Religija ir filosofija, Demokratija ir valdymas

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: klaidinga teigti, kad vyskupai palaiko valdžios elitą

Tiesos.lt siūlo   2022 m. sausio 19 d. 10:20

18     

    

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: klaidinga teigti, kad vyskupai palaiko valdžios elitą

Tomas Viluckas, „Laikmetis.lt“ vyriausias redaktorius

Kauno arkivyskupas emeritas, kardinolas Sigitas Tamkevičius apie Sausio 13-osios iškilmingą minėjimą pasisakė nevienareikšmiškai, kad rengti protesto akcijas prieš valdžią per Laisvės gynėjų minėjimą yra neleistina. Kardinolo nuopelnai Lietuvos laisvės iškovojimams yra neginčytini. Todėl kreipėmės į kardinolą prašydami pakomentuoti aktualijas. Klausimus Jo Eminencijai pateikė Tomas Viluckas.

Vis nerimsta aistros dėl įvykių per Sausio 13-osios iškilmingą minėjimą. Sakėte, kad tokių jausmų, kuriuos išgyvenote Nepriklausomybės aikštėje, niekuomet anksčiau, net sovietmečiu, nebuvote išgyvenęs. Iš Jūsų viešų pasisakymų šia tema susidaro įspūdis, kad patiriate didelį dvasinį skausmą. Kodėl būtent šis įvykis taip sukrėtė Jus?

Dabartinėje Lietuvoje aš matau daug blogio: daug savanaudiškumo ir neatsakingo naudojimosi laisve. Mačiau ir matau valstybėje atsakingų žmonių dėmesio stoką patiems silpniausiems žmonėms. Tačiau tai, ką pamačiau sausio 13 – ąją Nepriklausomybės aikštėje, giliai sukrėtė. Tai buvo neeilinis, pakankamai gerai organizuotas neapykantos pliūpsnis pačią švenčiausią Lietuvai valandą, kai susirinkome pagerbti Sausio 13 – osios aukas.

Tarp protestuotųjų buvo daug katalikų, patriotiškai nusiteikusių piliečių, laisvės kovotojų. Tačiau jie buvo pavadinti ne žmonėmis, jedinstvininkais, fašistais. Kaip vertinate šiuos teiginius?

Labai gaila, bet dorais, patriotiškai nusiteikusiais žmonėmis dažnai pasinaudoja politikai, turintys labai aiškių tikslų, kurių jie net neslepia. Turime net tokių politikų, kurie planuoja Lietuvą sugrąžinti į laikus prieš devyniasdešimtųjų Kovo 11 – ąją. Prieš Sausio 13 – ąją jie kurstė savo žmones elgtis taip, kaip šie ir elgėsi.

Tačiau kad ir kaip mums nepatiktų kitaip mąstantys žmonės, net jeigu juos laikytume priešais, krikščioniška kultūra apie visus žmones ragina kalbėti pagarbiai. Tai sunku, nes pagarba žmogui ir meilė nėra lengvos dorybės.

Nemažai viešojo gyvenimo stebėtojų teigia, kad protestuotųjų nepasitenkinimą išprovokavo valdančiųjų elgesys; žmonės švilpė, šaukė, nes jų aukščiausi valdžios ešelonai neišklauso. Kaip patartumėte elgtis tiems, kurie yra negirdimi?

Svarbiausias patarimas būtų aktyviai ir sąmoningai dalyvauti visuose rinkimuose, ir rinkti, kiek tai įmanoma, pačius sąžiningiausius ir Lietuvą tikrai mylinčius žmones. Didelę klaidą daro, kurie nedalyvauja rinkimuose, o paskui pyksta, kad kažkas Lietuvą veda blogu keliu. Tačiau išlieka pavojus išsirinkti populistus, kurie daug žada, bet po rinkimų pažadus užmiršta.

Jeigu taip atsitinka, tuomet galima mitinguoti ir protestuoti; tik nedera šioms akcijoms pasirinkti dienas, kurios kiekvienam doram lietuviui yra tiesiog šventos. Trečias patarimas, labai įtariai žvelgti į visus politikus, kurie kursto neapykantą. Šiandienei Lietuvai reikia politikų, kurie vienija ir gerbia kiekvieną žmogų.

Jūsų bendražygis, disidentas kun. Robertas Grigas sako, kad „Bažnyčiai neišeidavo į gera, kai jos atstovai likdavo izoliuotoje „saloje“ su elitu, o nuskurdintos, niekinamos paprastų žmonių masės, niekieno negirdimos, liedavo savo nusivylimą kažkur tolumoje už tvorų.“ Ar tikrai yra geras dabartinis Bažnyčios kursas nekreipti dėmesio į nepatenkintus pandemijos valdymu?

