą komentarą. Alternatyviai būtų galima taikyti įkalinimą iki gyvos galvos. Geresnių priemonių tikrai nėra.

Ekspertas       2017-03-18 20:20

Vienintelis kelias - pateikti liaudžiai informacijos ir socialinių sistemų valdymo metodologiją. Kas link propagandos tai iš vakarų yra žalingesnė. O jei manote, kad yra pavojingos tokios žinios apie vokiečių karius - esate beviltiški. Kalbant apie suomius tai Braziulis nieko nesupranta. Jų vienintelis privalumas kad užteko proto neįstoti į NATO bet nepakako - kad neįstoti į ES ir išlaikyti kroną. O dabar turi papildomų problemų - prisileido negrų, rusų - dabar integruojasi.

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.