Ukraina, Rusija

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimtoji (gegužės 4-oji) diena

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 4 d. 20:55

4     

    

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimtoji (gegužės 4-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Laba.
Donbaso kryptis.
- Šiaurinis flangas
Charkiv. Ukrainiečiai kontroliuoja vakar atsiimtą Molodova kaimą. Panašu, kad mūsų prielaida, jog jis išlaisvintas puolant iš pietų, pasitvirtino. Atrodo, kad teritorija (ir T2104 kelias) nuo Kutuzivka iki Staryi Saltiv iš dalies arba visiškai kontroliuojama orkų. Agresorius vykdo aktyvią žvalgybą iš oro, neatmestina, kad greitu laiku matysime: 1) bandymus atsiimti prarastas teritorijas arba 2) intensyvius šių teritorijų apšaudymus artilerija/aviacija/raketomis.
Izyum. Agresorius vis mažiau stengiasi (o gal turi vis mažiau resursų?) pulti pagrindinėmis kryptimis (Barvinkove ir Slaviansk link), o vis daugiau jėgų meta siekdamas užimti Dovhenke, t.y. apsaugoti savo kairįjį (rytinį) flangą. Galime pasidžiaugti, kol kas pastangos nedavė rezultatų.
Lyman. Kaip ir spėjome vakar, agresorius atnaujino puolimo veiksmus šiame sektoriuje. Šį kartą ne pietuose (Yampil apylinkėse vyksta toliau lokalūs susidūrimai, artilerijos dvikovos), o į šiaurės vakarus nuo Lyman. Nuo Zelena Dolyna puolama Shandryholove link. Tikėtina, kad tokiais veiksmais orkai siekia artėti link Lyman šiaurės vakarų, užimti Drobysheve ir perkirsti kelią Sosnove – Lyman. Tokiu atveju Lyman būtų izoliuotas (blokuotas) iš rytų, šiaurės bei vakarų,  ukrainiečiams iškiltų reali grėsmė netekti vienintelio kelio Lyman – Slaviansk. Tokiu atveju, ukrainiečių galimybės atblokuoti miestą būtų komplikuotos, miestas patektų į dalinį apsupimą. Ar norai virs kūnu – matysime.
Severodonetsk. Popasna – Orikhove – Rubyzhne toliau vyksta intensyvūs mūšiai, agresoriui nepavyksta pralaužti ukrainiečių gynybos.
- Pietinis flangas. Ukrainiečiai atmušė vakarykštį AzovStal šturmą. Nepaisant to, visą objekto perimetrą darosi vis sunkiau ginti, tad neatmestina, kad atskiri orkų vienetai gali būti likę objekto teritorijoje ir bandys čia įsitvirtinti. Pasirodė informacija, kad orkai priešpėstinėmis minomis minuoja AzovStal prieigas, o jų žvalgybos grupės stengiasi minuoti pačio objekto viduje. Tikėtina, kad pirminis to tikslas – minuoti tikėtinas ukrainiečių pozicijas, judėjimo kelius ir taip apsunkinti objekto gynybą.

Pietų kryptis. Agresorius intensyviai apšaudo ukrainiečių pozicijas per visą kontaktinės linijos perimetrą (dirba artilerija, tankai), bet gynėjai skolingi nelieka. Vienas iš karščiausių taškų – Tomyna Balka (apie 20 km į vakarus nuo Cherson miesto).

***

Žiūrim ką turim.

