Geroji Naujiena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugsėjo 18 d. 11:37

7     

    

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Puikybė yra sunkiai įveikiama yda, bet ne vienintelė. Kitas sunkus žmogaus gundymas, kurio daugelis neįveikia, yra gundymas mamona – pinigais ir turtu. Noras turėti kuo didesnį turtą ir apvalesnę sąskaitą banke skatina visą dėmesį sutelkti tik į materialines vertybes ir siekti jų, nepaisant jokių moralės normų.

Kartą pas Jėzų atėjo geras, turtingas vyras ir paklausė: „Gerasis Mokytojau, ką turiu daryti, kad laimėčiau amžinąjį gyvenimą?“ (Mk 10, 17). Jėzus meiliai pažvelgė į jį ir pasakė: „Vieno dalyko tau trūksta: eik parduok visa, ką turi, ir išdalyk vargšams; taip įsigysi lobį danguje. Tada ateik ir sek paskui mane“ (Mk 10, 21–22).

Evangelistas pastebi, kad vyras, išgirdęs tokį Viešpaties patarimą, nusiminė, nes turėjo daug turto, prie kurio buvo prisirišęs.

Jėzus dažnai kalbėdavo apie gundymo mamona pragaištingumą: „Joks tarnas negali tarnauti dviem šeimininkams: arba jis vieno nekęs, o kitą mylės. Arba prie vieno bus prisirišęs, o kitą nieku vers. Negalite tarnauti Dievui ir Mamonai“ (Lk 16, 13).

Kalno pamoksle Jėzus kalbėjo: „Nekraukite sau lobių žemėje, kur kandys ir rūdys ėda, kur vagys įsilaužia ir vagia. Verčiau kraukitės lobį danguje, kur nei kandys, nei rūdys neėda, kur vagys neįsilaužia ir nevagia, nes kur tavo lobis, ten ir tavo širdis“ (Mt 6, 19–21).

Didelis turtas nepadaro žmogaus laimingesnio. Dievui pasišventusi ir neturte gyvenanti vienuolė gali būti šimtą kartų laimingesnė už milijonierių, kuris pilnas rūpesčių, kaip išsaugoti turtą ir kaip jį dar labiau padidinti. Laimingo ir neturte gyvenusio žmogaus pavyzdys galėtų būti mūsų laikų šventoji Teresė Kalkutietė, gyvenusi didžiausiame neturte ir tarnavo patiems vargingiausiems Kalkutos žmonėms.

Turėti padorų butą ar namą ir netuščią sąskaitą banke nėra blogis. Blogis yra tik tuomet, kai visą dėmesį sutelkiame tik į medžiaginius reikalus ir tik apie juos mąstome. Apie tai Jėzus kalbėjo: „ Per daug nesirūpinkite savo gyvybe, ką valgysite, nei savo kūnu, kuo vilkėsite. Įsižiūrėkite į padangių sparnuočius: nei jie sėja, nei pjauna, nei į kluonus krauna, o jūsų dangiškasis Tėvas juos maitina. Argi jūs ne daug vertesni už juos?“ (Mt 6, 25–26).

Turtingas žmogus taip pat gali būti laimingas, jei išpildo dvi sąlygas: perdėtai nesirūpina turtu ir jį naudoja geriems darbams. Turtingi žmonės dažnai tampa mecenatais ir atlieka visuomenei pačių geriausių darbų. Jei ne turtingų žmonių dosnumas, mes neturėtume Lietuvoje daugelio pačių gražiausių bažnyčių.

Apie turtingą, bet tik savimi besirūpinantį žmogų Jėzus kalbėjo: „Iš tiesų sakau jums: lengviau kupranugariui išlįsti pro adatos ausį, negu turtuoliui patekti į Dievo karalystę“ (Mt 19, 23). Čia Jėzus kalba apie tuos turtuolius, kuriems pinigas yra tarsi dievas. Žmogus, sąžiningai sukaupęs tam tikrą turtą ir tuo turtu gebantis dalintis su kitais, Dangaus karalystę pasieks kaip ir tas, kuris gyvena visiškame neturte.

Neturtas yra dorybė tik tuomet, jei jis laisvai pasirenkamas, ir visas dėmesys skiriamas dvasinėms vertybėms kaupti. Šiems žmonėms yra skiriami Jėzaus žodžiai: „Jūs pirmiausia ieškokite Dievo karalystės ir jo teisumo, o visa tai bus jums pridėta. Taigi nesirūpinkite rytdiena, nes rytojus pats pasirūpins savimi. Kiekvienai dienai gana savo vargo“ (Mt 6, 33–34).

Dievo žodis kviečia pasitikrinti, ar išlaikome pusiausvyrą tarp medžiaginių ir dvasinių vertybių. Dėkokime Dievui, jei jo reikalus statydavome pirmoje vietoje, ir apgailėkime, jei mūsų dėmesys dažniausiai būdavo skiriamas mamonos reikalams.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

123.       2022-09-19 20:54

Tikras lochotronas.

> ah.ą       2022-09-18 22:59

CERNS vakume ieško JAHVĖS

>> ah.ą       2022-09-18 20:48

CERNAS “patvirtina” kad planetų nėra. Į jokį mėnulį niekas neskrido. Mėnulis ir saulę/iliuminatines lempas pakabino dievas (Pradžios knyga).

>ah.ą       2022-09-18 17:40

Panašu kad CERNĄ Putinas “išjungė”.

S. Tamkevičius - naujasis NS Popiežius       2022-09-18 17:39

Tiesos.lt portale neliko kitų Dievo tarnų balso, tik S.Tamkevičiaus. Jis čia ir patį Popiežių atstoja. Mat Popiežius Pranciškus Nacionalinio susivienijimo užvaldytam tiesos.lt portalui yra vatnikas ir čia yra nepageidaujamas.

ah.ą       2022-09-18 17:28

kas tikit žvaigždėmis, saule ir mėnuliu paskaitinėkit apie CERN, kad ir Vikipedijoje, kuo jis užsiima, ir atsakykit patys sau į  klausimą  ką turi bendro žvaigždės, mėnulis, saulė, planetos su tuo kur ir ką veikia CERN ?

Cha       2022-09-18 14:41

Ko verta homilija, jei Administratorius patingėjo įdėti net pačią Evangeliją.

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.