Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės

Kastytis Braziulis. Kaip laiku atpažinti seklius?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 20 d. 3:07

17     

    

Kastytis Braziulis. Kaip laiku atpažinti seklius?

Straipsnį skiriu aktyviems žmonėms: visuomenės veikėjams, griežtiems valdžios kritikams, politikams, verslininkams, žurnalistams ir, be abejo, aukšto rango valdininkams. Niekada nesakyk niekada. Jei esi aktyvus, jei domiesi ir darai įtaką svarbiems politiniams, ekonominiams procesams ar įtakingų asmenų gyvenimui, geriau iš anksto pasirūpinti savo saugumu.

Taigi pateiksiu kelias rekomendacijas, kaip laiku atpažinti seklius, jei šie imtų jus nuolat stebėti. Šiuo tikslu padės orientaciniai klausimai.

Kas yra sekimas?

Tai žmonių elgsenos, veiklos, ryšių ir jų pobūdžio, keistenybių stebėsena – tiek siekiant jiems pakenkti, tiek ir juos apsaugoti, padaryti įtaką, valdyti ar kontroliuoti jų veiksmus.

Kas gali būti suinteresuotas jus sekti?

- valdžia, visų pirma – teisėsaugos institucijos;
- užsienio valstybių žvalgybos tarnybos;
- nusikalstamo pasaulio atstovai;
- privatūs detektyvai, sekliai;
- artimieji.

Kokia sekimo technika yra naudojama?

- skaitmeninis sekimas;
- žmogaus sekimas (pėsčiomis, automobiliu);
- techninis sekimas (vaizdo kameros, pasiklausymo įrenginiai).

Kaip nustatyti, ar jūsų biuras yra sekamas?

Pradžioje reikėtų įsivaizduoti save sekliu ir numatyti vietas, iš kurių žiūrint geriausiai matyti įėjimas į biuro patalpas ir kurios tuo pačiu yra saugiausios sekliui. Tokių vietų niekada nebūna daug.

Apsibrėžkite mintyse, kaip atrodo įprastinė situacija biuro prieigose. Kur įprastai stovi automobiliai? Kur ir kaip vaikščioja, stovi, rūko, kalbasi ar apsipirkinėja žmonės?

Stenkitės identifikuoti ir užfiksuoti neįprastą jūsų susikurtam vaizdui žmonių aktyvumą. Pavyzdžiui, kas nors gali stovėti vietoje, kur įprastai žmonių nebūna.

Filtruokite gautą informaciją ir vadovaukitės sveiku protu. Jei žmogus stovi neįprastoje vietoje, būtinai atkreipkite dėmesį į jo elgesį, apsirengimą. Tyrinėkite jį. Lyginkite jį su kitais žmonėmis, kurie dažnai būna šioje teritorijoje. Jums reikia rasti ne mažiau kaip tris keistus, neįprastus žmogaus elgesio ženklus. Pavyzdžiui: a) jis stovi neįprastoje vietoje, b) jo ausyje yra ausinukas, c) jis atidžiai stebi biuro įėjimą.

Jei pastebėjote ką nors neįprasto teritorijoje prie jūsų biuro, informuokite apie tai savo kolegas arba visus neįprastus dalykus registruokite viename žurnale. Tai padės jums greičiau suprasti, ar esate sekami.

Pasitikėkite savo vidine nuojauta. Ne vienas žurnalistas ar aktyvus visuomenės veikėjas po užpuolimo prisimindavo, kad jautė artėjantį pavojų, kad matė ženklus, rodančius būti budriam ir atsargiam, bet nekreipė į juos dėmesio.

Ką daryti, kai supratote, kad jūsų biuras yra stebimas?

Įvertinkite situaciją, procesus, kuriuose dalyvaujate, grėsmę, kuri gali kilti jums. Prisiminkite paskutiniu metu organizacijai, įmonei ar jums asmeniškai skirtus grasinimus. Pagalvokite, kieno interesus galėjote pažeisti arba rengiatės pažeisti savo straipsniu, viešu kalbėjimu, sprendimu visuomenei kažką atskleisti. Įvertinę grėsmę jūsų sveikatai ar gyvybei, galėsite priimti tinkamus sprendimus.

Sustiprinkite biuro pastato apsaugą. Įrenkite vaizdo kameras, į pagalbą pasikvieskite fizinės saugos bendroves.

Toliau atidžiai stebėkite teritoriją.

Kaip atrodo sekliai?

Keletas požymių, kurie padės jums atpažinti seklį:
- jie nešioja didesnio dydžio drabužius;
- jie nešioja karinio ar sportinio stiliaus laikrodžius;
- ant rankos riešo laiko radijo imtuvo jungiklį;
- abiejose ar vienoje iš ausų būna įsikišę ausinę;
- nešioja patogius, tvirtus batus.

Sekliai dažnai sekimui naudoja žmones, kurie neišsiskiria iš minios arba kurių neįtartum, kad jie jus seka. Todėl atkreipkite dėmesį į moteris, poras, žmonių grupeles, žmones, dėvinčius prabangius drabužius, jaunus ar senyvo amžiaus žmones, bėgiojančius žmones, kelių darbininkus, žmones su pilnais parduotuvių krepšiais, vedžiojančius šunis, benamius, specialias įmonės ar organizacijos uniformas dėvinčius žmones.