Bažnyčios istorijoje randame ne vieną atvejį, kai dvasininkai būdavo „saloje“ su elitu. Prisiminkime kad ir pačią naujausią istoriją, kai Lietuvos vyskupai leido keliems kunigams – mons. A. Svarinskui, kun. V. Aliuliui – dalyvauti politinėje veikloje.

Tačiau klaidinga teigti, kad dabar vyskupai palaiko valdžios elitą; jie labai aiškiai gina gyvybės, šeimos ir lytiškumo principus, ko nedaro valdantieji. Dėl pandemijos valdymo jau kitas klausimas. Esu įsitikinęs, kad Bažnyčios žmonės – dvasiškiai ir pasauliečiai – turėtų laikytis specialistų – medikų nuorodų, ir nekurti visokiausių sąmokslo teorijų.

Lietuvos visuomenės susiskaldymas darosi grėsmingas. Kaip jį įveikti?

Taip, sutinku, kad visuomenės susiskaldymas šiuo metu yra grėsmingas, ir netikiu, kad kas nors galėtų išrašyti receptą, kaip tai būtų galima lengvai įveikti. Tačiau kažką daryti tikrai reikia. Kiekvienas padarykime, ką galime. Galime būti meilės ir gailestingumo nešėjais. Į neapykantą neatsakykime neapykanta. Kurie mokame melstis, prisiminkime savo maldose tiek vargstančius, tiek esančius valdžioje, kad Dievas jų mintis kreiptų teisinga linkme.

Pagaliau būkime budrūs ir nesileiskime suvedžiojami tų, kurie skleidžia neapykantą. Šioje vietoje mes turėtume prisiminti, ką per penkiasdešimt okupacijos metų Lietuvai nuveikė tie, kurie skelbė žmonių lygybę ir klasių kovą. Bažnyčios bendruomenė turi išlikti taikos, susiklausymo ir ramybės nešėja. Todėl ypač tikinčius žmones raginu būti gerumo nešėjais ir liudytojais.

Ačiū už atsakymus.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Citizen Go peticija       2022-01-21 18:29

Neįkalinkit Päivi Räsänen už jos krikščioniškus įsitikinimus
Gerb. Suomijos generaline prokurore Raija Toiviainen,
Suomijos parlamento narei Päivi Räsänen gresia kalėjimas už tariamą „neapykantos kurstymą“ . Biblijos tiesų išsakymas neturėtų būti baudžiamas. Reikalauju, kad būtų panaikinti „neapykantos kalbos“ baudžiamieji kaltinimai poniai Räsänen!
Žodžio laisvė ir tikėjimo laisvė yra pagrindinė žmogaus teisė (kaip nustatyta Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 18 ir 19 straipsniuose ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 11 straipsnyje), o dalis jų apima galimybę išreikšti ir įsitikinimus ir jais vadovautis. Räsänen tiesiog vadovaujasi Biblijos mokymu. Ji nesmurtauja ir negrasina tiems, kas turi kitą nuomonę. Iš esmės, tai pastangos užčiaupti kalbančius tiesą.
Tokių žmonių kaip Räsänen, baudimas sukuria labai pavojingą pavyzdį, ir stabdo sąžiningą, atvirą dialogą. Tai veiksmingai paverčia sekimą Jėzumi nusikalstama veika ir Biblijos mokymų išreiškimą, „neapykantą kurstančią kalba“ –  tai pagrįsta tik savavališku apibrėžimu, ką galima „įžeisti“.
Raginu jus priimti sprendimą Räsänen naudai ir apginti demokratinę teisę į žodžio laisvę.
https://citizengo.org/en/node/202354?dr=2344129::6292beb55824521e1f48363e1feeb22c&utm_source=em&utm_medium=e-mail&utm_content=em_btn&utm_campaign=EN_ROW-2022-01-13-Global-RF-CST-NA-Paivi-Paivi.04_AA_RL_1_Retargeting&mkt_tok=OTA3LU9EWS0wNTEAAAGCBSo2_bL_M1XulKTCGSjp0D9vbSflZJ-LtllOmH8ctA_yi71muN6cjPZVsMcxqHInjCC8Fc6DVnizJ7WoDY3AOCDZZqAM7rxhTSuwIWVnkqtbQLiu

Ir dar       2022-01-20 7:54

Negaliu niekaip išlieti savo nusivylimo. Toje palapinėje galėjo būti tik savi arba patarnaujantys. Tamkevičius neteko savo moralinio autoriteto galutinai.

