Žmogaus teisių gynėjai, visuomenininkai ir politikai ne kartą yra perspėję – Lietuvos Respublikos įstatymai sudaro sąlygas klausytis bet kurio piliečio pokalbių net neturint teismo sankcijos ir kontroliuoti šių procesų praktiškai neįmanoma. Šiandien siūlome ištrauką iš Kastyčio Braziulio, buvusio VSD darbuotojo, dabartinio verslo konsultanto, knygos „Visiškai slaptai“ (Alma littera, 2016) apie galimus telefoninių pokalbių pasiklausymo mastus Lietuvoje.
Daugelis žmonių nelabai įsivaizduoja, kaip klausomasi telefoninių pokalbių, kokie pokalbiai yra įrašinėjami, o kokie trinami ir naikinami. Taigi, galiu juos nuliūdinti. Visi pokalbiai yra įrašomi ir išsaugomi. Tik nedidelė jų dalis sunaikinama. Įdomiausia tai, kad pareigūnas, gavęs leidimą klausytis vieno žmogaus pokalbių, išgirsta, užfiksuoja ir įrašo 50 ar net 100 žmonių balsus.
Klausomasi vieno abonento pokalbių. Viskas, ką žmogus pasakė, užfiksuojama, o įrašas išsaugomas. Kai kurie pokalbiai aprašomi, o kai kurių daromos suvestinės.
Dažniausiai žmogus naudojasi ne vienu telefono numeriu, taigi klausomasi visų jo pokalbių visais jo naudojamais telefono numeriais: namų, darbo ir vadinamuoju slaptu (pokalbiams tik su keliais konkrečiais žmonėmis). Visi žmogaus pokalbiai šiais telefono numeriais fiksuojami ir išsaugojami.
Asmuo, bijodamas seklių, laikydamasis konspiracijos, apimtas paranojos, kartais naudojasi ne tik savo telefono abonento numeriais, bet ir šeimos narių, draugų, bendradarbių, vairuotojų ar kaimynų telefonais. Žvalgybos pareigūnai, įtardami, kad asmuo gali skambinti ir iš kitų žmonių telefonų, jų numerius identifikuoja ir taip pat „pakabina“. Tada ir kito žmogaus pokalbiai yra fiksuojami ir išsaugomi, nors jis niekuo dėtas.
Kalbėjau tik apie žmogų, dėl kurio nusikalstamos veikos yra išduotas leidimas klausytis telefoninių pokalbių, ir tik apie tuos, kurie yra susiję su ta jo veikla. Visi kiti jo pokalbiai turi būti ištrinti ir sunaikinti. Tačiau įstatymas sau, o tikras gyvenimas sau. Suskaičiuokime, kiek žmonių klausosi pareigūnas, turėdamas leidimą klausytis tik vieno žmogaus pokalbių darbo, namų, slaptu ir žmonos telefono numeriais.
Naudodamasis darbo telefono numeriu aktyvus asmuo darbo reikalais per mėnesį bendrauja maždaug su 50 žmonių: kalbasi, ginčijasi, diskutuoja, įrodinėja, pykstasi. Šių žmonių balsus ir pokalbius su sekamu asmeniu pareigūnas fiksuoja ir įrašo. Pokalbiai kaupiami ir saugomi duomenų bazėse.
Tas pats žmogus dar naudojasi namų telefono numeriu ir per mėnesį bendrauja su 10–30 žmonių. Jų pokalbiai yra fiksuojami, įrašomi, kaupiami ir saugomi.
Dar jis naudojasi vadinamuoju slaptu numeriu, slaptu tik jam pačiam. Kam reikia, tas žino visus šio žmogaus telefono numerius. Nustatyti juos nesudėtinga ir nesunku. Šiuo telefono numeriu žmogus bendrauja su 2–5 žmonėmis. Visi pokalbiai ir balsai yra fiksuojami ir įrašomi.
Taip pat žmogus naudojasi kitų žmonių ar žmonos, vaiko telefono numeriais. Jeigu pareigūnas nustatė arba jam kilo įtarimų, kad žmogus gali naudotis kito žmogaus telefono numeriu, tai visi pokalbiai šiuo numeriu irgi fiksuojami ir įrašomi. Sekamas žmogus per šį telefono numerį bendrauja su 2–5 žmonėmis. Tačiau yra įrašinėjami ne tik šie sekamo asmens pokalbiai telefonu, bet ir visi pokalbiai asmens, kuris nėra sekamas, tačiau jo pokalbiai yra pasiklausomi. Pridėkime dar 20 žmonių.
Taigi pareigūnas, turėdamas leidimą sekti vieną žmogų, iš tikro girdi 50, o kartais 100 su nusikalstama veika nieko bendra neturinčių žmonių pokalbius su sekamu asmeniu. Juos perklauso, užfiksuoja, įrašo į duomenų bazę.