Donbaso kryptis
- Šiaurinis flangas:
Charkiv. Ryte atsargiai minėjome apie mūšius prie Staryi Saltiv ir štai vakaras atnešė geras žinias. Ukrainiečiai tikrai rimtai imasi šio svarbaus miesto ir išlaisvino Molodova kaimelį Staryi Saltiv pietuose. Tiesa, sunku identifikuoti, iš kur yra pagrindinis ukrainiečių veiksnys (pagrindinė kryptis). Pvz.: puolant nuo Kutuzivka (į vakarus nuo Staryi Saltiv) ir/ar nuo Rogan (į pietvakarius nuo Staryi Saltiv) tektų judėti sudėtinga, orkams gynybai palankia vietove (statmenai galimai puolimo krypčiai einančios upės ar kitos vandens kliūtys, ant svarbiausių kelių stovintys miesteliai). Nesakome, kad ukrainiečiai čia nepuola, tačiau patogiausia būtų pulti tarp Velyka Babka ir Donec upių, nuo Velyka Babka – P‘yatnyts‘ke gyvenviečių į šiaurę. Ten ir yra minėtas išlaisvintas Molodova kaimelis. Jei mūsų spėjimas teisingas, tuomet ši kontrataka atitiktų iki tol ukrainiečių vykdytą taktiką: nutaikius momentą netikėtais smūgiais po nedidelį gabalėlį atsiimti teritoriją ir po truputį keisti operacinį paveikslą bandant šiaurėje atkirsti agresoriaus aprūpinimo ir judėjimo maršrutus link Izyum.
Izyum. Agresoriui ir toliau nesiseka pulti Barvinkove ir Dovhenke. Akivaizdu ir toliau čia bus bandoma pakeisti padėtį, orkai į šį sektorių atsigabeno rimtų žaislų, minosvaidžius „Tulpan“ (240 mm) ir reaktyvinės artilerijos sistemas „Smerč“ (efektyvus šūvio nuotolis – apie 100 km). Tikėtina, kad orkai bandys konkrečiuose kontaktinės linijos ruožuose atakuoti iš maksimaliai tolimo atstumo (ir taip išvengti atsako), sukurti milžinišką persvarą ugnimi, naikinti ypač gerai įtvirtintas ukrainiečių pozicijas ir taip pralaužti ukrainiečių gynybos sistemą. Kaip seksis – matysime.
Severodonetsk ir Lyman. Be didelių pakitimų, vyksta lokalūs susidūrimai Rubizhne, Orikhove, Popasna. Neatmestina, kad per pastarąsias dienas orkai sukaupė pakankamai pajėgų ir artimiausiomis dienomis matysime atsinaujinantį intensyvų puolimą Lyman sektoriuje.
- Centras. Šiandien orkų aviacija itin intensyviai atakavo Avdiivka. Nieko nenustebinsime pasakydami, jog daugiausia kliuvo gyvenamiesiems rajonams. Raketos pataikė į turgų, civilių tarpe yra žuvusių ir sužeistų.
- Pietinis flangas. Mariupolyje orkai pradėjo plataus masto AzovStal šturmą. Naktį intensyviai naudoję aviaciją ir artileriją, dieną tankų ir PKM remiami orkų pėstininkai ėmė veržtis į objektą. Šturmo rezultatas dar nežinomas.

Pietų kryptis. Vyksta lokalūs susidūrimai visoje kontaktinėje linijoje, priešas atakuoja civilinę ir karinę infrastruktūrą Mykolaiv ir Odesa. 
Pasirodė įdomi informacija – orkai Donbaso kryptyje įvairiose vietovėse įrenginėja antrąją gynybos liniją savo užnugaryje. Nereikia galvoti, kad čia esančios orkų pajėgos tik stovi išsirikiavusios į kolonas ir laukia ženklo kada reikės pulti. Kontaktinėje linijoje dalis pajėgų stovi gynyboje ir taip saugo jų užnugaryje puolimui besiruošiančius vienetus, dengia jų flangus kai juos puola. Tačiau už šių pajėgų gynyba labai skylėta, tad orkų noras sustiprinti savo gynybą gylyje yra logiškas. Teoriškai tai nebūtinai reiškia, kad agresorius planuoja pereiti į gynybą. Kitas klausimas – kas gi užims tas gynybines pozicijas antroje linijoje, kai orkams priešakinėse linijose pėstininkai reikalingi kaip oras.

Panašu, agresorius ima ruoštis ilgam karui, taip pripažindamas, kad jo daugiau nei dvi savaites trunkantis gegužės 9-osios puolimas žlugo.

Ukrainiečių policininkai nukalė tris PKM’us:

***

Egidijus Papečkys

Šešiasdešimt devinta diena (gegužės 3, antradienis)

Ir šiandien komentuosiu trumpai, nes padėtis labai nepasikeitė – Rusijos pajėgos puola Donbase, ukrainiečiai toliau trumpais smūgiais stumia okupantus nuo Charkivo.
Rusijos pajėgos nutraukė civilių evakuaciją iš „Azovstal“ gamyklos, dėl to apkaltinę ukrainiečių gynėjus. Mat šie, neva pasinaudodami ugnies nutraukimu, išlindo iš rūsių ir „užėmė pozicijas“ (tarsi jie buvo palikę tas vadinamas „pozicijas“ neginamas). Net nepasivargino pameluoti, kad neva ukrainiečiai pradėjo šaudyti.

Taigi, Rusijos pajėgos pradėjo intensyviai apšaudyti, bombarduoti, ir po truputį, atsargiai, atakuoti pėstininkais su lengva šarvuota technika. Toks atsargus puolimas yra tarsi žvalgyba, padedanti nustatyti ukrainiečių ugnies taškus ir mėginti juos sunaikinti ar nuslopinti artilerijos ir aviacijos pagalba.

Rusams kažkokiu būdu pavyko pramušti rūsio perdangą, žuvo keletas civilių, yra sužeistų. Ar tiesiog pataikė į silpnesnę ar ankstesnių pataikymų jau susilpnintą vietą, ar panaudojo kažkokį galingesnį užtaisą pasakyti sunku, bet tikėtina, kad tokių skaudžių pramušimų į gylį bus ir daugiau.

Dabar jau galima neabejoti, kad išgabenus dalį civilių buvo duotas įsakymas užimti „Azovstal“, spėju, kad numatyta data yra iki gegužės 7-8 d. Patys žinote kodėl. Bet nesu tikras, kad rusai įveiks ukrainiečius iki šios datos.

