Kastytis Braziulis. Ar išdrįs Lietuvos politikai išslaptinti KGB agentus?

Tiesos.lt redakcija   2015 m. gegužės 4 d. 18:27

23     

    

Kastytis Braziulis. Ar išdrįs Lietuvos politikai išslaptinti KGB agentus?

Viešoje erdvėje pasirodė keletas straipsnių apie buvusius KGB agentus ir patikimus asmenis. Politikai, žurnalistai ir valdininkai sprendžia klausimą, ką daryti su buvusiais KGB agentais? Ar juos viešinti ar ne? Ar leisti visuomenei susipažinti su KGB archyvais ar neleisti? Vyksta baisi diskusija.

Nesvarbu, kad jau daugiau nei 25-eri metai praėjo nuo Sovietų sąjungos žlugimo ir nuo jos vienos aršiausios represinės struktūros – KGB – išnykimo. Nesvarbu, kad visuomenei KGB ar buvusių aršių komunistų klausimas yra neįdomus ir jau neaktualus. Nesvarbu, kad, pavyzdžiui, aktyvūs ir iniciatyvūs Lietuvos komunistai pridarė daugiau žalos Lietuvos visuomenei nei KGB agentai. Visuomenei tai nėra aktualu. Ji savo lyderiais ir toliau renka buvusius aukščiausio lygio komunistus. Tačiau politikams ir aukštiems valdininkams KGB korta vis dar yra svari ir aktuali kompromituojanti medžiaga, galinti iš posto išversti ne vieną aukštą valstybės pareigūną, galinti padėti efektyviau kovoti su politiniais konkurentais.

Taigi, ką daryti su KGB agentais ir patikimais asmenimis?

KGB agentus reikia vertinti trejopai. Viena vertus, jie buvo reikalingi visuomenei. Kai kurie KGB padaliniai kovojo su organizuotu nusikalstamumu, terorizmu ir kitomis visuomenei itin pavojingomis nusikalstamomis veikomis. Tie agentai, kurie padėjo apsaugoti visuomenę ar atskirus jos narius nuo nusikaltėlių, teroristų, buvo geri ir reikalingi agentai. Juos reikėtų vertinti teigiamai. Tuos agentus, kurie padėjo KGB, kaip represinei struktūrai, susidoroti su kitaip manančiais žmonėmis, padėjo komunistų lyderiams ilgus metus išlaikyti valdžią savo rankose, reikėtų vertinti neigiamai. Jie yra verti pasmerkimo. Buvo ir trečia agentų kategorija. Tai asmenys, kurie nieko nedarė, jokios informacijos KGB neteikė, tačiau jie buvo įforminti kaip agentai arba patikimi asmenys. KGB įstaigoje dirbo tokie patys žmonės kaip ir visuomenėje. Buvo tinginių, buvo karjeristų, buvo vagių, sukčiautojų, provokatorių ir kitokių blogų žmonių. Jie norėjo būti paaukštinti, gauti didesnius atlyginimus, premijas, todėl meluodavo vadovams, teikdavo jiems suklastotus dokumentus. Jie susitardavo su asmeniu dėl bendradarbiavimo. Tačiau bendradarbiavimo tikslas buvo ne informacijos teikimas, o pinigų gavimas ir jų pasidalinimas. KGB operatyviniai darbuotojai gaudavo operatyvinių lėšų ir jas galėdavo išmokėti agentams. Išlošdavo abu. Žmogus sutikdavo, kad jį įformintų agentu, o mainais gaudavo pinigų. KGB darbuotojas dalį pinigų pasiimdavo sau ir galėjo rodyti savo vadovams, kad turi daug agentų, kad yra profesionalus darbuotojas.

Tad kyla itin svarbus klausimas. Kas Lietuvai atgavus nepriklausomybę turėjo įvertinti agentų darbą? Kas ir kaip galėjo apriboti buvusio agento karjerą nepriklausomoje Lietuvoje? Kas tas vertintojas turėjo būti? Mano giliu įsitikinimu, juo privalėjo būti Lietuvos visuomenė. Tik ji turėjo spręsti, kas vertas pasmerkimo ir bausmės neleidžiant jam užimti svarbių pareigų valstybės aparate, o kas galėjo toliau sau ramiai gyventi ir dirbti. Reikėjo pačioje nepriklausomybės pradžioje visus KGB archyvus padaryti viešus ir visiems prieinamus. Tegu narsto po juos tas, kas netingi ir turi laiko, tegu žurnalistai, oponentai ar politiniai konkurentai renka po trupinėlį informaciją apie savo konkurentus ir teikia juos visuomenei skelbdami straipsnius, kitais būdais viešindami apie juos informaciją. Ką su jais daryti: rinkti juos savo atstovais ar skirti į svarbius valstybės postus – turėjo spręsti visuomenė, o ne kokia nors grupė asmenų, pasivadinusi laikinąją komisija, skyriumi, prezidento patarėjais, užsienio reikalų ministerijos darbuotojais ar nepriklausomos Lietuvos žvalgybos darbuotojais.