Kreipkite dėmesį į konkrečius žmonių veiksmus, kurie gali išduoti seklius:
- dažnai ranka liečia ausinę ausyje;
- kalba į mikrofoną;
- pavargusios, drungnos akys;
- stengiasi išvengti tiesioginio akių kontakto;
- neįprastai ir keistai elgiasi;
- žiūri pro namo kampą, atidžiai apžiūrinėja parduotuvių vitrinas, namų langus, esančius lygiai su gatve.

Jūs galite atpažinti visą seklių komandą, nes beveik visuomet sekliai dirba komandoje. Atpažinti galite pagal šiuos jų elgesio požymius:
- kalbasi tarpusavyje;
- žiūri vienas į kitą;
- yra panašiai apsirengę;
- rankomis vienas kitam duoda signalą.

Ką daryti, jei pastebėjote ir įsitikinote, kad esate sekami?

Yra trys galimi variantai:
- pakeiskite savo planus. Jei rengėtės susitikti su svarbiu žmogumi, atšaukite susitikimą. Nueikite į kavinę, atsigerkite kavos ir grįžkite arba į biurą, arba į namus. Planų pakeitimas seklius „išmuš iš vėžių“;
- atsikratykite savo seklių. Panaudokite keletą gudrybių ir pabėkite nuo jų. Tačiau šį metodą naudokite tik tuomet, kai tikrai negalite pakeisti savo planų;
- atvirai parodykite jiems, kad jūs atpažinote juos, kad jūs supratote ir žinote, kad esate jų sekami. Kaip tai jiems parodyti, palieku kiekvieno jūsų fantazijai.

kastytisbraziulis.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Lietuvis, LR pilietis       2017-02-25 18:36

Pamiršote svarbiausia, autoriau! Kreipkite dėmesį į telefoną. Jei jūsų išmanusis telefonas nei iš šio, nei iš to pradėjo greitai išsikrauti, jei anksiau laikydavo 2 paras o dabar laiko tik pusę paros - žinokite į jūsų išmanųjų buvo įdiegta pasiklausymo programa. Žinau, esu matęs taip veikiantį telefoną, pilna informacijos kad tai yra vienas iš būdingų pasilausymo požymių. Išsvis atsisakykikte išmaniųjų telefonų, nors tai vis tiek neapsaugos nuo VSD pasiklausymų (tokiu atveju pasiklasyti galima tik mobiliųjų tinklų operatoriaus bstinėje, bet neturėdami išmaniųjų būsite saugūs bent nuo komercinio, įsilaužėlių, spamintojų, fišingo, programėlių šnipinėjimo.

>12.56       2017-02-23 15:34

Nemanau, kad vien Katalikų bažnyčia.

> 11:35       2017-02-23 12:56

Lemia ne vetainės pavadinimas, o savininkas.  Tiesos.lt išlaiko katalikų Bažnyčia.
Jei netikit, pasiklauskit S.Tamkevičiui S.J.
Bažnyčiai rūpi, kad Garliavos tragedija būtų pamiršta. Pedofilijos tema pavojinga Vatikanui.   
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

Julius Puras       2017-02-22 15:40

Aš esu įsitikinęs kad tiesos.lt yra sukurtos vien tik tam kad valdyti ir nukreipinėti taip vadinamus protesto balsus. Per visą jos jos gyvavimo istoriją degutas į medaus bačka buvo pilamas ne šaukštais bet kibirais.

Gerai, nepykit,       2017-02-22 13:12

gali būti, kad apsirikau. Nesu piktavalė nei paranojikė. Bet kai kurie dalykai kelia nemažų abejonių. Galų gale tepalygina skaitytojai šią svetainę ir Propatria. Skiriasi kaip diena nuo nakties, nors kai kuriais straipsniais portalai apsikeičia.

Purui (18.37)       2017-02-22 11:35

Kuo čia dėtas Karbauskis? Nors šita “piliečių” svetainė labai panaši į  provokacinę, atvirai pasakysiu, jog apie Karbauskį esu pesimistinės nuomonės.


Sakau (čia ne Purui), pasikeiskit pavadinimą. Tarkim, “Tiesa”. Pažįstama, gerai skamba, artima čia esantiems sluoksniams ir t.t. Ir netgi daugiau - “Tiesa” nespausdino šamanų, hipersionistų, kabalistinių pažiūrų ypatų straipsnių ir kitokių satanistinių nesąmonių. Ir kaip čia dera krikščioniški straipsniai? Bent jau jų nebedėkit.
Labai atsiprašau Redaktorės, bet tylėjau tol, kol nesupratau, kokius tikslus turi svetainės vadovai. “Ieškokit” mergaitės toliau:)

Julius Puras       2017-02-22 1:14

Apie kokias klaidas jūs kalbate? Visus kabliukus ia y prižiūri bendrinės lietuviu kalbos redaktorius irenginyje iš kurio aš rašau. Kartais aš nuimu pernelyg dideli kiekį nosiniu kartais vietoj ia pataisau į e ir tiek. Mitas sukurtas apie mano tapatybe. Klausimas jaigu jūs kurete mitus tai kiaip jūs galite objektyvei vertinti?

s.m.       2017-02-21 23:15

sąžiningas satrudnykas moko “gyventi sąžiningai”. Tik neįtikina, nes nesilaiko legendos - pernelyg mažai klaidų. Ginkdie čia ne apie autorių.