Nu bet       2022-01-19 20:09

Nu bet kur protas tų žmonių, kurie ėjo į šitą renginį kaip į minėjimą, o ne į mitingą. Argi įmanoma laisvės dieną minėti kartu su atsitvėrusiais nuo žmonių aferistais, klausytis kažkieno parašytų jų skaitomų raštelių. O kas dėl sąmokslo teorijų ir kad reikia klausyti medikų, ta liko neįvardinta kas yra sąmokslo teorijos ir medikų nurodymai. Visos sąmokslo teorijos išsipildė, o medikų nurodymai nuotoliniu būdu yra labai žemo lygio.

Tamlkevičiui       2022-01-19 18:30

Reikėtų neužmiršti, kas sudaro bažnyčią ir kas nesudaro. Čmyl, arkliažmogė, pagaliau dėdulė nesudaro bažnyčios. Jie tik gali nuimti pensijas kunigams, bet jie nebus bažnyčia.

Grigui- pagarba       2022-01-19 17:47

Tamkevičius pamažu priauga prie ONS dvarponių...

kai Sadūnaitė priėmė Laisvės ...       2022-01-19 17:19

tai tribūną panaudojo svarbiems klausimams. O šita vienuolė-kovotoja ko norėjo tą ir gavo—nusilenkti tiems,kurie persekiojo

Klausimas        2022-01-19 17:05

Kodėl Kardinolas ir Vienuolė - laisvės premijos lauriatai -  nekritikavo valdančiųjų dėl jų jėga brukamos Lietuvai neomarksitinės politikos: Stambulo konvencijos, tos pačios lyties partnerystės? Buvo puiki proga pasakyti, už kokias vertybes kovojo ir kovoja bažnyčia. Bet buvo nutylėta. 2018 metų Laisvės premijos lauriatas J. Kadžionis atsiimdamas premiją drąsiai kritikavo valdančiuosius.

praradusi pasitikejima       2022-01-19 15:20

po karstu afioros jau nebesinori apie baznycia ir galvoti. Dieva myleti ir garbinti, juo tiketi ir melstis galima ir po medziu.Dar tikiu ir gerbiu kun. Griga.

Negalėjo       2022-01-19 14:45

kardinolas, gavęs šį titulą iš popiežiaus Pranciškaus rankų, pasisakyti prieš “pandemiją” ir jos “valdymą”, nes kaip tik Jorge Bergoglio yra pagrindinis Bilo Geitso, svarbiausiojo “didžiojo perkrovimo” ir “naujosios pasaulio tvarkos”, populiacijos redukcijos bei dirbtinės pandemijos propagandisto, bendradarbis; tai popiežius pradėjo karantiną uždarydamas bažnyčias. Vadinamosios St. Galeno mafijos kardinolų (masonų, sodomitų, modernistų, liberalų, pliuralistų) pastangomis išrinktas popiežiumi Pranciškus palaipsniui vykdo jam patikėtą misiją - iš vidaus suardyti Katalikų Bažnyčią. Taigi dabar vykdomas prieš 150 m. išleisto masonų dokumento ALTA VENDITA reikalavimas - revoliucija, vadovaujant tiarai ir mantijai.

Tamkevičiau       2022-01-19 14:15

geriau jau patylėtum, tai būtų daugiau naudos. Anksčiau klausdavau savęs, kodėl negirdėti Tamkevičiaus nuomonės skaudžiais klausimais. Daugiau nenoriu jos žinoti. Žmogelis prisilaviravo.

janina Vaitkevicius       2022-01-19 14:09

Tikrai buvę Gynėjai -nėra AVIŲ BANDA. Jie gerai žinojo su juo kovoja tada, ir kas jų priešai dabar -tie , kurių nebuvo tada Laisvės gynėjų tarpe.

janina Vaitkevicius       2022-01-19 14:05

Pritariu, kad toji minia jokia AVIŲ BANDA - jie nenori vyriausybės palapinėje matyti tų, kurie tada nebuvo Laisvės gynėjų gretose… Tikrų gynėjų kilnūs norai, kad buvusių atgimimo priešų šiandien nebūtų...

dar prie to paties       2022-01-19 13:57

be to, buvo stabdomi ir tikrinami į Laisvės gynėjų dienos minėjimą įsostinę vykę autobusai, net šiaip žmonės prie seimo ėję “ne iš tos pusės” stabdomi, apie ką liudija prof. Čepaitienė. Tik bananų baliaus ir trūko. O paskui kad stebisi, kad piktinasi visi: kaip čia dabar, ir kaip čia dabar?!...
Kardinole, lietuviai nepaprastai kantrūs ir nuolankūs, bet net ir lietuviui būdinga savigarba, net ir lietuvio kantrybė turi ribas.