Kodėl taip nebuvo padaryta? Kodėl nepriklausomos Lietuvos valstybės aukščiausi vadovai, parlamentarai nusprendė sovietinės represinės struktūros KGB agentus ir patikimus asmenis padaryti nepriklausomos Lietuvos valstybės paslaptimi ir suteikti jiems vieną iš aukščiausių slaptumo žymų? Jeigu kas nors kur nors atskleis informaciją apie buvusio KGB agento buvusią itin pavojingą ir žalingą Lietuvos visuomenei veiklą, tai tas asmuo ilgiems metams už valstybės paslapties atskleidimą bus uždarytas į kalėjimą, o buvęs KGB agentas, dabartinis aukšto rango diplomatas ar valstybės vadovo vyriausiasis patarėjas, bus apsaugotas, eis ir toliau savo pareigas ir toliau kenks Lietuvos visuomenei. Kodėl KGB agentai ir jų visuomenei žalinga veikla tapo nepriklausomos Lietuvos valstybės paslaptimi, itin akylai saugoma Valstybės saugumo departamento?

Todėl, kad buvę KGB agentai kartu su aktyviausiais ir iniciatyviausiais komunistais valdė mūsų valstybę ilgus metus ir vis dar tebevaldo. Todėl kad svarbiausius sprendimus valstybėje priima asmenys, kurie patys buvo KGB agentais, komunistais ar aktyviais komjaunuoliais arba buvo (yra) su jais susiję. Sustokite akimirką ir žvilgtelėkite giliau į mūsų valstybės vadovų, įtakingų politikų, diplomatų, aukšto rango valdininkų biografijas. Dar kartą paskaitykite viešumoje ne vieną kartą publikuotus straipsnius ir pamatysite bei suprasite, kas yra kas Lietuvoje. 

Esu įsitikinęs, kad visas šis žaidimas su liustracijos procesu, su buvusių KGB agentų įslaptinimu ir išslaptinimu yra tik cirkas, skirtas visuomenei kvailinti. Visus KGB ir Komunistų partijos archyvus reikėjo išviešinti pačioje valstybės nepriklausomybės atgavimo pradžioje. Tuomet būtų įvykusi natūrali ir objektyvi liustracija. Tačiau taip padaryta nebuvo. Na, o kol kas niekas nieko neviešins, niekas neleis Lietuvos visuomenei susipažinti su nepriklausomos Lietuvos valstybės įslaptintais KGB archyvais. Dar neatėjo laikas. Buvusiųjų įtaka mūsų valstybei ir priimamiems svarbiausiems sprendimams vis dar yra didelė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

MaryteMaryte       2015-05-7 21:36

Per dvidesimt metu priaugino pulka nauju, o dar malonus ponai kasdien atvyksta is niekur ir is visur.Dvigubos, sukryzmintos, generines atmainos, isveztu archyvu modifikuoti veiklus variantai. Nors ir visus paviesinsim, cia jau obuoliui nukristi vietos nebera, istisi Sosnovskio barsciu sazalynai.

Antanas       2015-05-6 21:41

Ačiū  D. Kuodytei, kad pasakė ant kokių kegebistų laikosi 25 metų Lietuvos nepriklausomybė. “Jeigu atskleisme, Lietuvą griausime iš vidaus?”

StasysG       2015-05-6 0:55

Šiandien vėlai žiūrėjau Jakelaičio laidą per LRT. Dalyvavo V Landsbergis ir R Valatka. Jie abu buvo prieš prisipažinusių KGB narių išviešinimą. Ypač stengėsi Valatka, kažkoks išbalęs. Kažin kodėl?

blakei       2015-05-5 14:43

matai, - padorus zmogus net nelaiko butinu paciam atsakyti….. Tfu…

Kasperavičiui        2015-05-5 14:15

ar tas “kaspervizijos vadovas tamstos giminaitis? Ar tik bendros pažiūros sieja?

