Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Kastytis Braziulis. Kas moka, tas ir muziką užsako

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 25 d. 14:20

14     

    

Kastytis Braziulis. Kas moka, tas ir muziką užsako

Ar žurnalistai gali būti objektyvūs ir nešališki? Atsakau: ne, jokiais būdais negali. Tas, kas tvirtina atvirkščiai, tas arba tvirtina nesuprasdamas reikalo esmės, arba tvirtina sąmoningai siekdamas iššaukti ginčą.

Žurnalistai negali būti objektyvūs dėl įvairių priežasčių. Jų gali būti tiek daug, kad mums net neverta jų visų aprašyti. Paminėsiu tik kelias, mano galva, svarbiausias.

Patys pagalvokite, kaip žurnalistas, dirbdamas, pvz., „Lietuvos ryte“, neigiamai rašytų apie „Lietuvos ryto“ bendroves, savininkus, kritikuotų jų sprendimus. Žurnalistas galėtų parašyti tokį straipsnį, tačiau šį straipsnį perskaitytų tik redaktorius ir jis būtų išmestas tiesiai į šiukšlių dėžę, o žurnalistas išvarytas pro redakcijos duris į gatvę. Tai yra suprantama ir tai yra žmoniška. Nejaugi kąsi ranką, kuri tave maitina ir nuo kurios priklauso tavo dabartinės pajamos? Tokia yra realybė ir žmonės su ja skaitosi.

Patys pagalvokite, kaip žurnalistas, būdamas itin religingas, rašytų ateistinius straipsnius, įtikinėtų žmones, kad Dievo nėra, kad religija yra išgalvota tik tam, kad žmones būtų lengviau pavergti, kad jos reikia atsisakyti. Neįsivaizduojama situacija net mintyse. Taigi žurnalistas nerašys straipsnių, kurie prieštaraus jo įsitikinimams.

Patys pagalvokite, kaip žurnalistas, dirbdamas politinės partijos naujienų portale, rašytų neigiamus straipsnius apie šią partiją, jos lyderius bei jų priimamus sprendimus, kritikuotų juos, smerktų ir formuotų neigiamą žmonių nuomonę apie juos. Logikos jokios nėra. Niekas žurnalistui pinigų nemokėtų už tokį kenksmingą darbą. Ir tai yra suprantama. Jeigu tu dirbi pas mus, atstovauji mūsų partijos interesams, tai tu privalai tikėti mūsų vykdoma politika ir ją skleisti žmonėms, rodyti kaip geriausią sprendimą, geriausią politinę partiją, o ne menkinti ir smerkti ją.

Taigi galime daryti dar kartelį išvadą, kad žurnalistas negali būti objektyvus visose srityse. Jis yra priklausomas nuo savo įsitikinimų, išsilavinimo lygmens, gyvenimo būdo, draugų rato, bendrovės, kurioje dirba, savininkų ir vadovų valios.

Kokia yra išeitis?

Visuomenėje, paimkime Lietuvos visuomenę, laikraščius, naujienų portalus, televizijas valdo skirtingos politinės, verslo, visuomeninės jėgos. Konservatoriai turi savo naujienų portalą, per kurį skleidžia savo idėjas. Liberalai turi savo. Verslo grupės turi savo televizijas, žurnalus. Visuomeninės organizacijos turi savo. Kiekviena visuomenėje stipri, įtakinga žmonių grupė turi savo žinių kanalus, per kuriuos skleidžia jos interesus atitinkančią informaciją, formuoja jiems palankią žmonių nuomonę. Kiekvienas taip daro pagal savo sugebėjimus bei finansinį pajėgumą.  Jeigu aš, kaip atskiras žmogus, noriu sužinoti skirtingas nuomones vienu ir tuo pačiu klausimu, tai nusiperku kelis skirtingus laikraščius, kurie atstovauja skirtingiems interesams, ir perskaitau juos ir jų nuomonę apie mane dominantį klausimą. Aš gaunu informaciją iš skirtingų šaltinių, skirtingų pozicijų ir pats vertinu mane dominantį klausimą iš savo interesų pusės.

Jeigu taip būtų, tai būtų labai gerai. Tačiau yra labai rimta problema. Mūsų visi skirtingi žinių kanalai yra priklausomi nuo vieno finansinio šaltinio. Atimk iš jų tą šaltinį ir žiniasklaidos priemonė bankrutuos arba ji gyvuos, tačiau nei pelno savininkams duos, nei skaitytojų pritrauks iki tokio lygio, kad gautų pakankamai reklaminių užsakymų. Mūsų žinių kanalai susiduria su finansų stoka.