Pareigūnas, vykdydamas kriminalinės žvalgybos ar žvalgybos tyrimą, turi leidimą sekti ne vieną žmogų, o kelis. Kartais vienas pareigūnas seka 10–20 žmonių. Tačiau dėl objektyvumo imkime, kad vienas pareigūnas pagal vieną tyrimo bylą seka 5 žmones. Taigi teismas išduoda leidimą klausytis 5 žmonių telefoninių pokalbių (darbo, namų, slaptu, artimųjų telefonų numeriais, nes sekamasis gali jais pasinaudoti). Bet pareigūnas fiksuoja ir įrašinėja mažų mažiausiai beveik 250 žmonių pokalbius ir balsus.
Dabar paimkime kaip pavyzdį Valstybės saugumo departamentą (toliau – VSD). Tiksliai nežinau, kiek ten dirba pareigūnų, kurių paskirtis yra sekti, tirti. Pareigūno darbo rezultatas nustatomas pagal tai, kiek žvalgybos ar kriminalinės žvalgybos tyrimų jis atlieka: kiek turi bylų ir kiek seka žmonių. Tas pareigūnas, kuris tyrimų neatlieka, yra niekam tikęs ir karjeros tikrai nepadarys. Jis privalo turėti ne mažiau kaip dvi tyrimo bylas. Tarkim, VSD dirba 200 pareigūnų, kurių darbas yra sekti žmones. Taigi kiekvienas turi turėti ne mažiau kaip dvi tyrimo bylas. Vadinasi, jis seka ne mažiau kaip 10 žmonių, tad fiksuoja ir įrašinėja ne mažiau kaip 500 žmonių pokalbius ir balsus. O kadangi VSD dirba 200 pareigūnų, tai fiksuojami ir įrašinėjami apie 100 000 žmonių balsai ir pokalbiai.
Lietuvoje yra 8 kriminalinės žvalgybos ir žvalgybos tarnybos. Visos jos turi teisę sekti žmones ir klausytis jų telefoninių pokalbių. Teoriškai kiekvienoje iš šių tarnybų dirba po 200 tikrų operatyvininkų. Vadinasi, Lietuvoje yra 1 600 seklių, kurie privalo turėti ne mažiau kaip po dvi tyrimo bylas ir pagal jas sekti ne mažiau kaip 10 žmonių. Taigi 1 600 seklių fiksuoja ir įrašinėja beveik 800 000 žmonių balsus bei pokalbius. Skaičiai įspūdingi.
Taigi, ten – duomenų bazėje – esame visi. Bet kuriuo metu galime atsidurti valdžios ar kieno nors kito sudarytame juodajame sąraše.
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.
Parašyk komentarą
Komentarai
Skiedzia cia Braziulis kaip visada. Gal kas paskaiciavo, kiek, pagal jo duomenis, reikia darbo laiko tam kopianciam karjeros laiptais kontrzvalgui ar tyrejui valandu, kad isklausytu situ nuo 50 iki 100 pasiklausomuju visus pliurpalus per diena? Kiti tauskia niekus po valanda ir daugiau per diena. Tai padauginkite ir suprasite,kad tam ~klausytojui~ reiktu maziausiai penkiu pamainu per diena, o jis juk turi zmona, meiluze ir vaiku.
Warning! Išjungtas mob.telefonas irgi pasiklausomas ,išemus bateriją t.p., išemus sim kortelę irgi klausomasi priklausomai nuo modelio,Jūs vistiek sekami…taigi marš į foliją,vyniotis!
Tiek prikurta biudžetinių kontorėliu,išeitis sumažinti štibletčiku,Delfio smaukytoju,kėdžių trintuku kiekį perpus,darbas 3 pamainomis nes pastatai š įdomi ir išlaikomi visą parą,atleistas činovnikus į kariuomenę kasti apkasų, visų ministerijų visas duris užkalti lentomis,piliečių priėmimui įrengti 1 publicofice kaip yra Danijoj, kitus sukelti į pilką didelį pastatą nedavažįgavus iki Pilaitės dirbti 3-4 pamainomis
Telefono akutę visada laikykite uždengtą nes per ją Jums nežinant gali kiti žvalgytis…
Braziuly ..aktyvaus žmogaus pokalbiu mob. tel. laikas per mėnesį svyruoja nuo 30 val. ir daug daugiau
..atitinkamai skaičius 50 kontaktų juokas pro ašaras . Aišku čia dar neiškaičiuoti elektroniniu teminiu laišku šūsnys ..kuriuose norint susigaudyti apie ka eina kalba reikia bent formaliai tose diskusijose dalyvauti
)..o dabar pabandyk visa tai padauginti iš daug tūkstančiu skaičių ..ar bent dabar įsivaizduoji kokie sukauptų duomenų kalnai ? kaip pats manai kiek reiks laiko norint visa tai perrušiuoti ir kiek tam reiks žmonių analizuojant apdoroti informacija. Amerikoje manau kaip ir Lietuvoje atrankai naudojamos specialios žodinės simuliacijos ..pagal kurias stambus rėtis persijoja kokius 5 pr. viso to šlamšto,.. likusia dali paliekant kokiai 10 metu tam atvejui jei DOMINANTIS SUBJEKTAS vizgi nusikalstu. Po to laiko kaip ir visoms kitoms veikoms jau taikomas veiksmu senaties terminas ...o tai reiškia ta informacija yra trinama ..su sąlyga kad nesate viešas žinomas asmuo, va nuo čia ir prasideda demokratijos klausimas ..kam ir kokiomis sąlygomis taikomos išimtys .