ha ha        2015-05-5 14:13

jau kai vakar Uspaskich per tv pranešė visuomenei, koks jis gerietis, kaip niekam nepriklausė, komunistu nebuvo… kaip kad neva šalies vadovė, supratau, kad “vaišviliada” - karas prieš Prezidentę,  vėl bus atnaujintas ir galimai dosniai finansuojamas. Tik kad kažkodėl žmogėnui visai netrukdo turėt savo privačioj partijoj KGB generolo sūnų, atsakingą už Nacionalinį saugumą ir po pirmų skyrybų vedusį kito generolo dukrą, kaip kalbama liaudyje.  Jam ši Artūro tėvo biografija nekliudo. Kaip ir nekliudo Rūtai Janutienei, tiek besistengiusiai padėti invalidą, lyg kokiam klounui, vaidinančiam Uspaskiui ir per paksistus išplatinusiai savo šmeižtų knygą EP.

Kritikui Pikčiurnai        2015-05-5 13:39

tai ko jau tas jūsų gerbiamas Braziulis taip išsigando būt patikrintas POLIGRAFU? Juk taip tikrinami visi slaptųjų tarnybų darbuotojai, kai kyla dėl jų veiklos įtarimas?

hmm..        2015-05-5 12:38

neviešinimas yra patogus Putino kėgėbistams, jie gali šantažuoti ir versti dirbti jiems.
Geriausia būtų, jei KGB agentai patys viešai prisipažintų: na, buvau užangažuotas, atgailauju, noriu ištaisyt savo klaidas ir dirbti Lietuvos piliečių naudai.
Kas po to tokį dar galėtų šantažuti?
Prisiminkim rašytojo R.Granausko viešą prisipažinimą iškart po sąjūdžio. Nusimetė naštą vyras ir tapo laisvu. Kas už tai jį pasmerkė?

hmm..        2015-05-5 12:33

gi A.Paulauskas juk jau paskė per TV: viešinti negalima, reik palaukti dar kokius dešimt metelių.

ruta       2015-05-5 11:49

Geriau veliau , negu niekad .. Manau ,didesne dalis tarnavusiu KGB tikslams , dabar ruosiasi gauti valstybinias pensijas , kita dalis jau sekmingai jas gauna , trecia , jau patupde savo vaikus ir anukus i siltas vietas .Todel tik griestas liustracijos vykdymas duotu rezultatu .Kas is to , kad tyliai pasnibzdejo apie savo nuodemes , visviena liko auktose postose , tipo , gavo indulgencijas , ne , brolyti , uz viska reikia susimoketi .

Beta       2015-05-5 9:11

„D. Kuodytė: paviešinę prisipažinusius slaptus KGB bendradarbius, valstybę griautume iš vidaus“. smile
Viskas pasakyta.

Ale       2015-05-5 8:38

prisipažinę yra neviešinami, bet neprisipažinę irgi neviešinami? Kodėl jie slepiami?

Taigi       2015-05-5 8:34

„Sustokite akimirką ir žvilgtelėkite giliau į mūsų valstybės vadovų, įtakingų politikų, diplomatų, aukšto rango valdininkų biografijas. Dar kartą paskaitykite viešumoje ne vieną kartą publikuotus straipsnius ir pamatysite bei suprasite, kas yra kas Lietuvoje“.

susimastykime apie islaptinimo kaina       2015-05-5 8:32

kiek dar ateinanciu jaunu kartu prarasime, belaukiant kol KGB-istai naturaliai ismirs? Ar ne per brangiai Lietuvai kainuoja siu parazitu islaptinimas?

KUODYTĖ       2015-05-5 7:23

neleis…..

mama iš kaimo       2015-05-5 7:13

  Kokia prasmė dabarkalbėti apie tai, kas turėjo būti padaryta prieš ketvirtį amžiaus? Gal jeigu tai būtų padaryta laiku, dabar būtų buvę kitaip. Bet jau pati pirmoji valdžia buvo pačiais aktyviausiais buvę komunistai, kaip visiems žinomas seimo vicepirmininkas, idėjiškas iki to,kad nuo karste gulinčios motinos rankos nutraukė rožančių. Prisipažino dirbę squgumo struktūrose , manau, tik tie, kurie tikrai ten dirbo įdarbinti - tvarkė popierius ir kita biurokratija užsiiminėjo. Ne jie pavojingi Lietuvai. O tie, kurie ligi šiol mus valdo, niekada neleis, kad būtų knisamasi jų raudonoj praeity, o net jei ir būtų, ką tas pakeistų, - juk beveik visus žinom ir taip - nuo pačios viršūnės.