O juk galėjo kardinolas       2022-01-19 13:44

nors puse lūpų prabilti apie tai, kad “vienos švenčiausių lietuviams dienos” išvakarėse valdžia mobilizavo saugumo pajėgas, karo policiją (sic! taikos metu!), iš anksto apsitvėrė užtvarais, nedavė leidimo kitoms televizijoms transliuoti, išskyrus lrt…
Ir Laisvės Gynėjų, Laisvės paminėjimo dieną susirinkę piliečiai turėjo stovėti veidu į tvorą, priešais karo policiją...
Nekelia pasitikėjimo tokie aukštojo Bažnyčios hierarcho samprotavimai. Nekelia pagarbos.

ne avių banda       2022-01-19 13:16

Kunige, ne avių banda mes, mums nereikia politikų kvietimo ginti Lietuvą.
Ji jau okupuota kgbistų vaikų ir vaikaičių. Išdavė kalbą, planuoja prievartą, segreguoja pagal medikamentų naudojimą, meluoja, skleidžia propagandą, narkotikus, prostituciją, abortus, tuščią seksą. Kelia kainas taip, kad tikrai jau nėra ką prarasti, tik grandines…
Nemanau, kad atsitiktinai šiais metais buvo atsiminti Kronikos platintojai ir labai neatsitiktinai pakviesti keisti piliečiai, tai premijai atsiimti, kurie kaip kurčiai stovėjo lauke (kokia gėda, neįleido į Seimą, atidavė kieme, kaip šunims kaulą) ir neatsiliepė į TAUTOS balsą, o be galo ir krašto gyrėsi savo pasiekimais… kažkada seniai, deja, dabar ir vėl reikia slaptai platinti TIESOS žodį.... deja… ieškoti tiesos, o visa MŪSŲ pinigais apmokama administruojanti chunta, apsitvėrė karine tvora su kariuomene… TAIKOS metais nuo TAUTOS….. jie žino ką daro, ir žino, kad tai blogis….. todėl jau tveriasi kariuomene, kas yra antiįstatymiška…
Kunige, Jūs klystate… deja, širdis Jūsų jau užsikietinusi…. dėl dūrių! nėra Jums kito kelio tik 7 metų epitimija!!!!!!

stasys        2022-01-19 12:01

Taip ir norisi bažnyčia pastatyti į kuria nors barikadų pusę . Juk jei tu ne savas be abejo lieki tik priešu . Toks vertinimas matomas ir komentaruose , maži paiki žmogeliai savo kukliais gyvenimais bando suspausti bažnyčia iki tokio dydžio kad ji patogiai tilptu į jų delnus . Vienok kard. S.Tamkevičius kalba apie prasme kodėl bažnyčia iš principo nestovi ir negali stovėti jokioje barikadu pusėje .. Susikaupkite ‘luzeriai’.

Al.       2022-01-19 11:32

Sigitas Tamkevičius: ,,Taip, sutinku, kad visuomenės susiskaldymas šiuo metu yra grėsmingas, ir netikiu, kad kas nors galėtų išrašyti receptą, kaip tai būtų galima lengvai įveikti.”
O lygiai taip pat kaip patarime dėl ,,pandemijos”:
,,Dėl pandemijos valdymo jau kitas klausimas. žmonės – dvasiškiai ir pasauliečiai – turėtų laikytis specialistų – medikų nuorodų, ir nekurti visokiausių sąmokslo teorijų.”
Taigi, norint įveikti visuomenės susiskaldymą, reikia tiesiog klausyti valdžios. Tylėt ir klausyt.

,,Pagaliau būkime budrūs ir nesileiskime suvedžiojami tų, kurie skleidžia neapykantą.”
Jei tave, tavo vaikus ir šalį užpuolė organizuota gauja, žinoma, negali skleisti neapykantos. Privalai atsukti kitą skruostą, petį ar užpakalį.

Ir, žinoma, Garliava, ištisai buvo sąmokslo teorija. Tie populistai iš tiesų yra baisūs žmonės.

,,Gaidys dar nebus sugiedojęs, o tu jau būsi mane išdavęs tris kartus.”

Vilnietis       2022-01-19 10:47

Visiška gėda tas tamkevičius. nebegerbiu šito niekingo žmogelio. matomai buvo koks eilinis KGB stukačiokas.
nei jis gina kokią nors gyvybę, nei kovoja prieš moralines degradacijas, kol bažnyčios hierarchijoje bus tokie niekalai o ne pvz kunigas Grigas- tai šitai bažnyčiai nieko nešviečia.
Gėda

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.