Julius Puras       2017-02-21 18:37

Kito kelio nėra kaip tik būti sąžiningu. Ir dar aš niekur nematau kad Karbauskis prieštarautų sistemai kaip ir į Lietuvos politini gyvenima būtų įnešęs sąžiningumo skaidrumo atsakomybės nuoširdumo ir t.t. Žiūrėdamas į Karbauski aš matau tą patį Kubilių tik kurio neįsileidžia blogas ir niekam tikęs Lietuvos elitas į savo gretas.

Purui       2017-02-21 16:38

Nebūk naivus. Būtent tie, kurie stengiasi gyventi sąžiningai, kurie prieštarauja sistemai, ir būna sekami. Ir sekliais parenkami dažniausiai tokie, kurie yra arčiausiai jūsų - kaimynai, pažįstami, net vaikai, kurie, įsiprašę ko nors į kambarį, pvz., kokios išmaldos, gali jums dovanų palikti blakę. Beje, gal kas žino, kaip ją aptikti? Jei policijai pasakysi, laisvai gali palaikyti paranojiku. Arba kaip įrodyti, kad kaimynas prie laiptinės durų baigia duobę prastovėti, sekdamas, kas pas tave ateina ir kada, jis stovi net sekmadienį 7 val. ryto, laukdamas, kol tu išeisi? O po to trainiojasi apie tą namą, nujausdamas, kad čia kažkur gali būti? Būna netgi taip, kad jis neva norėdamas pažiūrėti, kokį remontą daraisi, kone per jėgą įsiveržia pas tave ir viską apžiūri, nors tu pas jį nebuvai jau koks dvidešimt metų?? Ir t.t.

Kartą atsitiko toks anekdotas. Veikiau ne anekdotas, o pats Dievas padėjo man visiškai nesusigaudant. Atėjo į namus toks pareigūnas verbuoti. Sako - galėsi dirbti namuose, neišeidama iš namų, ta prasme - rašyti. Pašnekėjom dar apie šį bei tą. Aš kažkaip nejučiom ištraukiau iš krūvelės priešais gulėjusių knygų vieną, tai buvo Dostojevskio “Velniai” ir parodžiau jam - šit, žiūrėkit, ką skaitau. Žmogelis sutriko, kažką dar pasakė ir veikiai pasistengė atsisveikinti. Tik po kurio laiko suvokiau, kas jį taip išmušė iš vėžių.

Tai va, Purai, geriau rašyk - parsiduok, ir nereiks sukti galvos (žinoma, jei sąžinė neprabus).

Julius Puras       2017-02-21 15:13

Priskaičius tokių patarimų galima papulti į paranoja.

Mano patarimas būtų kiek kitoks. Tai yra gyventi sąžiningai ir jums nereikės pergyventi ir sukti sau galvos dėl seklių.

> Sta       2017-02-21 12:42

“Tikę” tokiais darbais neužsiima smile

Sta       2017-02-21 11:30

Netikę tie sekliai, jeigu juos galima atpažinti ...

Sta       2017-02-21 11:30

Netikę tie sekliai, jeigu juos galima atpažinti.

Dzeikas       2017-02-21 10:19

Apie intucija minima straipsnyj, jos naudojima kasdieniame gyvenime, budus, metodus kaip atpazinti jos, intuicijos signalus gerai parasyta Aleksandro Zaborovo knygoje “Intucijos pasufleravimai”, rusu kalba: ISBN 978-5-7390-2342-1 . Tirazas tik 5.000 egz. Vargu bau ar rasite knygyne.Bandykit rasti internete.
Skamba kaip reklama, taciau syki leidinys rusiskas , o auditorija lietuviska tikiuosi tiesos.lt atleis, juolab unikali knyga sia tematika ir siame, buitiniam praktiniam naudojimo lygmenyje. Jeigu turite pakankama gyvenimo patyrti isitikinsite leidinio nauda ir praktiskumu.

Buvo įdomu,bet       2017-02-21 10:19

nuo mūsų kaimynių tai niekas neišsisuka.Jos viską suregistruoja,seka ir fiksuoja.Visi taip užaugom,-sekami.

tarnaujam oberpedofilui       2017-02-21 9:38

gyventi tai reikia - nesinori ir nelabai galim emigruoti.
jų rankos ilgos.
tai geriau tarnauti - būti šuniuko vietoje.
vis geriau, negu būti aukos (žertvos) vietoje.


Rekomenduojame

Vytautas Sinica apie socialinių tinklų cenzūrą: pasirodo, viskas yra dar blogiau

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.