Žmogaus teisės

Kas būtų, jeigu… Algimantas Rusteika: O jei prezidentą rinktume tik vienai kadencijai?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. sausio 25 d. 21:35

17     

    

Kas būtų, jeigu… Algimantas Rusteika: O jei prezidentą rinktume  tik vienai kadencijai?

Kadencijos prezidentams sugalvotos tam, kad netaptų nepakeičiamais. O dvi – todėl, kad per pirmąją gerai dirbęs ir žmonėms priimtinas lyderis galėtų tęsti ar baigti jau pradėtus darbus.

Tačiau mums tai nelabai tinka, nes pagal politinės kultūros patirtį ir lygį, visuomenės politinę sąmonę, pasąmonę ir nesąmonę dar esam Rytai. Tą rodo patirtis po Nepriklausomybės atkūrimo.

Ir V.Adamkus, ir D.Grybauskaitė per pirmąją kadenciją stengėsi kažką keisti ir keitė. Gal blaškėsi ir rezultatų nedaug, bet matėm pastangas. Per antrąją abu praktiškai nenuveikė nieko, tik pasirašinėjo popierius, pilstė Maltos sriubas, statė aukso tulikus ir važinėjosi, bet jokių įstatyminių iniciatyvų nebebuvo, jokių reformų nesiūlė.

Tik laukė, kaip čia dabar jiems baigsis ir kaip toliau reiks gyventi. Tai, aišku, normalu jiems asmeniškai, bet valstybei tai prarasti metai ir žlugusios galimybės.

Jie žino, kad trečiosios kadencijos nebebus ir intereso stengtis nebelieka. O jei per pirmąją užvaldei administracinį resursą savo antrųjų rinkimų naudai, sėkmės atveju lieka ir realizuojama pagunda panaudoti tą nekonstituciniam, pokiliminiam poveikiui.

Drąsiai daryti reformas gali tada, kai žinai, kad turi tam tik vieną galimybę, ir neverta užsiimti galios ir įtakų žaidimais antrajam terminui – tai vienintelis tavo šansas, tad pirmyn, dirbk. Arba jei esi karalius, išrinktas visam gyvenimui, ir tau nusišvilpt, ar būsi populiarus, ką spauda parašys ir ar kam patiks ar nepatiks tavo darbai.

Ar viena kadencija nebūtų geriau?

Argumentas „už“ paprastas – tada valstybės galvai nebūtų jokio intereso visus tuos metus stengtis įgyti galios svertų antrajai kadencijai, tektų negaišti laiko įtakoms ir be delsimo daryti arba nedaryti darbus, pagal kuriuos būsi vertinamas ir pateksi į istoriją.

Argumentas „prieš“ irgi paprastas – o jei nespės mažulis pabaigti pradėtų darbų, ką daryti juo patikėjusiems žmonėms, kad tai būtų padaryta? Atsakymas – balsuokit už jo pasiūlytą įpėdinį ir darbų tęsėją, jei juo tikit ir tas tikslas jums svarbus.

Aš čia nesiūlau jokių delfinių „idėjų Lietuvai“ ir pats jokios nuomonės neturiu, tiesiog apie tai pagalvojau. Matau, kas valstybėje vyko ir vyksta. Įdomu būtų apie tai pasikalbėti: kas būtų, jeigu būtų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dongdong8       2018-02-6 8:21
Al.       2018-02-2 1:30

Prezidentas išvis nereikalingas. Yra trys valdžios šakos, kurios viena kitą turėtų kontroliuot - įstatymus leidžiančioji, vykdomoji ir teismai. O žiniasklaidą už jos įtaką vaizdingai vadinam ketvirtąja. Tai kur čia prezidento vieta ? Kaip vykdomosios valdžios pratęsimas ? Kuriam galui ? Dar vienai kontrolei ? O papildomai dar Briuselio komisarų kontrolė ? Be to dabartinė demokratiška prezidentė turi 10 kart daugiau personalo, nei prieškarinis patvaldys Smetona. Už šituos pinigus būtų galima žmonėms padaryti ką nors naudingo, pvz. rajonuose atkurti gimdymo namus ar pasirūpinti seneliais.

op-timistui p-p-p-p-praeis…:)       2018-01-28 11:47

Tai kad konservatoriai neturi tinkamų kandidatų. Jie iš neturėjimo ir pasiųlė Grybauskaitę. Kas iš to išėjo patys žinot. Jai reitinguskelia konservatoriai ir olihargai atsidėkodami, kad jų neliečia nei Grybauskaitė nei nupirkta žiniasklaida.

op-timistui       2018-01-27 18:10

p-p-p-p-praeis…:)

to NELABAI       2018-01-27 15:30

Jegu konservų reiringus kelia nupirkta “Vilmorus’ tai nereiškia, kad konservatoriai vėl iškels kandidatą. Vieną kartą pralindo Grybauskaitė, tai žinom kuo ji užsiima. Daugiau tokių monų nepraeis.

apie       2018-01-26 22:59

Puiki idėja - tada iš karto astiskleistų tikrasis veidas, šiuomr tikrasisi veidas pasirodo antrą kadenciją.