Jų išsigelbėjimas yra vienintelis didelis finansinis šaltinis – valstybė su savo neišsenkamu biudžetu ir visos nuo jos priklausomos valstybės įmonės (energetika, transportas, finansai ir t.t.) su savo biudžetais. Mūsų žinių kanalai nuolat kovoja dėl valstybės ir valstybės įmonių užsakymų. Ir viskas būtų gerai, jei ši kova vyktų sąžiningai, pagal visiems priimtinas taisykles. Tačiau taip nėra.

O yra taip, kad šį milžinišką finansinį srautą šiuo metu valdo ir kontroliuoja prezidentinė įtakos grupė. Ji nukreipia finansus į jai parankius žinių kanalus. Šie žinių kanalai rašo finansų nukreipėjams palankius straipsnius. Jeigu jie pradėtų kritikuoti šios grupės veiksmus, rašyti jiems nepalankius ir kenksmingus straipsnius, tai įtakos grupė kaip mat nutrauktų kontraktus, o žiniasklaidos priemonė patirtų didelių nuostolių, įmonės vadovai būtų atleisti iš darbų, nes nesugebėjo tinkamai vadovauti, žurnalistai gautų mažus atlyginimus arba jų visai negautų, nes nebūtų, iš ko mokėti. Žodžiu, bankrotas arba nuostolingas darbas.

Ar yra išeitis?

Taip ji yra. Įstatymu sureglamentuoti šią sritį taip, kad didžiausi, nepriklausomai, kas yra jų savininkai, šalies žinių kanalai iš valstybės bei pagrindinių valstybės įmonių gautų užsakymų po lygiai. Įstatymas įpareigotų šį finansinį pyragą padalinti visiems po lygiai, nepriklausomai nuo to, kas ką kritikuoja ir kokius straipsnius rašo. Idėja būtų tokia, o detales politikai kartu su teisininkais bei visuomenės atstovais galėtų apkalbėti ir nustatyti atskirai.

Jei įtakos grupės įgauna tiek galių, kad pradeda valdyti finansinius srautus, o per juos formuoti visuomenei jiems palankią nuomonę, tai tuomet tiesiog yra privalu sudaryti tokias sąlygas valstybėje, kad nė viena įtakos grupė negalėtų per finansinius srautus kontroliuoti žiniasklaidos. Visuomenė privalo įsikišti ir įstatymu išlaisvinti mūsų žiniasklaidą nuo priklausomybės nuo valstybės ir valstybės įmonių biudžetų.

Na, o kol kas Lietuvos pagrindiniai žinių kanalai rašys taip, kaip reikia prezidentinės įtakos grupei, nes žiniasklaidos priemonių savininkai bei vadovai norės gauti ir išlaikyti jau turimus valstybės bei valstybių įmonių milijoninius užsakymus.

kastytisbraziulis.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

StasysG---->teoriškai arklys, praktiškai- neats       2017-02-26 18:23

1.Jūsų k0mentarui pritariu iš dalies, nes parašėte taip: “KAS keis tuos įstatymus visuomenės naudai?”. Keisti įstatymų nereikia, nes jau seniai išleisti norminiai dokumentai: Konstitucijos 25 ir 44 straipsniai, didžiulis Visuomenės informavimo įstatymas.  Imkime pastarojo įstatymo   2 str 67 punktą, kas gali teikti informaciją visuomenei, cituoju: “67.Visuomenės informavimo priemonė – laikraštis, žurnalas, biuletenis ar kitas leidinys, knyga, televizijos, radijo programa, kino ar kita garso ir vaizdo studijų produkcija,  kuria viešai skleidžiama informacija”. Įstatymas reikalauja, kad visuomenę informuotų ne kažkokios komercinės, PELNO siekiančios ŽINIASKLAIDOS priemonės (ir kurios įstatymu neapibrėžtos), bet būtent VISUOMENĖS INFORMAVIMO priemonės.Jei tokių Visuomenės informavimo priemonių Lietuvoje nebeliko, tai jos turi būti atkurtos.——2.Tikiuosi, kad Autoriui, ginančiam visuomenės interesą, tai yra žinoma, bet jis kažkodėl nulenkia galvą prieš nepasotinamus pelnagaudžius žiniasklaidininkus, nusižengdamas Visuomenės informavimo įstatymui.

> Nu jo       2017-02-26 18:04

neminėk žydų vardo be reikalo. Jie ne prie ko. Bankai nėra ir niekada nebuvo žydų biznis.

to Dominykas       2017-02-25 23:15

Visame tame konservatorių ausys kyšo.