Al.       2015-05-4 23:50

Buvę čekistai ir komunistai turi būti pašalinti iš vadovaujančių valstybinių pareigų ne todėl, kad kuo nors nusikalto (dėl to jie turėtų būti teisiami), o todėl, kad jų buvimas valdžioje yra kenksmingas valstybei.Nes neišvalyti valstybės tarnautojai trukdo apsivalyti valstybei. Gydymas pavėlavo, ir liga įsisenėjo. Visuomenė turi atrasti jėgų pradėti naują dvasinio atgimimo sąjūdį. Pradžiai - kurti žmoniškus laikraščius, televiziją, mokyklas, šventyklas.

Letas Palmaitis       2015-05-4 23:45

KGB pripažintas nusikalstama organizacija, vadinas - banditų gauja. Visa, kas yra banditų gaujoje, yra nusikalstama. O jei kurie ne kurie gaujos veiksmai buvo “teigiami”, tai pirmiausiai tarnavo patiems okupantams, nes okupacinė valdžia buvo suinteresuota tvarka okupuotoje teritorijoje (pvz., nacių okupantai be gailesčio sušaudydavo vagis ir plėšikus). Tokie veiksmai turėjo kelti okupuotųjų pasitenkinimą okupantais ir jų “gera tvarka” (dar ir skundikus bei kolaborantus daugino). Ir jei gaujoje kas nors vieną dieną dirbo su “organizuotu nusikalstamumu”, tai kitą dieną taip pat sėkmingai galėjo būti paskirtas į atvirai represinę sritį. Nebūta ten amžinos specializacijos skyriuose iki gyvos galvos.
Kelia abejonių Autoriaus vartojami terminai. “Organizuotas nusikalstamumas”, manding, tai visai naujas arba bent ne senesnis nei Brežnevo laikų terminas, ogi ir jo turinys gana neapibrėžtas (plg. Kusaitės persekiojimą po ta iškaba).
Juo labiau kalbamai epochai netinka šiuolaikinis “terorizmo” terminas, nes anais laikais jo turinys buvęs kitoks. Dabar jis yra ideologiškai nuvalkiotas, t.y. sumaišytas su propagandiniais teroristinių valstybių melais.
Be to, ir “trečioji grupė” savo ruožtu sudėtinga: vienus tik įrašė, kitus (o tokių dauguma) vertė rašyti ataskaitas (pvz., apie bendrakeleivius užsienyje). Pats tas rašymas jau bendradarbiavimas nepriklausomai nuo žalos dydžio.

Tarabilda       2015-05-4 20:42

Kai kur pro šalį. Kas tie “gerieji” KGB agentai, kariavę su nusikalsamumu ir terorizmu. Šių teroristų kategorijai juk ir priklausė rezistencinis sąjūdis, parizanai ir pogrindis, veikę prieš TSRS. Kriminalu užsiiminėjo OBXS ir milicija.

na taip, konkurencija       2015-05-4 19:41

kažkas per daug pasiėmė pinigų iš valstybės, nepasidalino su komunistais.
todėl jį baus: vogti leidžiama tik komunistams ir tiems, kurie didumą vogtų pinigų atiduoda komunistams.

Kritikas Pikčiurna       2015-05-4 19:38

Pagaliau visiškai pasidarė aišku, kodėl už tokias tiesias ir principingas mintis ir sąžiningus atsakymus Seimo komisijai, Kastytis Braziulis ir kiti jo kolegos su vilko bilietais buvo išmesti iš VSD. Kaip tokie žmonės su skvarbiu, kaip rentgenas regėjimu, gali dirbti VSD ir kontržvalgyboje? Jie būtų galėję išgaudyti net uodus, o ne tik Lietuvos valstybės tarnyboje dirbančius “buvusiuosius”. Juk tai būtų diversija - liktume be valdžios ir, žinoma, be valstybės…
Atsimenate atradimą, kad “Dydysis Tėvynės karas” buvo tik vienas iš “Mažosios žemės” epizodų...
Taip ir “Sąjūdis”, Nepriklausomybės atgavimas buvo tik vienas iš mūsų BUVUSIŲJŲ šlovingų biografijų epizodų...
Konstitucinis Teismas įžvalgiai pastebėjo, kad Lietuvos visuomenė dar nepribrendo teisingai vertinti tokių “didvyrių” nuopelnus, todėl už juos turi spręsti atgimusi nomenklatūra. Kaip ta nomenklatūra tarpusavyje susitartų, jei vieni apie kitus nežinotų stropiai saugomų paslapčių?

Stebėkite       2015-05-4 19:03

Dabar turėtų išsiryškinti blakės.

grumstas       2015-05-4 18:56

Dešimtukan.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.