NELABAI       2018-01-26 18:05

tikiu, kad mes renkam…Gali būti, kad sekančiu bus tas, kurio “reitingai šoko į viršų”...

gintas       2018-01-26 15:49

izvalgos teisingos,pagristos musu istorija. Tik gal visai nereikia prezidento institucijos- kainuoja nemazai, o naudos…?

Stasiui       2018-01-26 14:18

Sakai, kad niekas nerenka s1ra6iniu. Jegu sulenda 5 seim1, tai rei6kia, kad renka. Seniai si8liau sara6ini7 biuletenius perbraukti, kad b8t7 sugadintas. Va tada galima bus sakyti, kad j7 nerinkom.

albina       2018-01-26 13:33

Kaip rodo istorija,visada yra galimybių pasinaudoti ir blogiausiu įstatymu.Pvz.:daliai PŪKO radijo klausytojų labai tiko kandidatas K.Pūkas,ir štai užteko keliolikos agitacinių valandėlių,kaip TT sąraše reikia pakelti į viršų jų mylimą kandidatą,ir jis seime.Taip ir su visais rinkimais:vieni už bele ką,kiti visai neina,ir žiūrim ką turim.Laiko yra,diskutuokim apie galimus kandidatus,gal iškris nauja korta?

tiek       2018-01-26 11:34

Aš už tokį logišką pokytį LT valdžios užrūgusioj baloj - gal tikrai kas pasikeistų ,gal ir “gradininė ” reakcija prasidėtų į gerąją pusę.Kaip ten bebūtų ,bet ir seimeriai neturi teisės būti neliečiamais savo rinkėjų atžvilgiu - tai tikrai nepasiteisino .Todėl prie Rusteikos pridedu ir seną siūlymą : būtina priimt savo įsipareigojimų nevykdančių “seimerių” atšaukimo įstatymą JUOS RINKUSIŲ RINKĖJŲ BALSASI.Seimas š.atv.privalėtų visai nesikišti su savo statutais ir slidžiomis kaip muilas organizuojamomis politizuotomis apkaltomis.Tai pat prieš partinius sąrašinius -tai pilnai nepasiteisinęs ir daugiausia žąlos Lietuvai suteikęs brudas—tai tiesiog ciniškiausia kokia tegali būti partinė diktatūra rinkėjų atžvilgiu ir neteisėtų privilegijų perėjimo pagrindas.

Daiva       2018-01-26 9:39

Pirmiausia panaikinti išeitines pašalpas neišrinktiems Seimo nariams. Jei prastai dirbo, tai už ką tada kompensuojama?

gera idėja, tinka       2018-01-26 9:11

KGB tovariščiui rusteikai premiją išrašys už geras idėjas:
- nes pederastą turi pakeisti pedofilas, paskui - lezbijietė. ir vėl iš pradžios…

Stasys       2018-01-26 8:22

Va, seimo nariams tai reikia apriboti sėdėjimą seime laiką, o tai sulenda pagal sąrašus visokie, žmonių nerinkti,  ir sėdi ten neribotą laiką iki tol, kol mirtis juos iš ten išneš.

nieko gero       2018-01-26 8:13

Ar viena kadencija, ar dvi - nieko, nulis. Sudėjus po dvi kadencijas abiejų - V. Adamkaus ir D. Grybauskaitės - dingo mūsų dvidešimt metų.

Teiginio patikslinimas       2018-01-26 8:05

“Jeigu prezidentą rinktume…(mes)”
Jeigu.
Bet parenka už mus.
Visa kita tik cirkas.
“Demokratija”:)

Juozas       2018-01-26 7:47

Labai logiškas pasiūlymas. Prezidentės ir Seimo valia ribojama kadencijų skaičius vaikų darželių vadovams, mokyklų direktoriams, valstybinių įstaigų vadovams, nes manoma, kad jie dirbs neefektyviai, atsiras korupciniai ryšiai. Prezidentai, Seimo nariai, ministrai ir departamentų vadovai yra tokie patys žmonės, todėl taip pat turėtų būti taikoma.


Rekomenduojame

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.