Ką mes čia turime, kokio žanro Braziulio kūrinėlį? Padūsavimų žanras, kad visus seka, bet jokio aiškaus kalbėjimo, kaip sustyguota ta KGBistinė sekimo sistema, kas duoda nurodymus sekti vieną ar kitą asmenį (grupę). Braziuliui neapsiverčia liežuvis įvardyti, iš kur kyla susidorojimo iniciatyvos. Galų gale, ar yra politinis persekiojimas ir kas jam vadovauja?
O visos spėlionės dėl sekamų skaičiaus yra tikrai ne esminis dalykas. Norint rezultatyviai tvarkytis su kriminalu, tuos sekimo (pasiklausymo) mastus dar padidinčiau. Ir “nieotchodia ot kassy” kriminalui kelčiau bylas ir sodinčiau, kad visuomenė adoruotų tą slaptą tarnybų veikimo būdą.
Dabar jis naudojamas visai ne kovai su korupcija, o visuomenės įbauginimui. Taip kaip rašo Braziulis, jis tik papildomai tą visuomenė baugina, nesiūlydamas, kaip reikėtų tą sistemą pertvarkiti ir ką iš jos eliminuoti.
Už Jūsu pinigus valstybės skolos sekama net Jūsu automobilio raktas turintis,, blootuf,, Jūsų asmens kortelė turinti lustą su antena kontūrų kortelėje,atidžiai pažiūrėkite per ryškią šviesą, prie bet kurios mašinos kasos jus mato,pravažiavę neveikianti greičio matuokli Jūs sekami…
nusikaltėlių - korupcionierių, biudžeto vagysčių, ES lėšų vagysčių, kitų milijoninių aferų mūsų sekliai-morkos niekaip nesuseka

—-
kiek vien teisėjų ir kitų teisėsaugininkų yra milijonierių - iš kuklaus biudžetinio atlyginimo - sekliams - morkoms tai neįkanda užduotis
o kaip yra kitose ES salyse ?
manau, skaičiai visai realūs. Tais laikais, kai Lietuvos žiniasklaida dar rašė šia tema, buvo kalbama apie maždaug 40 000 sankcionuotų pasiklausymų per metus. Man visai nesunku įsivaizduoti, kad Marijos žemėje klestėjo ir nesankcionuoti pasiklausymai. Padaugink iš žmonių skaičiaus nukenčiančių tokių pasiklausymu metu, ir gausi labai panašius skaičius, kaip autoriaus.
P.S. Kaip gali būti, kad esant tokiam totaliniam sekimui, Lietuvoje niekaip nesiseka užgniaužti kriminalinės veiklos, pvz, mokesčių nemokėjimo?
ir bus tvarka, nes visi statytiniai sekliai priklauso šioms gaujoms. Apie kiekvieną pirstelėjimą konservams arba liberastams pranešama ir jie imasi šantažo perieš DP, TT ir kitas partijas.
Jei su pašnekovu kalbate keliose vietose susitarė paskelbkite intriga,kad kakaš kino kontora turėtų perteklinis darbo
Įviniokite m.tlf. į aliuminio folija po to paskambinkite iš kito mobilaus jei skamba reiškia folija su skylutėmis,jūsų asmeninis susėda Pagal a balsą t.y iš važiavę net į USA būsite atpažinti.
Visi pokalbiai yra įrašomi ir saugomi mažiausiai pusę metų, tai vadinama - totalitarizmu. Čia tik lyrinis nukrypimas. Reiktų kalbėti apie tai, kad VSD kaip ir nelabai pavaldus LT institucijoms. VSD yra daugmaž lygiagrečiai prezidentūros, seimo ir t.t. ... tam, kad ponuliai iš užsienio galėtų mus valdyti (Pakso variantas). O kaip galėtų VSD būti pavaldus užsieniui? elementaru - pinigai. Niekam ne paslaptis, kad teka krūvos dolerių remti opozicijas Baltarusijoje, dabar - ir visokius veikėjus Ukrainoje. Slapti dalykai dažnai būna todėl - kad kruvini.
Nusišneki juodai gbešnike. Gal saugai lietuvius komunistus, kgbistus, pedarastus, pedofilus, teisėjus ir prokurorus? Nuo ko?
reikia saugoti rusus, žydus, komunistus, kgbistus, pedarastus, pedofilus, teisėjus ir prokurorus nuo lietuvių.
Cia demokratija.Visi apie visus turi zinoti.
Lavai naivūs, vaikiški skaičiavimai iš kavos tirščių. “Jų galėtų būti 200, o gal koks šimtas, o gal dar daugiau? O tie klauso po 50, o gal ir po 150, kas pasakys?
Labai nerimtai atrodo.