Nu jo       2017-02-25 23:12

Geruliukai katalikai iš Lietuvos, protestantai iš Švedijos ir Amerikos žydai “suėdė” normalų Snoro banką...O atiduos prarastus indėlius visos tautos pinigais.

užslaptinti 75 metams       2017-02-25 23:07

visą Lietuvos “elytą” galima vadinti “kolchoz imeni Ždanova.

nuvaryti arkliai       2017-02-25 23:05

Paskui amerikosų Abramsus atšliaužia ir Media.

>teoriškai arklys.....       2017-02-25 22:55

Geras. Taikliai.

Dominykas       2017-02-25 22:53

O kaip baigėsi Snoro bankui, kai “Lietuvos rytas” pradėjo rašinėti kritiškus straipsnius apie Grybauskaitę???

Gerb Autoriui- papildymas       2017-02-25 19:45

noriu tik pasakyti, kad pinigu grazinimo as jau nebesitikiu. Man kur kas svarbiau apginti teise i zodzio laisve. Tad kaip pasielgti?

gerb Autoriui- ne visai i tema       2017-02-25 19:34

kaip elgtis gavus saukima i policija aiskintis del parasytu komentaru? 2009 metais, subankrotinus Lietuvos avialinijas Fly LAL, praradau nusipirkta bilieta Vilnius London. Bankroto istorija zinoma visiems- jo savininkas Ziemelis isskaide bendrove i kelias dalis, perkeldamas turta i tas, kurios keleiviu neskraidina, visus nuostolius palikdamas Fly LAL. Bilietai keleiviams buvo pardavinejami iki paskutines bankroto dienos, nors jau buvo aisku, kas ruosiama. Nors parasiau prasyma grazinti pinigus uz neivykusi skrydi, niekas i tai nereagavo, pinigai iki siol negrazinti.
Nuo to laiko atkyviai atsiliepiu i visus straipsnius apie Fly LAL bankrota ir vis primenu Ziemeliui, kad jis man skolingas. Visai neseniai buvo uzgesintas prokuraturos del tycinio LAL bankroto ir Ziemelis igavo antra kvepavima. Visi zmones, rase ta tema nepalankius jam komentarus, kvieciami aiskintis i policija.
Gal galite paaiskinti, kaip tokiu atveju elgtis, juk as tik pasinaudojau konstitucijos man garantuota teise i nuomones ir zodzio laisve. At turiu dabar del to rasyti paaiskinimus policijai? Kokios tolimesnes to pasekmes? Beje, komentaruose necenzuriniu zodziu nevartoju, tik Ziemeli palyginau su Ostapu Benderiu ir paprasiau grazinti man pinigus.

AAA'ui       2017-02-25 18:18

O kaipgi- aišku, kad su parēdymu.
O kur nuves yra dar aiškiau.
Tikslią kryptį apibrēżia trys rusiškos kirilicos raidės.

AAA       2017-02-25 18:11

Išeitų, kad piltas ir subtiliai tebepilamas purvas ant JAV prezidento Trampo - irgi su prezidentūros žinia bei pritarimu? Ir kur tai nuves mūsų valstybę?

sėdim linguojam, dainuojam smagiai       2017-02-25 17:50

Kas užsako, kas groja, o kas diriguoja.
Nesvarbu.
Buratinai juk ploja.

teoriškai arklys, praktiškai- neatsikelia       2017-02-25 16:12

Braziuli, gal tamsta vaikystėje galvos traumą turėjai?
KAS keis tuos įstatymus visuomenės naudai?
Valstiečiai?
Valstiečiai pakels uodegas prieš Rezidentę?
Jie mazochistai. Matrioškinė purvasklaida karbauckį dulkina visom kamasutros pozomis, o ką karbauckis?
Arba plekšnoja sau ausimis per veidą, arba tyli, arba delpiuose susiriesdamas giria našą Dašą.
Buratinų numylėtinis yra kojų pašluostė su išsiuvinėtu devizu:
“-Mums ryžto nepritruks!”
Nepritruks kam- barnevarneto gestapynui įtvirtinti?
Nepritruks ryžto padlaižiauti muravjovkės Rūmams?
Kol kas tas vyrukas ryžtingiausiai tik mergą kailiniais rengė.
O šiaip, rodos, trept trept kojelei neatsparus- šikalienė kojele trept,
ramū-mū-niukas klusniai UŽ vaikgrobių zakoną rankelę kilst ir vėl tupi po šluota, nespurda.
Braziulis rašo jog visos politinės jėgos turi savo kontroliuojamą žiniasklaidą.
Karbauckiui savo turėti nerūpi.
Bet paverkti, jog jį nabagėlį visi puola, paverkti karbauckis mėgsta.
O kurti ar remti antisisteminę žiniasklaidą nemėgsta.
Ar čia mes durni, ar karbauckiui balkių trūksta?
Juk pinigų ponui netrūksta.
Tai ko trüksta?
Protelio ar tiesiog noro?

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.