Šiandien Rusijos pajėgos dar labiau suintensyvino geležinkelio infrastruktūros apšaudymą, taikomasi ir į elektros įrenginius, be kurių traukinių eismas sutrinka. Ukrainiečiai su tokiais pažeidimais greitai tvarkosi, bet fronto aprūpinimą ištekliais ir kariais tai be abejo šiek tiek apsunkina.

Taip pat taikomasi į vietas, kuriose yra, ar neva yra, sandėliuojami ir paskirstomi iš Vakarų gaunami ginklai ir technika. Apšaudoma raketomis, kurių dalis yra numušama (panašu, kad apie 60 proc.), o likę retai pataiko į taikinius. Tačiau dalis jų kliudo šalia esančius miestus, nors šie nuo apšaudomų taikinių gerokai nutolę.
Į miestus iššaunama vos po kelias raketas, labiau civilių terorizavimui, nei siekiant pataikyti į kokį nors pačiame mieste esantį taikinį. Civilių terorizavimas apšaudymais ir bombardavimais yra sudėtinė Rusijos taktikos dalis, ir bus vykdomas iki pat karo pabaigos. Tuo pačiu siekiama padaryti kuo didesnę žalą Ukrainos ekonomikai.
Karas jau pasiekė tą tašką, kuriame nė viena pusė nesiruošia sėsti prie derybų stalo. Todėl Rusijos pajėgoms vėl duotas uždavinys užimti visą Juodosios jūros pakrantę ir nuo jos atkirsti Ukrainą. Visos šios teritorijos numatytos įtraukti į Rusijos sudėtį. Arba formaliai, arba prisidengiant separatistinės „respublikos“ sukūrimu. Nors apie tai nekalbama, manau yra ir toks planas B ar C – sukurti „tikrą Ukrainą“, o galbūt kokią nors „Novorosiją“, kaip konfederaciją ar federaciją, apimančią dabartines Donetsko ir Luhansko „respublikas“ bei nauja okupuotas teritorijas Ukrainos pietuose (Chersonas, Melitopolis ir t.t.).

Bet tai yra planas maximum. Kol kas nėra pagrindo tikėti, kad rusams tai pavyks. Šis karas labai keistas – abi pusės jame nevykdo jokių stambesnių puolamųjų operacijų, t.y. prasiveržimo į gylį apie 250-300 km ar šiek tiek daugiau, mėginant suskaldyti ar apeiti besiginančias Ukrainos pajėgas ir dalį sutriuškinant, o dalį priverčiant atsitraukti siekiant išvengti apsupimo. Tam tiek Rusijai, tiek Ukrainai trūksta pajėgų. Jeigu karas užsitęs ir Rusija paskelbs karą ir pradės mobilizaciją, tai per keletą mėnesių galės pamėginti surengti tokią operaciją, kurios pasisekimu būčiau linkęs abejoti.

Labai tikiuosi, kad Ukraina sugebės atsilaikyti ir parengti bei apginkluoti naujus dalinius, kurių užtektų tokiai puolamajai operacijai. Neabejoju, kad ukrainiečiai būtų pajėgūs ją suplanuoti ir įgyvendinti.

Slava Ukraini!

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Komentatoriams       2022-05-5 17:02

Išmokti rašyti, balvonai.

Z-Day       2022-05-5 12:21

Azovstalyje” užblokuoti ukrainiečių žauniriai paprašė iškeisti ten esančius civilius gyventojus į maistą ir medikamentus.. Karinis ekspertas Litovkinas pasakė, kad jais tikėti negalima. Tam yra sudarytos visos sąlygos pasiduoti į nelaisvę, ir tuomet su jais bus elgiamasi pagal Ženevos konvenciją.

Pagaliau       2022-05-5 6:16

Po sunkios kovos, po dauk isauditu kulku ir snaredu,po dauk zuvusiu, pagaleu isvaduotas marijupolis ir uzimta ukropu akupuota Azoto gamikla. (senei sakeu kad ukropus reike dujom nuodit) A dabar uz keliolika kilometru ir kijavas

Z-Day       2022-05-4 22:05

Вечерняя сводка Минобороны России 04.05.2022 г.:

-Высокоточными ракетами воздушного базирования ВКС России в течение дня уничтожены: четыре артиллерийских батареи, три склада боеприпасов, 20 районов сосредоточения живой силы и военной техники.
-Авиация поразила 77 районов сосредоточения живой силы и военной техники.
-Ракетными войсками и артиллерией поражены 83 района сосредоточения живой силы и военной техники.
-Средствами ПВО уничтожены шесть украинских беспилотных летательных аппаратов в районах населенных пунктов Авдеевка, Северодонецк, Веселая Гора ЛНР, а также над островом Змеиный.
-Всего с начала проведения специальной военной операции уничтожены: 146 самолетов, 112 вертолетов, 712 беспилотных летательных аппаратов, 287 зенитных ракетных комплексов, 2817 танков и других боевых бронированных машин, 323 установки реактивных систем залпового огня, 1292 орудия полевой артиллерии и миномета, а также 2624 единицы автомобильной техники.

Rekomenduojame

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.